Τούρκικα

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Παρακολουθεί κανείς μαθήματα Τουρκικών; Θα έχω του χρόνου στο Πανεπιστήμιο και προς το παρόν ξέρω ελάχιστα.

Πιστεύετε ότι υπάρχει προκατάληψη εναντίον της γλώσσας; Εγώ αν και ζω στην Κύπρο πιστεύω ότι είναι μια βασική γλώσσα δεδομένης της γεωγραφικής μας θέσης και της γειτνίασης με την Τουρκία, για να μη μιλήσω για την Κύπρο ειδικά. :P


Nasιlsιnιz? T'u'rkce biliyor musunuz?



Aς αλλάξει κάποιος το θέμα... Προφανώς δε δέχεται χαρακτήρες umlaut ουτε το 'γαλλικό' c ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
wow ναι,πιστευω οτι υπαρχει προκαταληψη,θυμαμαι οταν πηγαινα α γυμνασιου ηταν πασχα,Μ.Τεταρτη(ειχα παρει τοπρωτο μου ζευγαρι all-star :D)και ηθελα να δω ναζλι και ο πατερας μου φωναζε τι μας εβαλες τους παλιοτουρκαλαδες πασχαλιατικα :'( :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
υπάρχει σίγουρα προκατάληψη, σίγουρα πάντως όχι τόσο μεγάλη όσο η προκατάληψη που έχουν αυτοί για 'μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Είναι μια γλώσσα που έχει αρκετή δυναμική. Ειδικότερα στο παγκόσμιο λεξικό είναι τρίτη. https://meta.wikimedia.org/wiki/Wiktionary#List_of_Wiktionaries

Πληθυσμιακά είναι γλώσσα που αυξάνει και δε μειώνεται όπως συμβαίνει με αρκετές ευρωπαικές γλώσσες. Η εγγύτητα της χώρας μας την καθιστά αρκετά σημαντική αλλά στην ελλάδα υπάρχουν αρκετοί τουρκόφονοι οι οποίοι ξέρουν ήδη τη γλώσσα και τυγχάνουν μεγαλύτερης προτίμισης από τους εργοδότες για πρόσληψη - σε σύγκριση με τους Έλληνες. (γιατί στα προφορικά οι μουσουλμάνοι είναι καλύτεροι και ίσως αποτελούν και φθηνότερο εργατικό δυναμικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι το τούρκικο βρισίδι, λολ. Το ευχαριστιέσαι. :D

Όχι, αλήθεια. Πιστεύω ότι είναι must. Για εργοδότηση, πφφφφ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
abracatabra για που εδιαφερεσαι να περασεις? μεσογειακων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εντάξει, το βρισίδι το καταλαβαίνεις σε όποια γλώσσα και να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
γιαχαπιπι γιαλελελι χορεψε μου τσιφτετελι
ταμαμ
ιμαμ μπαιλντι
και εγω ξερω τουρκικα:lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Και τα τραγούδια τα καταλαβαίνεις σε όποια γλώσσα και να είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Η γιαγιά μου που ζούσε ανατολική θράκη μιλούσε αρκετά καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Χμμμ...
Δεν έχω κάποια προκατάληψη...απλώς δεν θα επέλεγα να τη μάθω γιατί δε με συγκινεί σαν γλώσσα ιδιαίτερα...και η ίδια η κουλτούρα της Τουρκίας γενικότερα δεν με τρελαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

librarian

Νεοφερμένος

Η librarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλό μεσημέρι,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ποια πτυχία υπάρχουν στα Τούρκικα στα επίπεδα Β1 και Γ2 και που τα δίνει κανείς;

Ευχαριστώ :thanks::thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ξεθάβω το τόπικ μιας και το άλλο κλειδώθηκε.

Λοιπόν; Οι σκέψεις σας για την εισαγωγή της τουρκικής ως επιλεγόμενης γλώσσας στα ελληνικά σχολεία;

Πάντως από τις απόψεις που διάβασα.. μα καλά πώς κάνετε έτσι :P
Ό,τι έγινε ήταν πριν 200 χρόνια. Η Τουρκία προκαλεί ΑΚΟΜΗ, αλλά για όσους επιμένουν ας ξέρουν ότι όσο καλύτερα γνωρίζεις τον """""εχθρό""""" σου τόσο το καλύτερο.

Εγώ που είμαι Κύπρια και μόλις πριν 35 χρόνια έγινε η εισβολή, πήρα τούρκικα στο πανεπιστήμιο και θα φτάσω μέχρι επίπεδο GCE περίπου. Τεράστια η ζήτηση τουρκικών στην Κύπρο, κλείσαν τα ακροατήρια και έρχονται έξτρα μαθητές (ενώ δεν είναι ελεύθερη η παρακολούθηση διαλέξεων), ίσως εν όψει της λύσης του Κυπριακού, ή λόγω του κύματος επαναπροσέγγισης.

Και στα σχολεία είναι γλώσσα επιλογής, στο δικό μου το σχολείο όσα τμήματα είχαν τα Γαλλικά είχαν και τα Τούρκικα.

Εδώ που μένω ακούω το χότζα από την κατεχόμενη Λευκωσία, κάθε βράδυ στις 8:40 μμ, ίσως λόγω Ραμαντάν, αλλά Ε ΚΑΙ; Άλλο Τούρκικα, άλλο Τούρκοι και άλλο Τουρκική Πολιτική και Κυβέρνηση.

Σοοο... =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Χμμμ...
Δεν έχω κάποια προκατάληψη...απλώς δεν θα επέλεγα να τη μάθω γιατί δε με συγκινεί σαν γλώσσα ιδιαίτερα...και η ίδια η κουλτούρα της Τουρκίας γενικότερα δεν με τρελαίνει.

Ούτε και μένα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω τους τουρκους συνομιλικους που γνωρισα μια χαρα παιδια μου φανηκαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Εγω συμφωνω απολυτα με την ιδεα. Θα ηθελα πολυ να μαθω.

Ειναι προφανες οτι ειτε θελεις να πολεμησεις καποιον ειτε να πιασεις φιλιες μαζι του, καλο ειναι να ξερεις τη γλωσσσα του.
Οποτε θα ωφεληθουμε ολοι, αρειμανιοι και φιλησυχοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Εσύ είσαι αρειμάνιος ή φιλήσυχος;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top