Μηχανολόγοι Μηχανικοί

rivaldo21

Νεοφερμένος

Ο rivaldo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πώς μπορώ να βρώ όλες τις σχολές ΑΕΙ στην Ελλάδα απο τις οποίες μπορεί κάποιος όταν βγεί να γίνει
Μηχανολόγος Μηχανικός??? Απο Τεχνολογική κατέυθυνση και με μάθημα επιλογής τα Μαθηματικά Γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πώς μπορώ να βρώ όλες τις σχολές ΑΕΙ στην Ελλάδα απο τις οποίες μπορεί κάποιος όταν βγεί να γίνει Μηχανολόγος Μηχανικός??? Απο Τεχνολογική κατέυθυνση και με μάθημα επιλογής τα Μαθηματικά Γενικής.
Πάρε το Μηχανογραφικό και δες ποιες σχολές ΑΕΙ λένε "Μηχανολόγων Μηχανικών", η πιο απλή λύση. :D

Στο ΥΠΕΠΘ πρέπει να υπάρχει κάτι τέτοιο. Αν έχω χρόνο θα ψάξω το λινκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και από την λίστα των βάσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marpl

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Μηχανολόγων Μηχανικών
  • Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου
  • Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών, Πανεπιστημίου Πατρών

Μηχανολόγων Μηχανικών Βιομηχανίας, Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Μηχανικών Διαχείρισης Ενεργειακών Πόρων, Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

Οι παραπάνω σχολές θεωρούνται αντίστοιχες για μετεγγραφή. Άρα, νομίζω ότι απ'όλες αυτές βγαίνεις ΜΗΧ-ΜΗΧ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_source

Νεοφερμένος

Ο nick_source αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
υπαρχει και μια σχολη μηχανολογων παραγωγης στην κρητη αλλα δεν ειναι πτυχιο μηχανικου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μηχανικοί Παραγωγής και Διοίκησης λέγεται η σχολή, τί πτυχίο παίρνουν ακριβώς δεν ξέρω όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
υπαρχει και μια σχολη μηχανολογων παραγωγης στην κρητη αλλα δεν ειναι πτυχιο μηχανικου :(
Τι πιο απλό από το να ρίξεις ένα τηλέφωνο στο ΤΕΕ να δεις αν μπαίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BOYRACER

Νεοφερμένος

Ο BOYRACER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια εχω τελειωσει ΤΕΙ Μηχανολογιας και τον τελευταιο καιρο ψαχνω για μεταπτυχιακο.

Εω βρει μερικα στην Ελλαδα αλλα ψηνομαι πολυ για εξω.Ιδιαιτερως αγγλια λογω γωσσας.Ετσι για να ξεφυγω λιγο.

Εχει κανενας να μου προτεινει καποιο μεταπτυχιακο και ποιες προοπτικες θα εχει αυτο??

Μπορω να κανω και μεταπτυχακο ασχετο με μηχανολογια??

Βοηθηστε οποιος μπορει γιατι εχω ψιλομπερδευτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μπορείς σίγουρα να κάνεις μεταπτυχιακό άσχετο με μηχανολογία. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω πολλά, ξέρω απλά ότι οι Μηχανολόγοι προτιμούν Αμερική, Γερμανία ή άλλες χώρες- όχι τόσο Αγγλία. Αυτό τουλάχιστον έχω ακούσει στη σχολή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JeyTsav

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Με ενδιαφέρει αυτή η σχολή!
Πιο πολύ η σχολή της Πάτρας των Αεροναυπηγών. Έχω διαβάσει όλους τους οδηγους σπουδών για τη σχολή.
Έχω ένα πρόβλημα όμως!!!!

Δεν θέλω να φύγω από την πόλη μου!!
Και θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος εάν απο την σχολή του ΑΠΘ μπορείς να βγείς κατι ανάλογο με Αεροναυπηγός!
Ξέρω, υπάρχουν κοινά μαθήματα στις δύο σχολές (μέχρι το 3 ή 4 έτος αν δε κάνω λάθος είναι ακριβώς οι ίδιες) απλά μετά γίνεται ο διαχωρισμός σε τομείς όπου στο πανεπιστήμιο Πατρών υπάρχει ο "Ενεργειακος τομέας και τομέας Αεροναυπηγικής" ενώ στο ΑΠΘ είναι σκέτο "Ενεργειακός τομέας".
Έχω δει ότι υπάρχουν μαθήματα σχετικά με την Αεροναυπηγική και στο ΑΠΘ αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με το να τελιώσεις στην Πάτρα!

Παρακαλώ κάποιος που να γνωρίζει κάτι σχετικό ας βοηθήσει!!

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν θέλεις ή δεν μπορείς (οικονομικοί λόγοι - λόγοι υγείας);
Αν δεν θέλεις απλά, ξανασκέψου το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JeyTsav

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Οικονομικοί λόγοι περισσότερο..! Όχι ότι δεν θα τα βγάλουμε πέρα..απλά θα είναι δύσκολα τα πράγματα...
Επιπλέον να σου πω ότι έχω και τη δυνατότητα μετταγράφης... αλλά δεν έχει σημασία τώρα..
Εμένα με "καίει" να μάθω λεπτομέριες σχετικά με την σχολη στο ΑΠΘ για το θέμα που με απασχολεί...
Και αν δεν κάνει.. Θα κάνω πέτρα την καρδιά :P Όλο και καποιο μεταπτυχιακό θα υπάρχει πάνω στην Αεροναυπηγική..χεχε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgosxf

Νεοφερμένος

Ο Giorgosxf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας και καλή χρονιά!Με ενδιαφέρει πολύ η μηχανολογία για αυτό έχω αποφασίσει να σπουδάσω Μηχανολόγος Μηχανικός.Γνωρίζω ότι αυτό το τμήμα υπάρχει στο πολυτεχνείο Θεσσαλονίκης και στην Αθήνα.Υπάρχει σε άλλα πολυτεχνεία αυτό το τμήμα;αν ναι πού και πόσο είναι η βάση;Η κάθε πληροφορία θα μου είναι πολύτιμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
MHXANOΛOΓΩN MHXANIKΩN ΕΜΠ - 18915

MHXANOΛOΓΩN MHXANIKΩN ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - 18383

MHXANΟΛΟΓΩN & ΑΕΡΟΝΑΥΠΗΓΩΝ MHXΑΝΙKΩN ΠΑΤΡΑΣ - 17752

MHXANOΛOΓΩΝ MHXANIKΩΝ BIOMHXANΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΒΟΛΟΣ) - 17618

(πηγή YΠΕΠΘ , βάσεις 2008):no1:
->ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΝΑ ΛΑΘΑΚΙ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgosxf

Νεοφερμένος

Ο Giorgosxf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η διαφορά μηχανολόγων μηχανικών από μηχανολόγων μηχανικών βιομηχνίας ποια είναι;Εγω έχω δικαίωμα μετάθεσης!Τα τμήματα είναι ίδια;;Μπορώ να αλλάξω αφού εχω περάσει σε ένα απο τα δύο;;Ενδιαφέρομαι για μηχανολογών μηχανικών απλως![Ευχαριστώ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Και Μηχανικών Διαχείρισης Ενεργειακών Πόρων Πανεπιστήμιο Δυτ. Μακεδονίας (Κοζάνη) - 17189

300 φορές τα έχουμε πει ρε παιδιά, κάντε ένα search και μετά ρωτήστε τα εξτρά που θέλετε!

και για μία ακόμη φορά: https://ischool.gr/showpost.php?p=196095&postcount=6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgosxf

Νεοφερμένος

Ο Giorgosxf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οκ φίλε μου είμαι νέος εδώ και δεν τα ξέρω καλά!Ευχαριστώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
χωρις παρεξηγηση!!
επειδη και εμενα μου αρεσε ωραια...τι ακριβως κανουν οι μηχανολογοι μηχανικοι? εχς ακουσει οτι σχετιζονται με του; πολιτικους μηχανικους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
χωρις παρεξηγηση!!
επειδη και εμενα μου αρεσε ωραια...τι ακριβως κανουν οι μηχανολογοι μηχανικοι? εχς ακουσει οτι σχετιζονται με του; πολιτικους μηχανικους
Οι μηχανολόγοι μηχανικοί κάνουν μηχανολογικές μελέτες,επιβλέπουν ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις,μπορεί να σχεδιάσουν το σύστημα θέρμανσης-ψύξης σε μια πολυκατοικία,μπορεί να σχεδιάζουν κινητήρες,μηχανές αυτοκινήτων,αεροπλάνων ή πλοίων,να επιβλέπουν την συντήρηση-επισκευή μηχανολογικού εξοπλισμού σε βιομηχανιές,να δουλέψουν ως μηχανικοί στην αεροπλοϊα,ναυσιπλοϊα ή ακόμα και στη F1 και πολλά πολλά άλλα.Ο τομέας της μηχανολογίας είναι τεράστιος και με τα ανάλογα μεταπτυχιακά μπορείς να ασχοληθείς με ότι πραγματικά θέλεις.Μπορούν να συνεργαστούν με τους πολιτικούς μηχανικούς αλλά κατά βάση ελάχιστη σχέση έχουν με αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top