Μεταπτυχιακό μετά το ΙΕΚ

natalia-vod

Νεοφερμένος

Η natalia-vod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γειαααα!!!θελω να ρωτησω αν γινεται να κανεις μεταπτυχιακα(ελλαδα η εξωτερικό)μετά απο δημοσιο ή ιδιωτικό ιεκ!!!ευχαριστωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
γειαααα!!!θελω να ρωτησω αν γινεται να κανεις μεταπτυχιακα(ελλαδα η εξωτερικό)μετά απο δημοσιο ή ιδιωτικό ιεκ!!!ευχαριστωω

:hmm: Δε νομίζω μεταπτυχιακό εξειδικευση ίσως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
γειαααα!!!θελω να ρωτησω αν γινεται να κανεις μεταπτυχιακα(ελλαδα η εξωτερικό)μετά απο δημοσιο ή ιδιωτικό ιεκ!!!ευχαριστωω

Να παρακολουθήσεις κάποιο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών σε ίδρυμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης χωρίς βασικό πτυχίο ιδρύματος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης είναι αδύνατον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ισως ειναι βλακεια αυτο που θα πω
δεν ξερω σιγουρα
αλλα εχω την εντυπωση οτι καποια ιεκ, αναγνωρισμενα, αφου τελειωσεις τον κυκλο σπουδων και περασεις τις αναλογες εξετασεις, το πτυχιο που σου δινουν ειναι ισαξιο με το αντιστοιχο πανεπιστημιο του εξωτερικου που συνεργαζονται
αρα ισως με δοαταπ να τα καταφερει

(ισως και να μην ισχυει αυτο που σκεφτηκα... :worry: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
ισως ειναι βλακεια αυτο που θα πω
δεν ξερω σιγουρα
αλλα εχω την εντυπωση οτι καποια ιεκ, αναγνωρισμενα, αφου τελειωσεις τον κυκλο σπουδων και περασεις τις αναλογες εξετασεις, το πτυχιο που σου δινουν ειναι ισαξιο με το αντιστοιχο πανεπιστημιο του εξωτερικου που συνεργαζονται
αρα ισως με δοαταπ να τα καταφερει

(ισως και να μην ισχυει αυτο που σκεφτηκα... :worry: )
Αυτο που λες ειναι για τα κολλεγια, οπως το IST College που σου δινει πτυχιο κατευθειαν απο το πανεπιστημιο του Hertfordshire της Αγγλιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
και λεγα οτι κατι μου ξεφευγει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει ότι μετά το ΙΕΚ πας κατευθείαν για διδακτορικό και μάλιστα με υποτροφία σπουδών!!

(Συγνώμη για το black humor αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ :] )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Φυσικά και εγώ "ήμαρτον" θα αναφωνήσω και χαμογέλασα όταν το είδα...

Αλλά θα προσφέρω μια άλλη διάσταση: το ίδιο το ΙΕΚ για τον εργασιακό μας βίο στον Ελληνικό Δημόσιο Τομέα είναι το "μεταπτυχιακό" του ατόμου με προσόντα για θέση μόνο ΔΕ (πτυχίο επιπέδου λυκείου συναφούς ειδικότητας)!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασούλα Βάσια

Νεοφερμένος

Η Βασούλα Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Με το πτυχίο του ιεκ έχεις κάποιες συγκεκριμένες ουσιώδης γνώσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα και μπορείς να διεκδικήσεις καλές θέσεις εργασίας με καλούς μισθούς ακόμα και από τα 20 σου χρόνια, σου μιλάω εκ πείρας. Δεν χρειάζεστε να μπεις στη διαδικασία να συνεχίσεις παρακάτω τη στιγμή που διάλεξες το δρόμο του ιεκ. Δεν θα καταφέρεις κάτι καλύτερο σε αποκατάσταση, τουλάχιστον στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kallia*23

Νεοφερμένος

Η kallia*23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας! είμαι απόφοιτοι δημοσιου IEK και πρόσφατα έψαξα για συνεχίσει τον "σπουδών" μου και κατά ποσο μπορώ η κάνω κάτι άλλο...μονο και μονο για να μάθω εγώ περισσότερα..το γεγονός ότι πήγα σε ιεκ και όχι ΤΕΙ έχει η κάνει με τη φάση που ήμουν στο λύκειο και το ότι τότε μάλλον δει είχα το μυαλό η διαβάσω όσο έπρεπε και δεν ήξερα ακόμα το ήθελα να κάνω,αυτο να παω λοιπόν σε μια σχολη και η σπουδάσω κάτι που δεν μου αρέσει πραγματικά απλά για να τελειώσω ένα πανεπιστήμιο δη το θεωρώ πολύ έξυπνο,έτσι όταν αποφάσισα το ήθελα η μάθω και t μαρεσει πήγα σε ιεκ."γιαυτο" μη το βάζετε κάτω...
αυτό που έμαθα g επέκταση τον σπουδών μετά από ιεκ είναι ότι αφού έχεις δώσει πιστοποίηση,μπορείς να πας σε ένα δικηγόρο,να μεταφράσεις την πιστοποίηση επαγγέλματος και η στο υπογράψει και να κανεις αίτηση σε σχολη εξωτερικού και έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες η σε επιλέξουν,σε σχέση με ανειδίκευτους,επίσης κάποιος m ανέφερε ότι πιθανότατα αντί για τα 4 χρονια t σχολης κανεις τα 3 η κάτι τέτοιο. εγώ t είχα κοιτάξει για αγγλία. βεβαια σε αυτές τις σχολες του εξωτερικού δυστυχώς πληρώνεις,αν το ψάξεις όμως υπάρχουν φοιτητικά δάνεια στο εξωτερικό με πολύ καλές συνθήκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Μου θυμίζει το θέμα μια γνωστή μου η οποία γεμάτη περηφάνεια καθώς μιλούσαμε μου ανακοίνωσε ότι είναι πτυχιούχος.Οταν την ρώτησα γεμάτος απορία τι σπούδασε μου είπε χωρίς περιστροφές ότι έχει πτυχίο ιεκ αισθητικής.Ας τους πεί κάποιος ότι για να πάρεις πτυχίο πρέπει να στρώσεις τον κ...ο σου...Καλά είναι τα όνειρα και οι ψευδαισθήσεις αλλά να πρέπει να μην ονειροβατούμε.Δεν έχω κάτι με τα ιεκ αλλά δεν θα ονομάσουμε και πτυχία απλές βεβαίωσεις παρακολούθησης...Ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kallia*23

Νεοφερμένος

Η kallia*23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
χαλαρώστε λίγο! δη ξέρω τι ρολο παίζει η γνωστη σ...κανεις δη είπε ότι είναι ισάξια t πτυχία t ιεκ με τον τει...και το να στρωθείς να διαβάσεις δη έχει να κάνει με t αν είσαι τει ιεκ η οτιδήποτε...αν tleleis να διαβάσεις θα διαβάσεις όπου k αν είσαι k οποιος ασχοληθεί θα μάθει!
μια ερώτηση έκανε t παιδί αρχικά k πέσατε να το φάτε...χαλαρώστε δη σας παίρνει κανεις την αξια, αλλα μην τους υποτιμάτε όλους έτσι ο καθένας είναι ξεχωριστή περίπτωση k όχι τα όνειρα δη m τα χαλάς! προσπαθώ k αν τα καταφέρω καλός! όπως k όλοι καλά θα κάνουν η προσπαθούν όπως k νάναϊ

https://iek-chaid.att.sch.gr/portal/index.php/ekpaideytes/pistopoiisi

Η πιστοποίηση των προσόντων που αποκτήσατε κατά τη φοίτηση σας στο ΙΕΚ είναι ευθύνη του του Εθνικού Οργανισμού Πιστοποίησης Προσόντων (ΕΟΠΠ). Η απόφαση του ΕΟΠΠ η οποία ορίζει τη διαδικασία πιστοποίησης είναι δημοσιευμένη από το Εθνικό Τυπογραφείο στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, στο ΦΕΚ 275Β/2011.

Στις εξετάσεις αυτές, που περιλαμβάνουν πρακτικό και θεωρητικό μέρος, οι απόφοιτοι των Δημοσίων και Ιδιωτικών Ι.Ε.Κ., διαγωνίζονται σε κοινά θεωρητικά θέματα για όλη την Ελλάδα, προκειμένου να αποκτήσουν το Δίπλωμα Επαγγελματικής Κατάρτισης.
Το Δίπλωμα Επαγγελματικής Κατάρτισης είναι αναγνωρισμένο, τόσο στην Ελλάδα, όσο και στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Π.Δ. 231/29-7-98, με το οποίο ενσωματώθηκε στο ελληνικό δίκαιο η οδηγία 92/51/ΕΟΚ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
γειαααα!!!θελω να ρωτησω αν γινεται να κανεις μεταπτυχιακα(ελλαδα η εξωτερικό)μετά απο δημοσιο ή ιδιωτικό ιεκ!!!ευχαριστωω

Τα Κολέγια δεν αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ και δεν θα μπορέσεις να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος από το αντίστοιχο επιμελητήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nopila

Νεοφερμένος

Η nopila αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Πηγαίνω σε δημόσιο ιεκ στην ειδικότητα διαχείριση και προώθηση προιόντων στο τόμεα marketing. Αναρωτιέμαι εάν μετά την πιστοποίηση στο ιεκ θα μπορούσα να κάνω και κάτι άλλο. Όπως δηλαδή στα πανεπιστήμια που μετά κάνουν μεταπτυχιακά, εάν υπάρχει τίποτα σχετικό και σε ιεκ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω όχι, δεν γίνεται. Αν ήσουν όμως σε ιδιωτικό ΙΕΚ (πχ ακμή) θα μπορούσες να έμπαινες στο κολέγιό τους και να έπαιρνες πτυχίο bachelors(όπου μετά θα πήγαινες για μεταπτυχιακό).
Απο δημόσιο ΙΕΚ δεν γίνεται κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Θα μπορούσες να κάνεις εγγραφή σε κολλέγιο που συνεργάζεται με Πανεπιστήμιο εξωτερικού ή απευθείας με Πανεπιστήμιο εξωτερικού. Στην Αγγλία τα Πιστοποιητικά ΙΕΚ ονομάζονται Higher National Diplomas και ορισμένα Πανεπιστήμια αναγνωρίζουν κάποια μαθηματά τους και σε βάζουν στο 2ο έτος (ίσως και στο 3ο έτος) κατευθείαν και μάλιστα σε προγραμματα 3ετη σπουδών. Μπορείς δηλαδή με 2 επιπλέον έτη (ή 1) να πάρεις πτυχίο ξένου Πανεπιστημίου. Μετά μπορείς να κάνεις ότι μπορεί να κάνει κάθε πτυχιούχος ξένου Πανεπιστημίου.

Προσοχή όμως! Στα ξένα Πανεπιστήμια υπάρχουν δίδακτρα και οι απαιτήσεις σπουδών στα περισσότερα είναι παρα πολύ υψηλότερο του ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Παιδιά επειδή το έχω ψάξει πολύ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις μεταπτυχιακό ακόμα κ αν έχεις απολ. λυκείου. Πρέπει να έχετε εργασιακή εμπειρία άνω των 2 χρόνων,ιδανικά 4 χρόνια,στον χώρο που θέλετε να κάνετε μεταπτυχιακό. 100% ΑΛΗΘΕΙΑ ΌΠΟΙΟΣ θέλει για ελλάδα ρωτήστε Meditteranean college,και στο εξωτερικό όμως έχει σχεδόν παντού.Αγγλία,Αμερική,όπου θέλετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Παιδιά επειδή το έχω ψάξει πολύ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις μεταπτυχιακό ακόμα κ αν έχεις απολ. λυκείου. Πρέπει να έχετε εργασιακή εμπειρία άνω των 2 χρόνων,ιδανικά 4 χρόνια,στον χώρο που θέλετε να κάνετε μεταπτυχιακό. 100% ΑΛΗΘΕΙΑ ΌΠΟΙΟΣ θέλει για ελλάδα ρωτήστε Meditteranean college,και στο εξωτερικό όμως έχει σχεδόν παντού.Αγγλία,Αμερική,όπου θέλετε.

ΛΑΘΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδιά επειδή το έχω ψάξει πολύ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις μεταπτυχιακό ακόμα κ αν έχεις απολ. λυκείου. Πρέπει να έχετε εργασιακή εμπειρία άνω των 2 χρόνων,ιδανικά 4 χρόνια,στον χώρο που θέλετε να κάνετε μεταπτυχιακό. 100% ΑΛΗΘΕΙΑ ΌΠΟΙΟΣ θέλει για ελλάδα ρωτήστε Meditteranean college,και στο εξωτερικό όμως έχει σχεδόν παντού.Αγγλία,Αμερική,όπου θέλετε.

Μήπως αναφέρεσαι στα πιστοποιητικά σπουδών Professional Certificates, Professional Diplomas και Executive Diplomas;

Μου φαίνεται αδύνατο να γίνονται δεκτοί σε προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών επιπέδου Master (MSc, MEd, MBA κλπ.) απόφοιτοι λυκείου χωρίς να κατέχουν πτυχίο επιπέδου Bachelor.

Αυτό που ξέρω ότι γίνεται στο εξωτερικό είναι να εγγραφείς σε έτος μεταγενέστερο του πρώτου σε πρόγραμμα σπουδών Bachelor αν έχεις εργασιακή εμπειρία πάνω στο αντικείμενο σπουδών του Bachelor.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Μία φίλη μου τελείωσε ιδιωτικό Ιεκ και εργαζόταν πάνω σε αυτό που σπούδασε 4,5 χρόνια!έκανε αιτήση σε πανεπ. της Αγγλίας,σε ένα από τα καλύτερα πανεπ. στην Ευρώπη και την πήραν για Master's Degree.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top