Απορίες για στρατιωτικές σχολές

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
επειδή είναι επείγον και πρέπει να στείλω τα δήλωση για στρατιωτικές σχολές μέχρι της 23/4!!
στο υπόδειγμα 7 σελίδα 4 ΠΙΝΑΚΑΣ Ε στο 34 εκεί που λέει για τις ειδικές κατηγοριές εγώ που είμαι τρίτεκνος τι πρέπει να γράψω;
Αν γίνεται θ'ελω γρήγορα μια απάντηση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Εφοσον εψαξες στην προκυρηξη και δεν βρηκες κατι,παρε αυριο τηλεφωνο σε οποιαδηποτε στρατιωτικη σχολη για πληροφοριες,ειχα και εγω μια απορια και μου την ελυσαν.Αν δεν γνωριζεις το τηλεφωνο πες μου.(ΚΑΚΩΣ ΤΟ ΑΦΗΣΕΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Εφοσον εψαξες στην προκυρηξη και δεν βρηκες κατι,παρε αυριο τηλεφωνο σε οποιαδηποτε στρατιωτικη σχολη για πληροφοριες,ειχα και εγω μια απορια και μου την ελυσαν.Αν δεν γνωριζεις το τηλεφωνο πες μου.(ΚΑΚΩΣ ΤΟ ΑΦΗΣΕΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ)
χθες το έμαθα ότι είναι μέχρι την τρίτη ενημέρωση 0..τελικά το πρωί θα το πάω σε μια που ξέρει και το μεσημέρι θα τα στείλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΟΥΗΣ21

Νεοφερμένος

Ο ΛΟΥΗΣ21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
η μαυρη ζωνη και τα 2 DAN στο TAEKWONDO βοηθανε στις στρατιωτικες σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
η μαυρη ζωνη και τα 2 DAN στο TAEKWONDO βοηθανε στις στρατιωτικες σχολες?
Να βοηθουν στη εισαγωγη οχι,ισως μεσα κανουν καποια μαθηματα πολεμικης τεχνης,σιγουρο το οτι ασχολησε με πολεμικη τεχνη θα σε βοηθησει στην αντοχη και την δυναμη που χρειαζεται...οχι κατι παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φοκιας

Νεοφερμένος

Ο φοκιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
κανουν μαθηματα πολεμικων τεχνων..μπορει να με βοηθησει καποιος,,στο μηχανογραφικο δεν ξερω τι να βαλω πρωτα..την αξιωματικων ελληνικης αστυνομιας ή τη σχολη ναυτικων δοκιμων..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
κανουν μαθηματα πολεμικων τεχνων..μπορει να με βοηθησει καποιος,,στο μηχανογραφικο δεν ξερω τι να βαλω πρωτα..την αξιωματικων ελληνικης αστυνομιας ή τη σχολη ναυτικων δοκιμων..?
Βαλε οτι σου αρεσει περισσοτερο,αμα σου αρεσει η θαλασσα βαλε ΣΝΔ,απο την αλλη ως αξιωματικος ελ.ας δεν θα εχεις μεταθεσεις(δεν νομιζω να εχεις πολλες στο ναυτικο αλλα σιγουρα θα εχεις ταξιδια) αλλα σκεψου οτι μετα απο 6 χρονια θα εχεις μισθο(4 χρονια η σχολη +2 για να μπεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Βρε παιδιά απορία.........:worry: στην φετινή εγκύκλιο αναφέρει στα γενικά νοσήματα που αποκλείουν την εισαγωγή των υποψηφίων ,παθήσεις των ενδοκρινών αδένων.Εγώ εχώ κάνει αφαίρεση θυρεοειδούς και παραθυρεοειδών.Τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση;Γνωρίζει κανείς;Να προετοιμάζομαι τόσο καιρό,να γράψω πρώτα ο Θεός τα μόρια και να παω στις ΠΚΕ και να φάω την χλαπάτσα;...............................:( Όποιος γνωρίζει,παρακαλώ ας απαντήσει!!!!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Βρε παιδιά απορία.........:worry: στην φετινή εγκύκλιο αναφέρει στα γενικά νοσήματα που αποκλείουν την εισαγωγή των υποψηφίων ,παθήσεις των ενδοκρινών αδένων.Εγώ εχώ κάνει αφαίρεση θυρεοειδούς και παραθυρεοειδών.Τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση;Γνωρίζει κανείς;Να προετοιμάζομαι τόσο καιρό,να γράψω πρώτα ο Θεός τα μόρια και να παω στις ΠΚΕ και να φάω την χλαπάτσα;...............................:( Όποιος γνωρίζει,παρακαλώ ας απαντήσει!!!!!!:worry:

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις εναν ενδροκρινολογο στρατιωτικο γιατρο και να τον επισκεφθεις, πλεον μπορεις και στα νοσοκομεια και οχι μονο στα ιατρεια. Πες του τι προβλημα εχεις και πιστευω ειναι η πιο αξιοπιστη πηγη για να μαθεις σωστα χωρις παραπληροφορηση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις εναν ενδροκρινολογο στρατιωτικο γιατρο και να τον επισκεφθεις, πλεον μπορεις και στα νοσοκομεια και οχι μονο στα ιατρεια. Πες του τι προβλημα εχεις και πιστευω ειναι η πιο αξιοπιστη πηγη για να μαθεις σωστα χωρις παραπληροφορηση ;)

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.:) :)Αν και δεν σκέφτηκα να κάνω κάτι τέτοιο,πήρα τηλ. στο ΓΕΕΘΑ και μου έδωσαν το τηλ.της επιτροπής που εξετάζει τους υποψηφίους κάθε χρόνο.Πήρα σήμερα αλλά δεν το σήκωναν.:hmm:Άντε να δούμε αύριο....Όπως και να'χει σε ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά
Είμαι γ λυκειου τεχνολογική.
Ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη στρατιωτικη σχολή για γυναίκα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά:) θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις στρατιωτικές σχολές και ειδικότερα για την στυα και την σμυν:D
Πρώτα από όλα 1) Ποια είναι τα προγράμματα στις δύο αυτές σχολές;
2) Τι ειδικότητες υπάρχουν στις δύο αυτές σχολές?? μπορεί αν βγάλεις καλό βαθμό μέσα στην σχολή να επιλέξεις την ειδικότητα που θέλεις???
3) Πέρα από την δουλειά αυτή γίνεται να σε αφήνουν να σπουδάσεις σε κάποιο αει??
4) Πόσα χρήματα παίρνουν μέσα στην σχολή??
Παρακαλώ απαντήστε μου σύντομα:) ( συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις;);))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasver

Νεοφερμένος

Η vasver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας.. Αν γνωρίζεται κάτι διαφωτίστε με!!! Για τις στρατιωτικές σχολές χρειάζομαι πιστοποιητικό γνώσης ξένης γλώσσας;;; Κυρίως για ΣΜΑ και ΣΤΥΑ ρωτάω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Οχι μονο η Σχολή Ικάρων χρειάζεται πτυχίο αγγλικών επιπέδου Β2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirosmal

Νεοφερμένος

Ο spirosmal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
όσον αφορά το δελτίο υγειονομικής εξέτασης ,θα πρέπει να συμπληρωθεί και το κομμάτι με τις κλινικές εξετάσεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ρε φίλε ολο το δελτίο υγειονομικής εξέτασης πρέπει να συμπληρωθεί εκτός απο το μέρος εκείνο που θα συμπληρώσει η Ανωτάτη Υγειονομική Επιτροπή για να σε εγκρίνει η όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Παιδιά, μήπως μπορεί κάποιος απόφοιτος ή φοιτητής Στρατιωτικής σχολής να μου εξηγήσει τη διαδικασία εισαγωγής, αλλά και των σπουδών σε Στρατιωτικές Σχολές? Ενδιαφέρομαι πολύ, αλλά θα ήθελα να έχω και μια εικόνα της ζωής ενός φοιτητή στις σχολές αυτές. Ευχαριστώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τον φεβρουάριο του έτους που είσαι γ λυκείου συμπληρώνεις μια αίτηση συμμετοχής στος πανελλήνιες όπου δηλώνεις ότι θες να είσαι υποψήφια για στρατιωτικές σχολές.Στην συνέχεια τον απρίλιο κοινοποιείται μια εγκύκλιος διαταγή στα σχολεία η οποία ορίζει ότι πρέπει να συμπληρωθούν κάποια συγκεκριμένα έγγραφα τα οποία τα σφραγίζεις σε έναν φάκελο και τα στέλνεις στην σχολή πρώτης προτίμησης με ταχυδρομείο.Αφου δώσεις πανελλήνιες τον Μάιο τον ιούνιο βγαίνουν τα μόρια που έγραψες και συμπληρώνεις μηχανογραφικό δελτίο ενώ κατα τις αρχες ιουλίου δίνεις ψυχοτεχνικά,αθλήματα και υγειονομικές εξετάσεις.Οι επιτυχόντες ενημερώνοντσι με δικιλα τουςευθύνη για τα αποτελέσματα των αθλημάτων και των ψυχοτεχνικών μέσω της ιστοσελίδας του Υπουργείου Παιδείας.Τον σεπτέμβριο τα γενικά επιτελεία εκδίδουν πάλι εγκύκλιο διαταγή για την κατάταξη στις σχολές.Τώρα οσον αφορά την περιγραφή κάθε σχολής διαβασε τo θέμα https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=161303 και δες το βίντεο https://m.youtube.com/watch?v=eYkz2d61rB4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Τον φεβρουάριο του έτους που είσαι γ λυκείου συμπληρώνεις μια αίτηση συμμετοχής στος πανελλήνιες όπου δηλώνεις ότι θες να είσαι υποψήφια για στρατιωτικές σχολές.Στην συνέχεια τον απρίλιο κοινοποιείται μια εγκύκλιος διαταγή στα σχολεία η οποία ορίζει ότι πρέπει να συμπληρωθούν κάποια συγκεκριμένα έγγραφα τα οποία τα σφραγίζεις σε έναν φάκελο και τα στέλνεις στην σχολή πρώτης προτίμησης με ταχυδρομείο.Αφου δώσεις πανελλήνιες τον Μάιο τον ιούνιο βγαίνουν τα μόρια που έγραψες και συμπληρώνεις μηχανογραφικό δελτίο ενώ κατα τις αρχες ιουλίου δίνεις ψυχοτεχνικά,αθλήματα και υγειονομικές εξετάσεις.Οι επιτυχόντες ενημερώνοντσι με δικιλα τουςευθύνη για τα αποτελέσματα των αθλημάτων και των ψυχοτεχνικών μέσω της ιστοσελίδας του Υπουργείου Παιδείας.Τον σεπτέμβριο τα γενικά επιτελεία εκδίδουν πάλι εγκύκλιο διαταγή για την κατάταξη στις σχολές.Τώρα οσον αφορά την περιγραφή κάθε σχολής διαβασε τo θέμα https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=161303 και δες το βίντεο https://m.youtube.com/watch?v=eYkz2d61rB4

Σε ευχαριστώ πολύ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν κάνει τίποτα οτιδήποτε θες και έχεις απορία στείλε μου προσωπικό μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top