Γενικό - Μαθηματικός διαγωνισμός "Θαλής"

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
θέματα:

1ο: έστω α=β+2005. να βρείτε την αριθμητική τιμή της παράστασης:
Κ=-3[2(α+2β)-2(3β-2α)-4β]+19(α-β)

2ο: να βρεθεί το μικρότερο θετικό πολλαπλάσιο του 2005, το οποίο διαιρούμενο δια του 2001 αφήνει υπόλοιπο 12.

3ο: να βρεθεί ο μικρότερος θετικός ρητός αριθμός του οποίου το 33% καθώς και το 15% είναι ακέραιος.

4ο: είναι δυνατόν να υπάρχουν στο εσωτερικό ενός κυρτού τετραπλεύρου δύο διαφορετικά σημεία από το καθένα από τα οποία όλες οι πλευρές του τετραπλεύρου να φαίνονται από ίσες γωνίες? δικαιολογείστε την απάντησή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Χαζά θέματα ήταν αυτά ή μου φαίνεται;; :P

33% λολ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
άποψη σου...για άλλους ίσως να μην ισχύει αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Το χαζά δε σημαίνει το ότι έχουν μια Χ δυσκολία..

Απλώς στη συγκεκριμένη χρονιά είχαν στερέψει από ιδέες μάλλον...

Ή δε βρήκαν θέματα να κάνουν copy/paste από άλλο διαγωνισμό! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
και πάλι γνώμη σου, το "δύσκολο" και το "πρωτότυπο" μπορεί να διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Έχεις ένα point σε αυτό. Εσύ πώς τα βρήκες τα θέματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
όταν έδωσα...ζήτησα στο τέλος να μου δώσουν τα θέματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ναι, πώς σου φάνηκαν όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
όταν τα έβλεπα πρώτη φορά αρκετά δύσκολα μπορώ να πω...τώρα όχι βέβαια και τόσο.αλλά το δύσκολο είναι υποκειμενικό όπως προανέφερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

siva

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
η μαθηματική εταιριά απλά είναι ότι να ναι φέτος έγραψα 3.75/4 στον ευκλίδη και δεν πέρασα ο μαθηματικός μου είπε να κάνω παράπονα αλλά βαριέμαι να γράφω e-mail (πέρασε μια συμμαθητριά μου με 3 θεματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
η μαθηματική εταιριά απλά είναι ότι να ναι φέτος έγραψα 3.75/4 στον ευκλίδη και δεν πέρασα ο μαθηματικός μου είπε να κάνω παράπονα αλλά βαριέμαι να γράφω e-mail (πέρασε μια συμμαθητριά μου με 3 θεματα)


Προφανώς υπήρχαν αλλοι 500 που πήραν πάνω του 3,75, αρα συμφωνα με τον κανονισμό της ΕΜΕ δεν περνάς στην επόμενη φάση...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

siva

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αν ήταν αυτό θα το καταλάβαινα αλλά πέρασαν κάποιοι με λιγότερα θέματα από εμένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ανεπίσημα βλεπουν και τροπο επίλυσης...Στην ΕΜΕ ψάχνουν μυαλα, δεν διοργανωνουν κλασικές εξετασεις...Αν καποιος εχει λυσει λιγοτερα θεματα με πιο εξυπνο τρόπο είναι πολύ πιθανό να περάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Τα έλυσα με κάποια δυσκολία. Ο μαθηματικός μας μας είπε ότι αν πάμε εμείς εκεί δεν θα λύσουμε ούτε μία σειρά. Εγώ νομίζω ότι εγώ και κάποιο άλλοι θα τα καταφέρναμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα έλυσα με κάποια δυσκολία. Ο μαθηματικός μας μας είπε ότι αν πάμε εμείς εκεί δεν θα λύσουμε ούτε μία σειρά. Εγώ νομίζω ότι εγώ και κάποιο άλλοι θα τα καταφέρναμε.


Δε νομίζω οτι στα παιδιά του γυμνασίου υπάρχει η απαραίτητη νοοτροπία. Εκτός κι αν ο άλλος ειναι τρελός με το άθλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
όταν τα έβλεπα πρώτη φορά αρκετά δύσκολα μπορώ να πω...τώρα όχι βέβαια και τόσο.αλλά το δύσκολο είναι υποκειμενικό όπως προανέφερα...
μεγάλο ρόλο παίζει και το άγχος βέβαια =)
Ακόμα, πιστεύω πως τα θέματα , σε αντίθεση με την Ελληνική Μαθηματική Εταιρία, είναι γελοία όπως και οι διαγωνισμοί που οργανώνουν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι στα παιδιά του γυμνασίου υπάρχει η απαραίτητη νοοτροπία. Εκτός κι αν ο άλλος ειναι τρελός με το άθλημα.
Ο μαθηματικός δεν είναι τρελός απλώς έχει ξεχωρίσει 2 άτομα που τα προτιμά και πιστεύει ότι εμείς οι άλλοι δεν σκαμπάζουμε τίποτα από μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ο μαθηματικός δεν είναι τρελός απλώς έχει ξεχωρίσει 2 άτομα που τα προτιμά και πιστεύει ότι εμείς οι άλλοι δεν σκαμπάζουμε τίποτα από μαθηματικά.
ελληνικό δημόσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό έχει δικαίωμα να το κρίνει κάθε καθηγητής και δε συμβαίνει στο ελληνικό δημόσιο φιλε μου. Έτσι ακριβώς δουλεύει το αμερικάνικο σύστημα. Φυσικά αυτο δεν δίνει το δικαίωμα σε κανεναν καθηγητή να μην βοηθήσει τους πάντες ισάξια στη γνώση. Τις προσωπικές του αξιολογήσεις όμως εχει δικαίωμα σαν επιστήμονας να τις κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Εγώ έχασα το αργυρό μετάλλιο στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα και πήρα εν τέλει χάλκινο επειδή η official solution είχε λάθος !!

Τι ψάχνεις να βρεις!



Καλή επιτυχία σε όσους θα δώσουν Μεσογειάδα !

Ελπίζω να τα πούμε από κοντά..


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top