Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Αύριο γράφω Αρχαία, δεν έχω τη μετάφραση του 7 και επειδή δεν ξέρω τίποτα παρακαλώ λτε τη μετάφραση, γιατί δεν έχω και πολλές ελπίδες να περάσω τη βάση. Εάν πέσει αυτό θα γράψω κάτω από 8.

Όσο πιό γρήγορα το βάλετε τόσο το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Υστερα από αυτά καθένας από τους στρατηγούς απολογήθηκε με συντομία ( γιατί δεν επιτράπηκε σε αυτούς βέβαια να απολογηθούν όπως όριζε ο νόμος) και εξέθεταν αναλυτικά τα όσα είχαν γίνει, ότι δηλαδή οι ίδιοι έπελεαν εναντίον των εχθρών, ενώ την περισυλλογή των ναυαγώ την ανέθεσαν σε άντρες ικανούς μεταξύ των τριηράρχων οι οποίοι ήδη είχαν διατελέσει στρατηγοί, δηλαδή στο Θηραμένη και στο Θρασύβουλο και σε άλλους τέτοιους και είπαν ότι αν ίσως κάποιους πρέπει ( να κατηγορήσουν) αυτοί κανένα άλλο δεν μπορούν να κατηγορήσουν, σχετικά με το θέμα της περισυλλογής ( των ναυαγών) παρά αυτούς στους οποίους είχε δωθεί η εντολή. << Και επειδή, βέβαια, αυτοί μας κατηγορούν, έλεγαν, εμείς πάντως δεν θα πούμε ψέματα, ισχυριζόμενοι ότι αυτοί είναι υπεύθυνοι, αλλά [θα πούμε] ότι η μεγάλη κακοκαιρία ήταν εκείνο που εμπόδιζε την περισυλλογή>>. Ως μάρτυρες γι'αυτά έφερναν τους κυβερνήτες (των πλοίων) και άλλους πολλού από τους συμπολεμιστές. Τέτοια επιχειρήματα προβάλωντας έπειθαν το λαό' πολλοί μάλιστα απ' τους απλούς πολίτες , αφού σηκώνονταν επάνω, ήθελαν να εγγυηθούν ( γιαν να αποφύγουν οι στρατηγοί την προφυλάκιση)΄ και φάνηκε καλό να αναβάλουν για άλλη συνεδρίαση' ( γιατί εκείνη την ώρα ήταν αργά και δεν θα μπορούσαν να βλέπουν καθαρά τα χέρια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Αχ, σε ευχαριστώ πολύ.:):thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
σε εμας παντως το 7 επεσε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
εμενα μου επεσε το 6.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalMare

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ελεος εμας για κειμενο στοις εξετασεις μας εβαλε απο αρειανο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonisp1

Νεοφερμένος

Ο jonisp1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
εαν λες για 3 γυμνασιου και εμας αυτο μας εβαλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Επισης το 7!!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ισαβέλλα

Νεοφερμένος

Η Ισαβέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σίφνος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εμας το 9 έπεσε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxeilasfc

Νεοφερμένος

Ο zaxeilasfc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να ρωτήσω αν στο βιβλίο των αρχαίων στη σελ12 στην άσκηση 5 το τελευταίο είναι κεκομίζονται....Αν όχι τι είναι;
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kass0la

Νεοφερμένος

Η Kassy Christina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Συγνωμη.. εχω μπροστα μου το βιβλιο αρχαιων στη σελια που λες...και βρηκα την ασκηση 5 την εχω γραμμενη αλλα τι ακριβως θες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
θέλω να μου πεις αν στο τελευταίο παράδειγμα της άσκησης 5 η λύση είναι κεκομίζονται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kass0la

Νεοφερμένος

Η Kassy Christina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Νομιζω ναι..ετσι το εχω σημιομενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kass0la

Νεοφερμένος

Η Kassy Christina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αν το παρει λαθος δεν ξερω τι να σου πω..αλλα ετσι το εχω! ;) Good LuCk :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Λάθος! Ο τύπος είναι κεκόμισνται διότι το α' πρώσοπο είναι κεκόμισμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Λάθος! Ο τύπος είναι κεκόμισνται διότι το α' πρώσοπο είναι κεκόμισμαι.

Βασικά, ζητώ συγνώμη, αλλα και εγώ λάθος έκανα, ο σωστός τύπος είναι:
κεκομισμένοι εισί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos1994

Νεοφερμένος

Ο αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πως ειναι η χρονική αντικατάσταση του "κυνδηνευη"εχω μπερδευτει..:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top