Kατατακτήριες ή Mεταπτυχιακό;

foteini_12

Νεοφερμένος

Η foteini_12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδια καλησπερα....εχω τελιωσει δημοσια διοικηση στο παντειο,αλλα επειδη ειναι δυσκολο να βρω κατι σχετικο για εργασια,σκεφτομαι να δωσω κατακτηριες στο τει τουριστικων επαγγελματων στην θεσσ/κη..μπορει κανεις να με βοηθησει απο μαθηματα? υλες? και γενικα ο,τι μπορει να μου φανει χρησιμο?
Αν και μια αλλη σκεψη ειναι καποιο μεταπτυχιακο σχετικο με τον τουρισμο ή την υγεια.Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιο δημοσιο που θα με βολευε σε κατι τετοιο στην πολη της θεσσαλονικης?

θα με υποχρεωνατε αν με βοηθουσατε λιγακι....ευχαριστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Άλλη βαρύτητα το 2ο πτυχίο και άλλη βαρύτητα το μεταπτυχιακό δίπλωμα. Με ένα μεταπτυχιακό δίπλωμα συνήθως δεν αποκτάς επιπλέον εργασιακά δικαιώματα στην επιστημονική περιοχή του μεταπτυχιακού. Τα εργασιακά δικαιώματα καθορίζονται με βάση το πρώτο πτυχίο.

Για να μην πάει στράφι το πρώτο πτυχίο, νομίζω ότι στην περίπτωσή σου θα μπορούσες να στραφείς σε κάποιο μεταπτυχιακό πάνω στην διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού και μετά να το εξειδικεύσεις πάνω στην υγεία ή στον τουρισμό! Βέβαια επειδή η χώρα μας δεν έχει εξειδικευμένη επιστημονική γνώση πάνω στην διοίκηση μονάδων υγείας ή τουρισμού λόγω του γνωστού πελατειακού κράτους τόσων χρόνων, καλό είναι να ψάξεις στο εξωτερικό (βλ. Ολλανδία ή Αγγλία ή χώρες της Σκανδιναβίας) όπου εκεί υπάρχει και διασύνδεση με την αγορά εργασίας και την νεανική επιχειρηματικότητα. Στην Ελλάδα τα περισσότερα μεταπτυχιακά προγράμματα είναι "θεωρητικοποιημένα" λόγω ανεπαρκούς εργασιακής αγοράς και πόσο μάλλον τώρα, όπου πολλά εξ' αυτών διακόπτουν την λειτουργίας τους λόγω έλλειψης κονδυλίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γίνεται και παράλληλα (MSc και 2ο πτυχίο)... Ειδικά για το (δεύτερο) πτυχίο αποφασίζεις εσύ για το ρυθμό που θα ασχολείσαι.

Άλλωστε αυτοί οι κλάδοι δεν έχουν και πολλά εργαστηριακά μαθήματα (υποχρεωτικές παρουσίες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foteini_12

Νεοφερμένος

Η foteini_12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γνωριζω για το εξωτερικο,αλλα ο εντονος πατριωτισμος μου δεν με βοηθα και ιδιαιτερα να στραφω εξω για σπουδες.δεν θα το εκανα ποτε...γενικα πιστευω πως εχουμε πολυ καλες σχολες και τμηματα και ειναι αδικο να στραφομαστε μονιμως στο εξωτερικο..:confused: για αυτο και ψαχνω κατι στην χωρα μας και ειδικοτερα στη θεσ/κη.
τωρα,οσο για το παραλληλο MSc και δευτερο πτυχιο θεωρω πως ειναι πολυ εξυπνη λυση,αλλα την εργασια που εχω για να επιβιωσω που θα την χορεσω στο καθημερινο μου προγραμμα?? εξαλλου υπαρχουν MSc δωρεαν? νομιζα πως πληρωνεις για κατι τετοιο.... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danny*

Νεοφερμένος

Η danny* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
@foteini_12 Μπορείς να μου πεις κάποια σχόλια και εντυπώσεις για την Δ.Δ. που τελείωσες?? Γιατί σκεφτόμουν να δώσω και εγώ κατατακτήριες για να την ξεκινήσω σαν δεύτερο πτυχίο. Πιστεύεις θα άξιζε τον κόπο? Πάνω σε τι θέματα περισσότερο ειδικέυεται?

@VouDou Είναι βέβαιο ότι μπορείς να είσαι και μεταπτυχιακός και προπτυχιακός φοιτητής?? Γνώριζα ότι 2 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα μπορείς να τα κάνεις αλλά όσο και αν έψαξα για συνδυσμό 2ου προπτυχιακού με 1ο μεταπτυχιακό κανείς δεν ήξερε να μου πει σίγουρα ότι γίνεται. Οι περισσότεροι μου έλεγαν δύσκολο να γίνεται,, όπως δεν γίνεται να είσαι γραμμένος σε 2 προπτυχιακές σχολές.

Thnxxxx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Για το 2ο.
Σίγουρα γίνεται, είχα συμφοιτητή ο οποίος κανονικά φοιτούσε και σε εμάς και σε μεταπτυχιακό του ΠΑΠΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
τωρα,οσο για το παραλληλο MSc και δευτερο πτυχιο θεωρω πως ειναι πολυ εξυπνη λυση,αλλα την εργασια που εχω για να επιβιωσω που θα την χορεσω στο καθημερινο μου προγραμμα?? εξαλλου υπαρχουν MSc δωρεαν? νομιζα πως πληρωνεις για κατι τετοιο.... :worry:
Απλό. Δίνεις έμφαση σε εργασία και μεταπτυχιακό και μόλις ξεμπλέξεις με το δεύτερο προχωράς πιο εντατικά το δεύτερο πτυχίο. Όσο για τα μεταπτυχιακά, το αν θα έχει δίδακτρα εξαρτάται από το πανεπιστήμιο. Όμως ο κανόνας είναι δωρεάν.

Είναι βέβαιο ότι μπορείς να είσαι και μεταπτυχιακός και προπτυχιακός φοιτητής?? Οι περισσότεροι μου έλεγαν δύσκολο να γίνεται,, όπως δεν γίνεται να είσαι γραμμένος σε 2 προπτυχιακές σχολές.
Γίνεται. Μην ακούς άσχετους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foteini_12

Νεοφερμένος

Η foteini_12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπερα danny* ...κοιταξε,τελιωνοντας το 2 ετος,επιλεγεισ μια απο τις 2 κατευθυνσεισ...δημοσια οικονομικη ή δημοσιων θεσμων (εγω επελεξα αυτη.)
η δημοσια οικονομικη ειχε πολλα μαθηματα οικονομικου ενδιαφεροντος,οικονομετριες,στατιστικες,κτλ....ενω εμεις ειχαμε πολλα δικαια και γενικοτερα μαθηματα που κανουν στη νομικη σχολη. τωρα αν αξιζε,πιστευω πως οχι....θα σε συμβουλευα να μην στραφεις προς τα εκει. τα μαθηματα ειναι σχετικα ευκολα (αν και στην δικη μου κατευθυνση ηθελε αρκετο διαβασμα και πρακτικο τροπο σκεψης ) αλλα με τη σχολη και τη γραμματεια θα δυσκολευτεις πολυ!!! φαντασου πως τελιωσα ιουνη και με ορκισαν απριλιο!!!! απο την αλλη,οι γνωσεις που σου προσφερονται δεν θα ελεγα πως ειναι και τοοοσο χρησιμες.(οκ,ισως ετσι να το βλεπω εγω,αλλα δυστυχως δεν υπαρχει καμια αντιστοιχια γνωσης που σου προσφερεται εκει και πρακτικης καθημερινοτητας) τα συμπερασματα,δικα σου....

venividivici43946, ξερεις που μπορω να βρω σχετικες πληροφοριες για κατι παραλληλο? εννοω πανω στους κλαδους που εχω επιλεξει (τουρισμο κατα βαση ή υγεια)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
venividivici43946, ξερεις που μπορω να βρω σχετικες πληροφοριες για κατι παραλληλο? εννοω πανω στους κλαδους που εχω επιλεξει (τουρισμο κατα βαση ή υγεια)?

Θα ψάξεις τις ιστοσελίδες τμημάτων και γενικότερα στο διαδίκτυο που σε ενδιαφέρουν, θα τηλεφωνήσεις, θα πας αυτοπροσώπως από κει κλπ, ώστε να βρεις ποια τμήματα σε δέχονται ως μεταπτυχιακή για να κάνεις αιτήσεις. Δυστυχώς αυτά δεν είναι στάνταρ και έχει τρέξιμο η όλη φάση.
Κατατακτήριες μπορείς να δώσεις σε όποιο τμήμα επιθυμείς. Θα περάσεις από τη σχολή που σε ενδιαφέρει να πάρεις μαθήματα και ύλη. Συνήθως τώρα βγαίνουν αυτά. Νοέμβρη η αίτηση συμμετοχής και Δεκέμβρη οι εξετάσεις. Εναλλακτικά πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Πραγματικά αναρωτιέμαι, πόσα χρήματα έχετε επιτέλους ώστε τόσο πολλοί στο φόρουμ να κάνουν λόγο για μεταπτυχιακά, δεύτερες σπουδές, σπουδές στο εξωτερικό κλπ; Οικονομικά προβλήματα δεν αντιμετωπίζετε καθόλου; Μπορούν οι γονείς σας να σας συντηρούν για τόσα χρόνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ότι μπορεί κάνει ο καθένας, μην το κατακρίνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Yποτροφίες, παράλληλη δουλειά, εργασία στο πανεπιστήμιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και οι γονείς να τα πληρώνουν, τι σημασία έχει; Ξέρουμε ότι οι περισότεροι γονείς θα κάνουν ότι μπορούν για να είναι το παιδί τους ευτυχισμένο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tru22

Νεοφερμένος

Η tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Νομίζω πως το 2ο πτυχίο είναι μία καλή επιλογή. Ξέρω προσωπικά πολλά άτομα που το έχουν κάνει έτσι ώστε να δουλέυουν κάπου μέχρι να βρουν τη δουλειά που θέλουν. Το σκέφτομαι κι εγώ πολύ τον τελευταίο καιρό. Βέβαια θα σου προτείνω να επιλέξεις κάτι που 1) σου αρέσει ως αντικείμενο και 2) έχει μεγάλη ζήτηση στην αγορά εργασίας. Τα τουριστικά είναι μία καλή επιλογή. Βέβαια θα δουλεύεις με τη σεζόν αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Όσο για το μεταπτυχιακό η γνώμη μου είναι ότι δε θα σε βοηθήσει να βρεις δουλειά ( για την Ελλάδα μιλάω πάντα). Ίσα ίσα που επειδή θα πρέπει να σε πληρώνουν περισσότερο για το μεταπτυχιακό αρά αυτόματα γινεται πιο δύσκολο να σε προσλάβουν. Βέβαια ποτέ μη λες ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foteini_12

Νεοφερμένος

Η foteini_12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πραγματι φιλε μου prwtea, για αυτο ψαχνουμε (προσωπικα τουλαχιστον εγω) κατι δημοσιο. εξαλλου με το ενα πτυχιο και μονο δυστυχως δεν μπορεις να βρεις ευκολα δουλεια (εκτος αν εχεις καποιον γνωστο και σε ''βολεψει'' καπως ).μην μας περνας για αργοσχολους που θελουμε απλα να τρωμε τα λεφτα των γονιων μας...ειμαι απο επαρχια και αναγκαστηκα να σπουδασω στην αθηνα (βλεπεις μονο εκει εχει Παντειο...τρομαρα μου!) και ετσι ξερω και απο οικονομικα προβληματα και κυριως πως ειναι να σπουδαζεις και να δουλευεις παραλληλα....δεν με ενοχλησε στιγμη βεβαια αυτο,γιατι ημουν ηδη ''ψημενη'' στις δουλειες απο το σπιτι μου...εσυ τι ακριβως κανεις?σπουδαζεις κατι? γιατι σε βλεπω αγανακτισμενο με την κατασταση αναζητησης της γνωσης μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Φυσικά και σπουδάζω! Πληροφορική στο ΕΚΠΑ. Είμαι όντως αγανακτισμένος γιατί έχουμε χάσει κάθε μέτρο. Οδεύουμε σε μια κατάσταση (αν δεν έχουμε καταντήσει ήδη) όπου θα σπουδάζουμε μέχρι τα 30 μας σε μεταπτυχιακά, δεύτερες σχολές κλπ και πάλι δε θα βρίσκουμε δουλειά! Τουλάχιστον μη συντελείτε στην παγίωση αυτού του κατεστημένου. Αν δεν γίνεται εις βάρος των γονιών σας αυτό, εμένα δε μου πέφτει λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έπεσες στην άτυχη περίπτωση ότι είναι ένα από τα θέματα που δεν σου πέφτει γενικά λόγος, αλλά ΟΚ.
Δεν βλέπω για να είμαι ειλικρινής πώς μπορείς να φτάσεις τα 30 με ένα πτυχίο και ένα μεταπτυχιακό ή ακόμα και με δύο πτυχία. Και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν εξυπακούεται ότι καθόλη τη διάρκεια των σπουδών δεν δουλεύει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andag2

Νεοφερμένος

Ο andag2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπέρα. είμαι φοιτητής επι πτυχίω του τμήματος κοινωνιολογίας και σκέφτομαι τη συνέχεια των σπουδών μου. μετά απο αρκετό ψάξιμο και αλλαγές απόψεων έχω καταλήξει οτι με ενδιαφέρουν 3 διαφορετικά πεδία: 1)ψυχολογία 2)οικονομικά 3)επιστήμη υπολογιστών. Το κάθε ένα έχει τα δικά του πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Τα δικά μου θέλω είναι: να συνεχίσω σε έναν τομέα που με ενδιαφέρει ετσι ωστε να είμαι καλός σε αυτόν. να σχετίσω τη συνέχεια των σπουδών μου με την μεχρι τώρα πορεία μου. να βρώ έναν αρκετά συγκεκριμένο τομέα με συγκεκριμένες εφαρμογές εκτός της έρευνας. κάποιες απο τις σκέψεις που έχω κάνει είναι εργασιακή ψυχολογια, διοίκηση ανθρωπίνου δυναμικού, κοινωνιοψυχολογικη αναλυση δυνητικών κοινοτήτων και εφαρμογές, social media ή πληροφορική. ποιά είναι η δικιά σας γνώμη για μεταπτυχιακό μετα απο κοινωνιολογία στην ελλάδα; με γνώμονα πάντα και την εφαρμογή στην αγορά εργασίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Η πρώτη ερώτηση που πρέπει να κάνεις στον ευατό σου είναι: Θέλω να βρω γρήγορα δουλειά ή να συνεχίσω ακαδημαϊκά με έρευνα;

Είναι καίριο ερώτημα γιατί από εκεί κρίνεται άμα θα ήταν καλλίτερα να έδινες κατατακτήριες ή να συνέχιζες με μεταπτυχιακό. Το λέω αυτό γιατί αυτά που λες είναι αρκετά συγκεχυμένα. Μετά από αυτό ανάλογα με την απάντηση σου πρέπει να σκεφτείς: Τι δουλειά μπορώ και θέλω να κάνω;/ Ποιος τομέας με ενδιαφέρει περισσότερο;

Άμα βάλεις στην σειρά αυτά και τα ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου πιάσε κάποιον καθηγητή σου του οποίου το μάθημα ήταν κοντά σε αυτά που σε ενδιαφέρουν και ρώτα τον για τυχόν μεταπτυχιακά, αυτοί πάντα ξέρουν καλλίτερα:) Από την άλλη δεν πρέπει να αποκλείσεις τελείως την περίπτωση του εξωτερικού, ειδικά αν το πτυχίο σου το πήρες με βαθμό ικανοποιητικό. Ψάξε για υποτροφίες στον τομέα σου ( just google it;)) και για άλλη μια φορά απευθύνσου στους καθηγητές σου.

Άμα τελικά όμως αποφασίσεις πως οι προσφερόμενες επιλογές δεν σε καλύπτουν τότε και μόνο κατά την γνώμη μου πιστεύω πως πρέπει να στραφείς στις κατακτήτριες. Η σχολή σου προσφέρει συγκεκριμένες σχολές στις οποίες έχεις πρόσβαση, ρώτα την γραμματεία ή ψάξε στο google. Αν και είναι καθαρά δική σου απόφαση από εκεί και πέρα εγώ θα πρότεινα να αποφύγεις Παιδαγωγικά και Φιλολογίες, ο κλάδος έχει κορεστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το παιδί δεν αναφέρει πουθενά ακαδημαϊκή καριέρα, για μεταπτυχιακό συζητά, το οποίο απέχει και από τα ακαδημαϊκά και από την έρευνα..

ΥΓ: Συμφωνώ πάντως με την τελευταία σου πρόταση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top