Καταγγελία Καθηγητή

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Αυτό το θέμα δημιουργήθηκε για να καταγγέλλουμε δημόσια τη συμπεριφορά ορισμένων εκπαιδευτικών, οι οποίοι ξεπερνούν τα όρια και φτάνουν σε σημείο να είναι απαράδεκτοι και ακατάλληλοι σαν εκπαιδευτικοί. Οι καταγγελίες θα γίνονται είτε επώνυμα είτε ανώνυμα, και θα ήταν πολύ χρήσιμο να παρέχονται νομικές συμβουλές από τους γνώστες του αντικειμένου .

ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ.

Είμαι μαθητής ενός λυκείου της Δράμας , το οποίο θεωρείται το πιο συντηρητικό και απαιτητικό σχολείο της πόλης εξαιτίας της ηλικίας και της εμπειρίας των καθηγητών, η πλειοψηφία σε 5 χρόνια στη σύνταξη!
Το πρόβλημα είναι με τον καθηγητή της Χημείας, . Εδω και χρόνια έχει τη φήμη του αυστηρού και απόλυτου καθηγητή του 2ου λυκείου Δράμας, επίσης το πολύ σε 5 χρόνια θα συνταξιοδοτηθεί. Λοιπόν, η συμπεριφορά του μέσα στη τάξη είναι άκρως απαράδεκτη και προσβλητική απέναντι στους μαθητές.

Γενικά κάνει κατάχρηση του ρόλου του καθηγητή και βαζει απουσίες και διώχνει άτομα απο τη τάξη χωρίς λόγο. Δεν ανέχεται κυριολεκτικά ούτε ψιθύρους μέσα στη τάξη .
1η περίπτωση :
Μια μαθήτρια σήμερα φτερνίστηκε μέσα στη τάξη, διακριτικά, και διπλανή της της είπε''Γιτσες'' και την απέβαλε έτσι αυθαίρετα από τη τάξη
2η περίπτωση :
Ένας μαθητής καθόταν σε μια γωνία στη τάξη και έγραφε κάτι στο τετράδιο του . Τον πλησίασε ο καθηγητης και του ζήτησε το τετράδιο και ο μαθητής αρνήθηκε και τον απέβαλε, έτσι χωρίς λόγο.
3η περίπτωση :
Η δικιά μου . Ξέφυγε μια φορά και είπε κάτι αστείο και η τάξη άρχισε να γελάει διστακτικά, και εκείνος είπε με πάρα ειρωνικό ύφος : ''Ωραία, μπορούμε τώρα να συνεχίσουμε;'' και εγώ εκείνη τη στιγμή δεν άντεξα και είπα σχεδόν από μέσα μου , αλλά ακούστηκε '' ΟΧΙ '' , και με έστειλε κι εμένα έξω
4η περίπτωση :
Μόλις σηκώθηκα να φύγω, ένα παιδί μου είπε σιγανά '' Μπράβο, καλά του έκανες !! , και τον έστειλε κι αυτόν έξω

Επίσης είναι αρκετά προσβλητικός προς τους μαθητές και λέει πολλές χυδαιότητες μέσα στη τάξη .
1η περίπτωση : Γελοιοποίησε μια μαθήτρια μπροστά στους συμμαθητές της, λέγοντας πως έχει ταλέντο στο στοματικό έρωτα ( το λέω υπερβολικά κόσμια, η όλη φάση ήταν αρκετά χειρότερη )
2η περίπτωση : Γελοιοποίησε ένα μαθητή με ψυχολογικά προβλήματα στους συμμαθητές του . Το παιδί πήρε άσχημο βαθμό στο τεστ, και από το σοκ τον έπιασε κάτι σαν κρίση και άρχισε να πηγαίνει ελαφρώς πέρα δώθε και τότε πετάχτηκε ο καθηγητής και είπε υποδεικτικά και ειρωνικά : ''Εξάψεις έχεις παιδί μου ; '', και το παιδί ένιωσε αρκετά άσχημα
3η περίπτωση :
Μας λέει αρκετά χυδαία ανέκδοτα


Αυτά που ανέφερα είναι μόνο ορισμένα παραδείγματα, υπάρχουν και ορισμένες πολύ χειρότερες καταστάσεις . Ξέρω μια γνωστή περίπτωσή άλλου καθηγητή , στο οποίο έγινε καταγγελία στη Διεύθυνση Δευτ/θμιας του νομού μας , πέρασε πειθαρχικό και διώχθηκε. Γνωρίζει κανείς τι διαδικασία ή επίσης , θέλω να μου προτείνετε τι να κάνω !! Από σήμερα, έχω μαζέψει ένα ικανοποιητικό πυρήνα μαθητών που είναι πρόθυμοι σε όσα λέω και θέλουν κι αυτοί να τον παραπέμψουμε εκεί. Τι λετε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εμείς στο σχολείο μου έχουμε έναν καθηγητή πολλά χρόνια,για τον οποίο έχουν ακουστεί πάρα πολλά,μέχρι και ότι είναι παιδεραστής.Λένε ότι είναι ανώμαλος,τρελός και πολλά άλλα...Λίγα χρόνια πριν,ένα παιδί είχε αποβληθεί από το σχολείο κατά την 7ήμερη εκδρομή επειδή τον έβρισε και πέρυσι μια κοπέλα είχε λιποθυμίσει καθώς άρχισε να της φωνάζει. Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει για αυτόν τον άνθρωπο,αυτό όμως που ξέρω είναι πως φέτος που τον έχουμε μια ώρα την εβδομάδα είναι πολύ περίεργος. Φωνάζει ξαφνικά,έχει παράλογες σκέψεις και σίγουρα κάποιου είδους σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα.Οι φωνές του ακούγονται σχεδόν κάθε μέρα στο σχολείο και ενώ όλοι οι καθηγητές βλέπουν τι συμβαίνει κανείς δεν κάνει κάτι.Δεν ξέρω τι γίνεται!Την τελευταία φορά που έγινε κάτι μέσα στην τάξη,εγώ και η διπλανή μου σκεφτήκαμε πώς θα μπορούσαμε να τον διώξουμε από το σχολείο ώστε να μην πάθουν άλλοι μαθητές αυτά που περνάμε εμείς.Όμως και μεις,όπως και συ, δεν ξέρουμε σε ποιον θα μπορούσαμε να απευθυνθούμε.Ίσως θα έπρεπε να υπάρχει μια σχετική σελίδα από το ΥΠΕΠΘ αλλά πού μυαλό για τέτοια...Μας απασχολεί η κρίση τώρα!..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
χρειάζεται να πάρει απόφαση ο σύλλογος γονέων του σχολείου σας και να κάνουν καταγγελία στον προιστάμενο της β'βάθμιας και να το προχωρίσουν και στην ένωση γονέων.
εφόσον είστε και σε μικρή πόλη μπορείτε να το θίξετε και στον έντυπο τύπο για να αναγκαστεί να προχωρίσει η διαδικασία αν θέλουν να το κουκουλώσουν.
πρώτα πρέπει όμως να διαμαρτυρηθείτε στον διευθυντή σας ώστε να μην μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν το έχετε συζητήσει οι άμεσα εμπλεκόμενοι αν είναι εναντίον σας και να σας βοηθήσει αν έχει γνώση του προβλήματος.
σε κάθε περίπτωση πρέπει να μιλήσετε μαζί του για να είστε καλυμένοι απέναντι σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εμείς στο σχολείο μου είμαστε... Δεν παλεύεται η κατάσταση κυριολεκτικά. Υποφέρω εκεί μέσα. Μία καθηγήτρια ειδικά δεν παίζεται. Προσβάλει τόσο πολύ τα παιδιά που κυριολεκτικά ακόμα και αδιάφορα παιδιά ιδρώνουν και κοκκινίζουν. Επίσης, όταν οι γονείς πάνε να την βρουν βγαίνουν κλαμένοι και φωνάζουν στα παιδιά τους. Αφήστε που τους κρατάει πάνω από τέταρτο μέσα. Ακόμη, ανκατεύεται και στα μαθήματα των άλλων καθηγητών και ζητάει ώρες για αναπλήρωση... Δεν μπορώ άλλο.

Κάτι πρέπει να γίνει σύντομα με αυτούς τους καθηγητές. ΠΟΛΥ σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gns

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
στο σχολειο μου,οι καθηγητες φαινεται να μην εχουν καμια απολυτως σχεση με τους προαναφερομενους.Μαλιστα ειναι τοσο αθωοι που οταν καποιοι μαθητες εν ωρα μαθηματος,πεταξαν χαρτακια σε σχημα μπαλας, και πετυχαν την καθηγητρια στο κεφαλι,εκεινη αρχικα τους φωναξε παραμενωντας συγκρατημενη,τους εβγαλε εξω,και οταν τελειωσε η ωρα τους ζητησε να την συγχωρεσουν που τους φωναξε και επειτα γνωστοποιησε πως δεν πηραν καν απουσιες...τελος και εγω συμμεριζομαι την αποψη σας παιδια, και ανυπομονω και εγω να βρεθει καποια λυση για το προβλημα που βιωνεται καθημερινα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ε βασικά στην ουσία αυτά που μπορεί να κάνει η μαθητική κοινότητα είναι λίγα. Βέβαια υπάρχουν αλλά είναι λίγα. Αυτό που πρέπει να κάνουμε όλοι μας, αφού στην πραγματικότητα στην δευτέρα και στην τρίτη λυκείου τα φροντιστήρια κάνουν την δουλεία, είναι να μην δίνουμε σημασία καν σε αυτά που λένε να απαξιούμε βρε αδερφέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
maximus αν το προχωρήσετε τελικά και έχεις καμιά απορία στείλε μου μήνυμα ίσως μπορώ να βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gns

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδια,τωρα που θυμηθηκα,μπορει γενικα στο σχολειο μου οι καθηγητες να μην ειναι τοσο αυστηροι οπως εγραψα και παραπανω,αλλα ενα περιστατικο που μολις θυμηθηκα και ειναι καπως παραλογο ειναι:
ειμασταν στην τριτη ωρα μαθηματος,και μπενω εγω στην ωρα μου για μαθημα.οταν φτανει η καθηγητρια,συνειδητοποιω πως ενα παιδι ειχε κατσει στην θεση μου,και πως δεν υπηρχε κενη θεση,παρα μονο ενα θρανιο χωρις καρεκλες.οποτε ενημερωνω την καθηγητρια και επειτα αποχωρω απο το τμημα,με σκοπο την αναζητηση καρεκλας.Μετα απο τρια λεπτα και αφου ειχα βρει καρεκλα,ανοιγω την πορτα και καθως εμπαινα,η καθηγητρια με ενημερωνει πως δεν ειναι αναγκαιο να παραμεινω στην ταξη,γιατι εχω ηδη παρει απουσια,και χωρις να λαβει υποψην το δικαιωμα μου να μαθω γιατι με κατηγορει,οπως και το δικαιωμα μου να υπερασπιστω τον ευατο μου, μου εκλεισε με απαραδεκτο τροπο την πορτα στα μουτρα.Η ειρωνεια της υποθεσης ειναι οτι η συγκεκριμενη καθηγητρια μας διδασκει το μαθημα ''πολιτικη και δικαιο'',φανταστειτε...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silence!!

Νεοφερμένος

Η froggy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μην δινεις και πολυ σημασια σε ολα αυτα!!

το μεγαλυτερο ποσοστο των καθηγητων και των αστυνομικων νομιζουν οτι ειναι καποιοι και οτι μποεουν να τους κανουν ολους οτι θελουν!!!!
δεν ειναι ετσι ομως!!!
σιγουρα δεν τους βαζω ολους στο ιδιο καλαθι αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο αυτο κανει!!

ειδικα καθηγητες γαλλικων, γερμανικων κτλ δηλαδη οσι εβγαλαν ενα βαθμο του τυπου 10 και το μονο που μπορουσαν αν πανε ειναι σε τετοιες σχολες ειναι οι χειροτεροι!!!

μην αγχωνεστε!!!

σε καμμια περιπτωση δεν τους απαξιωνω, αλλα μερικοι δεν τρωγονται με τιποτα!!!
ειναι πολυ ψωνια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
hmmhmmmhmm...λοιπον οσο για αυτο το τελευταιο post, ειχα διαβασει σε ενα περιοδικο λοιπον οτι μια μαθητρια ειχε φτιαξει ενα group στο facebook εναντιον μιας καθηγητριας και την απεβαλαν οριστικα απο το σχολειο.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rez

Νεοφερμένος

Ο Rez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
καλα να παθετε,ορισμενοι,Αφου μενετε αμετοχοι και δεν κανετε τιποτα να τους σταματησετε,θα συνεχισουν και στις επομενες γενιες να κανουν τα ιδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silence!!

Νεοφερμένος

Η froggy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τοσο κομπλεξικοι ειναι!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
Επειδή στο σχολείο μου υπήρξε περίπτωση καθηγήτριας ανίκανης και με πολύ πιο σοβαρά παραπτώματα από αυτά που γράφετε: Είναι πολύ δύσκολο να τιμωρηθεί καθηγητής ότι και να έχει κάνει ακόμα και αν οι άλλοι καθηγητές και ο διευθυντής είναι εναντίον του. Η ΟΛΜΕ τον υποστηρίζει πάντα και γιαυτό τώρα θέλει να κάνει και απεργία για να μην γίνει αξιολόγηση καθηγητών. Και καταγγελία και ανάκριση να γίνει ο νόμος δεν έχει σοβαρές ποινές. Και τα χειρότερα να έχει κάνει καθηγητής τη γλυτώνει με παρατήρηση άντε με στέρηση μισθού 15 ημερών. Ο μόνος τρόπος είναι αν μαζευτούν πολλοί γονείς και πάνε στη δευτεροβάθμια και κάνουν επίσημες καταγγελίες. Ακόμα καλύτερα να πάνε και στο υπουργείο και να δημοσιεύουν επιστολές σε εφημεριδες. Τότε μόνον υπάρχει ελπίδα να γίνει κάτι και να τον πάρουν από το σχολείο και να τον στείλουν σε ένα γραφείο να βάζει σφραγίδες. Υπάρχει και εδώ θέμα με παρόμοια περιστατικά: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=54641
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα!!
Και εμείς έχουμε μια φιλόλογο στο σχολείο μου η απόια μου έκανε αρχαία στην 1η Λυκείου και με έκανε να τα μισίσω για την υπόλοιπη ζωή μου!

1) Παιδιά δεν έχουμε το δικαίωμα στην τάξη άμα δεν μας αρέσει ένα μάθημα να μην προσέχουμε και να κάνουμε κάτι άλλο, όπως π.χ. να ζωγραφίζουμε κάτι στο βιβλίο , χωρίς να ενοχλούμε βέβαια τον καθηγητή στο μάθημά του;Τότε εμένα τα αρχαία δεν μου πολυάρεσαν και καθημαρινά μας υπαγόρευε ερμηνευτικά σχόλια τα οποία κατά τον καθηγητή έπρεπε να γράφει όλη η τάξη.Εγώ επειδή βαριόμουν άρχισα να ζωγραφίζω κάτι πάνω στο βιβλίο και όταν με κατάλαβε άρχισε να μου λέει πως τα αρχαία είναι το πιο σημαντικό μάθημα στο σχολείο και είναι ανεπίτρεπτο να κάνω τέτοια πράγματα την ώρα που μας δίνει σημειώσεις...Τελικά με πέταξε έξω επειδή της είπα πως δεν μου άρεσε το μάθημα αυτό και δεν μπορώ να το παρακαλουθήσω εύκολα...

2) Κάποια άλλη φορά τα έβαλε με μια συμμαθήτριά μας η οποία έχει μεγάλο στήθος, οπότε ό,τι μπλούζα και να βάλει προεξέχουν...Της έκανε ολόκληρη φασαρία για αυτό το λόγο λέγοντάς της πως ντύνεται πολύ προκλητικά!Εγώ την υπερασπίστηκα και τότε η καθηγήτρια τα έβαλε και μαζί μου επειδή μίλησα χωίς να πάρω το λόγο και επειδή το παίζω υπερασπιστής...Από τότε πάλι συνέχεια στην μπούκα με είχε...Πιστέψτε με το ντύσιμο της συμμαθήτριάς μου δεν ήταν καθόλου προκλητικό...

3) Είχε βάλει στο μάτι κάποια παιδιά τα οπόια δεν διάβαζαν (συμπεριλαμβανόμουν και εγώ σε αυτά τα παιδιά) και κάθε φορά που μας έβγαζε να πούμε μάθημα και μας έπιανε αδιάβαστους μας συμβούλευε να πάμε σε ΕΠΑΛ γτ δεν τα καταφέρνουμε στα αρχαία! ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ...Και τα πήρα μια μέρα και της είπα πως στο Γενικό Λύκειο δεν υπάρχουν μόνο τα αρχαία ως μάθημα αλλά και η φυσική και τα μαθηματικά και πολλά άλλα μαθήματα!!!Κατά την καθηγήτρια αντιμίλησα και με πέταξε έξω...

4) Ξέροντας τις επηδώσεις μας στα αρχαία έπιανε ορισμένα παιδιά στα διαλέιματα και τα συμβούλευε να κάνουν μαθήματα ιδιαίτερα ώστε να βελτιωθούν...Συγκεριμένα τους ρωτούσε εαν θέλουν να κάνουν μαθήματα με την κόρη της που έχει τελειώσει Φιλολογία...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ...

5) Η κόρη της έκανε στο σχολείο μας ενισχυτική και κάποια παιδιά πήγαιναν και παρακολουθούσαν!Κάθε φορά που κάναν μάθημα μαζί της, την επόμενη μέρα έμπαινε η φιλόλογος και επί 5 λεπτά ασχολιόμασταν με το πόσο καλό μάθημα κάνανε χθες τα παιδιά με την κόρη της στην ενισχυτική και πόσο καλή είναι η κόρη της στα αρχαία αλλά και στην έκθεση!!!

6) Στους βαθμούς του πρώτου τετραμήνου είχε απαιτήσει να πάμε όλοι με τους γονείς μας να μιλήσουν με τη φιλόλογο για τις επιδώσεις μας στα αρχαία...Οι περισσότεροι δεν πήγαν αλλά εγώ επειδή ήμουν ζώο την πήγα την μητέρα μου και της είπε τα χειρότερα και πως πρέπει να με πάει σε γιατρό να με κοιτάξει γτ είμαι πολύ τσαμπουκαλής, αυθάδης και της αντιμιλάω συνέχεια...Η μητερα μου φυσικά με το που το άκουσε δεν έκατσε να το κουράσει το θέμα και έφυγε χωρίς να της πει ούτε γεια...

Τι έχετε να πείτε λοιπόν;Τι καθηγητές κυκλοφορούν ρε παιδια....???????
Εννοείται πως τις υπόλοιπες απουσίες μου τις έκανα την ώρα που είχαμε αρχαία μαζί της!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Τι έχετε να πείτε λοιπόν;Τι καθηγητές κυκλοφορούν ρε παιδια....???????
Εννοείται πως τις υπόλοιπες απουσίες μου τις έκανα την ώρα που είχαμε αρχαία μαζί της!!!

Χαχα ωραία χρονιά πέρασες στην πρώτη. Έχω να πω ότι η γυναίκα έχει πρόβλημα, δεν πάει καλά, αλλά όπως είπε και ο Dias δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιαυτό όπως και κανένας άλλος. Απλά σε αυτές τις περιπτώσεις θέλει πολύ υπομονή και αυτοσυγκράτηση! Μπράβο στο όσο κουράγιο έδειξες!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr_MaRouLita

Νεοφερμένος

Η Dr_MaRouLita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Maximus, εαν δεν αλλαξει ο τροπος σκεψης και το πνευμα μας, το οποιο δυστυχως εχει γινει καθε αλλο παρα αγωνιστικο, δεν προκειται ποτε να αλλαξει τιποτα, οχι μονο σε καποιο λυκειακι της Δραμας, αλλα και σε ολοκληρη την Ελλαδα... Εχουμε παρει την κατω βολτα... Δεν ειναι δυνατον να μην εχουμε το σθενος να αγωνιστουμε για τα δικαιωματα μας και να μας φαινεται αδυνατο να οργανωθουμε για να το πετυχουμε... Ελπιζω να παρει καποιος αλλος την πρωτοβουλια λοιπον αφου εμεις δεν τα καταφεραμε...

Αυτο που θα μπορουσα να δωσω ως λυση, σαν μαθητρια και εγω η οποια υποφερει το ιδιο με εσας με καποιους εκπαιδευτικους, ειναι να προσπαθουμε να λυσουμε τα προβληματα μας μιλωντας στον ιδιο τον καθηγητη... αυτο ισως εχει καποιο θετικο αποτελεσμα...και ακομη και αν μας φαινεται αδυνατο, τοτε τιποτα δεν ειναι αδυνατο μεχρι να το πετυχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Diana Fire

Νεοφερμένος

Η Τίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Αυτό το θέμα δημιουργήθηκε για να καταγγέλλουμε δημόσια τη συμπεριφορά ορισμένων εκπαιδευτικών, οι οποίοι ξεπερνούν τα όρια και φτάνουν σε σημείο να είναι απαράδεκτοι και ακατάλληλοι σαν εκπαιδευτικοί. Οι καταγγελίες θα γίνονται είτε επώνυμα είτε ανώνυμα, και θα ήταν πολύ χρήσιμο να παρέχονται νομικές συμβουλές από τους γνώστες του αντικειμένου .

ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ.

Είμαι μαθητής ενός λυκείου της Δράμας , το οποίο θεωρείται το πιο συντηρητικό και απαιτητικό σχολείο της πόλης εξαιτίας της ηλικίας και της εμπειρίας των καθηγητών, η πλειοψηφία σε 5 χρόνια στη σύνταξη!
Το πρόβλημα είναι με τον καθηγητή της Χημείας, . Εδω και χρόνια έχει τη φήμη του αυστηρού και απόλυτου καθηγητή του 2ου λυκείου Δράμας, επίσης το πολύ σε 5 χρόνια θα συνταξιοδοτηθεί. Λοιπόν, η συμπεριφορά του μέσα στη τάξη είναι άκρως απαράδεκτη και προσβλητική απέναντι στους μαθητές.

Γενικά κάνει κατάχρηση του ρόλου του καθηγητή και βαζει απουσίες και διώχνει άτομα απο τη τάξη χωρίς λόγο. Δεν ανέχεται κυριολεκτικά ούτε ψιθύρους μέσα στη τάξη .
1η περίπτωση :
Μια μαθήτρια σήμερα φτερνίστηκε μέσα στη τάξη, διακριτικά, και διπλανή της της είπε''Γιτσες'' και την απέβαλε έτσι αυθαίρετα από τη τάξη
2η περίπτωση :
Ένας μαθητής καθόταν σε μια γωνία στη τάξη και έγραφε κάτι στο τετράδιο του . Τον πλησίασε ο καθηγητης και του ζήτησε το τετράδιο και ο μαθητής αρνήθηκε και τον απέβαλε, έτσι χωρίς λόγο.
3η περίπτωση :
Η δικιά μου . Ξέφυγε μια φορά και είπε κάτι αστείο και η τάξη άρχισε να γελάει διστακτικά, και εκείνος είπε με πάρα ειρωνικό ύφος : ''Ωραία, μπορούμε τώρα να συνεχίσουμε;'' και εγώ εκείνη τη στιγμή δεν άντεξα και είπα σχεδόν από μέσα μου , αλλά ακούστηκε '' ΟΧΙ '' , και με έστειλε κι εμένα έξω
4η περίπτωση :
Μόλις σηκώθηκα να φύγω, ένα παιδί μου είπε σιγανά '' Μπράβο, καλά του έκανες !! , και τον έστειλε κι αυτόν έξω

Επίσης είναι αρκετά προσβλητικός προς τους μαθητές και λέει πολλές χυδαιότητες μέσα στη τάξη .
1η περίπτωση : Γελοιοποίησε μια μαθήτρια μπροστά στους συμμαθητές της, λέγοντας πως έχει ταλέντο στο στοματικό έρωτα ( το λέω υπερβολικά κόσμια, η όλη φάση ήταν αρκετά χειρότερη )
2η περίπτωση : Γελοιοποίησε ένα μαθητή με ψυχολογικά προβλήματα στους συμμαθητές του . Το παιδί πήρε άσχημο βαθμό στο τεστ, και από το σοκ τον έπιασε κάτι σαν κρίση και άρχισε να πηγαίνει ελαφρώς πέρα δώθε και τότε πετάχτηκε ο καθηγητής και είπε υποδεικτικά και ειρωνικά : ''Εξάψεις έχεις παιδί μου ; '', και το παιδί ένιωσε αρκετά άσχημα
3η περίπτωση :
Μας λέει αρκετά χυδαία ανέκδοτα


Αυτά που ανέφερα είναι μόνο ορισμένα παραδείγματα, υπάρχουν και ορισμένες πολύ χειρότερες καταστάσεις . Ξέρω μια γνωστή περίπτωσή άλλου καθηγητή , στο οποίο έγινε καταγγελία στη Διεύθυνση Δευτ/θμιας του νομού μας , πέρασε πειθαρχικό και διώχθηκε. Γνωρίζει κανείς τι διαδικασία ή επίσης , θέλω να μου προτείνετε τι να κάνω !! Από σήμερα, έχω μαζέψει ένα ικανοποιητικό πυρήνα μαθητών που είναι πρόθυμοι σε όσα λέω και θέλουν κι αυτοί να τον παραπέμψουμε εκεί. Τι λετε ;


Ο συγκεκριμένος καθηγητής από τα λεγόμενά σου είναι όντως πολύ απαράδεκτος...Πιστεύω πως πρέπει να οργανωθείτε και να κάνετε κάτι ωστε να συνετιστεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Avramopoulos N

Νεοφερμένος

Ο Avramopoulos N αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Άχ! Δημόσια εκπαίδευση, τί περιμένετε ρε κακομοίρηδες; Όλοι οι καθηγητές αυτό επιδιώκουν, να διοριστούν στο δημόσιο και μετά να βυθιστούν στον κόσμο τους. Αυτό το φαινόμενο των ακατάλληλων καθηγητών στα δημόσια σχολεία κρατάει χρόνια και πρέπει κάτι να γίνει άμεσα. Μέχρι στιγμής μόνο στην ιδιωτική εκπαίδευση είναι κάπως πιο καλά τα πράγματα. Ακόμα κι εμένα μου είχε τύχη περίπτωση καθηγητή (Χημείας συγκεκριμένα), χρόνια πριν, ο οποίος αντί να κάνει μάθημα, ξόδευε την ώρα του με πράγματα εντελώς δευτερεύοντα και εκτός της ύλης του μαθήματός του, χαζολογούσε με μαθητές ή μαθήτριες εντός μαθήματος με τρόπο απαράδεκτο για καθηγητή, έβριζε τα παιδιά και τους πετούσε κιμωλίες, βιβλία και ό,τι άλλο προέκυπτε, έσερνε την έδρα μέσα στην τάξη προκαλώντας απίστευτο θόρυβο όποτε εκνευριζόταν, βλασφημούσε και άλλα απίστευτα πράγματα. Θυμάμαι ότι τελικά τον είχαν διώξει από το σχολείο μας μέσα σε μόλις 2 μήνες, αλλά μετά δεν ξέρω τι απέγινε. Μετά από χρόνια που είχα βρεθεί με κάτι πρώην συμμαθητές μου από το σχολείο εκείνο, είχα μάθει ότι πήγε σε κάποιο σχολείο στη Χίο και μετά αφού τον έδιωξαν και από εκει, έπαψε να είναι και καθηγητής του δημοσίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Εντάξει, αυτό που θα πω εγώ νομίζω πως δεν είναι τόσο ακραίο όσο τα δικά σας...Εμείς είχαμε ένα γυμναστή που αν κάποιος έλεγε κάτι την ώρα που μιλούσε τον έβαζε να κάνει κάμψεις(κυρίως αγόρια την πλήρωναν γιατί έχει αδυναμία στα κορίτσια, με την καλή έννοια βέβαια...). Κι όσο ο μαθητής αρνούνταν τόσο ανέβαινε ο αριθμός των κάμψεων. Δε χρειάστηκε να παραπονεθούμε στο διευθυντή γιατί από μόνος του τον έπιασε και του είπε ότι αυτό είναι απαράδεκτο, ότι δεν είμαστε στο στρατό κι ότι μπορεί να φάει καταγγελία, αλλά αυτός συνεχίζει... Ευτυχώς μας είχε μόνο στην πρώτη κι ευτυχώς οι μαθητές που έχει τώρα ξέρουν να αρνηθούν με επιχειρήματα ώστε να μη μπορεί να απαντήσει και να καταλαβαίνει ότι δεν τον παίρνει... Πάντως βάλτε την εξής εικόνα στο μυαλό σας: δοκιμαστικές στο προαύλιο για την παρέλαση κ ένα τμήμα αγοριών λόγω της φασαρίας δεν ακούει την σφυρίχτρα του για να ξεκινήσει. Στο λεπτό τους έχει βάλει να κάνουν 20 κάμψεις υποχρεωτικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
καλα να παθετε,ορισμενοι,Αφου μενετε αμετοχοι και δεν κανετε τιποτα να τους σταματησετε,θα συνεχισουν και στις επομενες γενιες να κανουν τα ιδια..


Και τι να κάνουμε ρε φίλε??Απ'τν στιγμή που η ίδια η διεύθυνση δεν ενδιαφέρεται εγώ τι μπορώ να κάνω??Να πάω να του σκάσω τα λάστιχα του αυτοκινήτου?

Εμείς έχουμε μαζέψει όλη την αποφράδα!!
1.Ένας καθηγητής βρίζει τα παιδιά,κ έχει προχωρήσει και σε ασέλγειες,ακόμα και σε μένα!Πάω να σηκωθώ για να λύσω άσκηση στον πίνακα,κ αυτός με χούφτωσε(συγνώμη για την έκφραση)!:mad:
2.Ένας άλλος στην ώρα της κατεύθυνσης μας μιλάει για σεξ,πως το προτιμάει εκείνος και άλλα διάφορα..Επιπλέον ο ίδιος,έχει εξωσυζυγική σχέση με μια άλλη καθηγήτρια(ελπίζω να καταλαβαίνετε τι χαρακτηρισμός της αξίζει..),ενώ το παιδί του είναι στο σχολείο μας!Και αυτό δεν τους εμποδίζει να φιλιούνται στη μέση του προαυλίου(και καλά στα κρυφά!)
3.Ένας άλλος έχει χαρακτηρίσει με εντελώς προσβλητικά σχόλια μια κοπέλα,η οποία βέβαια είχε τον τσαμπουκά να τον πάει στην διευθύντρια.Ο ίδιος,κατά την διάρκεια της κατάληψής μας,έπαιρνε τηλ στν μητέρα του προέδρου του 15μελούς,και την απειλούσε καθημερινά ότι θα της κάνει μηνύσεις αν ο γιος της δεν σταματήσει αμέσως την κατάληψη!
4.Μια καθηγήτρια πήγε ένα παιδί στον σύλλογο(!),κατηγορώντας το ότι την ενόχλησε σεξουαλικά μεσα στην ώρα του μαθήματος!Με συνέπεια το παιδί να αποβληθεί απ'το σχολείο μας,στη μέση της χρονιάς!Και μάλιστα χωρίς να έχει κάνει τπτ το παιδί αυτο..
5.Ο τελευταίος,πιο ήπιος από τους άλλους,"επιτέθηκε" προς εμένα,λέγοντας μπροστά σ'όλη την τάξη ότι δεν αξίζω ούτε στο ελάχιστο τους βαθμούς που μ έβαλε,κ ότι τους έβαλε απλώς και μόνο για ν μη γκρινιάζω..




Μετά πως να σεβαστείς αυτούς τους ανθρώπους,όταν οι ίδιοι,κ συγκεκριμένα ο 2ος ζητάει από ορισμένους μαθητές να του απευθύνονται σαν σε φίλο τους,κ κατά συνέπεια τα παιδιά να τον φωνάζουν μαλ*κα,κ αυτός να χαίρεται κ από πάνω??


Η ελληνική παιδεία σ'όλο το μεγαλείο της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top