Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας)

stamos07

Νεοφερμένος

Ο stamos07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά χαρά σε όλους και καλή μας επιτυχία για όσους δίνουμε Πανελλήνιες! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς πέρασε σε αυτήν τη σχολή ή ξέρει οτιδήποτε για αυτήν καθώς το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να δώσεις Αγγλικά ως ειδικό μάθημα, μπορείς να γίνεις ορκοτός λογιστής (όπως μου είπε η καθηγήτρια μου στο ΑΟΘ) και ότι έχει εντυπωσιακό τίτλο ;)! Το σημαντικότερο, βέβαια, είναι να μάθω αν έχει καλές προοπτικές (επαγγελματική αποκατάσταση κα)...
Ευχαριστώ για το χρόνο σας...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλέξανδρος31750

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Το συγκεκριμενο τμημα εχει 3 κατευθυνσεις μεχρι περυσι...αλλα φετος μετονομαστηκε σε διεθνων και ευρωπαικων σπουδων,οποτε φανταζομαι οτι θαναι αντιστοιχο του τμηματος πειραια.Παιρνεις πτυχιο οικονομολογου με ειδικευση στη διεθνη οικονομια η πτυχιο πολιτικων επιστημων αναλογα με την κατευθυνση.Η βαση ειναι γυρω στα 16.800
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
το τμήμα στο Πανεπιστήμιο Μακεδονία πάντως μετονομάστηκε σε Διεθνών Ευρωπαικών Σπουδών:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stamos07

Νεοφερμένος

Ο stamos07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά... Τίποτα από επαγγελματική αποκατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kris3

Νεοφερμένος

Η Kris3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
και γω σ αυτο το τμημα θελω να περασω...
απο οτι εχω διαβασει μπορεις να δουλεψεις στο υπουργειο οικονομικων και επισης μπορεις να πας και στις Βρυξελλες..
Εγω ειχα την εντυπωση οτι ειχε 2 κατευθυνσεις, μια οικονομικη και μια διπλωματιας.. Εξαρταται βεβαια και απ την κατευθυνση που θα διαλεξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john32

Νεοφερμένος

Ο john32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας μπορει καποιος να μου πει αν και το τμημα διεθνων οικονομικων σπουδων και αναπτυξης στην κομοτηνη απαιτει αγγλικα ως ειδικο μαθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kris3

Νεοφερμένος

Η Kris3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εχω διαβασει οτι μονο το τμημα της Θεσσαλονικης θέλει αγγλικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akakikos

Νεοφερμένος

Ο akakikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ξέρει κανένας παιδιά αν τώρα που το τμήμα μετονομάστηκε θα σταματήσουν να ζητάνε και αγγλικά? Εχς δηλώσει αλλά αν εχει αλλάξει το σύστημα δεν θα δώσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Η αλλαγή του ονόματος του τμήματος δεν είναι τόσο απλή υπόθεση, δείτε κάποια πράγματα κι εδω:
https://www.pamakhouse.gr/pamak/viewtopic.php?t=3264
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Η αλλαγή του ονόματος του τμήματος δεν είναι τόσο απλή υπόθεση, δείτε κάποια πράγματα κι εδω:
https://www.pamakhouse.gr/pamak/viewtopic.php?t=3264

Ακριβώς:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akakikos

Νεοφερμένος

Ο akakikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πραγματικά μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά όπως είπαν και οι φίλοι φοιτητές, πραγματικά δεν κατάλαβα τίνος τα συμφέροντα πάνε να εξυπηρετήσουν, από το λίγο που κατάλαβα επιδίωξή τους είναι να καταργήσουν το οικονομικό τμήμα της σχολής. Αν είναι έτσι να μασ το πούνε από νωρίς όμως...Για σκεφτείτε όσους δηλώσουν το τμήμα θεωρόντας οτι είναι οικονομικό και στην τελική να μην ισχύει κάτι τέτοιο...

Φιλικά, από την όμορφη Ρόδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Και γω σε αυτην τη σχολη θελω να περασω. Αρχικα να αναφερω οτι Διεθνων Ευρωπαϊκων Οικονομικων και Πολιτικων Σπουδων (ΔΕΟΠΣ) ειναι, και μαλιστα ηταν, μονο το τμημα του ΠαΜακ. Στην Παντειο το ονομα ειναι Διεθνων και Ευρωπαϊκων Οικονομικων Σπουδων.

Το μονο προβλημα με την αλλαγη του ονοματος το εχουν οσοι θελουν να γινουν οικονομολογοι, οπως πολυ σωστα αναφερθηκε. Αυτοι ειχαν ηδη προβλημα γιατι το ΔΕΟΠΣ δεν ηταν καθαρα οικονομικη σχολη με επιπτωσεις στο βαρος του πτυχιου τους. Τωρα που βγαινει τελειως το "Οικονομικων" απο το ονομα καηκανε. Κατα τη γνωμη μου ομως αν θελεις να πας οικονομια και διαλεξεις αυτη τη σχολη σπαταλας το χρονο σου. Εκτος και αν τη διαλεξες γιατι εχει λιγα μαθηματα και λιγα μορια οποτε καλα να παθεις. Βεβαια ενας ξαδερφος μου διαλεξε την Οικονομικη κατευθυνση αλλα θελει να εργαστει στο χωρο του τουρισμου, οποτε διεθνης οικονομια ειναι ο,τι πρεπει. Εγω παλι θελω να παρω την κατευθυνση Διπλωματιας και Διεθνων Σχεσεων μεσα στη σχολη οποτε δε με χαλαει το ονομα.

Και περνοντας στην ερωτηση σου:
Το σημαντικότερο, βέβαια, είναι να μάθω αν έχει καλές προοπτικές (επαγγελματική αποκατάσταση κα)...

Η αληθεια ειναι ομως οτι ενας οικονομολογος απο το ΔΕΟΠΣ ακομα και με υποτιμημενο πτυχιο θα βρει πιο ευκολα δουλεια απο εμενα αν πρωτα ο θεος παρω πτυχιο Διεθνων Σχεσεων. Αυτο ειναι το μονο προβλημα που συνανταω στη συγκεκριμενη σχολη. Πολυ περιορισμενες θεσεις εργασιας και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα κανεις μεταπτυχιακο σε καμια Αγγλια για να εχεις ελπιδες.

απο οτι εχω διαβασει μπορεις να δουλεψεις στο υπουργειο οικονομικων και επισης μπορεις να πας και στις Βρυξελλες.
Ενταξει, δεν ειναι ομως και τοσο στενα τα πραγματα. Τι παει να πει "Βρυξελλες"? Σε οποιονδηποτε Διεθνη Οργανισμο μπορεις να εργαστεις. Αυτο σημαινει Βρυξελλες-ΕΕ, Βρυξελλες-ΝΑΤΟ, Νεα Υορκη-ΟΗΕ, και πολλα αλλα. Βεβαια τωρα σου ανεφερα τα απιαστα ονειρα ολων εμας που θελουμε να γινουμε διπλωματες. Μπορει να καταληξουμε και να απανταμε αλληλογραφια για κανενα περιοδικο :P
Εγω προσωπικα θελω να προσπαθησω για Διπλωματικη Υπηρεσια (οχι Σωμα ;)). Υπαρχουν προοπτικες και στον ιδιωτικο τομεα, κυριως δημοσιες σχεσεις. Ενας γνωστος μου τελειωσε ΔΕΟΠΣ και ειναι δημοσιοσχεσιτης στο Συλλογο Ελληνων Βιομηχανων.

Ξέρει κανένας παιδιά αν τώρα που το τμήμα μετονομάστηκε θα σταματήσουν να ζητάνε και αγγλικά? Εχς δηλώσει αλλά αν εχει αλλάξει το σύστημα δεν θα δώσω...

Που κολαει το ονομα με τα Αγγλικα? Και να ισχυει αυτο θα ειναι απαραδεκτο γιατι δεν γινεται να παει καποιος να σπουδασει για Ευρωπαϊκη Οικονομια και Διπλωματια και να μην ξερει Αγγλικα :!: Ενας γνωστος μου που σπουδαζει αγγλικη φιλολογια μου ειπε οτι η εξεταση των Αγγλικων ειναι ηδη απαραδεκτα ευκολη και δεν καλυπτει τα πανεπιστημια και κανουν προσπαθειες απο τη σχολη του για να τις δυσκολεψουν. Αν γινει καποια αλλαγη στα Αγγλικα τετοια αλλαγη να περιμενετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dexter08

Νεοφερμένος

Ο dexter08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Στην Παντειο το ονομα ειναι Διεθνων και Ευρωπαϊκων Οικονομικων Σπουδων.

ΟΠΑ ειναι αυτη η σχολη, οχι παντειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Δεν θα ήταν πιο δίκαιο αφου άλλαξε όνομα η σχολη να αλλαξει και πεδιο? Θα επρεπε να ηταν στο 1ο πεδιο οπωσ και οι αλλες σχολες Δ.Ε.Σ. ή τουλαχιστον να μπορει να δηλωθει και απο το 1ο και απο το 5ο πεδιο για να μην αναγκαζονται οι μαθητες τησ θεωριτικής να δινουν αοθ και μαθηματικά στις πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Δεν θα ήταν πιο δίκαιο αφου άλλαξε όνομα η σχολη να αλλαξει και πεδιο? Θα επρεπε να ηταν στο 1ο πεδιο οπωσ και οι αλλες σχολες Δ.Ε.Σ. ή τουλαχιστον να μπορει να δηλωθει και απο το 1ο και απο το 5ο πεδιο για να μην αναγκαζονται οι μαθητες τησ θεωριτικής να δινουν αοθ και μαθηματικά στις πανελλαδικές.


Μα η σχολή στηρίζεται σε αρκετά μεγάλο βαθμό σε μαθηματικά,οικονομία,πληροφική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Δεν θα ήταν πιο δίκαιο αφου άλλαξε όνομα η σχολη να αλλαξει και πεδιο? Θα επρεπε να ηταν στο 1ο πεδιο οπωσ και οι αλλες σχολες Δ.Ε.Σ. ή τουλαχιστον να μπορει να δηλωθει και απο το 1ο και απο το 5ο πεδιο για να μην αναγκαζονται οι μαθητες τησ θεωριτικής να δινουν αοθ και μαθηματικά στις πανελλαδικές.

Λογικά αυτό θα γίνει από του χρόνου.Βασικά ήταν από τις πρώτες μου επιλογές στο πέμπτο πεδίο αλλα πλέον ΔΕΝ είναι οικονομική σχολη οποτε δεν θα ασχοληθώ καν με την συγκεκριμένη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στην ΑΣΟΕΕ δεν έχω ακούσει κάτι για μετονομασία πάντως:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Ναι αλλα στην ΑΣΟΕΕ δεν είναι Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών και Πολιτικών Σπουδών. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δηλαδή θες να είναι πολιτικών;Πάντως δεν νομίζω ότι υπαρχουν μεγάλες διαφορές στα 2 τμήματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Πίστευα ότι το τμήμα στο ΠΑΜΑΚ είχε καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές από αυτό στην ΑΣΟΕΕ (και παραδόξως αρκετά χαμηλότερη βάση) αλλα και πιο ενδιαφέρον πρόγραμμα σπουδών.Πλέον πιστεύω ότι οι διαφορες ανάμεσα στα δυο τμήματα είναι πολλές αφού το ΔΕΣ(ΠΑΜΑΚ) είναι καθαρά θεωρητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top