Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο)

arisdim

Νεοφερμένος

Ο arisdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για το επιστήμης υπολογιστών Κρήτης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Απο ότι έχω ακούσει είναι η καλύτερη πανεπηστημιακή σχολή στην Ελλάδα όσον αφορά το computer science. Έχουν καταξιωμένους καθηγητές και επίσης συνεργάζονται και στενα με το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας πράγμα που αν ασχοληθείς σου δίνει ένα πολύ γερό πάτημα μετά. Πολύ καλή επιλογή αν σε ενδιαφέρει το computer science.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnight_talker

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τα αποτελέσματα για μένα ήταν τρελή έκπληξη. 90% ήμουν Σάμο. Και το υπόλοιπο 10% ήμουν...πιό κάτω δηλαδή σε ΤΕΙ. Και ξαφνικά μου βγαίνει αυτό στο site του υπουργείου...Τρέλα! Λοιπόν, θέλω να ζητήσω και γω γνώμες για τη σχολή από όσους έχουν βρεθεί εκεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Το μόνο που μπορώ να πω, και όχι απο προσωπική εμπειρία είναι οτι έχω ακούσει απο πολλούς οτι είναι η καλύτερη σχολή πληροφορικής στην Ελλάδα. Έχει πολύ αξιολογους καθηγητές και επίσης είναι δίπλα και συνεργάζεται με το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας το οποίο είναι απο τα κορυφαία στην Ευρώπη και έχεις μεγάλες πιθανότητες τελειώνοντας το, να ασχοληθείς εκεί (αν είσαι και καλός, ε.)

Καλός ακαδημαικός πολίτης λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnight_talker

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
πώ πω ερημιά στη σχολή μου...! μα καλά κανείς δεν πέρασε εδώ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Εγώ δεν σπουδάζω ούτε πέρασα εκεί,αλλά έχω ακούσει από πολλούς πως είναι πολύ καλή σχολή.Συγχαρητήρια btw :up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just_rock

Νεοφερμένος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Παιδια κ εγω γι'αυτη τη σχολη ενδιαφερομαι και εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια...Απλα κ εγω θα ηθελα τη γνωμη καποιου που να ξερει σιγουρα!!!:xixi:

Θα ηθελα καποιος να μου πει με σιγουρια αν ειναι αυτη η καταλληλη σχολη για μενα..
Θελω να ασχοληθω περισσοτερο με το software αλλα και με το hardware ομως οχι και με τηλεπικοινωνιες και κατι τετοια...Αποκλειστικα και μονο με αυτα...Ειναι η καταλληλη σχολη???:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Θα ηθελα καποιος να μου πει με σιγουρια αν ειναι αυτη η καταλληλη σχολη για μενα..
Θελω να ασχοληθω περισσοτερο με το software αλλα και με το hardware ομως οχι και με τηλεπικοινωνιες και κατι τετοια...Αποκλειστικα και μονο με αυτα...Ειναι η καταλληλη σχολη???:what:

Χαχά, επιτέλους κάποιος που θέλει και αυτή τη σχολή :xixi:
Έπεσες σε καλά χέρια γιατί το έχω ψάξει. Αυτό το τμήμα προσφέρει γενικές γνώσεις, τόσο σε θέματα hardware όσο και σε software. Αν και κανένα τμήμα πληροφορικής προπτυχιακών σπουδών δεν προσφέρει αποκλειστικά και μόνο γνώσεις σε software ή αποκλειστικά σε hardware. Τελειώνοντας, αυτή τη σχολή, έχοντας πάρει μια ιδέα μπορείς να ακολουθήσεις κάποιες μεταπτυχιακές σπουδές στο αντικείμενο που θέλεις συγκεκριμένα. Απ' ό,τι θυμάμαι, μετά απο το 5το εξάμηνο, επιλέγεις εσύ ποιά μαθήματα θα ακολουθήσεις (υπάρχουν όμως 2-3 μαθήματα "κορμού" που δε μπορείς να μην τα παρακολουθήσεις) βάσει των δικών σου προτιμήσεων ;) (απλά δε θυμάμαι από ποιο εξάμηνο και μετά γίνεται αυτό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just_rock

Νεοφερμένος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Χαχά, επιτέλους κάποιος που θέλει και αυτή τη σχολή :xixi:
Έπεσες σε καλά χέρια γιατί το έχω ψάξει. Αυτό το τμήμα προσφέρει γενικές γνώσεις, τόσο σε θέματα hardware όσο και σε software. Αν και κανένα τμήμα πληροφορικής προπτυχιακών σπουδών δεν προσφέρει αποκλειστικά και μόνο γνώσεις σε software ή αποκλειστικά σε hardware. Τελειώνοντας, αυτή τη σχολή, έχοντας πάρει μια ιδέα μπορείς να ακολουθήσεις κάποιες μεταπτυχιακές σπουδές στο αντικείμενο που θέλεις συγκεκριμένα. Απ' ό,τι θυμάμαι, μετά απο το 5το εξάμηνο, επιλέγεις εσύ ποιά μαθήματα θα ακολουθήσεις (υπάρχουν όμως 2-3 μαθήματα "κορμού" που δε μπορείς να μην τα παρακολουθήσεις) βάσει των δικών σου προτιμήσεων ;) (απλά δε θυμάμαι από ποιο εξάμηνο και μετά γίνεται αυτό).

δηλαδη εσυ πιστευεις οτι θα κανω καλα αν παω σ'αυτην την σχολη ετσι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Δε μπορώ να σου πω εγώ ποια σχολή να επιλέξεις ή τουλάχιστον να κρίνω αν θα είναι καλή η επιλογή σου. Αν σε ενδιαφέρει πολύ το software, καλή είναι και η Τηλεπικοινωνιών Αθήνας. Έχει κάθε εξάμηνο μάθημα προγραμματισμού. Η επιλογή δική σου. Εγώ προσωπικά επιλέγω αυτή τη σχολή επειδή έχω σπίτι να μείνω χωρίς να νοικιάζω ή να χρειάζεται να μένω με τους γονείς μου. Ίσως αν δεν είχα σπίτι, να επέλεγα αλλού... όπως καταλαβαίνεις πολλοί είναι οι παράγοντες που επηρεάζουν την επιλογή σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Όλες οι προπτυχιακές σπουδές σχεδόν, σου δίνουν γενικές γνώσεις, ωστε να εμβαθύνεις μετά εκεί που θες με κάποιο Master. Όχι μόνο της επιστήμης υπολογιστών.

Just_rock: Σε αντίστοιχη έρευνα πριν κανένα χρόνο, αυτή η σχολή έχει βγει πρώτη στην Ελλάδα.

Σαν σχολή ασχολείται με την ολότητα των υπολογιστών, έχει πολύ καλούς και γνωστούς καθηγητές και συνεργάζεται και στενά με το Ίδρυμα τεχνολογίας και έρευνας με ότι μπόνους μπορείς να φανταστείς μπορεί να προσφέρει κάτι τέτοιο (δεν θα σε χάλαγε να ασχοληθείς εκεί με το που τελειώσεις, ή τελειώνοντας)

Το μεγάλο του - είναι οτι είναι στο Ηράκλειο, που πέρα οτι πρέπει να πάρεις καράβι/αεροπλάνο αν μένεις στην ηπειρωτική Ελλάδα είναι και σκατά πόλη, με χάλια δρόμους, κατοίκους και δεν συμμαζεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Το μεγάλο του - είναι οτι είναι στο Ηράκλειο, που πέρα οτι πρέπει να πάρεις καράβι/αεροπλάνο αν μένεις στην ηπειρωτική Ελλάδα είναι και σκατά πόλη, με χάλια δρόμους, κατοίκους και δεν συμμαζεύεται.

Καταρχήν επειδή μένω Ηράκλειο, μπορώ να πω ότι όντως οι δρόμοι είναι σκατά. Το "χάλια κατοίκους" πως το κρίνεις δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Καταρχήν επειδή μένω Ηράκλειο, μπορώ να πω ότι όντως οι δρόμοι είναι σκατά. Το "χάλια κατοίκους" πως το κρίνεις δηλαδή;

Επειδή μένω και εγώ Ηράκλειο :P

Δεν μπορώ να το αναλύσω παραπάνω, γιατί είναι κάτι που έχω μαζέψει όλα τα χρόνια που μένω εκεί. Θα συναντήσεις άτομα πολύ άξεστους και γλοιώδεις, για να μην μιλήσω για τους χωριατοπέτσακες που εκτός των άλλων είναι και επικίνδυνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Titakos

Νεοφερμένος

Ο Titakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Παιδιά με ενδιαφέρει και εμένα; Μήπως μπορώ να βρώ αποτελέσματα αξιολόγησης της σχολής πουθενά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just_rock

Νεοφερμένος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Παιδια ηρεμα με το ηρακλειο...ρεθυμνο μενω αλλα ξερω καποιους ανθρωπους και δεν μου φαινονται κακοι...κ εγω θα ηθελα τα αποτελεσματα αν μπορει κανεις να βοηθησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Επειδή μένω και εγώ Ηράκλειο :P

Δεν μπορώ να το αναλύσω παραπάνω, γιατί είναι κάτι που έχω μαζέψει όλα τα χρόνια που μένω εκεί. Θα συναντήσεις άτομα πολύ άξεστους και γλοιώδεις, για να μην μιλήσω για τους χωριατοπέτσακες που εκτός των άλλων είναι και επικίνδυνοι.

Ναι ρε φίλε χαλάρωσε. Άξεστοι και γλοιώδεις υπάρχουν παντού. Μην τους κρίνεις όλους, από κάποιους λίγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Παιδιά με ενδιαφέρει και εμένα; Μήπως μπορώ να βρώ αποτελέσματα αξιολόγησης της σχολής πουθενά;

Ένα paper είναι, δεν το έχω πρόχειρο και δεν θυμάμαι και που να το βρείς :/

Με ένα πρόχειρο search βρήκα αυτό:

https://review.epe.org.gr/doc.php?q=5

Αν και είναι κάπως παλιό και δεν μπορώ να ερμηνεύσω τα νούμερα. Δείτε καλύτερα εδώ:

https://review.epe.org.gr/

Το τι σημαίνουν, έχει και μερικά χρήσιμα συμπεράσματα.

Πάντως, παρόλο που πχ βλέπω πρώτα τμήματα που το αντικείμενο τους είναι αρκετά περιορισμένο. Οπότε καλά θα είναι να το συνδυάσετε με βάση τον οδηγό σπουδών κάθε πόλης και όχι να πάρετε τυφλά τα νούμερα.

@Evris, δεν διαφωνώ - το λέω άλλωστε - αλλα δεν είναι λίγοι και δυστυχώς πάντα είναι σε θέσεις που θα πρέπει να συναναστραφείς μαζί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sentro

Νεοφερμένος

Ο Sentro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγω απο την αλλη σκεφτομαι για το τμημα επιστημης και τηλεπικοινωνιων πελλοπονησου (Τριπολη)...εχει κανεις καμια γνωμη για τη σχολη αυτη?? ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Δε θα στο προτεινα...σαν σχολή δεν έχει ιδιαίτερη φήμη,και φυσικά απο θέμα πόλης κλαφ'τα...αν αξιζε σαν σχολή,δε θα κοίταγα την πόλη...αλλα τουλάχιστον 4 χρόνια σε μια μέτρια σχολη,ζώντας σε μια μέτρια πόλη...ε αν μπορείς απεφυγέ το:P
Υγ:Σου ανεβάζω και τον οδηγό σπουδών,σε περίπτωση πυο σ'ενδιαφέρει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • os2008.pdf
    418 KB · Εμφανίσεις: 639

Sentro

Νεοφερμένος

Ο Sentro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
χεχε καταλαβα....ευχαριστω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top