Μαγεία

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Συστάσεις δεν χρειάζονται.....Είναι ένα αρκετά αμφιλεγόμενο θέμα.........
Όποιος θέλει ας μου πει αν πιστεύει ότι υπάρει μαγεία, πως την αντιλαμβάνεται και γιατί.......
Προς Θεού (!) μην αναφέρεται τον Χάρρυ Πότερ ή τρικ τύπου Ντέιβιντ Κόπερφιλντ...... Καταλαβαίνετε τι εννοώ.......

( Αν και τελικά θα ασχοληθούν λίγα συγκεκριμένα άτομα, απλά για να πουν εξυπνάδες, δεν πειράζει...... Εγώ πραγματικά προσπάθησα....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alecs327

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγω κατα τη γνωμη μου λεω οτι υπαρχει μαγεια......και ειναι εργο του διαβολου.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Όχι δε πιστεύω, εκτός κι αν την εννοείς μεταφορικά.

Εγω κατα τη γνωμη μου λεω οτι υπαρχει μαγεια......και ειναι εργο του διαβολου.......

Έργο σαν τι, δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Ούτε εγώ πιστεύω ότι υπάρχει :magic:....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Το γιατί θέλω να μάθω.... Σας φαίνεται παράξενο, γελοίο, κάτι άλλο; Τεκμηριώστε το.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
:magic:
:magic:
:magic:
:magic:
:magic:
:magic:
:magic: θα ερθουν να σας παρουν...ΜΠΟΥ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alecs327

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Η μαγεία είναι η επίκληση σκοτεινών δαιμονικών δυνάμεων για να προκαλέσει κάποιος ένα «καλό», αλλά συνηθέστερα ζημιά, κακό, ασθένεια, θάνατο κλπ. σε έναν συνάνθρωπό του. Η εκδίκηση είναι συνήθως ο λόγος που οδηγεί κάποιον στη μαγεία. Ήταν γνωστή στους αρχαίους λαούς και στους βυζαντινούς, είναι δε αποτέλεσμα ειδωλολατρικών αντιλήψεων για την ύπαρξη μυστηριωδών δυνάμεων στα αντικείμενα και τα φαινόμενα της φύσης.
Οι μάγοι θεωρούν ότι ορισμένα μέρη του ανθρώπινου σώματος έχουν μαγικές ιδιότητες. Διδάσκουν επιπλέον ότι υπάρχουν «μαγικοί» ή «τυχεροί» αριθμοί, ημέρες, ημερομηνίες, γράμματα, αντικείμενα, ήχοι κλπ. Χρησιμοποιούν μεθόδους λευκής ή μαύρης μαγείας, τρυπούν ομοιώματα ανθρώπων για να τους βλάψουν, πετούν στο σπίτι εκείνου που θέλουν να εκδικηθούν διάφορα μάγια, μαντήλια με κόμπους για να τον «δέσουν» κλπ. Το χειρότερο απʼ όλα είναι ότι δυστυχώς οι μάγοι και οι μάγισσες χρησιμοποιούν ακόμη και αντικείμενα λατρείας και ευσέβειας, π.χ. εικόνες, κεριά, λαμπάδες, θυμίαμα κλπ. Είναι το έσχατο σημείο ψυχικής και ηθικής κατάπτωσης, τα ιερά αντικείμενα που προορίζονται για τη λατρεία του Θεού να προσφέρονται τελικά στη λατρεία του διαβόλου!
Η Εκκλησία μας καταδικάζει τη μαγεία, διότι μαγεία σημαίνει υποδούλωση στον διάβολο, σημαίνει έλλειψη αγάπης, σημαίνει άγνοια και απουσία πίστεως στον αληθινό Θεό. Μας καλεί να μείνουμε μακριά από τις μεθόδους αυτές, που αποτελούν στην πραγματικότητες μεθοδείες του διαβόλου. Από την Εκκλησία μας καταδικάζονται ακόμη η επίκληση των δαιμόνων, η μαγγανεία (δηλ. η παρασκευή «μαγικών» φίλτρων), οι κατάρες και τα αναθέματα, η συμμετοχή σε πνευματιστικές εκδηλώσεις και σατανιστικές τελετές, η μέθοδος του υπνωτισμού, η καταφυγή σε ονειροκρίτες, η κερδοσκοπία από την εκμετάλλευση εύπιστων ανθρώπων που ανοήτως πιστεύουν σʼ αυτά.
Οι πελάτες που καταφεύγουν στους ανθρώπους αυτούς (και φυσικά τους πληρώνουν αδρά) έχουν χάσει τη ζωντανή πίστη τους, έχουν λησμονήσει τον αληθινό Θεό. Πώς μπορείς να λέγεσαι χριστιανός, βαπτισμένος στο όνομα της Αγίας Τριάδος και να επηρεάζεται η ζωή σου από τις δοξασίες πρωτόγονων λαών; Στη ζωή μας όλοι συναντούμε δυσκολίες, προβλήματα, αναποδιές. Σε μια τέτοια κρίσιμη στιγμή, το να τρέξεις στις μάγισσες δεν είναι λύση, είναι διάλυση! Υποδούλωση στο διάβολο, ευτελισμός της προσωπικότητάς σου, άρνηση του Χριστού. Τότε η καρδιά γίνεται χώρος δαιμονικής κυριαρχίας και η ζωή χάνει κάθε ομορφιά. Στις δύσκολες στιγμές της πορείας μας σʼ αυτόν τον κόσμο θα βρούμε μεγάλη ανακούφιση και παρηγοριά αν αναθέσουμε κάθετι στον Θεό. Η προσευχή, η θεία Κοινωνία, η μελέτη του θείου λόγου θα μας χαρίσουν τα εφόδια να σταθούμε στα πόδια μας και να συνεχίσουμε με αισιοδοξία το ταξίδι της ζωής για να παλέψουμε με κάθε αντιξοότητα.
πηγη= neotita.gr
νομιζω οτι αυτο τεκμηριωνει την απαντηση...... :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Αυτό ήταν αντεγραμμένο κείμενο...... Και ο Χίτλερ έτσι όπως τα παρουσίαζε τα πράγματα λογικά φαίνονταν εκ πρώτης όψεος..............Δική σου άποψη; Πώς το κρίνεις; Τί κακό έχουν τα φίλτρα δηλαδή;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Εγω κατα τη γνωμη μου λεω οτι υπαρχει μαγεια......και ειναι εργο του διαβολου.......

Μπουυυυυυυυυυυ :lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
βασικα εγω δεν ξερω αν υπαρχει η οχι μαγεια...
παντως ξερω πως ακομα και σημερα υπαρχουν πολλες παγανιστικες θρησκειες οπως π.χ. η wicca..που σχετιζονται αμεσα με την μαγεια και τις επικλησεις....
ειναι σιγουρα ενα αμφιλεγομενο θεμα...αλλα οτι υπαρχουν τετοια φαινομενα και ανθρωποι που πιστεουν στην μαγεια...υπαρχουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Μαγεία υπάρχει όταν πιστεύεις ότι υπάρχει. Και μόνο τότε τα κακά που παθαίνεις τα ρίχνεις σ' αυτήν, αντί να κοιτάξεις τι λάθη έχεις κάνει και έχεις φτάσει σ' αυτήν την κατάσταση. Είναι μια ωραία δικαιολογία η μαγεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Μαγεία...χμ...δεν είμαι απόλυτη πάνω στο θέμα. Καλά ακρότητες τύπου είναι πράγματα του σατανά είναι γτπκ:p
Βασικά σκέφτομαι κατά καιρούς διάφορα πράγματα. Για παράδειγμαο χριστός...σίγουρα ήταν ιστορικά πρόσωπο. Εντάξει έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν πιστεύω ότι λέγεται, αλλά παρόλα αυτά πιστεύω ότι είχε κάποιες ιδιαίτερες δυνάμεις. Ήταν διαφορετικός. Ως εκεί. Βασικά ως εκεί πιστεύω ότι φτάνει και η μαγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
βασικα εγω δεν ξερω αν υπαρχει η οχι μαγεια...
παντως ξερω πως ακομα και σημερα υπαρχουν πολλες παγανιστικες θρησκειες οπως π.χ. η wicca..που σχετιζονται αμεσα με την μαγεια και τις επικλησεις....
ειναι σιγουρα ενα αμφιλεγομενο θεμα...αλλα οτι υπαρχουν τετοια φαινομενα και ανθρωποι που πιστεουν στην μαγεια...υπαρχουν....

Συμφωνώ απόλυτα με την _elena_. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

internet_robber

Νεοφερμένος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
εγώ θα δώσω την ίδια απάντηση που δίνω όταν με ρωτάνε αν υπάρχει ο θεός..
ο διάβολος είναι δημιούργημα του θεού και από προσωπική εμπειρία 1000% σας λέω ότι ο διάβολος υπάρχει .. άρα υπάρχει και ο δημιουργός του ..
το ίδιο συμβαίνει και με την μαγεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω με ποια έννοια χρησιμοποιείτε την λέξη "μαγεία",πάντως αναμφισβήτητα υφίστανται σκοτεινές δυνάμεις.
Το δέχεται και ο χριστιανισμός και μάλιστα το αντιμετωπίζει δραστικά (βλ. εξορκισμός)
Το να αγνοούμε αυτές τις έννοιες καθώς και τον πιθανό κίνδυνο είναι ακόμη χειρότερο.
Πιστεύω πως υπάρχουν τέτοιες δυνάμεις,αλλά ταυτόχρονα γνωρίζω και τον τρόπο με τον οποίο θα τις αντιμετωπίσω,δηλαδή,με την πίστη μου στο Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
προβληματιστηκα κι εγω πολυ πανω στο θεμα "μαγεια"...Δεν ξερω αν υπαρχει η ειναι απλα ενα γεννημα στη φαντασια καποιων.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καταρχάς να πω ότι το βρίσκω απαράδεκτο σε ένα φόρουμ που γράφουν ως επί το πλείστον μαθητές και παιδιά από 10 χρονών μέχρι 18 , να ανοίγει κάποιος μεγάλος άνθρωπος θέμα για τη "μαγεία" και μάλιστα χωρίς να ξεκαθαρίζει και τη θέση του για ποιό λόγο ρωτάει
Η οποία ενασχόληση με αυτήν καταλήγει τους ανθρώπους είτε σε εγκλήματα είτε σε ψυχιατρεία είτε σε εξορκισμούς
Ο Θεός δεν κάνει κολπάκια και τρικ για να ξεγελάσει τις ανθρώπινες ψυχές που τόσο αγαπάει
Δεν παίζει ο Θεός , δεν κουνάει ποτήρια , δεν κάνει ψέμματα ότι είναι η φωνή νεκρού μας συγγενή για να κοροϊδέψει , δεν λέει το φλυτζάνι τα χαρτιά και όποια άλλη ανοησία
Ο Θεός ξεδιπλώνει τη θεία Χάρη στις ψυχές των ανθρώπων μικρών και μεγάλων που αγαπούν και ζουν προσπαθώντας να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι
Ο Θεός θωρακίζει τις ψυχές των ανθρώπων και τις γεμίζει πραγματική ευτυχία
Δυστυχώς υπάρχει μαγεία , και από τις επιπτώσεις της , έχουν καταστραφεί οικογένειες ολόκληρες και μεμονωμένα άνθρωποι από την ενασχόλησή τους με αυτή ή από την προσβολή τους από άλλους που προκάλεσαν το κακό
Λευκή μαγεία και Μαύρη μαγεία είναι κάτι που δεν έχει σημασία
Ο Διάβολος είναι διάβολος είτε φορέσει λευκό ένδυμα είτε μαύρο
Καλό θα είναι όποιον τον ενδιαφέρει αυτό το θέμα να διαβάσει αυτό το άρθρο
https://www.oodegr.com/oode/asynithista/apokryfismos/mavres_dynameis.htm
Αναδημοσίευση από το βιβλίο "Γέροντος Παϊσίου"

Με μια πρόταση
Οι μαύρες δυνάμεις του σκότους είναι αδύναμες
Οι άνθρωποι τις κάνουν δυνατές
με την απομάκρυνση τους από τον Θεό,
γιατί έτσι δίνουν δικαιώματα στον διάβολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Πρώτον δεν είμαι μεγάλος. Δεύτερον αφού άνοιξα το θέμα κατάλαβα από τις απαντήσεις ότι ήταν λάθος και έκανα ο ίδιος αναφορά για το τόπικ στους συντονιστές.... Κατάλαβα το λάθος, διότι με τη λέξη μαγεία σχεδόν όλοι καταλήγετε να τη συνδέετε με τη συγκεκριμένη οντότητα- ύπαρξη από δ και μπορεί να ειπωθούν περίεργα πράγματα...
Μαγεία θα μπορούσε να είναι ή ένα φάρμακο με βότανα ή οι θεραπευτικές ιδιότητες που έχει κάποιος ή με μεταφορική έννοια ακόμα και ένα ηλιοβασίλεμα..... Τέλος, ο πατήρ Παίσιος επειδή έχω βιβλίο του φαίνεται να λέει ωραία πράγματα, δυστυχώς δεν είχα το χρόνο να μελετήσω περισσότερα σχετικά..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Θέλω να σου ζητήσω ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΜΗ Δημήτρη μου γιατί νόμιζα πως το 35 ήταν η ηλικία σου αλλά ήταν τα μηνύματα που έχεις γράψει
Δηλαδή τώρα θα σε έκανα 36 και μετά από λίγο 37
Και όταν θα έφτανες 100 και πάνω θα τρόμαζα :jumpy::lol::)
Συγνώμμη και πάλι
Ανακουφίστηκα που δεν είσαι 35 και δεν σε ενδιαφέρει το θέμα αυτό τόσο πολύ
Αλλο το να λέμε "Μαγευτικό ηλιοβασίλεμα" και άλλο να κάνουν κάποιοι κακό στους συνανθρώπους τους
Από ενδιαφέρον και ανησυχία αντέδρασα
οκ ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
πιστευω οτι υπαρχει "μαγεια" οχι σε σχεση με φιλτρα και μαντειες και αλλα τετοια κουλα αλλα ως εργο του διαβολου ..οτι γινονται τελετες μαυρης μαγειας (οχι οτι υπαρχει και λευκη) ειναι γνωστο σε ολους..το αν αυτες εχουν καποιο νοημα ή ειναι μια βλακεια ,το κρινει ο καθενας για τον εαυτο του..για μενα ορισμενες απο αυτες οντως εχουν καποιο νοημα γιατι εχουν προκαλεσει καταστασεις που δεν θα μπορουσαν να προκληθουν παρα μονο με την συνεργασια καποιας ανωτερης δυναμης..και αναφερω τους δαιμονισμενους (που πιστευω ακραδαντα οτι υπαρχουν..) που περιηλθαν σε αυτην την κατασταση επειτα απο "αντιπαλοτητες" με κυκλους "μαγων" (το σατανιστες μου ακουγεται καλυτερο)..τελος,να πω οτι θεωρω οτι πραγματικοι σατανιστες ειναι λιγοι αρα και λιγες ειναι οι πραγματικες τελετες μαγειας..πολλοι θελουν να λεγονται σατανιστες αλλα δυναμη πανω σε καποιους αλλους εχουν ελαχιστοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top