Ομαδάρχης σε κατασκήνωση

funker_3

Νεοφερμένος

Ο funker_3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
γεια σας....
θα ηθελα φετος να γινω ομαδαρχης σε μια κατασκηνωση.......αλλα επειδη εχω παει μονο σε 2 κατασκηνωσεις μπορω να κανω αιτηση και σε αλλες?
ποσο χρονον ειναι τα περισσοτερα παιδια που πανε?τι τεστ σε βαζουν για να μπεις για ομαδαρχης?γιατι πηρα τηλ και με ειπαν θα σε κανουμε καποιες ερωτησεις οταν θα βγει η προκηρυξη....
παιρνανε καλα οι ομαδαρχες ε?:clapup:
και ποσα money περιπου παιρνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzivanoula

Νεοφερμένος

Η Βασιλική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ήμουν ομαδάρχισσα σε 2 κατασκηνώσεις (Εύβοια και Κρήτη) από το 2001 ως το 2006!! Ήταν τα καλύτερα καλοκαίρια της ζωής μου!
Άνετα σε παίρνουν , παρόλο που είσαι μικρός ηλικιακά. Ιδίως πρώτη και τρίτη περίοδο πανεύκολα... Δυσκολεύονται να βρουν έτσι κι αλλιώς άτομα αρχές καλοκαιριού και μες στον Αύγουστο.. Είναι ακόμα πιο σίγουρο ότι θα σε πάρουν , αν ζητήσεις δουλειά σε ιδιωτική κατασκήνωση γνωστών σου ή κάπου τελοσπάντων όπου μπορούν να έχουν συστάσεις για σένα ή εκεί που πήγαινες κι εσύ παλιότερα. Οι κατασκηνωτές είναι από 5 ως 15 ετών, οι περίοδοι είναι 3 , διαλέγεις να πας σε όλες ή σε μία ή δύο. (Υπ'όψιν αν πας και στις τρεις , γυρνάς το Σεπτέμβρη σπίτι σου τίγκα στο μύκητα , κατακαμένος από τον ήλιο , αδυνατισμένος με ανύπαρκτη φωνή και με ταλαιπωρημένα κόκαλα! Ηρωικό να αντέξεις τρεις μήνες...!)
Η πιο δύσκολη και απαιτητική περίοδος είναι η δεύτερη, από 10 Ιουλίου περίπου ως τέλη Ιουλίου. Πιο πολλά παιδιά , πιο πολλά στελέχη , πιο πολύ τρέξιμο. Θέλει μεγάλη προσοχή , συνεργασία, πειθαρχία και σεβασμό στους κανόνες. Να μην ξεχνάς ποτέ: βασικότερο ακόμα κι απ'το να διασκεδάζουν τα παιδιά είναι να ΜΗΝ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ!! Αν δουλέψεις Ιούλιο , μπορεί να σε υποβιβάσουν σε βοηθό ομαδάρχη. Αναλόγως. Επίσης αναλόγως με την κατασκήνωση μπορεί να αναλάβεις , εκτός από τα παιδιά που θα έχεις στη σκηνή και στην τραπεζαρία, ομάδες παιδιών τα οποία θα απασχολείς στη διάρκεια της μέρας με κάποιο σπορ ή άλλη δραστηριότητα , εξαρτάται από τι ταλέντα διαθέτεις!!
Τα λεφτά είναι πολύ μέτρια γενικώς (το ανώτερο που είχα πάρει ήταν 700 ευρώ σε μια περίοδο) , αλλά βέβαια σου μένουν , γιατί μέσα δεν χαλάς τίποτα. Αν το κάνεις για τα λεφτά καλύτερα ψάξε κάτι άλλο. Για να πας κατασκήνωση πάνω απ'όλα πρέπει να γουστάρεις να τρέχεις, να παίρνεις γρήγορες αποφάσεις , να είσαι υπεύθυνος και διασκεδαστικός ακόμα κι αν υποφέρεις από ηλίαση!! Σε κάποιες παίζουν και ένσημα. Τελοσπάντων , μικρά πράγματα όλ'αυτά μπροστά στην εμπειρία του να ηγείσαι ομάδας, να βγάζετε τις κραυγές σας , να παθιάζεστε με τις νίκες σας και να αντιμετωπίζετε τις ατυχίες σας...
Είναι καλή περίοδος τώρα που ξεκίνησες να το σκέφτεσαι. Να πας!! Σφυρίχτρα, βολικό τσαντάκι μέσης και έφυγες!! :clapup:
Θα σου αρέσει πολύ!
Ρώτα με ό,τι άλλο θες! Όταν αρχίζω να μιλάω για κατασκήνωση , δε σταματάω ποτέ!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisSeven

Νεοφερμένος

Ο antonisSeven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
tzivanoula: επειδη βλεπω οτι γνωριζεις αρκετα πραγματα απο κατασκηνωση...θα ηθελα να με διευκολυνεις...φετος πηρα την αποφαση να παω για ομαδαρχης πηγαινω 2α λυκειου...κατασκηνωση δεν εχω παει ποτε μου...υπαρχει περιπτωση να μην με επιλεξουν λογω απειριας?? ...και τι προσοντα χρειαζονται για να γινεις ομαδαρχης??

____________________
ευχαριστω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzivanoula

Νεοφερμένος

Η Βασιλική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ρε συ , πάντα υπάρχει αυτή η περίπτωση. Όχι μόνο απειρίας. Λόγω ηλικίας ή γιατί επέλεξες τη β'περίοδο που συνήθως πάνε οι παλιοί γνωστοί του αρχηγού της κατασκήνωσης. Γι' αυτό θα σου έλεγα, όπως είχα πει και στον bilako, να πας α' η γ' περίοδο. Δυσκολεύονται να βρουν στελέχη λόγω εξεταστικών και λόγω Αυγούστου που όλοι προτιμούν να πάνε διακοπές.
Εννοείται ότι κι εγώ σαν παιδάκι δεν είχα πάει ποτέ μου κατασκήνωση ούτε προσκοπισμό ούτε τίποτα. Και στα 20 μου που το ξεκίνησα η απειρία που λες κράτησε 2 ώρες το πολύ και αμέσως έγινε ενθουσιασμός! Με πιτσιρίκια έχεις να κάνεις! Εξ ορισμού ξέρεις παραπάνω πράγματα από εκείνα...
Ναι , ωραία , στη συνέντευξη θα σε ρωτήσουν αν έχεις ασχοληθεί ποτέ με κατασκήνωση και θα πεις όχι... Σε διαβεβαιώνω όμως , έχω δει στελέχη 25 και 30 χρονών , "έμπειρα" κατά τ'άλλα να φεύγουν με τις κλωτσιές (κυριολεκτικά) για το σπίτι τους, επειδή μέσα αποδείχθηκαν ανίκανοι ομαδάρχες και καθόλου συνεργάσιμοι με τα αφεντικά και τους γονείς...
Έχε τα στο νου σου όλα αυτά και μη διστάσεις να μου ξαναστείλεις!

Καλή τύχη!!!

Δες και τις παλιότερες συζητήσεις μας με τον bilako με το ίδιο θέμα!!!
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=58522
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antonisSeven

Νεοφερμένος

Ο antonisSeven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ναι τις ειδα τις συζητησεις σας με τον BILAKO θα τις εχω υποψην μου...κοιτα εγω θελω να παω πολυ αλλα ειμαι παραλληλα λιγο ανγχωμενος γιατι ειναι μεγαλη ευθυνη δεν ξερω αν αυτο το ανγχος φευγει στην πορεια η οχι...λογικα θα γινονται σεμιναρια για αρχαριους ετσι?? για να μαθεις και τα σχετικα...

________________________________
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzivanoula

Νεοφερμένος

Η Βασιλική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σεμινάρια για αρχάριους εγώ δεν έκανα ποτέ. Απλά εσύ θα μπεις στην κατασκήνωση μία ή δυο μέρες πριν έρθουν τα παιδιά και ο αρχηγός- αφεντικό θα συζητήσει μαζί σας , θα σας καθοδηγήσει, θα σας ξεναγήσει και θα σας υποδείξει αρκετά πράγματα.
Το άγχος δεν είναι απαραίτητα κακό, ειδικά αν ταυτόχρονα σημαίνει εγρήγορση. Η εγρήγορση απαιτείται εκεί μέσα οπωσδήποτε!!
Πάντως να ξέρεις ότι όσο υπεύθυνος και να είσαι , όσο και να τα προσέχεις και να τ'αγαπάς τα παιδιά, η ατυχία μπορεί να 'ρθει από κει που δεν το περιμένεις... Αυτό είναι κάτι που δεν ελέγχεται , εννοώ , ούτε μπορεί να σε βασανίζει συνεχώς σαν σκέψη.
'Ακου μια ιστορία για να καταλάβεις: Μεσημέρι 2.30 , ώρα ξεκούρασης δηλαδή. Δυο αγόρια , από τα μεγάλα της κατασκήνωσης, αρχίζουν να τσακώνονται λεκτικά για ασήμαντο λόγο. Ο ομαδάρχης τους λίγο πιο κει να φωνάζει για να ηρεμήσουν και να σταματήσουν να βρίζονται. Οι βρισιές συνεχίζονται και αρχίζουν μέσα να μπαίνουν σόγια , μανάδες και Παναγίες... Ο ένας απ'τους δύο από τα νεύρα του κοπανάει το χέρι του στο τζάμι απ'το παράθυρο.... Αποτέλεσμα? Πέρα από την ατέλειωτη αιμορραγία και τον πανικό , κάτι νεύρα και τένοντες κομμένα, παράλυτο το μικρό δάχτυλο. Κι όλο αυτό σε ένα λεπτό!! Ο ομαδάρχης ήταν εκεί , έκανε ό,τι μπορούσε. Απαγορεύεται να χτυπήσεις τα παιδιά , ούτως ή άλλως δεν φαινόταν τόσο απαραίτητο... Κι όμως το κακό έγινε ρε συ. Ο ομαδάρχης άκουσε και μπράβο για την ψυχραιμία και την άμεση αντίδρασή του και τελικά έδιωξαν από την κατασκήνωση τα δύο παιδιά νομίζω.:(
Να μην αγχώνεσαι! Απλά να έχεις ανοιχτά τα μάτια και τα αυτιά σου! Η κατασκήνωση μπορεί να γίνει απίστευτη εμπειρία , πραγματική διασκέδαση , αν δεν τη δεις σαν αγγαρεία ή σαν μια δουλειά ακόμα ή σαν μια απέραντη ευθύνη. Αλήθεια!!:D Άσε που αν είσαι συνέχεια αγχωμένος και φορτισμένος , τα παιδιά θα σε καταλάβουν. Και πίστεψέ με , δεν τους αρέσει να έχουν μπροστά τους έναν κακόκεφο και καθόλου δημιουργικό ομαδάρχη!!
Στα λέω όλα αυτά όχι για να διστάσεις να πας τελικά!! Ίσα ίσα για να πορωθείς λίγο με την πρόκληση!!!

Σε χαιρετώ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ευγενίτσα

Νεοφερμένος

Η ευγενίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια!!!
και εγω θελω πολυ να παω σε μια κατασκηνωση ως ομαδαρχισα..ειμαι 16 χρονων και μου αρεσουν πολυ τα παιδια..εχω παει προσκοπους - δεν ξερω αν αυτο μετραει - αλλα γενικα με ολο το θεμα νιωθω λιγο χαμμενη...
ΛΙΓΟ ΦΩΣ!!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christos21

Νεοφερμένος

Ο Christos21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ειμαι 17 και φετος τελειωνω την Γ'λυκειου.Εχω παει κατασκηνωτης πριν 6-7 χρονια και φετος επιθυμω να παω σαν ομαδαρχης.
Την Γ'Περιοδο.
Ποια περιοδο περιπου κλεινουν οι αιτησεις;
Εχετε να προτεινετε καποια κατασκηνωση;
Τελος,υπαρχει καποια κατασκηνωση,οπου ερχονται και παιδια απο το εξωτερικο;
Ευχαριστω,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sofi angel

Νεοφερμένος

Η Sofi angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θέλω και εγώ να γίνω ομαδάρχης σε κατασκήνωση μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες???

hi
ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανεις να μου πει πληροφορίες για ομαδάρχες!! δηλαδή πόσο χρόνων πρέπει να είσαι τι πρέπει να ξέρεις και τέτοια???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
πρέπει να 'σαι πάνω από 16-17...δν πρέπει να ξέρεις τπτ ιδιαίτερο απλά να είσαι κατασκηνωτής αρκετά χρόνια...από όσα γνωρίζω τουλάχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω και από ό,τι διάβασα στο google, δεν υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια επιλογής. Το καλύτερο που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο στην κατασκήνωση που σε ενδιαφέρει και ίσως να ρίξεις μια ματιά στην ιστοσελίδα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
πάντως ομαδάρχης 13 ετών πολύ δύσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ε ναι, απαιτείται μία συγκεκριμένη ηλικία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofi angel

Νεοφερμένος

Η Sofi angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
δηλαδή καλοκαίρι που θα πας 1 λυκείου του χρόνου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
δηλαδή καλοκαίρι που θα πας 1 λυκείου του χρόνου???

βασικά καλύτερα να πάρεις ένα τηλεφώνημα στην κατασκήνωση στην οποία ενδιαφέρεσαι να γίνεις ομαδάρχισσα και να σου απαντήσουνε ευθέως (όπως είπε και η θεοδώρα)...εδώ μόνο εκτιμήσεις κάνουμε (όχι βάσεων :P)...εγώ λοιπόν εκτιμώ πως πρέπει να 'σαι τουλάχιστον 16-17 (αν και πιστεύω πως αυτό το όριο αλλάζει ανάλογα με το camp)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sofi angel

Νεοφερμένος

Η Sofi angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
και πότε λέτε να αρχίσω να το ψάχνω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ε καλύτερα αρχές καλοκαιριού. Τώρα λογικά έμεινε μία ακόμα περίοδος αλλά πρέπει να έκλεισαν οι αιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crystallina

Νεοφερμένος

Η crystallina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια ειμαι 18 και φετος σκεφτομαι να κανω αιτηση για ομαδαρχισσα σε καποια κατασκηνωση..τα εχω λιγο χαμενα ομως!:redface: δεν ξερω ποτε αρχιζει η περιοδος υποβολης αιτησεων, που τις υποβαλλουμε κλπ
εψαξα στις ιστοσελιδες αρκετων κατασκηνωσεων αλλα δεν αναφερουν πουθενα κατι για ομαδαρχες! πλιιιιιιιιζ οποιος ξερει κατι ας με βοηθησει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Παιδιά ερώτηση... Όταν πηγαίνεις στην κατασκήνωση ως ομαδάρχης πληρώνεσαι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Παιδιά ερώτηση... Όταν πηγαίνεις στην κατασκήνωση ως ομαδάρχης πληρώνεσαι???
Ναι.
Δες και το δεύτερο post.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top