Σουηδικά

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
γειά σε όλους!αναρωτιόμουν μήπως στο ischool υπάρχουν χρήστες που γνωρίζουν Σουηδικά ή γενικά ψάχνονται πάνω σ' αυτό το θέμα,όπως και εγώ άλλωστε,και μπορούν να βοηθήσουν δίνοντας ιστοσελίδες όπου υπάρχει η προφορά των λέξεων.
Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη:)Αλλά μιας και η βασική δυσκολία της γλώσσας είναι η βαριά προφορά της,πλίζ βοηθήστε όσοι ξέρετε κάποια καλή ιστοσελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marooo

Νεοφερμένος

Η μαρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
γεια,κι εμενα μου αρεσουν τα σουηδικα..ξερω ελαχιστα (γυρω στις εξι,εφτα φρασεις)κι αυτο επειδη εχω φιλη σουηδεζα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
γεια,κι εμενα μου αρεσουν τα σουηδικα..ξερω ελαχιστα (γυρω στις εξι,εφτα φρασεις)κι αυτο επειδη εχω φιλη σουηδεζα..
Είσαι πολύ τυχερή!Αν πας να μάθεις,μετά θα μπορείς να τα εξασκείς μιλώντας με τη φίλη σου.:no1:
Βρήκα κάποια βιντεάκια στο youtube αρκετά χρήσιμα,πατώντας στην αναζήτηση swedish βγήκαν διάφορα με μικρές φράσεις,αριθμούς κτλ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marooo

Νεοφερμένος

Η μαρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Νομιζω οτι μοιαζουν στο ακουσμα με τα γερμανικα.Ψαξε στην περιοχη σου για καθηγητες,λογικα θα βρεις..:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smth17

Νεοφερμένος

Ο smth17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
γεια σου e-vela...πραγματι τα σουηδικά ειναι απο τις αγαπημένες μου γλώσσες...ειμαι γεννημένος ο ιδιος στη σουηδία και εχω ζήσει τα πρώτα χρονια της ζωής μου εκει λόγω της μητέρας μου...μικρός μιλούσα απταιστα τα σουηδικά όμως με το πέρασμα των χρόνων δεν ειχα σουηδικά ακούσματα στο σπίτι και ετσι ξεχάστηκαν...τα τελευταία χρόνια έχουν μπεί ξανά στη ζωή μου με τα μικρά μου ξαδερφάκια και εχω να σου πω οτι την προφορά μπορείς να την μάθεις εύκολα αλλά με συνεχή σουηδικά ακούσματα...(προτείνω ταινίες)...η προφορά μου είναι πλέον σε άριστα επίπεδα αλλα εχω ενα θεματάκι με τισ λέξεις καθώς το λεξιλόγιο μου είναι αρκετά περιοπισμένο...η γραμματική και η σύνταξη ειναι ακόμη πιο εύκολη απο την αγγλικη οπότε αν ξεκινήσεις μαθήματα ,που σου προτείνω οπωσδήποτε δεν θα έχεις πρόβλημα...εγω πάντως φέτος που τελειώνω με το σχολείο θα αρχίσω μαθηματα...(προσπαθώ να πείσω τη μαμά μου να μου κανει αυτή...δεν ξέρω αν θα υποκύψει)...για οποιαδηποτε απορία λέξης ή προφοράς ρώτα με...bye
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες:no1:Έχω προγραμματίσει να αρχίσω μαθήματα το καλοκαίρι και πραγματικά ανυπομονώ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smth17

Νεοφερμένος

Ο smth17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
αλήθεια εσυ πως και αποφάσισες να ασχοληθείς με μια σκανδιναβική γλώσσα που δεν ειναι γνωστη ιδιαιτερα στην Ελλάδα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Να σου πώ,απο μικρή μάθαινα Γερμανικά επειδή ο πατέρας μου έχει μεγαλώσει στη Γερμανία.Οπότε είχα μια γενικότερη επαφή με την κουλτούρα των Βόρειων Χωρών.Σαν άκουσμα μου άρεσαν πολύ τα Ολλανδικά,αλλά απο άποψη χρησιμότητας τα Σουηδικά είναι πιο διαδεδομένα και μπορεί να με βοηθήσουν αν αποφασίσω να συνεχίσω τις σπουδές μου στη Σουηδία.Γι αυτό κατέληξα το καλοκαίρι που θα είμαι πιο χαλαρή με τα μαθήματα να αρχίσω φροντιστήριο ή ιδιαίτερα.Πάντως όταν αρχίσω να χειρίζομαι κάπως τη γλώσσα,αν θές μπορούμε να μιλάμε γιατί πραγματικά δεν ξέρω κανέναν άλλο που να μιλάει Σουηδικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smth17

Νεοφερμένος

Ο smth17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
οκ....αν θες μίλα μου να δουμε τι ξερουμε...τα πανεπιστήμια της σουηδίας παντως να ξερεις οτι είναι πολυ μπροστα...πολύ δυνατά...να το επιδιώξεις και εγω θα πάω για κάποιο μεταπτυχιακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Να σου πώ,απο μικρή μάθαινα Γερμανικά επειδή ο πατέρας μου έχει μεγαλώσει στη Γερμανία.Οπότε είχα μια γενικότερη επαφή με την κουλτούρα των Βόρειων Χωρών.Σαν άκουσμα μου άρεσαν πολύ τα Ολλανδικά,αλλά απο άποψη χρησιμότητας τα Σουηδικά είναι πιο διαδεδομένα και μπορεί να με βοηθήσουν αν αποφασίσω να συνεχίσω τις σπουδές μου στη Σουηδία.Γι αυτό κατέληξα το καλοκαίρι που θα είμαι πιο χαλαρή με τα μαθήματα να αρχίσω φροντιστήριο ή ιδιαίτερα.Πάντως όταν αρχίσω να χειρίζομαι κάπως τη γλώσσα,αν θές μπορούμε να μιλάμε γιατί πραγματικά δεν ξέρω κανέναν άλλο που να μιλάει Σουηδικά!

:nono::nono: Τα Ολλανδικά έχουν περισσότερους ομιλητές και σε περισσότερες χώρες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ναι εντάξει,αλλα εμένα κυρίως τα Σουηδικά με ενδιαφέρουν γιατί με ενδιαφέρει η Σουηδία σαν χώρα:D.Παρολαυτά,γνωρίζοντας τον εαυτό μου,ξέρω οτι μετά απο καιρό,αν συνεχίσει να με ενδιαφέρει κάτι το μαθαίνω.Πάντα επιστρέφω σε κάτι που μου άρεσε αλλά δεν είχα την ευκαιρία να το μάθω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skycaptain_stav

Νεοφερμένος

Η skycaptain_stav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγω παντως μαθαινω νορβηγικα και οσες φορες εχω διαβασει σουηδικα κειμενα μπορω να πω οτι τα περισσοτερα τα καταλαβαινω... οι δυο γλωσσες μοιαζουν πολυ :) αν εχεις αποριες για τους "βορειους" η για τη γλωσσα ισως να μπορω να σου απαντησω απο προσωπικη εμπειρια !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hercule poirot

Νεοφερμένος

Ο hercule poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γνωρίζετε κάποιο βιβλίο με την γραμματική και κάποιον τίτλο βιβλίου πάνω στο οποίο γίνεται η εκμάθηση (εννοώ workbook και companion);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
κάποτε μου μάθαινε ένας φίλος από το internet, αλλά μην φανταστείτε κάτι το ιδιαίτερο, μια-δυο λέξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lucidguidance

Νεοφερμένος

Ο lucidguidance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει φροντιστήριο σουηδικών στην Πάτρα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
εγώ έχω βρει 'ενα σαιτ με σουηδικα και εχει μαθηματα με λεξιλογιο,γραμματικη,κανονες ,κτλ,κτλ..μια χαρά τα μαθαίνω και μόνη μου,πολύ καλό είναι..
μόνο λεξικό δε βρισκω στα βιβλιοπωλεία...οσο να ναι χρειαζεται γιατι εχει πολλα παραπανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Χριστίνα μήπως μπορείς να μου δώσεις το σάιτ??:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Χριστίνα μήπως μπορείς να μου δώσεις το σάιτ??:)
https://www.onlineswedish.com/Greek/main.php ορίστε:)
έχει όλα τα μαθήματα,εσύ πατάς ποιο θες ανάλογα.. πρώτα έχει θεωρία με την προφορά και τους τόνους:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Αυτά τα σάιτ είναι πολύ καλά για όποιον έχει όρεξη να μάθει γλώσσες...Και τελείως ανέξοδα!Σ' ευχαριστώ πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Αυτά τα σάιτ είναι πολύ καλά για όποιον έχει όρεξη να μάθει γλώσσες...Και τελείως ανέξοδα!Σ' ευχαριστώ πολύ!:)

είμαι πανευτυχής που το ανακάλυψα,πραγματικά..απ'το να κάνει κανείς φροντιστήριο,μαθαίνει από εδώ εξίσου καλά..μάλιστα πατάς και πάνω στη λέξη να δεις πώς ακούγεται..σαν να'χεις δάσκαλο μαζί:D
τίποταα! =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top