Γεωλογικό - Επαγγελματική αποκατάσταση

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Παιδια ξέρετε τι επαγγέλματα μπορείς να κάνεις τελειώνοντας το Γεωλογικό;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
σεισμολόγος,σε γραφεία,καθηγητής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinoula

Νεοφερμένος

Η ntina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
επισης απο οτι μου εχουν πει μπορεις να διδαξεις φυσικη κ χημεια στο γυμνασιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Παιδια, να ρωτησω κι εγω κατι παρεμφερες σε αυτο , αν γνωριζει καποιος να μου πει . Επειδη σπουδαζω στο τμημα του ΕΚΠΑ Γεωλογια ,αλλα δεν πολυενδιαφερομαι να ακολουθησω κατι του γενικου κλαδου (πετρολογιες, παλαιοντολογιες , τεκτονικες κλπ) , υπαρχει αργοτερα κατι πιο συγκεκριμενο σε φυσικη η χημεια να κανω ως μεταπτυχιακο για να παρω αλλη ειδικευση ? Απο οσο γνωριζω, ειναι ο τομεας του Περιβαλλοντος που περιεχει την Κλιματολογια που σχετιζεται με Φυσικη και ο τομεας της Γεωχημειας για την Χημεια, αλλα αν γνωριζει καποιος και κατι αλλο αναλυτικα ας απαντησει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Παιδια ξέρετε τι επαγγέλματα μπορείς να κάνεις τελειώνοντας το Γεωλογικό;:)

Eσύ θεωρητική δεν ήσουν;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Παιδια, να ρωτησω κι εγω κατι παρεμφερες σε αυτο , αν γνωριζει καποιος να μου πει . Επειδη σπουδαζω στο τμημα του ΕΚΠΑ Γεωλογια ,αλλα δεν πολυενδιαφερομαι να ακολουθησω κατι του γενικου κλαδου (πετρολογιες, παλαιοντολογιες , τεκτονικες κλπ) , υπαρχει αργοτερα κατι πιο συγκεκριμενο σε φυσικη η χημεια να κανω ως μεταπτυχιακο για να παρω αλλη ειδικευση ? Απο οσο γνωριζω, ειναι ο τομεας του Περιβαλλοντος που περιεχει την Κλιματολογια που σχετιζεται με Φυσικη και ο τομεας της Γεωχημειας για την Χημεια, αλλα αν γνωριζει καποιος και κατι αλλο αναλυτικα ας απαντησει .

Σε μεταπτυχιακό επίπεδο μπορείς να ασχοληθείς με ό,τι θέλεις, Ελλάδα ή/και εξωτερικό. Ο νόμος στο επιτρέπει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Σε μεταπτυχιακό επίπεδο μπορείς να ασχοληθείς με ό,τι θέλεις, Ελλάδα ή/και εξωτερικό. Ο νόμος στο επιτρέπει...


Δηλαδη , θα μπορω πχ μετα το πτυχιο του πανεπιστημιου να κανω μεταπτυχιακο στην Αστροφυσικη ? Χωρις να εχω τις απαραιτητες γνωσεις γενικης φυσικης πρωτα ? Η ειναι σαν να μου λενε , εχεις το δικαιωμα ,αλλα ετσι κι αλλιως δεν θα καταλαβεις Χριστο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δηλαδη , θα μπορω πχ μετα το πτυχιο του πανεπιστημιου να κανω μεταπτυχιακο στην Αστροφυσικη ? Χωρις να εχω τις απαραιτητες γνωσεις γενικης φυσικης πρωτα ? Η ειναι σαν να μου λενε , εχεις το δικαιωμα ,αλλα ετσι κι αλλιως δεν θα καταλαβεις Χριστο ?

Για να μην αρχίσω να αναφέρω διάφορα θα (σου) απαντήσω μονολεκτικά: yeap!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Και εγω Γεωλογια θα δηλωσω στη Πατρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Eσύ θεωρητική δεν ήσουν;:hmm:
Όχι Θετική είμαι! Απλά υπήρχε το ενδεχόμενο να πάω Θεωτητική που δε υπάρχει πια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
επισης απο οτι μου εχουν πει μπορεις να διδαξεις φυσικη κ χημεια στο γυμνασιο..


Κρίμα να καταντήσεις εκεί...

Από Γεωλογία μπορείς ν'ασχοληθείς με Σεισμολογία, Περιβαλλοντικές Μελέτες, Petroleum Engineering (το πλεον ακριβοπληρωμένο επάγγελμα στον κόσμο) κλπ. Όρεξη να υπάρχει...Κατα τ'αλλα είναι εξαιρετική επιλογή, από κεινα τα τμήματα με χαμηλή βάση αλλά με πολύ "ψωμί".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Κρίμα να καταντήσεις εκεί...

Από Γεωλογία μπορείς ν'ασχοληθείς με Σεισμολογία, Περιβαλλοντικές Μελέτες, Petroleum Engineering (το πλεον ακριβοπληρωμένο επάγγελμα στον κόσμο) κλπ. Όρεξη να υπάρχει...Κατα τ'αλλα είναι εξαιρετική επιλογή, από κεινα τα τμήματα με χαμηλή βάση αλλά με πολύ "ψωμί".
Miv αυτα που εγραψες ειδικα αυτο γιαα τις περιβαλλοντικες μελετες ειναι για μεταπτυχιακο η πτυχιουχος Γεωλογιας μπορει να ασχοληθει με αυτο??
Ενδιαφερον μιας και ασχολουμαι περι κλιματολογιας-μετεωρολογιας κτλπ ...:)
1η μου επιλογη ειναι γεωλογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρει κάτι πιο βαρετό, μπορείς να γίνεις και σύμβουλος στο υπουργείο ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ. Πολύ βαρετό. Επίσης, μπορείς να ασχοληθείς με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, με τη θερμοδυναμική, ουσιαστικά με κάποιους κλάδους της Φυσικής. Επιπλέον, μέσω της μετεωρολογίας μπορείς να ασχοληθείς με model theory. Βασικά είναι μαθηματικά τα οποία ασχολούνται με τη μοντελοποίηση φυσικών φαινομένων, όπως μουσώνες, παλίρροιες, τυφώνες κτλ. και την περιοδικότητα που εμφανίζουν αυτά τα φαινόμενα. Κάτι πιο extreme είναι να ασχοληθείς με την αστρονομία (π.χ. σύνθεση εδάφους των πλανητών κτλ.). Θέλεις και άλλες προτάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Επίσης, μπορείς να ασχοληθείς με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, με τη θερμοδυναμική, ουσιαστικά με κάποιους κλάδους της Φυσικής. Επιπλέον, μέσω της μετεωρολογίας μπορείς να ασχοληθείς με model theory. Βασικά είναι μαθηματικά τα οποία ασχολούνται με τη μοντελοποίηση φυσικών φαινομένων, όπως μουσώνες, παλίρροιες, τυφώνες κτλ. και την περιοδικότητα που εμφανίζουν αυτά τα φαινόμενα. Κάτι πιο extreme είναι να ασχοληθείς με την αστρονομία (π.χ. σύνθεση εδάφους των πλανητών κτλ.). Θέλεις και άλλες προτάσεις?

φυσικά αναφέρεσαι για ακαδημαϊκή καριέρα σε κάποιο Πανεπιστήμιο ή ερευνητική καριέρα σε κάποιο Ερευνητικό Κέντρο; :)

...περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές έχει πιστεύω η μετεωρολογία με τα εφαρμοσμένα μαθηματικά φυσικών επιστημών (μοντελοποίηση φυσικών φαινομένων)...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρει κάτι πιο βαρετό, μπορείς να γίνεις και σύμβουλος στο υπουργείο ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ. Πολύ βαρετό. Επίσης, μπορείς να ασχοληθείς με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, με τη θερμοδυναμική, ουσιαστικά με κάποιους κλάδους της Φυσικής. Επιπλέον, μέσω της μετεωρολογίας μπορείς να ασχοληθείς με model theory. Βασικά είναι μαθηματικά τα οποία ασχολούνται με τη μοντελοποίηση φυσικών φαινομένων, όπως μουσώνες, παλίρροιες, τυφώνες κτλ. και την περιοδικότητα που εμφανίζουν αυτά τα φαινόμενα. Κάτι πιο extreme είναι να ασχοληθείς με την αστρονομία (π.χ. σύνθεση εδάφους των πλανητών κτλ.). Θέλεις και άλλες προτάσεις?

φυσικά αναφέρεσαι για ακαδημαϊκή καριέρα σε κάποιο Πανεπιστήμιο ή ερευνητική καριέρα σε κάποιο Ερευνητικό Κέντρο; :)

...περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές έχει πιστεύω η μετεωρολογία με τα εφαρμοσμένα μαθηματικά φυσικών επιστημών (μοντελοποίηση φυσικών φαινομένων)...:)
Ωραια ολα αυτα αλλα μονο για εξωτερικο υποθετω...τεσπα thanx ας μπω στη σχολη πρωτα και βλεπω ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ωραια ολα αυτα αλλα μονο για εξωτερικο υποθετω...τεσπα thanx ας μπω στη σχολη πρωτα και βλεπω ;-)
Με 10% θα μπεις?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ποιος σκοπευει να περασει Γεωλογια στην Πατρα απο δω??
ενας εγω...κανας αλλος? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blackjack

Νεοφερμένος

Ο Blackjack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
μπορει καποιος να περασει στο γεωλογικο και μετα να γινει μετεωρολογος???ή καμια σχεση?
και κατι ακομα...θελω να μου πειτε για Petroleum Engineering.με τι ασχολεισαι εκει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
μπορει καποιος να περασει στο γεωλογικο και μετα να γινει μετεωρολογος???ή καμια σχεση?
και κατι ακομα...θελω να μου πειτε για Petroleum Engineering.με τι ασχολεισαι εκει??

Ναι , της Αθηνας ειδικα το τμημα που ειναι Γεωλογιας και Γεωπεριβαλλοντος δινει καλες βασεις σε γενικα μαθηματα περιβαλλοντος (Κλιματολογια, Μετεωρολογια κλπ ) και εχει και κατευθυνση Γεωγραφιας - Περιβαλλοντος . Απο οτι εχω δει ,πρεπει να υπαρχουν 2 μεταπτυχιακα γενικης Κλιματολογιας η Μετεωρολογιας , το ενα σιγουρα στο ΑΠΘ και το αλλο στο Τμημα Φυσικης του ΕΚΠΑ . Μπορει και αλλα εντος συνορων ,δεν το εχω ψαξει πολυ . Παντως κι εγω για κατι παρομοιο ενδιαφερομαι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top