Λογοτεχνία - Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Γεια σας! :bye:
Θέλω μία βοήθεια.
Τα παρακάτω νανουρίσματα είναι από το Βιβλίο Κειμένων της Γ Γυμνασίου και για όσους το έχουν στις σελίδες: 8 - 7


1ο Νανούρισμα
Να μου το πάρεις, ύπνε μου
Να μου το πάρεις, ύπνε μου, τρεις βίγλες θα σου βάλω,
τρεις βίγλες, τρεις βιγλάτορες κι οι τρεις αντρειωμένοι.
Βάζω τον ήλιο στα βουνά και τον αϊτό στους κάμπους,
τον κυρ Βοριά το δροσερόν ανάμεσα πελάγου.
Ο ήλιος εβασίλεψε κι ο αϊτός αποκοιμήθη
κι ο κυρ Βοριάς ο δροσερός στη μάνα του πηγαίνει:
«Γιε μου, και πού ’σουν χτες προχτές, πού ’σουν την άλλη νύχτα;
Μήνα με τ’ άστρα μάλωνες, μήνα με το φεγγάρι;
Μήνα με τον αυγερινό, που ’μαστε αγαπημένοι;»
«Μήτε με τ’ άστρα μάλωνα μήτε με το φεγγάρι
μήτε με τον αυγερινό, οπού ’στε αγαπημένοι.
Χρυσόν υγιόν εβίγλιζα στην αργυρή του κούνια».

2ο νανούρισμα
Κοιμήσου αστρί

Κοιμήσου αστρί, κοιμήσου αυγή, κοιμήσου νιο φεγγάρι,
κοιμήσου, που να σε χαρεί ο νιος που θα σε πάρει.
Κοιμήσου, που παράγγειλα στην Πόλη τα χρυσά σου,
στη Βενετιά τα ρούχα σου και τα διαμαντικά σου.
Κοιμήσου, που σου ράβουνε το πάπλωμα στην Πόλη
και που σου το τελειώνουνε σαράντα δυο μαστόροι.
Στη μέση βάνουν τον αϊτό, στην άκρη το παγόνι,
νάνι του ρήγα το παιδί, του βασιλιά τ’ αγγόνι.
Κοιμήσου και παράγγειλα παπούτσια στον τσαγκάρη,
να σου τα κάνει κόκκινα με το μαργαριτάρι.
Κοιμήσου μες στην κούνια σου και στα παχιά πανιά σου,
κι η Παναγιά η Δέσποινα να είναι συντροφιά σου.

Οι Ερωτήσεις:
1) Σε ποιο βαθμό τα νανουρίσματα σας θυμίζουν παραμύθια; Γιατί συμβαίνει αυτό κατά τη γνώμη σας;
(Εγώ έχω βρει: α. μυθικά στοιχεία β. πρωσοποποιήσεις γ. η ιστορια που ξετιλίγεται μέσα από αυτά δ. τα υπερβλικά στοιχεία ε. η πολυτέλεια)
Μπορείτε να μου βρείτε άλλα;

2) Ποια στοιχεία της τεχνικής των δημοτικών τραγουδιών εντοπιζεται στα νανουρίσματα;
(Εγώ βρήκα: άστοχα ερωτήματα, υπερβολές, πρωσοποποιήσεις, ιαμβικός δεκαπεντασύλλαβος) Υπάρχουν άλλα;

ΥΓ: Όποιος μου απαντήσει θα του είμαι ευγνόμων :)
Ευχαριστώ προκαταβολικά :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Γεια σας! :bye:
Θέλω μία βοήθεια.
Τα παρακάτω νανουρίσματα είναι από το Βιβλίο Κειμένων της Γ Γυμνασίου και για όσους το έχουν στις σελίδες: 8 - 7


1ο Νανούρισμα
Να μου το πάρεις, ύπνε μου
Να μου το πάρεις, ύπνε μου, τρεις βίγλες θα σου βάλω,
τρεις βίγλες, τρεις βιγλάτορες κι οι τρεις αντρειωμένοι.
Βάζω τον ήλιο στα βουνά και τον αϊτό στους κάμπους,
τον κυρ Βοριά το δροσερόν ανάμεσα πελάγου.
Ο ήλιος εβασίλεψε κι ο αϊτός αποκοιμήθη
κι ο κυρ Βοριάς ο δροσερός στη μάνα του πηγαίνει:
«Γιε μου, και πού ʼσουν χτες προχτές, πού ʼσουν την άλλη νύχτα;
Μήνα με τʼ άστρα μάλωνες, μήνα με το φεγγάρι;
Μήνα με τον αυγερινό, που ʼμαστε αγαπημένοι;»
«Μήτε με τʼ άστρα μάλωνα μήτε με το φεγγάρι
μήτε με τον αυγερινό, οπού ʼστε αγαπημένοι.
Χρυσόν υγιόν εβίγλιζα στην αργυρή του κούνια».

2ο νανούρισμα
Κοιμήσου αστρί

Κοιμήσου αστρί, κοιμήσου αυγή, κοιμήσου νιο φεγγάρι,
κοιμήσου, που να σε χαρεί ο νιος που θα σε πάρει.
Κοιμήσου, που παράγγειλα στην Πόλη τα χρυσά σου,
στη Βενετιά τα ρούχα σου και τα διαμαντικά σου.
Κοιμήσου, που σου ράβουνε το πάπλωμα στην Πόλη
και που σου το τελειώνουνε σαράντα δυο μαστόροι.
Στη μέση βάνουν τον αϊτό, στην άκρη το παγόνι,
νάνι του ρήγα το παιδί, του βασιλιά τʼ αγγόνι.
Κοιμήσου και παράγγειλα παπούτσια στον τσαγκάρη,
να σου τα κάνει κόκκινα με το μαργαριτάρι.
Κοιμήσου μες στην κούνια σου και στα παχιά πανιά σου,
κι η Παναγιά η Δέσποινα να είναι συντροφιά σου.

Οι Ερωτήσεις:
1) Σε ποιο βαθμό τα νανουρίσματα σας θυμίζουν παραμύθια; Γιατί συμβαίνει αυτό κατά τη γνώμη σας;
(Εγώ έχω βρει: α. μυθικά στοιχεία β. πρωσοποποιήσεις γ. η ιστορια που ξετιλίγεται μέσα από αυτά δ. τα υπερβλικά στοιχεία ε. η πολυτέλεια)
Μπορείτε να μου βρείτε άλλα;

2) Ποια στοιχεία της τεχνικής των δημοτικών τραγουδιών εντοπιζεται στα νανουρίσματα;
(Εγώ βρήκα: άστοχα ερωτήματα, υπερβολές, πρωσοποποιήσεις, ιαμβικός δεκαπεντασύλλαβος) Υπάρχουν άλλα;

ΥΓ: Όποιος μου απαντήσει θα του είμαι ευγνόμων :)
Ευχαριστώ προκαταβολικά :thanks:

δεν νομίζω να υπάρχει τπτ άλλο! κατα την γνώμη μου τα έχεις βρεί όλα ή αν όχι είσαι πάλι οκ!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

!msm!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η !msm! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
στη 1η ερώτηση είναι και η ανυσυχία της μάνας για τα παιδιά της, η ονειρική ατμόσφαιρα και αυτό συμβαίνει για να γίνετε το κείμενο πιο ενδιαφέρον και περιπετιώδης. κάποιος που έχει βοήθημα ίσως σε βοηθήσει περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά! :)

Παιδιά, η φιλόλογος μας μας έβαλε στη γλώσσα, στη 12 σελίδα το διαβάζω και γράφω.....Μπορείτε να μου δώσετε μία βοήθεια....πως να ξεκινήσω;

Εγώ είμαι στις υπόλοιπες ομάδες....

:):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Κοίταξε, δέν είμαι αρκετά καλός στα φιλολογικά για να σε βοηθήσω ουσιαστικά, αλλά μπορώ να σου πω ότι θα ήταν πολύ καλή ιδέα να χρησιμοποιήσεις αντιθετικούς συνδέσμους που να είναι κάποιου επιπέδου(π.χ. παρά, ωστόσο, ενώ, μολονότι, μόνο που κτλ) για να συγκρίνεις την πανέμορφη εικόνα της ελληνικής εκείνης παραλίας με το βαρύ οικονομικό τίμημα που θα πρέπει να πληρώσει ο κάθε άνθρωπος που επισκέφτεται την παραλία. Άν σκεφτείς ότι τα μέλη της πρώτης ομάδας θα χρησιμοποιούν σχεδόν μόνο ασύνδετο σχήμα(δηλαδή ","), τότε μάλλον θα ξεχωρίσει η σύγκρισή σου. Μήν το παρακάνεις, όμως, που και που χρησιμοποίησε και άλλα συνδετικά μέσα(π.χ. αποτελεσματικούς και αιτιολογικούς συνδέσμους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
ok ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Το κείμενο αυτό είναι στη σελ. 19. Άν γίνεται παρακαλώ να μου γράψετε το νόημα(περίληψη εννωεί η καθηγήτρια) του κειμένου γιατι ελάχιστα καταλαβαίνω. Πείτε μου'το όμως, άν η περίληψη είναι ουσιαστικά ένα μέρος του προλόγου για να τον αξιοποιήσω από μόνος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
κ-κ-κ-κ κανετε ε-ε-ε-ε-ε-ε ρ-ρ-ρ ωτοκριτο? :!: :!: :!:

Με κάνεις να ανυπομονώ να πάω στην Γ' :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
W8 να σου εξηγησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
κ-κ-κ-κ κανετε ε-ε-ε-ε-ε-ε ρ-ρ-ρ ωτοκριτο?

Με κάνεις να ανυπομονώ να πάω στην Γ'

Όχι ακριβώς. Είναι μόνο δύο αποσπάσματα στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, στο ίδιο κεφάλαιο με άλλα κρητικά λογοτεχνικά έργα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Παναγία μου..Ερωτόκριτος :wow:

Αυτό με τον πατέρα, τον γιο και το βασιλιά που είναι ο πατέρας της γυναίκας που θέλει ο γιος του πατέρα δεν είναι;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
όπα? :!: :!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Παναγία μου..Ερωτόκριτος :wow:

Αυτό με τον πατέρα, τον γιο και το βασιλιά που είναι ο πατέρας της γυναίκας που θέλει ο γιος του πατέρα δεν είναι;:D

Νομίζω ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αυτη ειναι η δικια μου περιληψη,για το πρωτο κομματι(συναντηση πατεραδων).

Οι στιχοι αυτοι αναφερονται στην συναντηση του πατερα της Αρετουσας,με του πατερα του Ερωτοκριτου.Ο πατερας του Ερωτοκριτου πειθεται να μιλησει στον βασιλια,για την παντρεια του Ερωτοκριτου με την Αρετουσα.Πηγαινει στο παλατι,με σκοπο να πεισει τον βασιλια.Για να επιτυχει το σκοπο του,δινει ενα παραδειγμα.Αλλα ο βασιλιας δεν πειθεται καθολου και διωχνει τον πατερα του Ερωτοκριτου απο το παλατι,με υβριστικο τροπο και τελικα,εξοριζει τον Ερωτοκριτο απο το βασιλειο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Αααα, ωστέ αυτό έγεινε ε; Ναι, όντως, τώρα που τα λες αρχίζω να τα βγάζω και εγώ. Thanks a lot!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Και αν δεν με απατάει η μνήμη μου το παραδειγμα που εδωσε στο βασιλιά ήταν ότι παλιά τα πλούτη και η εξουσία δεν κατείχαν πολύ σημαντική θέση ώστε να εμποδίσουν έναν έρωτα...


(Αν δεν είναι αυτό μη με πάρετε με τις ντομάτες:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Yep(προς τον αεκαρα)

Συγκεκριμενα,ο βασιλιας δεν ηθελε να παντρεψει την κορη του με εναν απλο θνητο.Δλδ,κυριαρχουσε το στοιχειο της εξουσιας και του συμφεροντος.Αλλα,επισης,υπηρξε και το θρασος του Ερωτοκριτου,να ζητησει μεσω του πατερα του,την Αρετουσα και αυτο νευριασε παρα πολυ τον βασιλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
μεράκλωσα, να τι έπαθα. Έχει αρκετά κείμενα κρητικής λογοτεχνίας :D ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
μεράκλωσα, να τι έπαθα. Έχει αρκετά κείμενα κρητικής λογοτεχνίας :D ;

https://el.wikipedia.org/wiki/Κρητική_λογοτεχνία_της_Βενετοκρατίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top