Πληροφορική ΟΠΑ

Darth Revan

Νεοφερμένος

Ο Darth Revan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα ηθελα να ακουσω γνωμες για το τμημα πληροφορικης της ασοεε οσον αφορα επιπεδο σπουδων,δυσκολια και συγκριτικα με του καποδιστριακου. Σχετικα με τα οικονομικα μαθηματα που γινονται....ειναι πολλα? εχουν ενδιαφερον? επισης για καποιον που δεν εχει παρει ΑΟΘ υπαρχει δυσκολια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
να ρωτησω και εγω μιας και υπαρχει το topιc
παιρνεις και πτυχιο οικονομικων απο τη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Σχετικα με τα οικονομικα μαθηματα που γινονται....ειναι πολλα? εχουν ενδιαφερον? επισης για καποιον που δεν εχει παρει ΑΟΘ υπαρχει δυσκολια?

Τα οικονομικά μαθήματα (υποχρεωτικά) είναι δύο, ένα στο πρώτο ("Εισαγωγή στην οικονομική επιστήμη") και το άλλο ("Λογιστική") στο δεύτερο εξάμηνο. Αργοτερα (στο τρίτο έτος) επιλέγεις κύκλους σπουδών και ένας απο αυτούς ασχολείται με τα οικονομικά.

https://www.cs.aueb.gr/under_grad_studies/programma.shtml

Το μάθημα του πρώτου εξαμήνου, έχει ενδιαφέρον αν το παρακολουθείς και όσο για το ΑΟΘ δεν χάνεις κάτι γιατί το μάθημα γίνεται εξολοκλήρου απο την αρχή.

ΥΓ. Για να μην παρακολουθώ Δημέλη καλά να πάθω ... χρωστάω οικονομία :P

Συγκριτικά με το Καποδιστριακό δε γνωρίζω να σου απαντήσω, πάντως το επίπεδο σπουδών των σχολών πληροφορικής είναι πολύ υψηλό.:)

παιρνεις και πτυχιο οικονομικων απο τη σχολη?

Θεωρώ πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο αλλά υποτίθεται πως έχεις στοιχειώδεις οικονομικές γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasondiavatis

Νεοφερμένος

Ο jasondiavatis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ερώτηση για την εγγραφή:
Αναφέρεται στις γνωματεύσεις απ'τους γιατρούς.Το site γράφει κάτι για παραπεμπτικό σημείωμ το οποίο το παραλαμβάνει ο ενδιαφερόμενος από το ιατρείο της σχολής.Αυτό είναι απαραίτητο για να κλείσω ραντεβού με τους γιατρούς?Κι αν όχι σε τι ακριβώς χρησιμεύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μπορείς να παραθέσεις το λινκ? Όταν πρωτομπήκα θυμάμαι ότι πήγαμε μια ακτινογραφία θώρακα, και μια γνωμάτευση από ιατρό δημόσιου νοσοκομείου ότι ήμασταν υγιείς. Κάτι τέτοιο.
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου. Και για να αρχίσεις να γνωρίζεις συμφοιτητές σου https://venus.cslab.aueb.gr/forum/index.php Καλή αρχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Μπορείς να παραθέσεις το λινκ? Όταν πρωτομπήκα θυμάμαι ότι πήγαμε μια ακτινογραφία θώρακα, και μια γνωμάτευση από ιατρό δημόσιου νοσοκομείου ότι ήμασταν υγιείς. Κάτι τέτοιο.
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου. Και για να αρχίσεις να γνωρίζεις συμφοιτητές σου https://venus.cslab.aueb.gr/forum/index.php Καλή αρχή

Σωστα.
Σε εμενα περσι αυτα μου ζητηθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Αναφέρεται στις γνωματεύσεις απ'τους γιατρούς.Το site γράφει κάτι για παραπεμπτικό σημείωμ το οποίο το παραλαμβάνει ο ενδιαφερόμενος από το ιατρείο της σχολής.Αυτό είναι απαραίτητο για να κλείσω ραντεβού με τους γιατρούς?Κι αν όχι σε τι ακριβώς χρησιμεύει?

Δεν είναι απαραίτητο. Εγώ θυμάμαι το είχα πάρει και οι γιατροί δεν το έβλεπαν καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasondiavatis

Νεοφερμένος

Ο jasondiavatis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά ξεκαθάρισαν όλα με τις νέες ανακοινώσεις ατο site.Thx πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπαίνεις, κάνεις την ηλεκτρονική εγγραφή και μετά κατεβάζεις το .pdf με τα τρία παραπεμπτικά. Ένα για την ακτινογραφία, ένα για τον παθολόγο, ένα για το δερματολόγο. Στο ΟΠΑ ΔΕΝ απαιτείται οι εξετάσεις να γινουν σε κρατικό νοσοκομείο.

Συγχαρητήρια και καλή αρχή συνάδελφε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gmat

Νεοφερμένος

Ο gmat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Πες μου σε παρακαλω woochoogirl!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Okay, τι ακριβώς σε ενδιαφερει να μάθεις? Έχω κάνει ένα μίνι review εδώ.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=47174&page=3
Το τμήμα εμένα με έχει αφήσει πολύ ευχαριστημένη, δεν έχω μπλέξει με πολλές φυσικές και έχω δει νομίζω τα πιο αντιπροσωπευτικά μαθήματα ενός τμήματος Πληροφορικής. Από οργάνωση είναι πολύ καλό όπως όλα τα τμήματα της ΑΣΟΕΕ. Καλοί καθηγητές, χάλια αίθουσες, μέτρια εργαστήρια, σε μερικά μαθήματα βιβλία- Βίβλοι, σε άλλα βιβλία καθηγητών (aka μ'έκαψες). xmm, πες μου βασικά τι σε ενδιαφέρει για να σου πω πιο συγκεντρωμένα

πρόλαβα να απαντήσω εγκαίρως ή θα με ψάχνεις και σε άλλα τόπικς? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gmat

Νεοφερμένος

Ο gmat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Πες μου σε παρακαλω woochoogirl!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αχ παναγία μου έμπλεξα. Τι να σου πω? Τι θες να μάθεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zifnab

Νεοφερμένος

Ο zifnab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οποιεσδήποτε απορίες έχετε για το τμήμα μπορείτε να τις μοιραστείτε με μας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Εμ μια απορία. Τι τμήμα μειονεκτεί σε σχέση με άλλες σχολές πληροφορικής που δεν εμπλέκουν καθόλου οικονομικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Όχι, κάθε άλλο. Το τμήμα έχει υποχρεωτικά μόνο 2 μαθήματα οικονομικών στο 1ο έτος. Τη Λογιστική και την Εισαγωγή στην Οικονομική Επιστήμη. Σε όποιο τμήμα κι αν πας θα έχεις 2-3 άκυρα μαθήματα, το ΕΚΠΑ για παράδειγμα έχει ιστορία της Ευρώπης και των Βαλκανίων. Τουλάχιστον στο ΟΠΑ είναι χρήσιμα αυτά που μαθαίνεις.
Από εκεί και πέρα αν το επιλέξεις μπορείς να μην ξαναδείς καθόλου οικονομικά. Το πτυχίο είναι ισάξιο με οποιασδήποτε άλλης σχολής Πληροφορικής και έχει πολύ καλό όνομα στην αγορά εργασίας γιατί ο οδηγός σπουδών του ακολουθεί αρκετά καλά τις ανάγκες αυτής.
Οι περισσότεροι καθηγητές είναι πολύ καλοί, γνωστοί στο χώρο τους και δραστήριοι στην έρευνα.
Η κοινότητα των φοιτητών είναι επίσης αρκετά οργανωμένη με επίσημο forum (venus.cs.aueb.gr) στο οποίο υπάρχει φιλική σύνδεση μεταξύ των συμφοιτητών και αλληλοβοήθεια σε θέματα της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Eπισης αν τελικα αποφασισω οτι μαρεσουν τα οικιονομικα μπορω να "αλλαξοδρομησω ομαλα";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δες τον οδηγό σπουδών. Αν θεωρείς πως αυτά τα μαθήματα είναι αρκετά τότε ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost10

Νεοφερμένος

Ο Lost10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια ερώτηση σχετικά με το συγκεκριμένο τμήμα. Απο τον καθηγητή του ΑΕΠΠ στο φροντιστήριο ξέρω πως μέσω κάποιας κατεύθηνσης στο αντίστοιχο τμήμα του Καποδιστριακού μπορείς να βγείς με εξειδίκευση κατά κάποιον τρόπο σαν μηχανικός υπολογιστών (αν δεν αληθεύει, ζητώ συγνώμη δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα). Ισχύει κάτι τέτοιο και σε αυτό το τμήμα; Και το βασικότερο είναι πολύ απαιτητικά τα μαθήματα που περιλαμβάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όσοι θέλουν να βγουν μηχανικοί των πισιών να πάνε στα αντίστοιχα τμήματα:P.
Άλλο πράγματα το πολυτεχνείο άλλο η καθαρή πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top