Ορκωτός Λογιστής

temisdas@gmail

Νεοφερμένος

Ο temisdas@gmail αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεις τι ακριβως ειναι ο ορκωτός λογιστής? τι ακριβως κανει?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina92

Νεοφερμένος

Η katerina92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
και γω για ορκωτος αναλογιστης ψαχνομαι..οχι οτι ξερω ακριβως τι ειν αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια κ οτι εχει προοπτικες σαν δουλεια ειδικα στν ελλαδα επδ δν υπαρχοθν πολλοι του επαγγελματος τους ζητανε πολλοι οι εταιριες....που ακριβως θες να περασεις??εγω μαλλον μαθηματικο σαμου
η στατιστικη αναλογιστικη σαμου...εχεις ακοθσει τπτ για τισ σχολες αυτες??η θεσ να περασεις εκει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

temisdas@gmail

Νεοφερμένος

Ο temisdas@gmail αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
απο λογιστικη και χρηματιοικονομικη σκευτομαι να παω....
Ξερει ομως κανεις τι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λεωνίδας_Δ

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ορκωτός λογιστής είναι ανώτατος οικονομικός συνεργάτης..Υπάρχουν ελεγκτικές εταιρείες οι οποίες ελέγχουν μεγάλες επιχειρήσεις (Α.Ε),δηλ έχουν κύρος και δύναμη στην αγορά..Ελέγχουν και δημόσιες επιχειρήσεις.Βέβαια ορκωτός λογιστής δεν γίνεσαι με 1 απλό μεταπτυχιακό στην ελεγκτική..Υπάρχει ειδική σχολή αφού τελειώσεις το παν/μιο στην Ελλάδα που σου δίνει αυτήν την δυνατότητα.Δίνεις εξετάσεις https://www.soel.gr/eksetaseis.html και στην συνέχεια αν είσαι καλός μπορεί να σε προσλάβει κάποια εταιρεια.Γενικά ούτε και γω έχω καταλάβει πολύ καλά γιατί απ τη μια η ΣΟΕΛ υποστηρίζει ότι οι Ο.Λ εργάζονται ως Ν.Π.Δ.Δ είναι δηλ δημόσιοι υπάλληλοι και απ την άλλη υπάρχουν εταιρείες που διορίζουν Ο.Λ.Κοίτα αν σαρέσουν τα οικονομικά μπές πρώτα,και μετά βλέπεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

temisdas@gmail

Νεοφερμένος

Ο temisdas@gmail αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ορκωτός λογιστής είναι ανώτατος οικονομικός συνεργάτης..Υπάρχουν ελεγκτικές εταιρείες οι οποίες ελέγχουν μεγάλες επιχειρήσεις (Α.Ε),δηλ έχουν κύρος και δύναμη στην αγορά..Ελέγχουν και δημόσιες επιχειρήσεις.Βέβαια ορκωτός λογιστής δεν γίνεσαι με 1 απλό μεταπτυχιακό στην ελεγκτική..Υπάρχει ειδική σχολή αφού τελειώσεις το παν/μιο στην Ελλάδα που σου δίνει αυτήν την δυνατότητα.Δίνεις εξετάσεις https://www.soel.gr/eksetaseis.html και στην συνέχεια αν είσαι καλός μπορεί να σε προσλάβει κάποια εταιρεια.Γενικά ούτε και γω έχω καταλάβει πολύ καλά γιατί απ τη μια η ΣΟΕΛ υποστηρίζει ότι οι Ο.Λ εργάζονται ως Ν.Π.Δ.Δ είναι δηλ δημόσιοι υπάλληλοι και απ την άλλη υπάρχουν εταιρείες που διορίζουν Ο.Λ.Κοίτα αν σαρέσουν τα οικονομικά μπές πρώτα,και μετά βλέπεις..

ευχαριστω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TNS

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ο ορκωτός λογιστής ασχολείται με τον έλεγχο δημοσιευμένων οικονομικών καταστάσεων εταιρειών όπως ο Ισολογισμός και η Κατάσταση Αποτελεσμάτων Χρήσης και επισημαίνει στην έκθεση του που αναγράφεται κάτω από τις οικονομικές καταστάσεις που έχει ελέγξει αν αυτές παρουσιάζουν εύλογα την πραγματικότητα της εταιρείας. Είναι επάγγελμα με πολλές ώρες δουλειάς και άγχος καθώς ο ελεγκτής πρέπει να προσέχει που υπογράφει. Θα σε παραπέμψω στο σκ
άνδαλο με την εταιρεία ENRON το 2001 και τη χρεοκοπία της εταιρείας ελεγκτών ARTHOUR ANDERSEN.(https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B4%CE%B1%CE%BB%CE%BF_Enronhttps://el.wikipedia.org/wiki/Σκάνδαλο_Enron). Συνδυάζει γνώσεις από διάφορα πεδία όπως λογιστική, χρηματοοικονομικά, στατιστική, δίκαιο, δίοικηση επιχειρήσεων και οικονομικά(Μικρο-Μακροοικονομική).Για να γίνεις ορκωτός πλέον μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το απολυτήριο λυκείου. Ωστόσο είτε έχεις πτυχίο ΑΕΙ, είτε ΤΕΙ είτε απολυτήριο λυκείου, θα πρέπει να περάσεις μία σειρά από εξετάσεις ιδιαίτερα δύσκολες, η θεματολογία των οποίων βρίσκεται στο site του ΣΟΕΛ. Έτσι στην αρχή ξεκινάς σαν ασκούμενος ορκωτός λογιστής και ανάλογα με την επιτυχία σου στις εξετάσεις ανεβαίνεις μέχρι να καταφέρεις στην καλύτερη περίπτωση να γίνεις σε 10 χρόνια ορκωτός ελεγκτής. Βέβαια αν τα καταφέρεις θα αμείβεσαι πάρα πολύ καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Κάτσε ρε Στράτο,από που κι ως που Ορκωτός Λογιστής με το Απολυτήριο Λυκείου;;;!!!Στο "soel" πριν κάνα δίμηνο που μπήκα δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Κάτσε ρε Στράτο,από που κι ως που Ορκωτός Λογιστής με το Απολυτήριο Λυκείου;;;!!!Στο "soel" πριν κάνα δίμηνο που μπήκα δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο!:hmm:

Aκριβώς. Νομίζω θέλει στάνταρ πτυχίο Πανεπιστημίου (ή ΤΕΙ; δεν ξέρω) πάνω στο αντικείμενο της φοροτεχνικής ή (ή φοροκλεπτικής όπως το ονομάζω εγώ :D :D).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TNS

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Σας παραθέτω 2 διευθύνσεις που αποδεικνύουν ότι ορκωτός λογιστής μπορεί να γίνει και ο απόφοιτος δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Η πρώτη (https://www.elte.org.gr/images/files/pdf/3693_2008.pdf?phpMyAdmin=23feafeed5f7829eef03302a69cb5d56) αναφέρεται ακριβώς στις προϋποθέσεις που χρειάζονται για να γίνει κάποιος ελεγκτής. Η δεύτερη (https://www.elte.org.gr/images/files/pdf/0005_09_kan.pdf) περιλαμβάνει τον ισχύοντα νόμο για τον ορκωτό ελεγκτή από τις 25/08/2008.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Καλά και άσχετος να είναι κανείς θα στρώσει το ποπουδάκι του και θα μάθει εύκολα ή δύσκολα (από τη στιγμή που του δίνεται το δικαίωμα),δεν είναι εκεί το θέμα...
Κάνεις αναφορά σε "ορκωτό ελεγκτή",μήπως άλλο ελεγκτής και άλλο λογιστής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TNS

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ο ορκωτός ελεγκτής και ο ορκωτός λογιστής είναι ταυτόσημες έννοιες και διαφορετικές από την έννοια του λογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεις τι ακριβως ειναι ο ορκωτός λογιστής? τι ακριβως κανει?:(

βασικα εγω απο ο.τι ξερω απο μια εργασια που ειχα κανει για τον εκτακτο ελεγχο στις ΑΕ

ο ορκωτος λογιστης κανει ελεγχο των οικονομικων καταστασεων μιας επιχειρησης ειτε επειδη τον προσελαβε το κρατος ή αλλοι μετοχοι για να ελενξουν την διοκηδη για την σωστη χρηση αυτης ....ανηκει λεει στο ΣΟΛ σωμα ορκωτων ελεκτων..... πριν κατι χρονια ηταν καμια 150 νομιζω σε ολη την ελλαδα....οχι πολλοι (το βιβλιο που το ελεγε αυτο ειχε περισπωμενες...φαντασου ποσο παλιο ητανε) για σημερινα στοιχεια πατα ΣΟΛ στο ιντερνετ!
ο ιδιος μετα παραδιδει σχετικες εκθεσεις...και τεσπα επαγγελματικα ειναι καλο....εχει την ζητηση του!:D:D:D

αυτο ομως που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι για να γινεις...εκτος οτι πρεπει να κανεις αρκετες σπουδες...οχι απλα μια οικονομικη σχολη ....πρεπει να συμπληρωσεις αρκετα χρονακια .....πανω απο 40 χρονων θασαι και αν.....
δεν θυμαμαι πιο πολλες λεπτομερεις γιατι παει καιρος απο τοτε που ειχα ασχοληθει....κοιτα το και εσυ στο ιντερενετ...και αμα δεν τα καταφερεις πεσμου...να ανατρεξω στις πηγες που ειχα βρει τοτε!


ελπιζω να βοηθησα λιγουλακι τουλαχιστον!:D:D:D

Aκριβώς. Νομίζω θέλει στάνταρ πτυχίο Πανεπιστημίου (ή ΤΕΙ; δεν ξέρω) πάνω στο αντικείμενο της φοροτεχνικής ή (ή φοροκλεπτικής όπως το ονομάζω εγώ :D :D).
...τωρα για να γινεις ορκωτος λογιστης χρειαζεσαι απο πτυχια ....ΤΗΝ ΑΡΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ!
παλια ομως.....

σε μια ομιλια ενος ορκωτου ελεκτη που ειχα παρακολουθησει ...(θαταν καμια 50 αρια οπωσδηποτε) ειχε πει οτι ο ιδιος εγινε απο λυκειο.....ακουσον ακουσον!
δεν ξερω πως στην ευχη τα καταφερε....τοτε λεει ηταν μια <<φουρνια>> που ειχαν γινει ετσι....τοτε υπηρχαν και πολυ λιγοι στην ελλαδα!καλα μπορει να ηξερε και κατι ψηλα απο οικονομικα αλλα δεν ειχε σπουδαιες γνωσεις τοτε οταν τον πηραν!

νομιζω ΑΕΙ θελει....και ενα σωρο αλλα...οντως επαγγελματικα λεει ΠΟΛΛΑ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Όχι παιδιά έχει δίκιο ο TNS,μπορεί κάποιος απλά με το απολυτήριο να ακολουθήσει αυτό το επάγγελμα...

Καταλαβαίνετε όμως ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο για τον οποιονδήποτε,πόσο μάλλον με το απολυτήριο που (απ'ότι πήρε το μάτι μου) χρειάζεται να κάνει χρόνια ολόκληρα πρακτικής δίπλα σε έμπειρο ορκωτό λογιστή και ένα σωρό άλλα πράγματα...

Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι ορκωτοί αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι παιδιά-ανήψια-εγγόνια κ.λπ. συνταξιούχων ελεγκτών ή του ευρύτερου περιβάλλοντός τους,σαν κλάδος δείχνει έναν άκρως "κλειστό" χαρακτήρα...
Και ας έχουμε και υπόψη ότι επίκειται άνοιγμα του εν' λόγω επαγγέλματος,εκεί θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα γίνει με τις άδειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
(α) Οι Ορκωτοί Ελεγκτές Λογιστές πρέπει να είναι πρόσωπα με αυξημένα επαγγελματικά προσόντα. Τα αυξημένα επαγγελματικά προσόντα ορίζονται από την Οδηγία 8η 84/253 της Ευρωπαϊκής Ένωσης, πρός την οποία προσαρμόστηκε πλήρως η Ελληνική νομοθεσία, με την έγκριση της Ευρωπαϊκής Ένωσης και την αποδοχή του Συμβουλίου της Επικράτειας.
αυτα τα λεει το επισημο σαιτ του σοελ https://www.soel.gr/

επισης https://career.duth.gr/cms/files/06-09-2008 6.pdf
το οποιο καταρτιζει ορκωτους ελεγκτες απο ΤΕΙ/ΑΕΙ υστερα απο μεταπτυχιακο....
απτην αλλη πλευρα στις ΗΠΑ https://translate.google.gr/translat...h-company-law-directive.com/8thCompanyLaw.htm
Χωρίς επιφύλαξη του άρθρου 11, ένα φυσικό πρόσωπο μπορεί να λάβει άδεια να διενεργεί νόμιμους ελέγχους μόνον κατόπιν
αφού φθάσει το επίπεδο εισαγωγής στο πανεπιστήμιο ή σε ισοδύναμο επίπεδο,
ΔΗΛΑΔΗ για τις ΗΠΑ τουλαχιστον να μην εχει μπει στο πανεπιστημιο αλλα να εχει φτασει σε αυτο το επιπεδο....(3 πουλακια καθονταν)

https://translate.google.gr/translat...h-company-law-directive.com/8thCompanyLaw.htm


συμπερασματα:
'η χρειαζεται ΑΕΙ/ΤΕΙ και μεταπτυχιακο....ή το σοελ μας ειρωνευεται οταν λεει αυξημενα επαγγελματικα προσοντα (πραγμα που δεν αποκλειεται)...αφου δινει οποιος ναναι το πτυχιο στις ΗΠΑ τουλαχιστον και ειναι <<βλακες>>και μη ενημερωμενοι αυτοι που κανουν πως και πως να παρουν το περιβοητο μεταπτυχιακο για να γινουν ορκωτοι ελεγκτες!
απορια

ποιος ειναι αραγε αυτος που ξερει απο το λυκειο και μονο ή και μερικα <<σεμιναριακια>> να ελεγξει τις λογιστικες καταστασεις και αλλα πολλα σε μια εταιρεια ?
δεν ξερω....αυτο που ξερω οτι για να παρουμε εμεις αυτο το μεταπτυχιακο στο τμημα μας δωσαμε αγωνα...μερικοι καθηγητες μαλιστα το αναφερουν με καμαρι ως ενα απο τα πιο καλα...ή τους διαφευγει οτι γινεσαι ορκωτος μονο με λυκειο...ή.....παινευονται χωρις λογο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
ποιος ειναι αραγε αυτος που ξερει απο το λυκειο και μονο ή και μερικα <<σεμιναριακια>> να ελεγξει τις λογιστικες καταστασεις και αλλα πολλα σε μια εταιρεια ?

Καλά κόψε κάτι,είπαμε θέλει γνώσεις αλλά δεν τετραγωνίζουν και τον κύκλο!:D
Άμα κανείς δουλεύει από μικρός σε τέτοια εταιρεία ή ακόμη καλύτερα αν έχει κάνα συγγενικό πρόσωπο να του δείξει τα "μυστικά" μια χαρά μαθαίνει...
Αλλά και πάλι εγώ π.χ. με το απολυτήριό μου στην πράξη δεν θα έκανα ποτέ αυτή τη δουλειά ακόμη και αν έχω το "δικαίωμα" σύμφωνα με το νόμο καθώς δεν ξέρω ούτε καν "από που ν'αρχίσω"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Καλά κόψε κάτι,είπαμε θέλει γνώσεις αλλά δεν τετραγωνίζουν και τον κύκλο!:D
Άμα κανείς δουλεύει από μικρός σε τέτοια εταιρεία ή ακόμη καλύτερα αν έχει κάνα συγγενικό πρόσωπο να του δείξει τα "μυστικά" μια χαρά μαθαίνει...
Αλλά και πάλι εγώ π.χ. με το απολυτήριό μου στην πράξη δεν θα έκανα ποτέ αυτή τη δουλειά ακόμη και αν έχω το "δικαίωμα" σύμφωνα με το νόμο καθώς δεν ξέρω ούτε καν "από που ν'αρχίσω"!
ρε συ Dominator δεν ειναι μονο πρακτικο το θεμα...μπορει εγω να εχω πατερα οδοντιατρο και να ασχολουμαι απο παιδι και να μπορω να κανω καιγω ο,τι και ο πατερας μου ή να εχω μανα κομμωτρια και και να κανω σουπερ χτενισματα:D:D....αδεια ομως να κανω δικο μ οδοντιατριο θα εχω?:/:
και ποιος θα με παρει στην δουλεψη του αμα δεν εχω κανενα πτυχιο για αυτο το επαγγελμα?:(:(
αμα ηταν ετσι θα δηλωνα και εγω οτι ξερω 10 γλωσσες και δεν θα εσκαγα να παρω πτυχια για να το αποδειξω!:eek:
καταλαβαινεις τι εννοω....;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TNS

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
(α) Οι Ορκωτοί Ελεγκτές Λογιστές πρέπει να είναι πρόσωπα με αυξημένα επαγγελματικά προσόντα. Τα αυξημένα επαγγελματικά προσόντα ορίζονται από την Οδηγία 8η 84/253 της Ευρωπαϊκής Ένωσης, πρός την οποία προσαρμόστηκε πλήρως η Ελληνική νομοθεσία, με την έγκριση της Ευρωπαϊκής Ένωσης και την αποδοχή του Συμβουλίου της Επικράτειας.
αυτα τα λεει το επισημο σαιτ του σοελ https://www.soel.gr/

επισης https://career.duth.gr/cms/files/06-09-2008 6.pdf
το οποιο καταρτιζει ορκωτους ελεγκτες απο ΤΕΙ/ΑΕΙ υστερα απο μεταπτυχιακο....
απτην αλλη πλευρα στις ΗΠΑ https://translate.google.gr/translat...h-company-law-directive.com/8thCompanyLaw.htm
Χωρίς επιφύλαξη του άρθρου 11, ένα φυσικό πρόσωπο μπορεί να λάβει άδεια να διενεργεί νόμιμους ελέγχους μόνον κατόπιν
αφού φθάσει το επίπεδο εισαγωγής στο πανεπιστήμιο ή σε ισοδύναμο επίπεδο,
ΔΗΛΑΔΗ για τις ΗΠΑ τουλαχιστον να μην εχει μπει στο πανεπιστημιο αλλα να εχει φτασει σε αυτο το επιπεδο....(3 πουλακια καθονταν)

https://translate.google.gr/translat...h-company-law-directive.com/8thCompanyLaw.htm


συμπερασματα:
'η χρειαζεται ΑΕΙ/ΤΕΙ και μεταπτυχιακο....ή το σοελ μας ειρωνευεται οταν λεει αυξημενα επαγγελματικα προσοντα (πραγμα που δεν αποκλειεται)...αφου δινει οποιος ναναι το πτυχιο στις ΗΠΑ τουλαχιστον και ειναι <<βλακες>>και μη ενημερωμενοι αυτοι που κανουν πως και πως να παρουν το περιβοητο μεταπτυχιακο για να γινουν ορκωτοι ελεγκτες!
απορια

ποιος ειναι αραγε αυτος που ξερει απο το λυκειο και μονο ή και μερικα <<σεμιναριακια>> να ελεγξει τις λογιστικες καταστασεις και αλλα πολλα σε μια εταιρεια ?
δεν ξερω....αυτο που ξερω οτι για να παρουμε εμεις αυτο το μεταπτυχιακο στο τμημα μας δωσαμε αγωνα...μερικοι καθηγητες μαλιστα το αναφερουν με καμαρι ως ενα απο τα πιο καλα...ή τους διαφευγει οτι γινεσαι ορκωτος μονο με λυκειο...ή.....παινευονται χωρις λογο!

Σου προτείνω γιολάντα να διαβάσεις τις διευθύνσεις που έχω γράψει στην 1η σελίδα. Το site του ΣΟΕΛ δεν είναι καθόλου ενημερωμένο. Εδώ δεν περιλαμβάνει και τις τροποιήσεις που έχουν γίνει στην ύλη των εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
πρωτη σελιδα?καλα θα ψαξω να τις βρω.....εγω να σου πω την αληθεια δεν ενδιαφερομουν για αυτο...απλα ειδα το θεμα και ειπα να απαντησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
ρε συ Dominator δεν ειναι μονο πρακτικο το θεμα...μπορει εγω να εχω πατερα οδοντιατρο και να ασχολουμαι απο παιδι και να μπορω να κανω καιγω ο,τι και ο πατερας μου ή να εχω μανα κομμωτρια και και να κανω σουπερ χτενισματα:D:D....αδεια ομως να κανω δικο μ οδοντιατριο θα εχω?:/:
και ποιος θα με παρει στην δουλεψη του αμα δεν εχω κανενα πτυχιο για αυτο το επαγγελμα?:(:(
αμα ηταν ετσι θα δηλωνα και εγω οτι ξερω 10 γλωσσες και δεν θα εσκαγα να παρω πτυχια για να το αποδειξω!:eek:
καταλαβαινεις τι εννοω....;);)

Ώπα,ξέφυγες...
Εδώ μιλάμε για κάτι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μη φέρνεις τυχαία και άσχετα παραδείγματα...εδώ λέμε ότι ο νόμος ΝΑΙ δίνει αυτό το δικαίωμα στους απόφοιτους Λυκείου!Αν έδινε το ίδιο δικαίωμα σ'αυτό τον άνθρωπο να γίνει και οδοντίατρος θα έβλεπες αρκετούς τέτοιους πίστεψέ με,καλούς κακούς θα σε γελάσω,αλλά σίγουρα θα έβλεπες...
Τελικά για να το δίνει (ή να μην το δίνει στο παράδειγμά σου)...κάτι θα ξέρει!:whistle:

Εκεί που διαφωνώ είναι στα bold...όταν μιλάμε για ένα επάγγελμα το "πρακτικό μέρος" είναι το "Α" και το "Ω" και όλα τ'άλλα έρχονται σε...τελευταία μοίρα!Όταν π.χ. πας στον οδοντίατρο για ένα καθαρισμό,σφράγισμα,εξαγωγή απονεύρωση κ.λπ. πιστεύεις ότι στο κάνει..."επιστημονικά";Practice είναι,τελείωσε τη σχολή απέκτησε βασικές θεωρητικές γνώσεις ΑΛΛΑ για να σφραγίσει σωστά τρύπησε βούλωσε κ.λπ. εκατοντάδες φορές!Τέχνη θέλει...
Σ'το λέω αυτό έχοντας υπόψη μου διάφορους αρχιφελούς πελάτες και μη μηχανικούς,οι οποίοι καυχιούνται για την ικανότητά τους στο επάγγελμα (μη ξεράσω) η οποία οφείλεται...στη βαθειά γνώση π.χ. Μαθηματικών!Λες και αν προκύψει (λέμε τώρα σε κάνα ερευνητικό εργαστήριο,εδώ δεν έχει τέτοια) τέτοιο ζήτημα δεν θα ανοίξει βιβλίο να δει τι και πως!

Δεν χρειάζεται να σε πάρει κάποιος στη δούλεψή του,αναλαμβάνεις το έτοιμο γραφείο του μπαμπά...αλλά και πάλι αν έχεις "μπάρμπα",σε προτείνει κάπου και πας!Απλά πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourohavlos

Νεοφερμένος

Ο mourohavlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λοιπόν, επειδή γράφονται πολλές &*#@%$& εδώ μέσα και έκανα εγγραφή στο site μόνο και μόνο για να δώσω μερικές απαντήσεις, έχουμε και λέμε:
Οι ελεγκτικές εταιρίες από το 1992 είναι ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ!! Το ΣΟΕΛ (Σώμα Ορκωτών Ελεγκτών Λογιστών) είναι ΝΠΔΔ και είναι η εποπτεύουσα αρχή όλων των ελεγκτικών εταιριών.
Όντως μπορεί ΤΥΠΙΚΑ κάποιος να γίνει ΟΕΛ με απολυτήριο λυκείου ή με πτυχίο ΤΕΙ με νόμο (για γέλια) που ψηφίστηκε εδώ και 2 χρόνια περίπου. Στην πράξη όμως για να προσληφθεί κάποιος σε ελεγκτική εταιρία χρειάζεται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΤΥΧΙΟ ΑΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ, εκτός αν είναι κολλητός-γιος του προέδρου ή κάτι τέτοιο.
Στην αρχή προσλαμβάνεται κάποιος ως βοηθός (κατόπιν αποστολής βιογραφικού, εξετάσεων ή ότι άλλη διαδικασία πρόσληψης έχει η κάθε εταιρία). Μετά από κάποια χρόνια και αφού περάσει τις σχετικές εξετάσεις που διενεργούνται από το ΣΟΕΛ (την εποπτεύουσα αρχή που λέγαμε) παίρνει το βαθμό του ΟΕΛ (Ορκωτού Ελεγκτή Λογιστή).
Όσον αφορά τις εξετάσεις, γίνονται 2 φορές το χρόνο και στο σύνολο είναι καμιά 30αριά μαθήματα. Συνήθως οι εταιρίες υποχρεώνουν τους βοηθούς να παρακολουθήσουν τα σχετικά μαθήματα-σεμινάρια που διοργανώνει το ΙΕΣΟΕΛ (Ινστιτούτο Εκπαιδεύσεως ΣΟΕΛ) σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, τα οποία κρατάνε 2 χρόνια. Φυσικά με τα έξοδα (κοντά στα 5.000 ? πλέον των εξετάστρων) επιβαρύνεται συνήθως ο «σπουδαστής». Μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει τα μαθήματα χωρίς να εργάζεται σε ελεγκτική εταιρία και μʼ αυτόν τον τρόπο αυξάνει τις πιθανότητές του να προσληφθεί.
Να επισημάνω ότι εάν κάποιος φτάσει στο βαθμό του ΟΕΛ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι αποκτά το δικαίωμα υπογραφής. Αυτό εξαρτάται από την οργάνωση της κάθε εταιρίας. Πρέπει κανείς να φέρει πολλούς πελάτες στην εταιρία και να ξοδέψει δυνάμεις, χρήμα κλπ. κλπ. για να γίνει κάποιος μέτοχος – partner και να μπορεί έτσι να παίρνει ποσοστά από το τζίρο της εταιρίας. Ούτε το 1% των προσληφθέντων βοηθών σε μία εταιρία δε γίνεται partner.
Γενικά η δουλειά αυτή δίνει πολλά ΣΥΝ στο βιογραφικό, αποκτάς πολλές εμπειρίες και γνώσεις, έχει πολλή μα πολλή κούραση, αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι ένα μεταβατικό στάδιο για να έχεις μια καλή θέση εργασίας στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top