Κυνόδοντας (Dogtooth)

Ello

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ειδε κανεις σας αυτη την ταινια?πρεπει να ειναι τελεια..αναπαντεχη εκπληξη απο ταινια ελληνικης παραγωγης..:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λάμπρος41472

Νεοφερμένος

Ο Λάμπρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
δεν την εχω δει αλλα θα φροντισω να τιν δω!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Kαλα,τι ταινια ηταν αυτη???Χαχαχχαχαχχα!!!Αξεχαστη θα μου μεινει...Για κωμωδια και τσοντα ηταν αψογη!!!:)
Αν ειναι δυνατον,ειναι δηθεν αυτη η ταινια κουλτουριαρα τωρα?? :confused:
Παντως αξιζει να την δει καποιος,θα γελασει πολυ!!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
έχω δει λίγο μέρος και πιστεύω ότι θα ήταν καλή ταινία αν δεν προσπαθούσαν να περάσουν τα μηνύματα που ήθελαν με τέτοιο ακραίο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Πάρα πολύ καλή ταινία.
Παραξενεύτηκα λίγο με τον τρόπο που προσπάθησε να περάσει κάποια μηνύματα (you know what i mean:P), αλλά αυτό θα πει πρωτοπορία στην τέχνη.:P
Σίγουρα θα ήθελα να την ξαναδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Απ'τις λίγες εκπληκτικές ελληνικές παραγωγές.Μια γροθιά στο στομάχι,τι βλέπεις και σου μένει.Αναδεικνύει με ωμό και δραματικό τρόπο σε τι μπορεί να οδηγήσει η πλύση εγκεφάλου και η καταπίεση των ενστίκτων μέσα στα πλαίσια της παραδοσιακής οικογένειας (και κατ'επέκταση της κοινωνίας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
:) από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει ever για τους λόγους που ανέλυσε ο από πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
η ανωμαλια σε ολο της το μεγαλειο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
:/: προφανώς δεν έπρεπε να μ'αρέσει! (γι'αυτό και το μείον)
οκ ας δούμε καμιά αμερικανιά να την βρούμε
:popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Ρε παιδιά κουλάρετε λίγο, η τέχνη δεν έχει όρια.
Σε κάποιον μπορεί να μην αρέσει η ταινία επειδή τον πειράζει η ωμότητα. Αλλά δεν θα γυρίσεις να πεις τον άλλο ανώμαλο επειδή του αρέσει κι εσένα όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
την ανωμαλια , δν μπορω να την βαπτισω ωμοτητα....sorry κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
την ανωμαλια , δν μπορω να την βαπτισω ωμοτητα....sorry κιολας
Δεν μπορείς να βαφτίσεις ανώμαλους αυτούς που την είδαν και τους άρεσε...ο καθένας έχει τη δική του αντίληψη και (πρέπει να) είναι σεβαστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Για την συγκεκριμένη ταινία έχω ακούσει χιλιάδες φορές αυτόν τον χαρακτηρισμό και ακόμα ψάχνω να βρω το γιατί!
φταίει η παιδεία μας?
εμένα μου την πρότειναν οι ίδιοι μου οι καθηγητές αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αντιμετωπίζεται έτσι(τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα από αυτά που ακούω)ενώ στο εξωτερικό τα σχόλια είναι εντέλως διαφορετικά :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
ο καθένας έχει τη δική του αντίληψη και (πρέπει να) είναι σεβαστή.

ναι,αυτο ακριβως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jen

Νεοφερμένος

Η jen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
καταπληκτικη ταινια.απο τις καλυτερες ελληνικες παραγωγες...κριμα που δεν πηρε το οσκαρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
ναι,αυτο ακριβως...
Εγώ δεν είπα ότι δεν σέβομαι την άποψή σου, είπα ότι δεν συμφωνώ με τον τρόπο που την εκφράζεις, γιατί είναι προσβλητικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Aθλια ταινια κατεμε,ειναι ο ορισμος του εχασα 1 ωρα και κατι απο την ζωη μου χωρις λογο,καταβαθος πιστευω πως ο συγγραφεας ειναι τρολλας.Πεθανα παντως στο γελιο εκει που τις σκαει το βιντεο στο κεφαλι και εκει με το μαχαιρι που τον κοβει στο ακυρο.Δοξα και τιμη στον γιαπωνεζικο πειραματικο κινηματογραφο.Επιπλεον το γεγονος πως την ειδε καποιος και του αρεσε δεν σημαινει οτι διαθετει κουλτουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Εννοείται πως όχι (εμένα μου άρεσε π.χ αλλά οι ταινίες που μ αρέσουν μόνο κουλτουριάρικες και ποιοτικές δεν είναι)
Απλά ο χαρακτηρισμός ανωμαλία ρίχνει το επίπεδο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Aθλια ταινια κατεμε,ειναι ο ορισμος του εχασα 1 ωρα και κατι απο την ζωη μου χωρις λογο,καταβαθος πιστευω πως ο συγγραφεας ειναι τρολλας.Πεθανα παντως στο γελιο εκει που τις σκαει το βιντεο στο κεφαλι και εκει με το μαχαιρι που τον κοβει στο ακυρο.Δοξα και τιμη στον γιαπωνεζικο πειραματικο κινηματογραφο.Επιπλεον το γεγονος πως την ειδε καποιος και του αρεσε δεν σημαινει οτι διαθετει κουλτουρα

Ρε φίλε όταν οι μοναδικές ελληνικές ταινίες που βλέπεις αυτήν την εποχή είναι η λούφα και παραλλαγή και το kings of mykonos,ο κυνόδοντας αποτελεί όαση για τον ελληνικό κινηματογράφο.Και είναι τεράστια επιτυχία το γεγονός ότι προτάθηκε για oscar,αφού ήταν μια low-budget παραγωγή και η ακαδημία δε συνηθίζει να συμπεριλαμβάνει στις υποψηφιότητες τόσο βίαιες ταινίες.Εξάλλου ο κυνόδοντας είναι πιο <<ανώμαλη>> ταινία από τη σιωπή των αμνών?
Γιατί αυτή (δικαίως) θεωρήθηκε μία από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Απ'τις λίγες εκπληκτικές ελληνικές παραγωγές.Μια γροθιά στο στομάχι,τι βλέπεις και σου μένει.Αναδεικνύει με ωμό και δραματικό τρόπο σε τι μπορεί να οδηγήσει η πλύση εγκεφάλου και η καταπίεση των ενστίκτων μέσα στα πλαίσια της παραδοσιακής οικογένειας (και κατ'επέκταση της κοινωνίας).

Συμφωνώ απόλυτα!
Και νομίζω ότι την παραδοσιακή οικογένεια την έβαλε στην ταινία σαν μικρογραφία της πολιτικής κοινωνίας.

Είναι αναμφισβήτητα μια ταινία που θα μου μείνει - αν και την πρώτη φορά που την είδα με γέμισε φρίκη η φυσιολογικότητα μέσα στην οποία κινούνταν τόσο α-φύσικα πράγματα και δεν την έκρινα όπως θα έπρεπε!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top