Φοιτητική ζωή στα Χανιά

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
https://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=248604

Επειδή σκέφτομαι να πάω Κρήτη κι αυτό όσο να 'ναι με φρίκαρε, Anarki και λοιποί που μένετε Κρήτη, τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Έλεος το παιδί τα έχει παίξει :lol:!Πάντως και σε παλιότερες συζητήσεις ο Άναρκι είχε πεί οτι τα χανιά ειναι πολυ ήσυχη σαν πόλη,δεν είναι για κάποιον που θέλει να ξεσκιστεί στη 'φοιτητική ζωή'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την Κρίσταλ.
Πολύ ήσυχη πόλη. Έχει κάμποσα μέρη να πηγαίνεις αλλα δεν είναι η πόλη που θα ξεφαντώνεις όλη μέρα. Το χειρότερο όμως είναι και όταν μένεις έξω απο την πόλη (πχ εκεί που είναι το Πολυτεχνείο)

Υπάρχει όμως μια λύση, αν έχεις αυτοκίνητο. Το παίρνεις με τους φίλους σου και "πετάγεστε" ρέθυμνο. Προσωπικά δεν μου αρέσει σαν Πόλη, δηλαδή την βρίσκω πιο βαρετή και απο τα Χανιά. Ίσως σ'αρέσει εσένα όμως γιατί είναι τίγκα στις γυναίκες :D ( Φιλοσοφικοτέτοιες σχολές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ο Kristal :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Ε όχι και η Κρίσταλ ολόκληρος ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ!!

μπορει να ξερει κατι περισσοτερο:lol::lol::lol::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το παιδί που έγραψε το κείμενο ίσως υπερβάλλει λίγο, αλλά ισχύουν αυτά που γράφει.
το 1 και το 2 δε με απασχολούν τόσο, δεν είμαι και πολύ του τρελού ξεφαντώματος και έχω κοπέλα :P . Το 4 λύνεται αν μπορείς να προγραμματίσεις λίγο τα ταξίδια σου, τα τελευταία 2 χρόνια έχω ταξιδέψει 2 φορές με πλοίο γιατί πάντα βρίσκω φτηνά εισιτήρια με το αεροπλάνο, να'ναι καλά η Aegean.
Το 3 είναι σοβαρό πρόβλημα πάντως, και δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι γι'αυτό.

Πάντως η σχολή μου είναι καλή, δηλαδή αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά υπάρχουν πολλά πρόθυμα άτομα να σε βοηθήσουν να αναδειχτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ε όχι και η Κρίσταλ ολόκληρος ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ!!
Σορρυ, απλα πως να το κάνουμε, το Κρίσταλ μου φαίνεται λίγο...εεε θυληκό για νικνέιμ :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το παιδί που έγραψε το κείμενο ίσως υπερβάλλει λίγο, αλλά ισχύουν αυτά που γράφει.
το 1 και το 2 δε με απασχολούν τόσο, δεν είμαι και πολύ του τρελού ξεφαντώματος και έχω κοπέλα :P . Το 4 λύνεται αν μπορείς να προγραμματίσεις λίγο τα ταξίδια σου, τα τελευταία 2 χρόνια έχω ταξιδέψει 2 φορές με πλοίο γιατί πάντα βρίσκω φτηνά εισιτήρια με το αεροπλάνο, να'ναι καλά η Aegean.
Το 3 είναι σοβαρό πρόβλημα πάντως, και δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι γι'αυτό.

Πάντως η σχολή μου είναι καλή, δηλαδή αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά υπάρχουν πολλά πρόθυμα άτομα να σε βοηθήσουν να αναδειχτείς.

Εσύ περνάς καλά; Για Ηράκλειο τι ακούς/βλέπεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω παράπονο, αλλά βλέπω αρκετούς που κλαίγονται. Εξαρτάται απο τον άνθρωπο λίγο.
Το Ηράκλειο είναι λίγο μεγαλύτερη πόλη και δεν έχει μόνο πολυτεχνικές σχολές όπως τα Χανιά, οπότε τα προβλήματα 1 και 2, αν υπάρχουν, είναι σε μικρότερο βαθμό. Το 4 παραμένει και για το 3 δεν έχω ιδέα.
Πάντως σαν πόλη δεν μου αρέσει, δεν ξέρω όμως πως είναι η ζωή εκεί. Πιο αρμόδιος να σου απαντήσει είναι ο Eruyomo :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-sTeV@-

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Χανιά έχω πάει αρκετές φορές πιο μικρός βέβαια,λόγω του αδερφού μου που δούλευε εκεί.Μόνο που ο αδερφός μου δεν ήταν φοιτητής,δούλευε στην Αεροπορία εκεί πέρα.Πάντως όλη την ώρα μου τονίζει ότι εκεί πέρασε τα καλύτερα του (μαζί με την Θεσσαλονίκη που ήταν φοιτητής ένα χρόνο).Μου έλεγε και αυτό το γνωστό,ότι το καλοκαίρι που πλακώνει ο πολύς κόσμος γίνεται τζέρτζελο,ενώ το χειμώνα τον παιρνάς πολύ,μα πολύ παρείστικα.Ο αδερφός μου τελείωσε ΣΤΥΑ και μετα πήγε χανιά για 3 χρόνια,οπότε(όπως μου λέει) ήταν για αυτόν σαν φοιτητική ζωη.Αλλά δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα,αυτός περνούσε καλά περισσότερο γιατί ήταν μια τρομερά δεμένη παρέα 6-8 ατόμων εκέι πέρα.Και φυσικά τα πρωινά είχε και τη δουλειά του.Πάντως εκεί που έμενε ήταν πολύ πίκρα...Δεν κουνιόταν φύλλο...Και μέσα στην πόλη ήταν εντωμεταξύ...
Και κάτι άλλο παιδιά...Αν σκέφτεται κανένας για Λάρισα,να του πω ότι είναι μια παραπλήσια κατάσταση αλλά από την αντίθετη.Το χειμώνα υπάρχει ζωή από όλες τις απόψεις,ενώ το καλοκαίρι η Λάρισα αδειάζει,τελείως μιλάμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

patcher

Νεοφερμένος

Ο patcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
με βλεπω να μην βαζω χανια:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Η σχολή είναι καλή, αν θες όμως να έρθεις για τουρισμό και οχι για σπουδές, πήγαινε αλλού καλύτερα.
Εννοώ αν σκοπεύεις να ζήσεις την ελληνική φοιτητική ζωή (όπως ειπώθηκε, δεν υφίσταται αλλού τέτοιος τουρισμός και ξύσιμο όταν είσαι φοιτητής) είναι καλύτερα ίσως να πας σε μια πόλη με περισσότερες επιλογές, περισσότερους φοιτητές και περισσότερη ζωή γενικώς, αλλιώς θα βαρεθείς πολύ γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Παιδιά μενω στο Ηράκλειο...Το πανεπιστήμιο κρητης ειναι απο τα καλυτερα και απο τα πιο δυσκολα στην ελλαδα στις θετικες επιστημες...Επισκεφθηκα το τμημα της ιατρικης και ειδα οτι εχει αρκετους νεους καθηγητες κ γενικως το κλιμα μου αρεσε πολυ. Οσον αφορα την πολη...Εχει απ ολα. Κ το εννοω...Απο ρεμπεταδικα μεχρι εναλλακτικα μερη που συνηθως ειναι φουλ απο φοιτητες. Κ εχει κ ενα αλλο πλεονεκτημα...Με ενα αυτοκινητο εισαι οπου θες σε μικρο χρονικο διαστημα ..ειτε σε αλλη πολη οπως τα χανια ειτε σε πιο γραφικα μερη για να ησυχασεις. Προς θεου μην με χαρακτηρισετε σοβινιστρια η οτιδηποτε. Απλως τα ΜΜΕ εχουν δημιουργησει μια λαθος εικονα για το νησι ορμωμενα απο καποια περιστατικα,αληθινά μεν οχι ομως κ απολυτα. Ειναι λαθος να προβαινουμε σε γενικολογιες κ να κινδυνολογουμε. Μενω ολη μου τη ζωη εδω κ ποτε δεν εχει συμβει κατι. Επισης στις μικρες πολεις μπορει κανεις να δεθει πιο ευκολα με παρεες λογω των μικρων αποστασεων. Απο την αλλη οσον αφορα το επιπεδο...σκεφτείτε μονο τον Γραμματικακη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Παιδιά μενω στο Ηράκλειο...Το πανεπιστήμιο κρητης ειναι απο τα καλυτερα και τα πιο δυσκολα στην ελλαδα στις θετικες επιστημες...Επισκεφθηκα το τμημα της ιατρικης και ειδα οτι εχει αρκετους νεους καθηγητες κ γενικως το κλιμα μου αρεσε πολυ. Οσον αφορα τη πολη...Εχει απ ολα. Κ το εννοω...Απο ρεμπεταδικα μεχρι εναλλακτικα μερη που συνηθως ειναι φουλ απο φοιτητες. Κ εχει κ ενα αλλο πλεονεκτημα...Με ενα αυτοκινητο εισαι οπου θες σε μικρο χρονικο διαστημα ..ειτε σε αλλη πολη οπως τα χανια ειτε σε πιο γραφικα μερη για να ησυχασεις. Προς θεου μην με χαρακτηρισετε σοβινιστρια η οτιδηποτε. Απλως τα ΜΜΕ εχουν δημιουργησει μια λαθος εικονα για το νησι ορμωμενα απο καποια περιστατικα,αληθινά μεν οχι ομως κ απολυτα. Ειναι λαθος να προβαινουμε σε γενικολογιες κ να κινδυνολογουμε. Μενω ολη μου τη ζωη εδω κ ποτε δεν εχει συμβει κατι. Επισης στις μικρες πολεις μπορει κανεις να δεθει πιο ευκολα με παρεες λογω των μικρων αποστασεων. Απο την αλλη οσον αφορα το επιπεδο...σκεφτειτε μονο τον Γραμματικακη.


Ε οχι και σοβινιστρια, χαλαρωσε :P
Χαιρομαι που ακουω και μια θετικη αποψη για την πολη του Ηρακλειου καθως εκει θελω να παω! (και θα παω, περναω σιγουρα στη μια σχολη). Ακουω γενικως σχολια οπως "τσιμεντουπολη" κτλ. ευτυχως οταν ηρθα (για μια μερα, αλλα ενταξει) ειδα με τα ματια μου οτι αυτα ηταν υπερβολες! Ενταξει εχει πολυκατοικιες και καμποση κινηση αλλα πιστευω οτι δεν εχει καμια μα καμια σχεση με τη ζωη στην Αθηνα. Οι ρυθμοι εκει ελπιζω να ειναι σχετικα πιο ηρεμοι απο της Αθηνας...
Η αληθεια ειναι οτι με εχουν τρομαξει λιγο τα ΜΜΕ, ολη την ωρα για διαφορα εγκληματα λενε στο Ηρακλειο... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joe_Dalton123

Νεοφερμένος

Ο mihalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδια ειναι χαλια η κρητη:nono: .Δεν αξιζει τον κοπο

Ειδικα το ηρακλειο ειναι το πιο χαλια μερος του κόσμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
το ηράκλειο είναι μικρογραφία της Αθήνας. Ο άγιος νικόλαος είναι η καλύτερη από τις 4 πόλεις έχει ανατολική αύρα σε αντίθεση με το ρέθυμνο και κυρίως τα Χανιά που έχουν ενετική αύρα. Δεν είναι τυχαίο που τα Χανιά λέγονται και "δεύτερη βενετία". Αν θες να κάνεις τρελή φοιτητική ζωή πας ρέθυμνο και πίνεις ρακές πρωί βράδυ στα ρακάδικα. Έχει και ωραίες δεσποσύνες το ρέθυμνο (στην ηλικία μου τολάχιστον :p ). Αγιο νικόλαο αν πας δεν έχει και τόσο καλές σχολές πιο πολύ για τη βόλτα πας. Ηράκλειο θα πάθεις κατάθλιψη, είναι γκρίζο τεράστιο και έχει μολυσμένη ατμόσφαιρα. (είπαμε, μικρογραφία της Αθήνας). Δικό μου προσωπικό συμπέρασμα: Χανιά με χίλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria3008

Νεοφερμένος

Η μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Προσωπικα εγω που ειμαι απο ρεθυμνο νομιζω οτι δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα ως προς τη διασκεδαση... Μπορει να μν ειναι καμια μεγαλη πολη, ομως νομιζω οτι οποιος ειναι εδω περναει πολυυ καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Προσωπικα εγω που ειμαι απο ρεθυμνο νομιζω οτι δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα ως προς τη διασκεδαση... Μπορει να μν ειναι καμια μεγαλη πολη, ομως νομιζω οτι οποιος ειναι εδω περναει πολυυ καλα!



Κι εγώ από Ρέθυμνο είμαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Παιδιά η φοιτητική ζωή στα Χανιά πως είναι?Έχω ακούσει διάφορα,αλλοι λέγανε πως είναι ωραία άλλοι όχι.Μπορείτε να πείτε και εσείς την άποψη σας?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top