Αεροναυπηγική: από ποια σχολή;

xristos91

Νεοφερμένος

Ο xristos91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ξέρει κανείσ τιποτα για τουσ αεροναυπηγούσ?επαγγελματική αποκατάσταση,χρηματα,δυσκολια,προοπτικεσ?ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Ξέρει κανείσ τιποτα για τουσ αεροναυπηγούσ?επαγγελματική αποκατάσταση,χρηματα,δυσκολια,προοπτικεσ?ευχαριστω!


τομεα αεροναυπηγικης εχει η αθηνα(επιγεια και εναερια μεσα) και η πατρα!πολυ καλη επιλογη 1ον αν σου αρεσει και 2ον αν εισαι ετοιμος για εξωτερικο!σαφως ειναι δυσκολη καθως αποτελει κατευθυνση μηχανολογου μηχανικου και απο οσο ξερω τα λεφτα ειναι αρκετα δελεαστικα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristos91

Νεοφερμένος

Ο xristos91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Για Ελλάδα δεν υπαρχουν προοπτικέσ?δελεαστικα για να δεχτείς άνετα το εξωτερικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Για Ελλάδα δεν υπαρχουν προοπτικέσ?δελεαστικα για να δεχτείς άνετα το εξωτερικό?
Ξέχνα το για Ελλάδα.Μηδαμινές εώς ανύπαρκτες προοπτικές αλλά πολλές θέσεις εργασίας στο εξωτερικό και με καλά χρήματα.Αλλά θα ζήσεις μακριά από την Ελλάδα,ίσως και για πάντα.Αν το αντέχεις προχώρα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jbasm

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
τομεα αεροναυπηγικης εχει η αθηνα(επιγεια και εναερια μεσα) και η πατρα!πολυ καλη επιλογη 1ον αν σου αρεσει και 2ον αν εισαι ετοιμος για εξωτερικο!σαφως ειναι δυσκολη καθως αποτελει κατευθυνση μηχανολογου μηχανικου και απο οσο ξερω τα λεφτα ειναι αρκετα δελεαστικα!:P

Δεν θα ελεγα οτι ειναι ετσι οσον αφορα τα χρηματα...Την σχολη αυτη την τελειωσε ενας ξαδερφος μου..Τωρα πληρωνεται απ ενα τεχνικο γραφειο 800ευρω..τωρα σαν προοπτικες δεν ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Δεν θα ελεγα οτι ειναι ετσι οσον αφορα τα χρηματα...Την σχολη αυτη την τελειωσε ενας ξαδερφος μου..Τωρα πληρωνεται απ ενα τεχνικο γραφειο 800ευρω..τωρα σαν προοπτικες δεν ξερω...

αρα εξασκει το επαγγελμα του μηχανολογου μηχανικου οχι του αεροναυπηγου !:)
-----------------------------------------
Για Ελλάδα δεν υπαρχουν προοπτικέσ?δελεαστικα για να δεχτείς άνετα το εξωτερικό?

στη τελικη αν δεν αντεχεις τη ξενιτια ..ο αεροναυπηγος μηχανικος εχει πληρη δικαιωματα μηχανολογου μηχανικου!οποτε...welcome home!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aks.el.as.

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
φιλε μου παντως αν θελεις να γινεις αεροναυπηγος στην ελλαδα πολυ δυσκολα θα δουλεψεις. αρα εφ'οσον θα πας για δουλεια εξωτερικο θα σου προτεινα να πας και να σπουδασεις στο εξωτερικο ετσι ωστε να αποκτησεις ενα πολυ μεγαλυτερο υποβαθρο γνωσεων απο αυτο που θα παρεις απο μια σχολη στην ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
φιλε μου παντως αν θελεις να γινεις αεροναυπηγος στην ελλαδα πολυ δυσκολα θα δουλεψεις. αρα εφ'οσον θα πας για δουλεια εξωτερικο θα σου προτεινα να πας και να σπουδασεις στο εξωτερικο ετσι ωστε να αποκτησεις ενα πολυ μεγαλυτερο υποβαθρο γνωσεων απο αυτο που θα παρεις απο μια σχολη στην ελλαδα.
Οι σχολές στην Ελλάδα πάνω στο αντικείμενο(στη προκειμένη περίπτωση πάτρα και αθήνα) είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο και δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από πανεπιστήμια του εξωτερικού.Τουλάχιστον από επίπεδο σπουδών και μαθήματα(δεν μιλάω για καταλήψεις και λοιπές μλκς που σε αφήνουν πίσω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Οι σχολές στην Ελλάδα πάνω στο αντικείμενο(στη προκειμένη περίπτωση πάτρα και αθήνα) είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο και δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από πανεπιστήμια του εξωτερικού.Τουλάχιστον από επίπεδο σπουδών και μαθήματα(δεν μιλάω για καταλήψεις και λοιπές μλκς που σε αφήνουν πίσω).

+1000000000:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foit satm emp

Νεοφερμένος

Ο foit satm emp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
τομεα αεροναυπηγικης εχει η αθηνα(επιγεια και εναερια μεσα) και η πατρα!πολυ καλη επιλογη 1ον αν σου αρεσει και 2ον αν εισαι ετοιμος για εξωτερικο!σαφως ειναι δυσκολη καθως αποτελει κατευθυνση μηχανολογου μηχανικου και απο οσο ξερω τα λεφτα ειναι αρκετα δελεαστικα!:P
η αθηνα δεν εχει τομεα αεροναυπηγηκης!μονο η πατρα..κ ειναι χαλια η αποκατασταση για τα δεδομενα της ελλαδας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
η αθηνα δεν εχει τομεα αεροναυπηγηκης!μονο η πατρα..κ ειναι χαλια η αποκατασταση για τα δεδομενα της ελλαδας..
Φυσικά και έχει.Στους μηχανολογους μηχανικούς έχει τομέα εναέριων και επίγειων μέσων όπου διδάσκονται σχεδόν τα ίδια,θεωρητικά τουλάχιστον, με τους αεροναυπηγους της Πατρας.Από εκεί και πέρα ναι η αποκατάσταση είναι χάλια στην Ελλάδα αλλά μπορείς να δουλεψεις ως απλός μηχανολογος.Πάντως οι ευκαιρίες εύρεσης εργασίας σαν αεροναυπηγος στην Ευρώπη είναι παρά πολύ καλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Φυσικά και έχει.Στους μηχανολογους μηχανικούς έχει τομέα εναέριων και επίγειων μέσων όπου διδάσκονται σχεδόν τα ίδια,θεωρητικά τουλάχιστον, με τους αεροναυπηγους της Πατρας.Από εκεί και πέρα ναι η αποκατάσταση είναι χάλια στην Ελλάδα αλλά μπορείς να δουλεψεις ως απλός μηχανολογος.Πάντως οι ευκαιρίες εύρεσης εργασίας σαν αεροναυπηγος στην Ευρώπη είναι παρά πολύ καλες.

το θεμα σχετικα με τη χορηγση αδεια ασκησεως επαγγελματος Αεροναυπηγου απο το ΤΕΕ στους αποφοιτους ΕΜΠ δεν εχει ξεδιαλυνθει ακομα ετσι?:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
το θεμα σχετικα με τη χορηγση αδεια ασκησεως επαγγελματος Αεροναυπηγου απο το ΤΕΕ στους αποφοιτους ΕΜΠ δεν εχει ξεδιαλυνθει ακομα ετσι?:xixi:
Δεν το χω ψάξει.Λίγη σημασία έχει άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Δεν το χω ψάξει.Λίγη σημασία έχει άλλωστε.

Προσωπικα ,ενημερωτικα και μονο ρωταω ..αλλα πιθανον καποιους να τους ενδιαφερει :)!Για αυτο αν μπορεις κανε τη παλικαρια και ψαξτο..θα προσπαθησω και γω..:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Προσωπικα ,ενημερωτικα και μονο ρωταω ..αλλα πιθανον καποιους να τους ενδιαφερει :)!Για αυτο αν μπορεις κανε τη παλικαρια και ψαξτο..θα προσπαθησω και γω..:no1:
Έχω ένα γνωστό στο ΕΜΠ στους μηχανολογους αλλά δεν τον βρίσκω τώρα.Μετά το τέλος του καλοκαιριού θα μάθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Γεια σε όλους. Είμαι μαθητής της Β' Λυκείου, θετική κατεύθυνση, και αυτό τον καιρό επισκέπτομαι πολύ συχνά σελίδες Πανεπιστημίων ώστε να κατασταλλάξω στο τι ακριβώς θέλω να κάνω στη ζωή μου. Ξέρω, θα μου πείτε ίσως είναι λίγο νωρίς για να αγχώνομαι τόσο και μάλλον θα έχετε δίκιο, αλλά θα ήθελα πολύ να ακούσω και τη δική σας γνώμη.

Οι 3 βασικές μου επιλογές είναι η Φαρμακευτική, και τα Πολυτεχνειακά τμήματα των ΠΜ και ΗΜΜΥ. Τις τελευταίες ημέρες όμως έχω και ένα ακόμη δίλημμα : μου άρεσε η σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών και συγκεκριμένα ο τομέας της Αεροναυπηγικής. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι ο συγκεκριμένος τομέας διατίθεται μόνο στο ΕΜΠ και στο Πανεπιστήμιο Πατρών.

Ιδού λοιπόν οι απορίες μου : Επειδή ο βασικός στόχος μου είναι η Θεσσαλονίκη (λόγω σπιτιού), θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει αντίστοιχος τομέας σε κάποιο άλλο πολυτεχνείο, ή αν υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό με θέμα την αεροναυπηγική, τελειώνοντας ΑΠΘ...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Μην αγχωνεσαι καθόλου.Η αεροναυπηγικη είναι τομέας της μηχανολογιας.Δεν είναι υποχρεωτικό να πας πατρα η αθηνα για να ασχοληθείς με αυτήν.Μπορείς να πας οπουδήποτε μηχανολογος και να ασχοληθείς με την αεροναυπηγικη στο μεταπτυχιακό.Οι περισσότεροι έτσι κάνουν.Η αεροναυπηγικη είναι μια εξειδίκευση που ασχολείσαι στο μεταπτυχιακό αφού έχεις αποκτήσει ένα καλό υπόβαθρο στη μηχανολογια.Βέβαια αν πιανεις Πάτρα θα είναι καλύτερα να πας εκεί αλλά και απθ μια χαρά είναι.Φυσικά για μεταπτυχιακό θα πας εξωτερικό και όχι στην Ελλάδα σε καμία περίπτωση.Αγγλία ή Αμερική.Πρέπει να ξέρεις ότι η αεροναυπηγικη είναι πολύ δύσκολη επιστήμη και με ανύπαρκτη απασχόληση στην ελλάδα.Αν δεν εχεις τρέλα με τα αεροπλάνα και απλώς τη βρίσκεις ενδιαφέρουσα θα σου συνιστούσα να ασχοληθείς με κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Μάλλον έχεις δίκιο...
Θα πρέπει να σκεφτώ αν θέλω πολύ να ασχοληθώ με την αεροναυπηγική σοβαρά. Παρ' όλα αυτά, ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να μου απαντήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Μην αγχωνεσαι καθόλου.Η αεροναυπηγικη είναι τομέας της μηχανολογιας.Δεν είναι υποχρεωτικό να πας πατρα η αθηνα για να ασχοληθείς με αυτήν.Μπορείς να πας οπουδήποτε μηχανολογος και να ασχοληθείς με την αεροναυπηγικη στο μεταπτυχιακό.Οι περισσότεροι έτσι κάνουν.Η αεροναυπηγικη είναι μια εξειδίκευση που ασχολείσαι στο μεταπτυχιακό αφού έχεις αποκτήσει ένα καλό υπόβαθρο στη μηχανολογια.Βέβαια αν πιανεις Πάτρα θα είναι καλύτερα να πας εκεί αλλά και απθ μια χαρά είναι.Φυσικά για μεταπτυχιακό θα πας εξωτερικό και όχι στην Ελλάδα σε καμία περίπτωση.Αγγλία ή Αμερική.Πρέπει να ξέρεις ότι η αεροναυπηγικη είναι πολύ δύσκολη επιστήμη και με ανύπαρκτη απασχόληση στην ελλάδα.Αν δεν εχεις τρέλα με τα αεροπλάνα και απλώς τη βρίσκεις ενδιαφέρουσα θα σου συνιστούσα να ασχοληθείς με κάτι άλλο.

άμα περιμένεις να βρεις δουλειά μέσω αεροναυπηγικής ...πιστεύω καλύτερα να γίνεισ αστροναύτης ! :P :P :P :xixi:!!και φαρμακευτική δεν είναι καλύτερα !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ισως ειναι καλυτερο να σπουδασεις αρχικα μηχανολογια και μετα βλεποντας και κανοντας.
Γιατι οχι αεροναυπηγικη;
Αμα τα βρεις σκουρα, μπορεις παντα να προσληφθεις καπου υπαλληλος ή να γινεις ελευθερος επαγγελματιας με αυτο το πτυχιο. Τουλαχιστο ετσι νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top