Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων ΠΑ.ΠΕΙ.

homo

Νεοφερμένος

Ο homo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά,
ενδιαφέρομαι για το τμήμα Διδακτικής της τεχνολογίας και ψηφιακών συστημάτων https://www.ted.unipi.gr/
Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που να είναι/ήταν φοιτητής εκεί ή που γνωρίζει κάτι για τη σχολή.
Με ενδιαφέρουν κυρίως οι τηλεπικοινωνίες και τα δίκτυα και έχω να απαντήσω σε ένα μεγάλο δύλημα:
να δηλώσω το Διδακτικής της τεχνολογίας και ψηφιακών συστημάτων ή το Πληροφορικής Ιονίου (Κέρκυρα) μιας και με τα 16,400 μορία που έχω τα "πιάνω" και τα 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joe_Dalton123

Νεοφερμένος

Ο mihalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αν θες σχετικα με την πληροφορικη υπάρχει και στο Ηρακλειο Κρητης .Το επιστημης υπολογιστων .Νομιζω ισα ισα το παινεις με αυτα τα μορια.Και ειναι ενα τμημα που εχω ακουσει με εξαισιες επαγγελματικες προοπτικες.Δηλωσε το αν σου αρεσει και δεν θα χασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξερω οτι τμημα Διαδακτικης της τεχνολογιας και ψηφιακων συστηματων ειναι πολυ καλο...απο οτι μου εχουν πει...τωρα κατι παραπανω δεν γνωριζω....παντως θα σου προτεινα αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
επειδή με ενδιαφέρει και εμένα η συγκεκριμένη σχολή του Πειραιά και το έψαξα λίγο παραπάνω.. το μόνο μειονέκτημα που έχει ειναι το γεγονός πως είναι αρκετά εξειδικευμένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΠΔΗ

Νεοφερμένος

Ο ΑΠΔΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
:bye: θα ηθελα την αποψη σας (επιπεδο σπουδων)και τι πιστευτε για τη βαση της συγκεκριμενης σχολης.Επισης για το τμημα επιστημης φυτικης παραγωγης γεωπονικου πανεπ. Αθηνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina 71

Νεοφερμένος

Η Korina 71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
:):bye:Γεια σου!Όσον αφορά στο Πανεπιστήμιο Πειραιά+τη σχολή των Ψηφιακών Συστημάτων,έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια!Είναι εκεί το αγόρι της αδερφής μου+τώρα την τελειώνει!Απ'ό,τι μου λέει είναι πολύ καλή σχολή,απλά δεν πρέπει κανείς να παρατήσει τα Μαθηματικά!Τώρα που έκανα+γω το Μηχανογραφικό μου τη δήλωσα ως τρίτη μετά την Πληροφορική του ΠαΠει+της ΑΣΟΕΕ...!Αν μάθεις κάτι άλλο χρήσιμο για τη σχολή,πες το αν μπορείς,το ίδιο θα κάνω+γω!
Επίσης,αν θες κοίτα εδώ:-->https://www.ted.unipi.gr :):):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sentro

Νεοφερμένος

Ο Sentro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Τη σχολη τη δηλωσα και εγω (ψηφιακων μπλα μπλα) Kolina να σαι καλα γιατι ειχα μερικες αμφιβολιες στο αν θα ειναι πολυ καλη η σχολη!! Αν εχει καποιος καποια γνωμη για τη βαση της...please!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Τη σχολη τη δηλωσα και εγω (ψηφιακων μπλα μπλα) Kolina να σαι καλα γιατι ειχα μερικες αμφιβολιες στο αν θα ειναι πολυ καλη η σχολη!! Αν εχει καποιος καποια γνωμη για τη βαση της...please!

Η βάση του 2008 είναι 14959.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Λογικα θα παει στα 15.000+ (+100-300):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina 71

Νεοφερμένος

Η Korina 71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Λογικα θα παει στα 15.000+ (+100-300):)

+γω αυτό πιστεύω...όχι πολλά μόρια πάντως..λίγη ανοδος θα υπάρξει όμως!:)

Τελικά πέρασα εκεί!! Και όντως η άνοδος ήταν η προβλεπόμενη!!+133!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Τελικά πέρασα εκεί!! Και όντως η άνοδος ήταν η προβλεπόμενη!!+133!! :)
να ρωτισω κατι ψηφιακων παπει ή δετ ασοε ???????
επειγον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina 71

Νεοφερμένος

Η Korina 71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
να ρωτισω κατι ψηφιακων παπει ή δετ ασοε ???????
επειγον

Δεν ξέρω τίποτα για τη συγκεκριμένη σχολή που λες...Δεν το χω ψάξει...Οπότε για μένα καλύτερα Πα.Πει παρά Δετ και Ασοεε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
η δετ εινια τμημα της ασοεε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korina 71

Νεοφερμένος

Η Korina 71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Το ξέρω!!Απλά το "και" το είπα πιο πολύ για έμφαση...Για το τμήμα και την ασοεε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zodiac1

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
τμημα ψηφιακων συστηματων...εχει υποχρεωτικα εργαστηρια???ειναι αναγκη παρακαλω απαντηστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι υποψήφιος εφέτος και επειδή από ότι βλέπω θα γράψω γύρω στα 16000 μόρια (αν όλα πάνε καλά) θα ήθελα να ρωτήσω τι πάιζει με το τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς.

Η αλήθεια είναι ότι κοίταξα το site και είδα ότι στην ουσία είναι Πληροφορική (κάτι που μου αρέσει), φαίνεται εύκολη σχολή, και δίνει από ότι λένε εκπαιδευτική επάρκεια (είναι η μόνη καθηγητική σχολή Πληροφορικής), και απορώ που η βάση είναι τόσο χαμηλά!

Τι συμβαίνει στην πραγματικότητα? Γιατί η Πληροφορική του Πανεπιστημίου Πειραιώς έχει μεγαλύτερη βάση? Μήπως υπάρχει κάτι κρυμένο που μου ξεφεύγει?

Σημείωση: σκοπός μου είναι να ασχοληθώ με την εκπαίδευση, δηλαδή να μπω στο Δημόσιο (όσο και δύσκολο αν ακούγεται), διότι ο Θείος μου που δουλεύει σε εταιρεία πληροφορικής δουλεύει 9-21 κάθε μέρα και είναι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης! Η πληροφορική μου αρέσει αλλά δεν θέλω να αρρωστήσω κιόλας.

Τεσπα είναι καλή επιλογή τα Ψηφιακά Συστήματα σύμφωνα με αυτά που σας περιγράφω? Τι γνώμη έχετε?
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
τα ψηφιακα συστηματα δεν ειναι ακριβως το αντικειμενο της πληροφορικης, αλλα εχει μεγαλυτερη σχεση με το υλικο και τηλεπικοινωνιες. αν σε ενδιαφερει η αναπτυξη εφαρμογων με γλωσσες προγραμματισμου (ή η θεωρητικη πληροφορικη-η οποια ασχολειται με μαθηματικα περισσοτερο προβληματα και ευρεση αλγοριθμων), τοτε νομιζω οτι η σχολη Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων ειναι καλυτερη επιλογη.

Y.Γ. αυτο πυ πρεπει να κανεις ειναι να δεις τα κατωχηρομενα εργασιακα δικαιωματα των αποφοιτων της σχολης και αν αυτα περιεχουν και τους καθηγητες (και σε ποια μαθηματα). ψαξε οδηγους σπουδων του τμηματος/ή και παρε τηλεφωνο τη γραμματεια(το τελευταιο ας ειναι το εσχατο πραγμα στο οποιο να καταφυγεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Y.Γ. αυτο πυ πρεπει να κανεις ειναι να δεις τα κατωχηρομενα εργασιακα δικαιωματα των αποφοιτων της σχολης και αν αυτα περιεχουν και τους καθηγητες (και σε ποια μαθηματα). ψαξε οδηγους σπουδων του τμηματος/ή και παρε τηλεφωνο τη γραμματεια(το τελευταιο ας ειναι το εσχατο πραγμα στο οποιο να καταφυγεις)

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ναι κοίταξα τις πληροφορίες αυτές και είδα ότι οι απόφοιτοι των Ψηφιακών Συτημάτων ανοίκουν στο ΠΕ Πληροφορικής και για το ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών στο ΠΕ19 Πληροφορικής. Επιπροσθέτως η σχολή το 2009 εντάχθει στις "καθηγητικές" σχολές, ενώ καμία άλλη σχολής Πληροφορικής δεν έχει ενταχθεί. Στο πρόγραμμα σπουδών συμπεριλαμβάνονται παιδαγωγικά μαθήματα (1 Κορμού και 4~5 επιλογής από ότι είδα) έναντι των άλλων σχολών Πληροφορικής που δεν συμπεριλαμβάνουν κανένα παιδαγωγικό μάθημα.

Επειδή η σχολή μου φαντάζει τέλεια σε σχέση με τις επιδιώξεις μου, φοβάμαι μήπως υπάρχει κάτι κρυμμένο που δεν μπορώ να βρώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danny*

Νεοφερμένος

Η danny* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
@AL7 Η σχολή των Ψ.Σ. του Πα.Πει. δεν έχει καμία απολύτως διαφορά με μια απλή σχολή πληροφορικής ως προς τα μαθήματά της τουλάχιστον με την Πληροφορική Πα.Πε.. Μην σε μπερδεύει ο τίτλος. Έχει περάσει το συγκεκριμένο τμήμα από πολλές άλλες ονομασίες μέχρι την σημερινή του. Είναι αλήθεια ότι είναι το μοναδικό που δίνει την παιδαγωγική επάρκεια πάνω στην διδασκαλία της πληροφορικής στο ασεπ χωρίς να χρειάζεται να περάσεις ασπέτε. Μην σε προβληματίζει καθόλου το ότι είναι χαμηλόβαθμη η σχολή. Πριν αποκτήσει την παιδαγ. κατάρτηση θεωρούνταν κατά κάποιον τρόπο 2η σχολή στην προτίμηση πληροφορικής για το Πα.Πει. Πολύ λίγοι ξέρανε ότι σου δίνεται τέτοια δυνατότητα με την συγκεκριμένη σχολή και εγώ μόλις πέρσυ το έμαθα εντελώς τυχαία. Για τους λόγους αυτούς δεν έχει πάρει τα πάνω της ακόμα. Γνώμη δικιά μου αλλά και του καθηγητή που μου είπε για το προνόμιο της σχολής αυτής ότι σε λίγα χρόνια θα είναι από τις πιο υψηλόβαθμες σχολές πληροφορικής μόλις αρχίσουν σιγά σιγά να το πέρνουν όλοι χαμπάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Τι ξέρετε για το τμήμα αυτό;;; Είναι καλό;;; Σπουδάζει κανείς από εδώ μέσα;;; Ποιο ακριβώς το αντικείμενο και ποιά η επαγγελματική αποκατάσταση;; :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top