Τμήμα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης (ΔΙΠΑΕ)

SierraCosworth

Νεοφερμένος

Ο SierraCosworth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γεια σας παιδια και χρονια πολλα.
Εξαιτιας του οτι μου αρεσουν παρα πολυ τα αυτοκινητα και συναιχως διαβαζω για τον τροπο λειτουργειας τους κατασκευης του βελτιωσης τους θα ηθελα παρα πολυ να μπω σε καποια σχολη που να εχει σχεση με τα μηχανολογικα των αυτοκινητων.Με τα μαθηματα στο σχολειο (1η λυκειου) (Φυσικη , Χημεια , μαθηματικα) τα πηγαινω καλα.
Θα ηθελα λοιπον τη βοηθεια σας στο τι σχολες υπαρχουν και με τι ασχολειται η καθεμια.:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stella X

Νεοφερμένος

Η Stella X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:bye:Λοιπόν..ρώτησα τον πατέρα μου, που είναι καθηγητής Mηχανολογίας και μου είπε τα παρακάτω: Μπορείς να φοιτήσεις στα ΕΠΑΛ-Μηχανολογικός Τομέας-Ειδικότητα Τεχνίτης Οχημάτων. Τελειώνοντας το ΕΠΑΛ, μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα του Μηχανοτεχνίτη κ.λ.π. ή να δώσεις Πανελλήνιες Εξετάσεις και να φοιτήσεις στα ΤΕΙ στο Τμήμα Οχημάτων (που ασχολείσαι αποκλειστικά με τα αυτοκίνητα) ή στο Πολυτεχνείο σαν Μηχανολόγος Μηχανικός (που ασχολείσαι γενικά με τις μηχανές..όχι μόνο αυτοκινήτων, αλλά πάσης φύσεως μηχανές)

Ελπίζω να σε βοήθησα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SierraCosworth

Νεοφερμένος

Ο SierraCosworth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ Στελα αν γινεται μπορεις να κανεις τον κοπο να ξαναρωτησεις με τι ακριβωσ ασχολειται το τμημα οχηματων στο ΤΕΙ? Δηλαδη μετα απο εκει βγαινεις μηχανικος αυτοκινητων κατι παραπανω με πρωοπτικες?Γιατι και μηχανικος αυτοκινητων δεν ειναι και απο τα καλα επαγγελματα το ξερω απο πρωτο χερι. Επεισης γινεται να μπο σε αυτη τη σχολη απο το Γενικο Λυκειο? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Στο πολυτεχνείο, σε κάποια από τα τμήματα Μηχανολόγων Μηχανικών (στο ΕΜΠ και στο τμήμα της Πάτρας), υπάρχει κατεύθυνση που αφορά οχήματα και αεροναυπηγική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SierraCosworth

Νεοφερμένος

Ο SierraCosworth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ρε παιδια να σας ρωτησω και κατι ακομα;;; Με τι ακριβος ασχολειται ενας αποφητος του ΤΕΙ μηχανολογιας στο τμημα των οχηματων;;; Δηλαδη τι δουλεια ακριβος κανει , ειναι μηχανικος αυτοκινητων; η αν οχι τι ακριβος κανει;; Παρακαλω τα φωτα σας!!!:thanks::thanks::thanks::no1::D:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SaintAnger

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αλλο ΤΕΙ Μηχανολογιας και αλλο ΤΕΙ Οχηματων. Στο πρωτο βγαινεις ενα ειδος υπομηχανικου που ασχολειτε κυριως με ενεργειακο, κατασκευατικο τομεα. Σχετικα με τον κατασκευαστικο τωρα, δεν σου δινεται γνωση για να σχεδιαζεις αυτοκινητα αλλα να σχεδιαζεις μηχανες κ.α. Παιρνεις αρκετες γνωσεις πανω στην επιστημη της μηχανολογιας. Το ΤΕΙ οχηματων λογικα θα εχει πιο εξειδικευμενες γνωσεις πανω στο αυτοκινητο χωρις να γνωριζω περισσοτερα.
Τα παραπανω ΤΕΙ εχουν πολυ χαμηλη βαση και δεν θα εχεις προβλημα.
Το καλυτερο βεβαια ειναι να πας σε καποιο πανεπιστημιο. Εγω ειμαι φοιτητης στο τμημα μηχανολογων μηχανικων του ΑΠΘ. Ως μηχανολογος μηχανικος, σαφως θα εχεις περισσοτερες διεξοδους και δυνατοτητες. Εαν σε ενδιαφερει, μπες στο https://www.meng.auth.gr/mech/el.html και δες καποια πραγματα για το τμημα. Κατεβασε τον οδηγο σπουδων κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SierraCosworth

Νεοφερμένος

Ο SierraCosworth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Σ' ευχαριστω φιλε μου για τις πληροφοριες αλλα μηπως γνωριζεις παραπανω πληροφοριεσ για το τμημα οχηματων;;Και αν υπαρχει το ''αντιστοιχο'' τμμα οχηματων αλλα σε σχολη πανεπιστημιου;;; Ευχαριστω και παλι...:no1:

Α μηχανες αυτοκινητων ενωεις εε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Σ' ευχαριστω φιλε μου για τις πληροφοριες αλλα μηπως γνωριζεις παραπανω πληροφοριεσ για το τμημα οχηματων;;Και αν υπαρχει το ''αντιστοιχο'' τμμα οχηματων αλλα σε σχολη πανεπιστημιου;;; Ευχαριστω και παλι...:no1:

Α μηχανες αυτοκινητων ενωεις εε;
Δεν υπάρχει τει οχημάτων αντίστοιχο σε αει.Το καλύτερο για σένα είναι να καταλάβεις με τί ακριβώς τρόπο θέλεις να ασχοληθείς με τα αυτοκίνητα.Θέλεις να συντηρείς και να επισκευάζεις αυτοκίνητα?Δλδ να γίνεις τεχνικός αυτοκινήτων?Αν είναι αυτό που θέλεις να κάνεις τότε πας ή τει οχημάτων ή τει μηχανολογίας ή σε κάποιο αντίστοιχο ιεκ.Αν πάλι θες να σχεδιάζεις μηχανές αυτοκινήτων θα πας μηχανολόγος στο πολυτεχνείο,κατά προτίμηση εμπ ή πάτρα που υπάρχουν και αντίστοιχοι τομείς και μετά θα συνεχίσεις με κάποιο καλό μεταπτυχιακό.Ξέρω 3 παιδιά από μηχανολόγους πάτρας που τώρα δουλεύουν στη Renault στην F1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SierraCosworth

Νεοφερμένος

Ο SierraCosworth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Στο ΤΕΙ μηχανλογιας υπαρχει καποιος τομεας που να ασχολειται με τα αυτοκινητα; Οχι συντηριση και επισκευη αλλα σχεδιασμος και αλλα.Γιατι ενα παιδι πιο πανω μου ειπε ποως απο ΤΕΙ μπορο να σχεδιασω μηχανες αυτοκινητων και τετοια.:!::wow::jumpy::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Στο ΤΕΙ μηχανλογιας υπαρχει καποιος τομεας που να ασχολειται με τα αυτοκινητα; Οχι συντηριση και επισκευη αλλα σχεδιασμος και αλλα.Γιατι ενα παιδι πιο πανω μου ειπε ποως απο ΤΕΙ μπορο να σχεδιασω μηχανες αυτοκινητων και τετοια.:!::wow::jumpy::bye:
Σίγουρα θα έχεις τη δυνατότητα να σχεδιάζεις μηχανές αυτοκινήτων και από ένα τει μηχανολογίας αλλά θα είναι πολύ πολύ καλύτερα να πας σε ένα πολυτεχνείο καθώς θα έχεις μεγαλύτερη ευελιξία,περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα και σίγουρα περισσότερες ευκαιρίες για ένα καλό μεταπτυχιακό και μια μετέπειτα καλή δουλειά.Καλύτερα λοιπόν τώρα που έχεις χρόνο ακόμα να διαβάσεις για να περάσεις σε ένα αει μηχανολόγων.Το χαμηλότερο σε βάση είναι της κοζάνης με βάση γύρω στα 17200.Είμαι μια βάση που μπορείς να την πιάσεις αν διαβάσεις.Έχω δει παιδιά εκεί με διπλωματικές στη Formula1,έχει μαθήματα η σχολή τύπου "σχεδιασμός αυτοκινήτων" κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SierraCosworth

Νεοφερμένος

Ο SierraCosworth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ΑΩω τελικα δεν μπορεσω αι παω στο ΤΕΙ που θα μπορω να πιασω δουλια μετα;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantino

Νεοφερμένος

Ο constantino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
SierraCosworth θα απαντήσω στην ερώτησή σου και θα πω ότι αν θέλεις να ασχοληθείς ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με τα αυτοκίνητα,ότι είδους εργασίας κι αν θέλεις να περατώσεις σαν επαγγελματίας στην Ελλάδα υπάρχει ΜΟΝΟ το τμήμα ΤΕΙ Οχημάτων,το οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα...τώρα αν είσαι κλασικός Ελληναράς (και να μην πω τι άλλο) και σε χαλάει που είναι ΤΕΙ αντί Πανεπιστήμιο (και δεν γράφω ΑΕΙ γιατί όλα ΑΕΙ είναι,όποιος γνωρίζει πέντε πράγματα το καταλαβαίνει;)) τότε καλύτερα φύγε εξωτερικό διότι και ακριβώς αυτό που θες θα βρείς και δουλειά θα βρείς ανετότατα...μην ακούς κανέναν,από Οχημάτων κάνεις τα πάντα γύρω απ'τα αυτοκίνητα!

Όσο για σένα φίλε epsilon,αν νομίζεις ότι εσύ ή ο εκάστοτε Μηχανολόγος Μηχανικός ΑΕΙ ή ΤΕΙ έχει περισσότερες γνώσεις γύρω απ'το αυτοκίνητο από κάποιον απόφοιτο ΤΕΙ Οχημάτων,ή ότι με 5000 μεταπτυχιακά θα φτάσεις την εμπειρία που αποκτά (πρακτική στη Mercedes κ.λπ.) τότε λυπάμαι,γιατί κι εγώ συνάδελφος είμαι (ΤΕΙ) και έπρεπε να ξέρεις κάποια πράγματα όχι μόνο γύρω απ'την επιστήμη αλλά και γύρω από την ΑΓΟΡΑ (εργασίας,συμφερόντων κ.λπ.)...δεν νομίζω ότι χρειάζεται τον Αλαβάνο το παλικάρι...η υπογραφή ΔΕΝ συνεπάγεται γνώση...;)

Υ.Γ. Με συγχωρείς που χρησιμοποίησα τη λέξη "συνάδελφος",μάλλον "υφιστάμενος" είναι καλύτερο αφού είμαι υπομηχανικός όπως ανέφερε κάποιος πιο πάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
SierraCosworth θα απαντήσω στην ερώτησή σου και θα πω ότι αν θέλεις να ασχοληθείς ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με τα αυτοκίνητα,ότι είδους εργασίας κι αν θέλεις να περατώσεις σαν επαγγελματίας στην Ελλάδα υπάρχει ΜΟΝΟ το τμήμα ΤΕΙ Οχημάτων,το οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα...τώρα αν είσαι κλασικός Ελληναράς (και να μην πω τι άλλο) και σε χαλάει που είναι ΤΕΙ αντί Πανεπιστήμιο (και δεν γράφω ΑΕΙ γιατί όλα ΑΕΙ είναι,όποιος γνωρίζει πέντε πράγματα το καταλαβαίνει;)) τότε καλύτερα φύγε εξωτερικό διότι και ακριβώς αυτό που θες θα βρείς και δουλειά θα βρείς ανετότατα...μην ακούς κανέναν,από Οχημάτων κάνεις τα πάντα γύρω απ'τα αυτοκίνητα!

Όσο για σένα φίλε epsilon,αν νομίζεις ότι εσύ ή ο εκάστοτε Μηχανολόγος Μηχανικός ΑΕΙ ή ΤΕΙ έχει περισσότερες γνώσεις γύρω απ'το αυτοκίνητο από κάποιον απόφοιτο ΤΕΙ Οχημάτων,ή ότι με 5000 μεταπτυχιακά θα φτάσεις την εμπειρία που αποκτά (πρακτική στη Mercedes κ.λπ.) τότε λυπάμαι,γιατί κι εγώ συνάδελφος είμαι (ΤΕΙ) και έπρεπε να ξέρεις κάποια πράγματα όχι μόνο γύρω απ'την επιστήμη αλλά και γύρω από την ΑΓΟΡΑ (εργασίας,συμφερόντων κ.λπ.)...δεν νομίζω ότι χρειάζεται τον Αλαβάνο το παλικάρι...η υπογραφή ΔΕΝ συνεπάγεται γνώση...;)

Υ.Γ. Με συγχωρείς που χρησιμοποίησα τη λέξη "συνάδελφος",μάλλον "υφιστάμενος" είναι καλύτερο αφού είμαι υπομηχανικός όπως ανέφερε κάποιος πιο πάνω...
Λοιπόν λίγο καθυστερημένα απαντώ λόγω υποχρεώσεων και έλλειψης χρόνου.Μου φαίνεται πως παρεξηγούμαστε πολύ εύκολα εδώ μέσα με το παραμικρό που θα πούμε.Καταρχάς μια συμβουλή στο φίλο SierraCosworth:Μην προσπαθήσεις να εξειδικευτείς σε κανένα τομέα από νωρίς.Το τει οχημάτων μπορεί να είναι καλό αλλά οι επαγγελματικές προοπτικές είναι πολύ περιορισμένες.Είναι πολύ καλύτερα να επιλέξεις μια σχολή που θα σου δώσει ένα καλό υπόβαθρο και να σε βοηθήσει μεταπτυχιακά να ασχοληθείς με το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει παρά να πας σε μια σχολή που θα εξειδικευτείς με έναν τομέα από νωρίς και να μην μπορείς μετά να ασχοληθείς με άλλο τομέα.Έτσι αν σου αρέσουν τα αυτοκίνητα καλύτερα σπούδασε μηχανολόγος μηχανικός.Είναι μια πολύ καλή σχολή που θα σου δώσει όλα τα εφόδια να ασχοληθείς μετά με το αυτοκίνητο.Από την άλλη αν στη πορεία δεις ότι δεν σε παίρνει να ασχοληθείς με το αυτοκίνητο μπορείς να ασχοληθείς με πολλούς άλλους τομείς για να μην μείνεις και άνεργος.Ακόμη και τει μηχανολογίας είναι καλύτερα γιατί θα έχεις την δυνατότητα να καλύψεις πολλούς τομείς.Σκέψου ώριμα.Η οικονομική κρίση όσο πάει και χειροτερεύει.Τους τελευταίους μήνες έγιναν χιλιάδες απολύσεις στις αυτοκινητοβιομηχανίες.Κάνε τη τρέλα σου αλλά κράτα και μια πισινή.

Για το συνάδελφο constantino:Ποτέ δεν είπα ότι ο απόφοιτος μηχανολόγος ΑΕΙ έχει περισσότερες γνώσεις γύρω από το αυτοκίνητο από έναν απόφοιτο ΤΕΙ οχημάτων.Αυτό που είπα είναι ότι ο απόφοιτος μηχανολόγος ΑΕΙ έχει περισσότερες πιθανότητες να μπει σε ένα καλό μεταπτυχιακό σχετικό με αυτοκίνητα από έναν απόφοιτο ΤΕΙ.Και είναι λογικό αυτό.Κάνουμε πολύ περισσότερα μαθήματα και εργαστήρια και αποκτούμε γενικότερες γνώσεις σε πολλούς τομείς.
Κανείς δεν είπε ότι η εμπειρία μπορεί να αποκατασταθεί από τη γνώση(μεταπτυχιακά κλπ).Αυτά είναι δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα.Απλώς ο απόφοιτος ΑΕΙ έχει μεγαλύτερη επαγγελματική ευελιξία από έναν απόφοιτο ΤΕΙ.Η εμπειρία φίλε μου αποκτάται μετά από χρόνια εργασίας.Όμως προηγείται η πρόσληψη.Και εκεί είναι που λέω ότι σε μια μεγάλη αυτοκινητοβιομηχανία θα προτιμηθεί ο απόφοιτος ΑΕΙ.Δεν χρειάζεται να θίγεσαι.Κανείς δεν σε είπε υπομηχανικό.Είσαι μηχανικός Τ.Ε.Άσχετα αν σε κάποιους αρέσει ή όχι υπάρχει διαχωρισμός ανάλογα με την εκπαίδευση.Δεν μπορούμε να τους κάνουμε όλους μηχανικούς πανεπιστημίου.Η κοινωνία έχει ανάγκη τους πάντες.Ο καθένας στο τομέα του.Αυτά είχα να πω και sorry για το μεγάλο μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantino

Νεοφερμένος

Ο constantino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λοιπόν λίγο καθυστερημένα απαντώ λόγω υποχρεώσεων και έλλειψης χρόνου.Μου φαίνεται πως παρεξηγούμαστε πολύ εύκολα εδώ μέσα με το παραμικρό που θα πούμε.Καταρχάς μια συμβουλή στο φίλο SierraCosworth:Μην προσπαθήσεις να εξειδικευτείς σε κανένα τομέα από νωρίς.Το τει οχημάτων μπορεί να είναι καλό αλλά οι επαγγελματικές προοπτικές είναι πολύ περιορισμένες.Είναι πολύ καλύτερα να επιλέξεις μια σχολή που θα σου δώσει ένα καλό υπόβαθρο και να σε βοηθήσει μεταπτυχιακά να ασχοληθείς με το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει παρά να πας σε μια σχολή που θα εξειδικευτείς με έναν τομέα από νωρίς και να μην μπορείς μετά να ασχοληθείς με άλλο τομέα.Έτσι αν σου αρέσουν τα αυτοκίνητα καλύτερα σπούδασε μηχανολόγος μηχανικός.Είναι μια πολύ καλή σχολή που θα σου δώσει όλα τα εφόδια να ασχοληθείς μετά με το αυτοκίνητο.Από την άλλη αν στη πορεία δεις ότι δεν σε παίρνει να ασχοληθείς με το αυτοκίνητο μπορείς να ασχοληθείς με πολλούς άλλους τομείς για να μην μείνεις και άνεργος.Ακόμη και τει μηχανολογίας είναι καλύτερα γιατί θα έχεις την δυνατότητα να καλύψεις πολλούς τομείς.Σκέψου ώριμα.Η οικονομική κρίση όσο πάει και χειροτερεύει.Τους τελευταίους μήνες έγιναν χιλιάδες απολύσεις στις αυτοκινητοβιομηχανίες.Κάνε τη τρέλα σου αλλά κράτα και μια πισινή.

Για το συνάδελφο constantino:Ποτέ δεν είπα ότι ο απόφοιτος μηχανολόγος ΑΕΙ έχει περισσότερες γνώσεις γύρω από το αυτοκίνητο από έναν απόφοιτο ΤΕΙ οχημάτων.Αυτό που είπα είναι ότι ο απόφοιτος μηχανολόγος ΑΕΙ έχει περισσότερες πιθανότητες να μπει σε ένα καλό μεταπτυχιακό σχετικό με αυτοκίνητα από έναν απόφοιτο ΤΕΙ.Και είναι λογικό αυτό.Κάνουμε πολύ περισσότερα μαθήματα και εργαστήρια και αποκτούμε γενικότερες γνώσεις σε πολλούς τομείς.
Κανείς δεν είπε ότι η εμπειρία μπορεί να αποκατασταθεί από τη γνώση(μεταπτυχιακά κλπ).Αυτά είναι δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα.Απλώς ο απόφοιτος ΑΕΙ έχει μεγαλύτερη επαγγελματική ευελιξία από έναν απόφοιτο ΤΕΙ.Η εμπειρία φίλε μου αποκτάται μετά από χρόνια εργασίας.Όμως προηγείται η πρόσληψη.Και εκεί είναι που λέω ότι σε μια μεγάλη αυτοκινητοβιομηχανία θα προτιμηθεί ο απόφοιτος ΑΕΙ.Δεν χρειάζεται να θίγεσαι.Κανείς δεν σε είπε υπομηχανικό.Είσαι μηχανικός Τ.Ε.Άσχετα αν σε κάποιους αρέσει ή όχι υπάρχει διαχωρισμός ανάλογα με την εκπαίδευση.Δεν μπορούμε να τους κάνουμε όλους μηχανικούς πανεπιστημίου.Η κοινωνία έχει ανάγκη τους πάντες.Ο καθένας στο τομέα του.Αυτά είχα να πω και sorry για το μεγάλο μήνυμα.

1)Για ποιά εργαστήρια μιλάς ακριβώς;!

2)Πραγματικά πιστεύεις ότι θίχτηκα;!Χαχα!!!Απλώς ειρωνεύομαι το τουπέ ορισμένων επιστημόνων (έχουμε έναν στην Ε.Κ.Μ.Ε. ο οποίος ασχολείται μόνο με υπογραφές,δεν ξέρει την τύφλα του και τον πειράζουμε κάπως έτσι,καταλαβαίνεις:P...)...από τα λεγόμενα και τις απόψεις σου πάντως μάλλον πρέπει να είσαι ακόμα φοιτητής και δεν ξέρεις τι παίζει στον κλάδο των μηχανολόγων στην αγορά εργασίας...

3)Δεν έθεσα απόψεις περί επαγγελματικής αποκατάστασης,αλλά μια που το ανέφερες θα το κάνω τώρα...ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ!!!Που θα βρεις δουλειά ρε σε ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ στην Ευρώπη;;;Κι όλοι αυτοί που απολήθηκαν τι θα κάνουν κλέφτες θα γίνουν;Ή θα φας τη δουλειά ανθρώπων 35-40 χρονών με το μεταπτυχιακό σου;;;
Ξέρεις όμως κάτι;Ο πιτσιρικάς απ'το ΤΕΙ Οχημάτων θα πάει standard κάπου για πρακτική,και πίστεψε με οι "καλοί" δε χάνονται ΠΟΤΕ σε τέτοιες περιπτώσεις,τους κρατάνε τους δασκαλεύουν όπως απαιτεί η εκάστοτε βιομηχανία και πάει λέγοντας...στείλε εσύ (ή εγώ) βιογραφικό και θα δεις την πρόσληψη...να αχνοφαίνεται!:P

*Η εποχές των βιογραφικών και των πτυχίων τελείωσαν,πάρ'τε το χαμπάρι!!!Κονέ έχετε?Γνωριμίες?Ε δε θα χαθείτε:D...ό,τι πτυχίο και να έχεις αν δεν παίξεις σωστά τα χαρτιά σου δε θα είναι παρά ένα χαρτί υγείας...* (αυτό γενικώς το λέω για τη νεολαία μας...):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
1)Για ποιά εργαστήρια μιλάς ακριβώς;!

2)Πραγματικά πιστεύεις ότι θίχτηκα;!Χαχα!!!Απλώς ειρωνεύομαι το τουπέ ορισμένων επιστημόνων (έχουμε έναν στην Ε.Κ.Μ.Ε. ο οποίος ασχολείται μόνο με υπογραφές,δεν ξέρει την τύφλα του και τον πειράζουμε κάπως έτσι,καταλαβαίνεις:P...)...από τα λεγόμενα και τις απόψεις σου πάντως μάλλον πρέπει να είσαι ακόμα φοιτητής και δεν ξέρεις τι παίζει στον κλάδο των μηχανολόγων στην αγορά εργασίας...

3)Δεν έθεσα απόψεις περί επαγγελματικής αποκατάστασης,αλλά μια που το ανέφερες θα το κάνω τώρα...ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ!!!Που θα βρεις δουλειά ρε σε ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ στην Ευρώπη;;;Κι όλοι αυτοί που απολήθηκαν τι θα κάνουν κλέφτες θα γίνουν;Ή θα φας τη δουλειά ανθρώπων 35-40 χρονών με το μεταπτυχιακό σου;;;
Ξέρεις όμως κάτι;Ο πιτσιρικάς απ'το ΤΕΙ Οχημάτων θα πάει standard κάπου για πρακτική,και πίστεψε με οι "καλοί" δε χάνονται ΠΟΤΕ σε τέτοιες περιπτώσεις,τους κρατάνε τους δασκαλεύουν όπως απαιτεί η εκάστοτε βιομηχανία και πάει λέγοντας...στείλε εσύ (ή εγώ) βιογραφικό και θα δεις την πρόσληψη...να αχνοφαίνεται!:P

*Η εποχές των βιογραφικών και των πτυχίων τελείωσαν,πάρ'τε το χαμπάρι!!!Κονέ έχετε?Γνωριμίες?Ε δε θα χαθείτε:D...ό,τι πτυχίο και να έχεις αν δεν παίξεις σωστά τα χαρτιά σου δε θα είναι παρά ένα χαρτί υγείας...* (αυτό γενικώς το λέω για τη νεολαία μας...):thanks:
1)Μιλάω για εργαστήρια που δεν επικεντρώνονται σε έναν τομέα αλλά καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα εφαρμογών,δεν επικεντρώνονται δλδ στο αυτοκίνητο αλλά στα υλικά,τις κατασκευές,την ενέργεια,ρευστά κλπ.

2)Ναι φοιτητής είμαι ακόμα αλλά δεν την έχω ψωνίσει επειδή είμαι πανεπιστήμιο.Έλεος δλδ μόνο κάτι κομπλεξικοί ηλίθιοι το παθαίνουν.Δεν ξέρω τι παίζει στον κλάδο των μηχανολόγων στην ελλάδα και πιθανώς να μην μάθω και ποτέ γιατί με την αεροναυπηγική θέλω να ασχοληθώ και επομένως το εξωτερικό είναι μονόδρομος.

3)Μα αυτό είπα και εγώ από πάνω.Οι αυτοκινητοβιομηχανίες ακούμε κάθε μέρα πόσες απολύσεις κάνουν.Αλλά εδώ αντιφάσκεις.Από τη μια λες ότι ο μηχανολόγος δεν θα μπορέσει να βρει δουλειά κάπου με το μεταπτυχιακό του αλλά ο απόφοιτος τει οχημάτων κάπου θα βρει να κάνει πρακτική.Αυτό πάλι πώς γίνεται?Έχει περισσότερα προσόντα or what?
Αυτά που λες φίλε μου για τα κονέ και τις γνωριμίες συμβαίνουν στην ελλάδα κυρίως.Στο εξωτερικό υπάρχει πολύ περισσότερη αξιοκρατία και ο άξιος πάει μπροστά.Στις μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες φίλε μου με ποια κριτήρια νομίζεις επιλέγουν κάποιον για μια θέση εργασίας?Με τα κονέ και τις γνωριμίες?Αυτά ως επι το πλείστον συμβαίνουν στην ελλάδα.Το μεταπτυχιακό φίλε μου θα σου ανοίξει πολλές πόρτες στο εξωτερικό.Και ας κρατάμε και μια πισηνή.Ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να σε οδηγήσει η ζωή,πόσο μάλλον στα επαγγελματικά.Ο μηχανολόγος τουλάχιστον και με το αυτοκίνητο να μην ασχοληθεί μπορεί να δουλέψει σε πολλούς άλλους τομείς σε αντίθεση με τον μηχανικό οχημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinko13

Νεοφερμένος

Ο zinko13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σε ολους..Θα ηθελα μερικες πληροφοριες απο τους φοιτητες των ΤΕΙ Μηχανολογιας Αυτοκινητων για τα πραγματα τ οποια μαθενεις μεσα στο ΤΕΙ..Εγω τρελαινομαι για μηχανικες βελτιωσεις αυτοκινητων και θα ηθελα να ασχοληθω επαγγελματικα..Σκεφτομαι ν παω σε ΤΕΙ Μηχανολογιας Αυτοκινητων για να ασχοληθω επαγγελματικα με τις βελτιωσεις αλλα δν ξερω ακριβως αμα στο ΤΕΙ μαθενεις αυτο που εγω θελω να ασχοληθω..Οποιος ξερει ας με συμβουλεψει..Ευχαριστω..:thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τει μηχανολογιας αυτοκινήτων.Υπάρχει το τει μηχανολογιας και το τει οχημάτων.Για το δεύτερο έχω ακούσει καλά λόγια αλλά σε εξειδικευει από νωρίς ενώ από το τει μηχανολογιας πάλι μπορείς να ασχοληθείς με το αυτοκινητο αλλά θα έχεις και περισσότερες ευκαιρίες να ασχοληθείς και με αλλά πράγματα.Εσυ διαλέγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinko13

Νεοφερμένος

Ο zinko13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οταν λες οτι εχεις ακουσει πολυ καλα λογια τ εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Οταν λες οτι εχεις ακουσει πολυ καλα λογια τ εννοεις?
Ότι έχει καλό επίπεδο σπουδών,η σχολή είναι δύσκολη και έχει καλούς καθηγητές και γίνονται διάφορα projects για κατάσκευη μικρού οχήματος που συμμετέχουν φοιτητές.Ανάλογα projects γίνονται και στους μηχανολογους στο πολυτεχνειο(για το τει δεν ξέρω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top