Επαγγελματικός προσανατολισμός

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Δε ξέρω πόσα topic θα κάνω ακόμα, απλά βλέπω πόσο πλησιάζω στο τέλος της σχολικής μου "καριέρας" και με πιάνει πανικός όταν σκέφτομαι που θα είμαι σε δέκα μήνες.

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι ποτέ μου δεν είχα μια ιδιαίτερη κλίση σε κάποιο επάγγελμα.

Οι γονείς μου είναι πετυχημένοι δικηγοροι και σίγουρα ήθελαν να με πείσουν να το ακολουθήσω, όμως σε καμία περίπτωση δε με πιέζουν μιας και βλέπουν ότι δίνουν χαμένη μάχη. Το θέμα όμως είναι ότι πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στο τι μου αρέσει και σε αυτό που θα φέρει λεφτά. Αν τα συνδυάσω θα ήταν ότι καλύτερο φυσικά.

Έχω μια κλίση στον αθλητισμό αλλά δεν ξέρω και εγώ πως θα ήθελα να ασχοληθώ...Δημοσιογράφος; Εκπομπή σε ραδιόφωνο; Δεν ξέρω...Ασχολούμαι όλη την ώρα, έχω μεγάλο πάθος αλλά δε βλέπω επαγγελματική αποκατάσταση.

Επίσης θα ήθελα να ασχοληθώ με τη φωτογραφία , εργαζόμενος είτε σε κάποιο περιοδικό ή οπουδήποτε.

Όμως μου αρέσει πάρα πολύ και η πληροφορική και θα μπορούσα κάλλιστα να ασχοληθώ με το Internet και τον προγραμματισμό και ότι σχετίζεται με υπολογιστές.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω και ο χρόνος περνάει...
Συγνώμη αν σας κούρασα ή αν δεν έπρεπε να κάνω εδώ το topic..
Οποιαδήποτε γνώμη είναι σεβαστή και ανυπομονώ να τη διαβάσω.
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Κάπως έτσι ήμουν κι εγώ. Γ Λυκείου είμαι! Θυμάμαι στο τέλος της Β'Λυκείου είχα τόσα επαγγέλματα στο μυαλό μου που άνετα συμπλήρωνα ολόκληρη λίστα από πάνω έως κάτω.

Τα κριτήρια που με βοήθησαν στο να αρχίζω να διαχωρίζω και να απορρίπτω αυτά τα επαγγέλματα ώστε νακαταλήξω σε αυτό που θέλω ήταν τα εξής:

Με βάση το βαθμό που μπορώ να πετύχω, τα ενδιαφέροντά μου, τις κλίσεις μου, τις προσδοκίες που θέλω να έχω στη ζωή μου

αλλά αυτό που με έκανε πιο πολύ να καταλήξω ήταν το εξής:
Ότι κάθε μέρα θα είχα όρεξη να πάω στη δουλειά. Δηλαδή δε θα ΄θλε αμε τίποτα να είμαι ένας από αυτούς που λένε "Πω πω ποιός πάει για δουλειά αύριο"
Εάν σου αρέσει αυτό που κάνεις τότε δε θα το πεις ποτέ αυτό.

Φωτογράφος, αθλητής, πληροφορική, δημοσιογράφος.

Πληροφορική και δημοσιογραφία δε συνδυάζονται καθώς ανήκουν σε διαφορετικά πεδία. Άρα θα διαλέξεις ένα από τα δυο ανάλογα με την κατεύθυνσή σου.

Συνεπώς μας έμειναν 3.

Όσο αναφορά την Πληροφορική άμα είσαι Τεχνολογική και κάνεις ΑΕΠΠ τότε να ξέρεις πως όλη η σχολή έχει μαθηματικά και θα κάνετε όλο γλώσσες προγραμματισμού, όπως στο ΑΕΠΠ κάπως. Εδώ να σου υπενθυμίσω ότι έχουμε μεγάλο κορεσμό ,καθώς αποφοιτούν κάθε χρόνο 3000 και απορροφιτικότητα έχει λιγότερο από 1000.

Η φωτογραφία μπορεί να συνδυαστεί με τη σχολή. Δηλαδή αν δε μπορείς με τίποτα να αποφασίσεις, μπορείς να εισαχθείς σε κάποια σχολή αλλά να ασχοληθε΄ςι με τη φωτογραφία αργότερα οπότε θα έχεις 2 σε 1. Καθώς είναι και κάτι απλό. Υπάρχει και Τ.Ε.Ι. φωτογραφίας άμα ενδιαφέρεσαι. Πάντως και εδώ υπάρχει κάποιος κορεσμός, και δε θα ξεκινήσεις με το να φωτογραφίζεις μοντέλα αλλά με γάμους βαπτίσια κλπ. (βέβαια τίποτα δεν αποκλείεται)

Γαι τον αθλητισμό εξαρτάται. Άμα μέχρι και πέρυσι ή ακόμα και φέτος ασχολιόσουν με ένα άθλημα συστηματικά και πιστέυεις πως όντως ο αθλητισμός είναι αυτό που σε κάνει ευτυχισμένο από το να είσαι σε μαι σχολή και αν διαβάζεις συνεχώς τότε θα διαλέξεις αθλητισμό. Εναλλακτική περίπτωση είναι να πας ΤΕΦΑΑ (Γυμναστής, καθηγητής Φυσικής Αγωγής), αλλά διορίζονται 1 στους 83.

Σε γενικές γραμμές έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε δυο:
Αν είσαι του διαβάσματος και έχεις όρεξη να διαβάζεις και στο πανεπιστήμιο καθώς είναι παραμύθαι αυτά που λεέν ότι μετά θα καθόμαστε. Ειδικά οι σχολε΄ς πληροφορικής δεν είναι και εύκολες. Χρειάζονται αρκετό διάβασμα. Άμα το θέλεις τότε πήγαινε εκεί.

Άμα πάλι δεν είσαι τόσο του διαβάσματος και θέλεις ελέυθερο χρόνο ή γενικά είσαι free τύπος τότε επιλέγεις αθλητισμό ή φωτογραφία. Αλλά για τον αθλητισμό πρέπει να κάνεις ένα άθλημα αρκετά χρόνια. Εννοώ να μην σου τη βάρεσε έτσι ξαφνικά και θέλεις να γίνει π.χ. πρωταθλητής μπάσκετ και έχεις να πια΄σεις μπάλα κάτι χρόνια.
Άμα όντως σου αρέσει κάντο.


Πιο πολύ από όλα όμως να βάλεις αυτό που σου αρέσει. Αυτό που θα σου πουν Κυριακή πρωί θα δουλέψεις, και δε θα πεις. "Τίιίίί;;;;;;" καθώς άμα σου αρέσει αυτό που κάνεις και χαράματα να είναι θα θες να το κάνεις....

Εγώ έτσι τα έχω σκεφτεί. Σκέφτομαι τί είναι αυτό όπου θα σηκώνομαι το πρωί και θα λέω "Ωραία, θα πάω στη δουλειά μου. Γιούπιιιιιιιιιι. Yes! " και με βοήθησε.

Τώρα όσο για τις οικονομικές απολαβές, αυτό δεν έχει να κάνει πάντα με το επάγγελμα. Θέλω να πω άμα είσαι μαμούνης ή σπίρτο και ψάχνεσαι τότε πάντα θα βριες τον τρόπο να κάνεις λεφτά.

Αλλά προς θεού να μην είναι αυτό κριτήριό σου καθώς δε θα 'σαι ευτυχισμένςο. Κάνε αυτό που σου αρέσει όπου ακόμη και μετά από 40 χρόνια θα σου αρέσει.

Όσο για τους διορισμούς ή τον κόρεσμό των επαγγελμάτων μην το λαμβάνεις πάντα σαν κριτήριο καθώς λίγο ως πολύ παντού υπάρχει κορεσμός. Χωρίς βέβαια αυτό να σημάινει πως δε θα το λάβεις υπόψη σου!

Αυτά!!!!

(Από ότι είδες το έχω ψάξει αρκετά όσο δεν πάει. Φαντάσου σε τι δύσολη κατάσταση ήμουν εγώ) χεχε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
το κειμενο του θανου τα σπαει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni1999

Νεοφερμένος

Η eleni1999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια!!!!Είμαι μικρή ακόμη,τώρα θα πάω πρώτη λυκείου,απλως ως αγχωδες άτομο θέλω να έχω ενα σίγουρο στοχο.Βέβαια,ποτε δεν το κατά φέρνω αυτό!Λοιπον,είμαι αναμεσα σε ιατρική,φαρμακευτική ,πολιτικός μηχανικός,αρχιτεκτονικη και οδοντιατρικη...Έχετε ακούσει απο κάποιον γνώμες;Η ακόμα και οι ίδιοι να ξέρετε θα ηταν χαρά μου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waverer765

Νεοφερμένος

Ο Waverer765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Είμαι 17 και τον ερχόμενο χρόνο δίνω πανελλήνιες.Είμαι ένας μαθητής με σκαμπανεβάσματα που κυμαίνεται κάπου στο 16-19.Οι καθηγητές μου από το φροντιστήριο και από το σχολείο μου λένε ότι έχω δυνατότητες αλλά είμαι ένας τεμπέλης που δεν διαβάζει.Ας είμαστε ρεαλιστές,σε έναν βαθμό έχουν δίκαιο.Όμως το γεγονός ότι δεν διαβάζω οφείλεται σε άλλους λόγους.Αρχικά δεν έχω κατασταλάξει πλήρως στο τι θέλω να κάνω στη ζωή και σε ποια σχολή να περάσω.Έπειτα όταν κάνω προσπάθειες να μπω σε πρόγραμμα έρχομαι αντιμέτωπος με σκέψεις του τύπου "αν δεν έχω κάνει κάτι στη 1 λυκείου και μου παρουσιαστεί σαν κενό στις πανελλήνιες;Τότε όλος μου ο κόπος θα πάει χαμένος και θα χάσω την σχολή με τις υψηλές βάσεις που θέλω να περάσω." με αποτέλεσμα να τα παρατάω.
Γενικώς σαν μαθητής ξέρω τι μου γίνεται και πολλές φορές κοντράρω και παιδιά που έχουν επιτυχίες και σε διαγωνισμούς θετικών επιστημών αλλά το πρόβλημα μου είναι η ανασφάλεια.(δεν είμαι ψώνιο απλά θέλω να δείξω ότι δεν είμαι σε καμία περίπτωση ανίδεος γύρω από τα μαθήματα)Βλέποντας ότι η δευτεροβάθμια και η τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν έχει να μου προσφέρει αυτά που ζητάω, τουλάχιστον στο θέμα εκπαίδευσης, δεν μπορώ να βρω ούτε τη σχολή που να με ενδιαφέρει.Θα μου άρεσε να ασχοληθώ με την τεχνολογία και το web development αφού μπορεί να αποτελέσει βάση για την υλοποίηση κάποιων ιδεών μου ωστόσο την μοναδική σχολή που θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο είναι η ιατρική(Κοινωνικό στάτους,εξασφαλισμένη-κακά τα ψέματα-σταδιοδρομία, και πάνω από όλα επιβίωση όπου και αν βρίσκεσαι αφού η ανάγκη για έναν ιατρό βρίσκεται παντού).Τέλος θα ήθελα στην ζωή μου να αποκτήσω όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα μπορώ αφού είμαι της φιλοσοφίας ότι η φτώχεια είναι η πηγή των δεινών.Συνοψίζοντας από εσάς ζητάω γνώμες για το τι θα κάνατε στη θέση μου με βάση αυτών που προείπα και θα ήταν χαρά μου να μου δώσετε πληροφορίες για τις σχολές σας (ΗΜΜΥ,ΙΑΤΡΙΚΗ,CEID Κλπ) ή για σχολές που έχετε ακούσει ή θεωρείται ότι είναι καλές.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.:/::)
]
Υ.Γ: Έχω πάει και σε ΚΕΣΥΠ και μου πρότειναν την ΗΜΤΥ Πάτρας αλλά διαβάζοντας γι' αυτήν άκουσα πολύ αρνητικά σχόλια γύρω από θέματα όπως τα μαθήματα, οι καθηγητές, ο βαθμός και ο χρόνος αποφοίτησης κ.ο.κ+ ότι δεν μου αρέσει και ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Αφου θες να ασχοληθείς με την τεχνολογία και τη πληροφορική, επίλεξε μια σχολή πληροφορικής και προχώρα. Έμπλεξες την ιατρική, το overglorified ιερό δισκοπότηρο της τριτοβάθμιας. Δεν καταλαβαίνω πως στο 1ο μισό της ανάρτησης μιλάς συνειδητοποιημένα και εκφράζεις κάποιες σκέψεις και φόβους σου, και στο 2ο μισό αναπτύσσεις επιχειρηματολογία κάποιας θειάς στην επαρχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
δεν πρεπει να εχεις γνωμονα επιλογης σχολης μονο το χρημα και το ενδεχομενως κοινωνικο status που σου προσφερει ενα επαγγελμα οπως αυτο του ιατρου.Σιγουρα πρεπει να λαβεις υποψιν την επαγγελματικη αποκατασταση μιας επιστημης αλλα δεν πρεπει να ειναι ο απολυτος παραγοντας.Εφοσον σου αρεσει η τεχνολογια και εγω ειμαι της αποψης να ακολουθησεις μια παρεμφερη επιστημη τυπου ceid η πληροφορική. Μπορεις να συνδιασεις μελλοντικα και ιατρικη με τεχνολογια αναφορικα με τα ιατρικα μηχανιματα.Τελος, οσον αφορα τη σχολη ηλεκτρολογων μηχανικων , αποψη μου ειναι οτι ειναι παρα πολυ καλη σχολη , δυσκολη και επιστημη του μελλοντος αλλα οχι στην ελλαδα καθως δεν υπαρχουν βιομηχανιες αντιστοιχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waverer765

Νεοφερμένος

Ο Waverer765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι ο προγραμματισμός και γενικά το web development μπορείς και το μαθαίνεις ως επί το πλείστον εκτός σχολής.Άρα δεν θα ήθελα να έχω κύριο στόχο σπουδών τον τομέα αυτό αφού μπορείς να το εξελίξεις και σαν χόμπι.Η ΗΜΜΥ θεωρώ ότι όντως είναι μια πολύ καλή σχολή αλλά το ενδιαφέρον μου και η αγάπη μου γι' αυτήν δεν είναι αρκετά για να μπορέσω να την πιάσω και να την βγάλω.Πληροφορική γενικά αν είσαι τοπ σε αυτό που κάνεις θα έχεις αντίκτυπο και μεγάλο εισόδημα αλλά το πρόβλημα θα είναι αν θα είσαι τοπ.Έχει τεράστιο ανταγωνισμό αφού σαν τομέας απορροφά άτομα ακόμη και από ιδιωτικές σχολές,τει κλπ.Η ιατρική εκτός από κοινωνικά αποδεκτή και και και... έχει τα αρνητικά ότι θα αργήσεις και θα χύσεις πολύ αίμα για να γίνεις ιατρός σε ηλικία 30+ και στο τέλος μπορεί να καταλήξεις σε ένα δημόσιο νοσοκομείο να παλεύεις να πάρεις το βασικό.Αν ποτέ γίνεις μεγαλογιατρός θα πλουτίσεις σε ηλικίες 50+ και θα χαρούν τους κόπους σου οι επόμενες γενιές.Τώρα για τα ιατρικά μηχανήματα δεν έχω κανένα απολύτως ενδιαφέρον..Είμαι λίγο ιδιότροπος αλλά η απόφαση μου θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την καριέρα μου που για μένα επάγγελμα=χρήμα και όχι διασκέδαση.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ήταν καλό να είναι και αυτό που αγαπάς.

Εν μέρει έχεις δίκαιο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μεταξύ αυτού
Θα μου άρεσε να ασχοληθώ με την τεχνολογία και το web development αφού μπορεί να αποτελέσει βάση για την υλοποίηση κάποιων ιδεών μου

και αυτού
ωστόσο την μοναδική σχολή που θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο είναι η ιατρική(Κοινωνικό στάτους,εξασφαλισμένη-κακά τα ψέματα-σταδιοδρομία, και πάνω από όλα επιβίωση όπου και αν βρίσκεσαι αφού η ανάγκη για έναν ιατρό βρίσκεται παντού).
υπάρχει ένα gap το οποίο τουλάχιστον εγώ δεν πιάνω. Μιλάς πολύ συνειδητοποιημένα στο πρώτο μισό ποστ και μετά ξαφνικά πετάς την ιατρική "γιατί έχει λεφτά". Λεφτά έχει και να πιάσεις το τζόκερ. Ξέρεις πόσοι γιατροί βγαίνουν κάθε χρόνο; Καμιά 600αριά αποφοιτούν ετησίως τουλάχιστον, από ελληνικά πανεπιστήμια, βάλε και την εισροή από όλα τα Βαλκάνια. Γιατί να είσαι εσύ ο μεγαλογιατρός, αν δεν έχεις γονιό με ιατρείο ή δεν είσαι ο ένας που θα ξεχωρίσει; (κάτι που το κόβω δύσκολο αφού δεν σε ενδιαφέρει σαν αντικείμενο...). Ναι, μπορείς να κάνεις έξυπνες επιλογές ειδικότητας και να αρχίσεις να τα κονομάς και μάλιστα πριν τα 50, αλλά αξίζει τον κόπο να φας το γαμήσι των πανελληνίων, τα 6 χρόνια στην σχολή, την ειδικότητα και δεν συμμαζεύεται και όλα αυτά για κάτι ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ?

Για κάποιο λόγο υπάρχει γενικά μια σχετικά αφελής νοοτροπία ότι ο προγραμματισμός και το web development είναι πράγματα που μπορείς να κάνεις στον ελεύθερό σου χρόνο και να βγάζεις και τα προς το ζην. Sure μπορείς να είσαι αυτοδίδακτος και να το κάνεις χόμπι, αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο οποιοσδήποτε εργοδότης θα προτιμήσει έναν αυτοδίδακτο από έναν που έχει τελειώσει συναφή σχολή και έχει μάθει να λειτουργεί με άλλους ρυθμούς;
Εάν δεν σου αρέσει τίποτα και δεν θέλεις να μπεις ούτε σε μία σχολή σχετική με τον προγραμματισμό, εγώ δεν βρίσκω καν κάποιο λόγο να δώσεις πανελλήνιες. Ψάξου με κάποιο ΙΕΚ, έχουν μακράν καλύτερη αποκατάσταση από τα περισσότερα επαγγέλματα που πας μέσω πανεπιστημίου, και σίγουρα έχουν λιγότερο ξεκώλωμα από την ιατρική που ανέφερες παραπάνω. Άρα έχεις και περισσότερο χρόνο να ασχοληθείς ερασιτεχνικά με το web development και πού ξέρεις...μπορεί να είσαι ο τυχερός ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Να σημειώσω ότι η πληροφορική συγκαταλέγεται στις θετικές επιστήμες. Συνεπώς αν τα όνειρα και τα σχέδια σου δε περιορίζονται σε starter επίπεδο γνώσεων και εφαρμογής τους, δεν θα είναι περιττές οι σπουδές...

Πραγματικά, το μήνυμα είναι σαν να γράφτηκε το 1ο μισό από τον υποψήφιο, το 2ο από τη μαμά του.

Να σημειώσω ότι η πληροφορική συγκαταλέγεται στις θετικές επιστήμες. Συνεπώς αν τα όνειρα και τα σχέδια σου δε περιορίζονται σε starter επίπεδο γνώσεων και εφαρμογής τους, δεν θα είναι περιττές οι σπουδές...

Πραγματικά, το μήνυμα είναι σαν να γράφτηκε το 1ο μισό από τον υποψήφιο, το 2ο από τη μαμά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Oι θείες στην Ελλάδα κάνουν κουμάντο και στις επιστήμες. Ξέρουν καλύτερα τι θέλει ένας υποψήφιος για να περνάει καλά και να πηδάει καλά ως φοιτητής μετά. Καλά λέει ο Stickerbush. :P Ποιος ξέρει στην Ελλάδα που ανήκει τι και γιατί στις επιστήμες; Για Πληροφορική μιλάνε και ΗΜΜΥ εννοούν. Αγαπητέ Waverer765 το Ελληνικό λύκειο από τον τρόπο δομής των μαθημάτων δεν προετοιμάζει για κανένα (σοβαρό) Πανεπιστήμιο. Πάντως για το εξωτερικό, σε φημισμένα Ιδρύματα με καμία περίπτωση γιατί εκεί το χάσμα ακόμη και στον τρόπο μάθησης π.χ. σε ειδικά μελετητήρια με συμφοιτητές, είναι άπιαστο όνειρο στην Ελλάδα όταν οι περισσότεροι φοιτητές κοιτάνε πως θα την φέρουν στον συνάδελφό τους με καλύτερα σκονάκια στα σκονάκια τους. Σκέψου τι γίνεται εδώ στα δικά μας "τσαντίρια" (δανείζομαι την επίκαιρη λέξη μιας και θα μπαίνουν και οι γυφτουλέοι στα ΑΤΕΙ χωρίς εξετάσεις). Οπότε μην αφήνεις τους πανελλήνιους ενδοιασμούς περί μορίων, βαθμών και λοιπών θείων και θείτσων να σου επηρεάσουν αυτό που θες στο πρώτο μισό του κειμένου σου. Αν τα ξέραμε όλα από το λύκειο τι διάλο θα μαθαίναμε στο Πανεπιστήμιο. Η καινούρια γνώση πάντα είναι δύσκολη. Σκέψου ότι σε άλλες χώρες τελειώνουν Φυσικομαθηματικές επιστήμες χωρίς να έχουν κάνει στο Λύκειο Ολοκληρώματα ή Παραγώγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Oι θείες στην Ελλάδα κάνουν κουμάντο και στις επιστήμες. Ξέρουν καλύτερα τι θέλει ένας υποψήφιος για να περνάει καλά και να πηδάει καλά ως φοιτητής μετά. Καλά λέει ο Stickerbush. :P Ποιος ξέρει στην Ελλάδα που ανήκει τι και γιατί στις επιστήμες; Για Πληροφορική μιλάνε και ΗΜΜΥ εννοούν. Αγαπητέ Waverer765 το Ελληνικό λύκειο από τον τρόπο δομής των μαθημάτων δεν προετοιμάζει για κανένα (σοβαρό) Πανεπιστήμιο. Πάντως για το εξωτερικό, σε φημισμένα Ιδρύματα με καμία περίπτωση γιατί εκεί το χάσμα ακόμη και στον τρόπο μάθησης π.χ. σε ειδικά μελετητήρια με συμφοιτητές, είναι άπιαστο όνειρο στην Ελλάδα όταν οι περισσότεροι φοιτητές κοιτάνε πως θα την φέρουν στον συνάδελφό τους με καλύτερα σκονάκια στα σκονάκια τους. Σκέψου τι γίνεται εδώ στα δικά μας "τσαντίρια" (δανείζομαι την επίκαιρη λέξη μιας και θα μπαίνουν και οι γυφτουλέοι στα ΑΤΕΙ χωρίς εξετάσεις). Οπότε μην αφήνεις τους πανελλήνιους ενδοιασμούς περί μορίων, βαθμών και λοιπών θείων και θείτσων να σου επηρεάσουν αυτό που θες στο πρώτο μισό του κειμένου σου. Αν τα ξέραμε όλα από το λύκειο τι διάλο θα μαθαίναμε στο Πανεπιστήμιο. Η καινούρια γνώση πάντα είναι δύσκολη. Σκέψου ότι σε άλλες χώρες τελειώνουν Φυσικομαθηματικές επιστήμες χωρίς να έχουν κάνει στο Λύκειο Ολοκληρώματα ή παραγώγους.



Ισχύει ότι το επίπεδο και οι γνώσεις εδώ είναι πιο ανεβασμένες από του εξωτερικου; Έχω ακούσει ότι ό,τι "μαθαίνει" ο Έλληνας στο Λύκειο,στο εξωτερικό το μαθαίνουν στο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για να λέμε απλώς ότι είναι ανεβασμένες ναι, επί της ουσίας όχι. Η διαφορά με το εξωτερικό είναι ότι δεν βιάζονται να μαθαίνουν όπως να ναι την ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
[/B]

Ισχύει ότι το επίπεδο και οι γνώσεις εδώ είναι πιο ανεβασμένες από του εξωτερικου; Έχω ακούσει ότι ό,τι "μαθαίνει" ο Έλληνας στο Λύκειο,στο εξωτερικό το μαθαίνουν στο πανεπιστήμιο.

Ευσεβείς πόθοι. Στην ουσία δε μαθαίνουμε τίποτα. Διδασκόμαστε μια ύλη χωρίς βάσεις και αποστηθίζοντας "κολπάκια". Ας μην ευαγγελιζόμαστε πόσο προχώ και απόγονοι του Ευκλείδη είμαστε, αν "μαθαίνουμε" στα φροντιστήρια τις chili sauce ασκήσεις διαφορικού λογισμού. Σε άλλες χώρες μάλλον έχουν τους λόγους τους που κινούνται σε διαφορετική κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
[/B]

Ισχύει ότι το επίπεδο και οι γνώσεις εδώ είναι πιο ανεβασμένες από του εξωτερικου; Έχω ακούσει ότι ό,τι "μαθαίνει" ο Έλληνας στο Λύκειο,στο εξωτερικό το μαθαίνουν στο πανεπιστήμιο.

Ποιος νοήμων άνθρωπος να μάθει σε 10 μήνες φροντιστήριο την ύλη του Διαφορικού και Ολοκληρωτικού λογισμού (έστω και κάποια εισαγωγή) με έμφαση στην τεχνική επίλυσης εννοιών που δεν έχουν οριστεί μαθηματικώς με σωστό τρόπο; Ποια είναι η διδακτική σημασία αυτής της πολιτικής;

Το Ελληνικό Λύκειο του 21ου αιώνα θα μπορούσε να δίνει έμφαση σε απλά ζητήματα της Άλγεβρας των πράξεων (αλγεβρικών και σχέσεων) όπως και στην επίπεδη Γεωμετρία, αλλά να είναι ενήμερο ότι ο κάθε μαθητής τελειώνοντας άσχετα αν συνεχίσει στο Πανεπιστήμιο ή σε κάποιο Τεχνικό Ίδρυμα ή και καθόλου, να ξέρει βασικά μαθηματικά. Το ίδιο και στη φυσική, κλπ. Αυτό συμβαίνει στο εξωτερικό. Τι να το κάνω να λέμε ότι διδασκόμαστε πιο πολλά και ανεβασμένου επιπέδου ή με το να θεωρούμε αρίστους εκείνους που λύνουν δύσκολα ολοκληρώματα ως κατάλληλους να σπουδάσουν Γιατροί ή και εκείνους που δεν μπορούν να τα λύσουν, να σπουδάζουν Μαθηματικοί αν καταφέρουν να μπουν στο Πανεπιστήμιο ή Πληροφορική αν κινούνται στη μεσαία κλίμακα μορίων! Διεθνής η πρωτοτυπία, οι ασκήσεις συγκεκριμένης επιστήμης άσχετης με το Πανεπιστήμιο ή και με άλλη(ες) επιστήμη(ες) να αποτελεί μάθημα "τσεκούρι". Έχω να λύσω ασκήσεις στο πνεύμα Γ' Λυκείου από τη Γ' Λυκείου. Ποτέ δεν μου ξαναχρειάστηκαν παρά μόνο αν ήθελα να διδάξω ιδιαίτερα μαθήματα σε μαθητές.

Στην Ελλάδα έχουμε καταφέρει το ανεξήγητο: να φτιάχνουμε επιστήμες στα μέτρα μας για να βιοπορίζουν ολόκληροι επιστημονικοί κλάδοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waverer765

Νεοφερμένος

Ο Waverer765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Για να σας φέρω λίγο στη θέση μου:Ένας μαθηματικός/προγραμματιστής μου σύστησε να ακολουθήσω τον προγραμματισμό γιατί βλέπει θετικά στοιχεία πάνω μου από μαθηματική άποψη ενώ εγώ δεν έχω ποτέ μου ασχοληθεί με τον προγραμματισμό.Το ίδιο και ένας φυσικός ο οποίος πάλι μου σύστησε πληροφορική.(σαν κλίση και όχι για συμφέρον ή κάτι τέτοιο) Και οι δύο δεν είχαν κανέναν λόγο να μου πουν ψέματα.Στο ΚΕΣΥΠ μια εξαίρετη κυρία μου ξεκοκκάλισε τον χαρακτήρα μου και μου υπέδειξε την ΗΜΤΥ στην Πάτρα.(με συμφέρει αφάνταστα οικονομικά και μου ανέφερε πως έχει προοπτικές).Έχω κάποιες ιδέες που μπορεί να είναι ανόητες αλλά και συγχρόνως καλές και μπορούν να υλοποιηθούν μέσω της πληροφορικής.Όλα αυτά μου ακούγονται λίγο ρευστά αλλά γενικά η τεχνολογία έχει μέλλον και παντού.Από την άλλη η ιατρική με καλύπτει σε πολλούς τομείς αλλά μακροπρόθεσμα, πράγμα που δεν μου αρέσει καθόλου.(ενδιαφέρομαι ωστόσο για νευροχειρουργική)Τίποτα δεν είναι σίγουρο όταν μιλάμε για τόσο υψηλές σχολές αλλά νιώθω ότι δεν μπορώ να δώσω το 100% για μια σχολή πληροφορικής σε σχέση με την ιατρική γεγονός που αποδίδεται ίσως στην πλύση εγκεφάλου της ελληνικής κοινωνίας περί γιατρών.(οι οποίοι όπως και να έχει έχουν εξασφαλίσει το μέλλον τους μέχρι έναν βαθμό) Δεδομένης της κατάστασής μου θα ήθελα να με συμβουλέψετε αφού είστε ήδη φοιτητές/επαγγελματίες και έχετε μια γενική εικόνα για το τι γίνεται στην πιάτσα ,τι λάθη κάνατε κλπ μπας και βγάλω άκρη και θέσω ένα στόχο γιατί αλλιώς δεν υπάρχει ενδιαφέρον για διάβασμα. Και φυσικά το χρήμα παίζει μεγάλο ρόλο αφού είμαι παιδί από οικογένεια μέσης οικονομικής κατάστασης(αβέβαιη).Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία αφού αν θες να πετύχεις θα το κάνεις αλλά καλώς ή κακώς παίζει σημαντικό ρόλο το οικονομικό υπόβαθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πόσοι μαθητές κατανοείτε όταν γράφετε για πεδίο ορισμού ή πεδίο τιμών ή σύνολο τιμών αλγεβρικά τι σημαίνει; Με μεθοδολογίες καλά πάμε. Γιατί η συνάρτηση να είναι ορισμένη σε διάστημα της μορφής [α,β) και όχι (-άπειρο,γ] ή γιατί θα πρέπει να ξέρουμε την πρόταση περί συνέχειας και διαφορισιμότητας από το λύκειο; Γιατί ρε διάολε; Πάνε διδάσκουν μετά ακεραίους modulo m και το ακροατήριο των φοιτητών στο Μαθηματικό δεν θυμάται διαιρετότητα γιατί η ύλη της θεωρίας αριθμών δεν φαντάζει τόσο γνώριμη, βέβαια, εξισώσεις που θέτουμε και ξεθέτουμε γιατί το λένε τα sos φροντιστηριακά φυλλάδια ξέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Απλά Κατσε και σκέψου εσύ τι Θελεις. Σταμάτα να αναπαράγεις ξένες απόψεις/υποδείξεις. Δε γίνεται να λες μου αρέσει ο προγραμματισμός χωρίς να έχεις ασχοληθεί ούτε μια ώρα. Τη νευροχειρουργική δε τη σχολιάζω καν. Δώσε μια κατεύθυνση στον εαυτό σου, στα ταλέντα σου και στα θέλω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waverer765

Νεοφερμένος

Ο Waverer765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Το μόνο που ζητάω είναι να ακούσω απόψεις γύρω από σχολές που δείχνουν ότι έχουν μια χ ψ προοπτική και έχουν να κάνουν πάνω κάτω με τα ζητούμενά μου.Όπως και να το κάνουμε δεν είναι το ίδιο να ακούς μια άποψη από έναν φοιτητή με το να διαβάζεις απλά τα λεγόμενα της κάθε σχολής από 1 site.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Το μόνο που ζητάω είναι να ακούσω απόψεις γύρω από σχολές που δείχνουν ότι έχουν μια χ ψ προοπτική και έχουν να κάνουν πάνω κάτω με τα ζητούμενά μου.Όπως και να το κάνουμε δεν είναι το ίδιο να ακούς μια άποψη από έναν φοιτητή με το να διαβάζεις απλά τα λεγόμενα της κάθε σχολής από 1 site.

Θέτεις ζητούμενα χωρίς να θέτεις δεδομένα... Το μόνο που πραγματικά ξέρουμε είναι ότι έχεις μια (μικρή; ασήμαντη; μεγάλη; ) κλίση στις θετικές επιστήμες, κυρίως μαθηματικά. Τίποτε παραπάνω.

Αν δεν βοηθήσεις εσύ τον εαυτό σου, δε γίνεται τίποτα. Εγώ βιολογία σπουδάζω, η Ερινύς Ιατρική, ο σρεκ μας τελείωσε Μαθηματικό (?). Ο καθενας θα πει το μακρύ του και το κοντό του. Εν κατακλείδι, όλες αυτές οι σχολές που αναφέρθηκαν παραπάνω (πολυτεχνικές, ιατρική, πληροφορική) Αλλα και άλλες όπως μαθηματικό, είναι σχολές που εξαρτώνται από Εσενα. Απο το που θα φτάσεις εσύ. Επαγγελματική αποκατάσταση δε προσφέρει κανένα ΗΜΜΥ. Αν γουστάρεις ΣΑΝ και ΕΠΟΠ, πήγαινε να αποκατασταθείς, λες και είσαι καμία παιδούλα τον 19ο αιώνα.

Βρες τον εαυτό σου και έλα να συζητήσουμε σε άλλη βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top