Ιατρική στο εξωτερικό

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Έχει ασχοληθεί κανεις περι του θεματος; Οι δικοι μου βρηκαν στην Βουλγαρια...Ειναι οντως τοσο υποτιμημενη χωρα;

Σημείωση διαχειριστή:
Υπάρχει ειδικό θέμα για την Εισαγωγή σε Ιατρικές της Ευρώπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
για την ιατρική δε ξέρω, πάντως μία φίλη μου που βγαλε φέτος 4000 εδώ, θα πάει παιδαγωγικά στη βουλγαρία :P

έχω ακούσει πάντως πως το επίπεδο σπουδών είναι αρκετά υψηλό εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Από έναν ξάδερφο μου ο οποίος είχε ξετινάξει την οικογένεια του με τα τόσα χρόνια, μου έλεγε ότι πολλές φορές δεν τους περνούσαν τα μαθήματα για να μένουν κι άλλο και να πληρώνουν δίδακτρα, και να το τρενάρουν κι άλλο. Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά και μετά που γύρισε Ελλάδα έφτυσε αίμα με εκείνες τις γνώσεις να περάσει ΔΙΚΑΤΣΑ, οποτε το επίπεδο δεν ξέρω τι λέει :/ Αφού θες τόσο πολύ ιατρική, γιατί δεν ξαναδίνεις ή ακόμα καλύτερα γιατί δεν κοιτάς κάποιο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο του οποίο το πτυχίο να αναγνωρίζεται κατευθείαν χωρίς εξετάσεις στην Ελλάδα? Ένας φίλος μου το είχε κάνει έτσι και είχε πάει Τσεχία αν δεν κάνω λάθος. Δεν το μετάνιωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
εχω κοιταξει ενα πανεπιστημιο στη Βαρνα (Βουλγαρια) που λεει οτι τα 2 τελευταια χρονια μπορεις να τα κανεις Ελλαδα.

Βασικα εγω τωρα πιο πολυ σκεφτομαι για φαρμακευτικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Mε ποια λογική τα κάνεις Ελλάδα? Κουφό μου φαίνεται, δεν πρέπει να ισχύουν οι κλασσικές προϋποθέσεις για τις μετεγγραφές? Για ψάξε το καλύτερα... Η σχολή εκεί μπορεί να λέει ότι θέλει, το θέμα είναι αν όντως ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Δεν το έχω ψάξει πολύ απλά θέλω να δω αν η φαρμακευτική της Τσεχίας συμφέρει πιο πολυ απο της Βουλγαρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Δεν το έχω ψάξει πολύ απλά θέλω να δω αν η φαρμακευτική της Τσεχίας συμφέρει πιο πολυ απο της Βουλγαρίας.


Μην το ψάχνεις πολύ ..Τα πανεποστήμια στηνΤσεχία βρίσκονται κάτω απο Αμερικανική διεύθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Το είχα ψαξει κι εγώ λίγο το θέμα με τις ιατρικές στο εξωτερικό και κυρίως σε ανατολικές χώρες, όμως απογοητεύτηκα απο Ουγγαρία και Σλοβακία, για Βουλγαρία-Ρουμανία ομολογώ πως δεν κοίταξα.
Τσεχία λένε ότι είναι καλά, στο Charles University όμως οι εισαγωγικές εξετάσεις+υψηλά σχετικά δίδακτρα με αποθάρρυναν.
Γενικά η εντύπωση που αποκόμησα από την μικρή πληροφόριση μου πάνω σ αυτά τα πανεπιστήμια είναι ότι ουσιαστικά πρόκειται για επιχειρήσεις που εννοείται ότι στοχεύουν στο κέρδος, κι αυτό έχει ως αποτέλεσμα να κοιτάνε πολυυυυ την τσέπη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Ιταλία δεν σκέφτηκες καθόλου δηλαδή; Δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα με ένα πτυχίο από Βουλγαρία μιας και μπαίνει στην Ε.Ε. Αλλά σκέψου και για Ιταλία και δεν θα το μετανιώσεις. Το λέω αυτό γιατί εκεί σπούδασε ο πατέρας μου εκεί(Μιλάνο για την ακρίβεια), και όντως μαζεύει αρκετούς Έλληνες. Το μόνο μειονέκτημα βέβαια είναι το οικονομικό.

Όσο για το αν ισχύει αυτό στην Βάρνα για τα 2 τελευταία χρόνια στην Ελλάδα, νομίζω ισχύει. Θα ρωτήσω και θα το εξακριβώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ιταλια και οι δικοι μου πηγαν...δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα, αλλα δεν εχω βρει σχολες..

Μαλλον κλεινω φαρμεκευτικη Σοφια μιας και ειναι αγγλοφωνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Γνωριζω παιδι απο ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ που εβγαλε 8000 μορια στις πανελλαδικες και πηγε οδοντιατικη στη Βουλγαρια.Αλλοι με 6000 ιατρικη Σλοβακια μονο και μονο επειδη ο πατερας τους ηταν γιατρος και δεν επρεπε να σπασουν την παραδοση.Ξερω πολλες ακομη ιστοριες αλλα δεν θελω να κουρασω.Τι ειναι αυτα ρε παιδια???Θα τρελαθουμε?Η αδικια του αιωνα καταγραφεται ΕΔΩ.Με ποια λογικη ενας μαθητης που δεν ξερει την τυφλα του παει εξω να σπουδασει και μετα γυρναει και το παιζει σπουδαγμενος και λεφτας ενω αλλα παιδια που ξεσκιστηκαν στο διαβασμα δεν περνανε για λιγο?το κρατος μας ειναι ΑΔΙΚΟ.Η κατασταση πρεπει να αλλαξει.Επιτελους ας ξυπνησουμε και ας φωναξουμε για την αδικια αυτη!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
φυσικα φιλε. το συστημα ειναι για τα πανηγυρια. γιατι δηλαδη να κατσω να μαθω καθε λεξη απο τη διοικηση επιχειρησεων και στο τελος να παω εξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
φυσικα φιλε. το συστημα ειναι για τα πανηγυρια. γιατι δηλαδη να κατσω να μαθω καθε λεξη απο τη διοικηση επιχειρησεων και στο τελος να παω εξω...
Δεν ξερω αν καταλαβες αλλα μιλαω για την αδικια του να πηγαινουν να σπουδαζουν εξω ατομα που δεν το αξιζουν μονο και μονο για να λενε οτι ειναι γιατροι και να τα οικονομησουν ενω στην πραγματικοτητα εχουν ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ πτυχια.Ομως η γνωση δεν πληρωνεται.Αποκταται με θυσιες και κοπους και οχι με τα λεφτα του μπαμπακα...Το κρατος ειναι αδικο απο την πλευρα οτι εξισωνει και βαζει στην ιδια κατηγορια αυτους που κοπιασαν για το πτυχιο τους με αυτους που το πληρωσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
εγω παλι δε νομιζω να βγαινεις τοσο ευκολα απο το εξωτερικο...δε νομιζω να χαριστικαν σε κανενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εγω παλι δε νομιζω να βγαινεις τοσο ευκολα απο το εξωτερικο...δε νομιζω να χαριστικαν σε κανενα...
Σε ολους χαριζονται.Οπου πεφτει το χρημα δεν υπαρχει προβλημα.Ειδικα σε χωρες οπως Σλοβακια,Βουλγαρια,Ρουμανια.Δεν μιλαω για Ιταλια,Αγγλια και Γαλλια οπου αν δεν αξιζεις σε στελνουν πισω.Ξερω πολλους κακκιστους μαθητες που πηγαν Ιταλια και επειδη δεν μπορουσαν να περασουν ουτε 1 μαθημα εφυγαν Βουλγαρια και γυρισαν πτυχιουχοι.Τι μπορει να αλλαξε δηλαδη???Αναρωτησου μονο πως μπορει ενας μαθητης που εβγαλε 8000 μορια στις πανελλαδικες να παει στη Βουλγαρια και να τελειωσει την Ιατρικη χωρις να χασει ετος.Ειναι αδυνατον.ΔΕΝ εχει τις στοιχειωδεις γνωσεις και τελειωνει τετοια δυσκολη σχολη που αριστοι μαθητες την βγαζουν σε διπλασια χρονια?????Δεν γινονται αυτα τα πραγματα.Πληρωνουν,παιρνουν τα πτυχια και μετα το παιζουν ανετοι και ωραιοι.....Τρελες καταστασεις σε ενα κρατος που δειχνει μηδενικη ανεκτικοτητα εως αδιαφορια σε τετοιες περιπτωσεις.Ο ελληνας μπορει να μην εχει να αλλαξει βρακι αλλα παντα θα στελνει το παιδι του εξω να σπουδασει γιατρος για να εχει να καμαρωνει στην γειτονια.Φυσικα μονο γιατρος δεν θα γυρισει αφου η γνωση δεν αγοραζεται.Γι αυτο μια ζωη θα παρακολουθουμε τις εξελιξεις με κυαλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
και στις ιταλια και αγγλια δεν ειναι απαραιτητο πως το επιπεδο ειναι ο,τι καλυτερο. εξαρταται απο το πανεπιστημιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Οχι οτι υποστηριζω αυτους τους μαθητες,αλλα σου λεει αφου η οικογενεια μου εχει χρηματα για να με στειλει εξω γιατι εγω να σπασω το κεφαλι μου διαβαζοντας αχρηστα πραγματα (αρχαια π.χ) για να περασω νομικη ?Οποτε δεν ανοιγει βιβλιο στις πανελλαδικες και παει εξω.Το τιμημα που πληρωνει ειναι η αποσταση , η γλωσσα (και τα λεφτα).Επιλεγεις και παιρνεις.Εσυ που θες να περασεις εδω κατσε και σπασε το κεφαλι σου αλλα θα περασεις ΕΔΩ.Και θα μιλας ελληνικα.Αυτος ομως που δεν εσπασε το κεφαλι του,θα του παρει καποιο χρονο στο εξωτερικο για να συνηθισει σε αλλο τροπο ζωης,σε αλλη γλωσσα.Για Ιατρους και οτι αφορα τελος παντων την ιατρικη θα πρεπει να διοργανωνονται εδω αυστηρες εξετασεις ωστε να μπορουν να αναγνωριζονται αυτοι που αξιζουν πραγματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Πρώτα από όλα, θα ήθελα να επισημάνω ότι τα αρχαία δεν είναι άχρηστα για έναν φοιτητή της Ιατρικής (χαρίζουν ευγλωττία και ρητορική δεινότητα). Επίσης, είμαι κατά των φοιτητών που σπουδάζουν στις Βαλκανικές χώρες και παίρνουν πτυχίο από το σπίτι, αγοράζοντας ή κλέβοντας πτυχιακές και προπτυχιακές εργασίες... Ακόμη, είναι άδικο, άτομα με λιγότερα προσόντα και χωρίς να δυσκολευτούν στα χρόνια της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, να σπουδάζουν σε Βαλκανικές Χώρες και να παίρνουν τις θέσεις ατόμων που έχουν σπουδάσει σε αξιόλογα πανεπιστήμια του εσωτερικού ή του εξωτερικού. Παραδείγματα μπορώ να αναφέρω άπειρα, ειδικά από την περιοχή μου. Πολλοί τελειώνουν παιδαγωγικά, χωρίς να ξέρουν πραγματικά τίποτα, σε Βαλκανικές Χώρες, στη συνέχεια αναγνωρίζεται ισότιμο πτυχίο και επειδή έχουν κομματικές διασυνδέσεις διορίζονται δια της πλαγίας οδού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Άστους να παίρνουν πληρωμένο πτυχίο και να έρχονται πίσω να το παίζουν σπουδαγμένοι. ΑΔΙΚΙΑ του κράτους, συμφωνώ απολύτως. Η μαγκιά θα είναι να τελειώσεις μία σχολή και αφού αξίζεις, να πας εξωτερικό. Να δούμε μετά αν θα προκόψει η Ελλαδίτσα ή όχι... Μπορεί να φαίνομαι σκληρός αλλά έτσι πως έχει γίνει η Ελλάδα είναι άκρως ελεεινή.

Σε καμιά περίπτωση δεν υποτιμάω το πτυχίο από Βουλγαρία ή από όποια άλλη Βαλκανική χώρα ή την εκπαίδευση που προσφέρεται εκεί. Η αλήθεια είναι πως όντως το φαινόμενο με τα πληρωμένα πτυχία ΥΠΑΡΧΕΙ όσο απίστευτο και αν φαίνεται.

Εδώ συμμαθήτρια μου με 3500 μόρια Πανελλαδικές πήγε Βουλγαρία Ιατρική. 18 χρόνια πάνω από 13 δεν έβγαλε. Πως θα μπορέσει να ανταποκριθεί χωρίς να πληρώσει; Αν ο άνθρωπος δεν κάτσει να διαβάσει έστω και 1 ώρα και είναι όλη μέρα στα κλαμπς... πως θα βγει σωστός και ενημερωμένος γιατρός; Και όμως, εγώ στοιχηματίζω το κεφάλι μου, πως αυτή θα βγει γιατρός, θα έρθει πίσω και θα αναγνωριστεί. Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Το ίδιο το σύστημα ωθεί όσα άτομα αξίζουν να πάνε εξωτερικό. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια, πως να το κάνουμε; Για τα παιδιά που προσπάθησαν και δεν πέτυχαν το στόχο τους να μπουν Ιατρική, πιστεύω είναι σωστό να πάνε εξωτερικό να πραγματοποιήσουν τα όνειρα τους. Αλλά άτομα που δεν προσπάθησαν καθόλου, και απλά έχει ο μπαμπάς τους λεφτά, και γίνονται γιατροί, αυτή είναι κατάντια.

Ίσως γίνομαι κακός, ίσως έχω λάθος άποψη αλλά υπάρχει απεριόριστη αδικία στην Ελλάδα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Πριν κάμποσο καιρό και εγώ ήθελα να σπουδάσω στην Αγγλία. Σκέφτομαι να σπουδάσω εκεί αν δεν τα καταφέρω να μπω στη Νομική με την πρώτη.

Σαφώς οι συνθήκες εκπαίδευσης και όχι μόνο, σε χώρες όπως Βουλγαρία, Ρουμανία, Σλοβακία και τα λοιπά είναι απερίγραπτες. Πάρα πολύ χαμηλό το επίπεδο. Ένας από εδώ που ήθελε να περάσει Φαρμακευτική για να συνεχίσει την οικογενειακή επιχείρηση, δεν τα κατάφερε και πήγε στη Σλοβακία και συνήθως έτσι γίνετε σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις.

Αν παρ' όλα αυτά θες να σπουδάσεις στο εξωτερικό για τον οποιοδήποτε λόγο, προτίμησε τις δυτικές ευρωπαϊκές χώρες που έχουν πολύ καλά πανεπιστήμια. Πριν καιρό που έψαχνα τα τμήματα της Βρετανίας, κατάλαβα πως εκεί σε πολλά πανεπιστήμια, σου δίνουν πληρωμένα πτυχία με πολύ χαμηλότερο επίπεδο από το τελευταίο ΤΕΙ της Ελλάδας. Υπάρχουν όμως και καλά πανεπιστήμια....! Για αυτό σου προτείνω Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία, Βρετανία και Σουηδία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top