Μαθητικά Συντονιστικά Συμβούλια (15μελή-5μελή)

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ας συζητησουμε εδω γενικα για τα συντονιστικα συμβουλια ταξης/σχολειου.

Σε απαντηση σε ποστ του qwerty...

Δεν ειναι παντα προφαση. Καλως ειπες οτι υπαρχουν και παιδια που οντως δε θελουν ευθυνες. Εγω ομως προσωπικα, αν κατεβαινα στο δεκαπενταμελες θα εβγαινα. Το διαπιστωσα κατ'αρχην απο την απορια ολων που δεν κατεβηκα και δευτερον απο καποιους πραγματικα ακυρους που εξελεγησαν. Δεν κατεβηκα λοιπον, οχι επειδη δεν θα με εβγαζαν, αλλα επειδη δεν ηθελα θεσμοθετημενες ευθυνες σε σχολικο επιπεδο. Η δουλεια των συμβουλιων και δη του δεκαπενταμελους δεν ειναι αστεια. Συνηθως συμμετεχω στις συνεδριασεις σαν παρατηρητης και λαμβανω μερος σε ολες τις συνελευσεις ενεργα. Οποτε μπορω επισης επηρεαζω με τη γνωμη μου. Κι εχω και καποιους δικους μου που εξελεγησαν στο συμβουλιο. Απλως δεν ηθελα να εχω επισημα ευθυνες, τουλαχιστον φετος. Του χρονου θα βαλω κι ας μη βγω. Δε με πειραξε ποτε το αποτελεσμα. Και στην πρωτη γυμνασιου εβαλα και πηρα μονο 26 ψηφους και δε μπηκα. Αλλα δε με πειραξε. Μονο και μονο οτι πηρα 26 χωρις να γνωριζω κανεναν, περα απο 8 ατομα του Δημοτικου και 2-3 φιλους απο το τμημα ηταν μεγαλη νικη για μενα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sonic

Νεοφερμένος

Ο Sonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αυτά τα 15μελή και τρίχες κατσαρές ήταν ένα ακόμα λιθαράκι στο τέλος της εκπαίδευσης και της αρχής του μεγάλου χαβαλέ στα ελληνικά σχολεία, κατά τις αρχές της δεκαετίας του '80.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν σε καταλαβαινω. Διαφωνεις με τη δημοκρατικη φωνη? Το αν δεν εφαρμοζεται παντου απο σωστα ατομα, ειναι γεγονος. Ουτε η κυβερνηση της χωρας ασκειται απο τα σωστα ατομα, αλλα ετσι γινεται. Δε μπορεις να αποκλεισεις κανενα δημοκρατικο πολιτη επειδη δε συμφωνει με τα προσωπικα σου κριτηρια.
Για τις αρχες του '80, ας μην το σχολιασω καλυτερα. Ηταν μια εποχη που το εκπαιδευτικο συστημα ηθελε να διωξει απο πανω του τα καρκινωματα της χουντοβασιλειας και καλα εκανε. Η μεταπολιτευση ειναι ιερη και δε μπορεις να καταδικαζεις τον εκδημοκρατισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αυτά τα 15μελή και τρίχες κατσαρές ήταν ένα ακόμα λιθαράκι στο τέλος της εκπαίδευσης και της αρχής του μεγάλου χαβαλέ στα ελληνικά σχολεία, κατά τις αρχές της δεκαετίας του '80.

Δηλαδή εσύ προτείνεις να καταργηθούν αυτά? Εγώ δεν λέω γα 15μελές αλλά για 5μελές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sonic

Νεοφερμένος

Ο Sonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Φυσικά

Δηλαδή εσύ προτείνεις να καταργηθούν αυτά? Εγώ δεν λέω γα 15μελές αλλά για 5μελές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και ποιος θα ασκει συντονισμο? Προτεινεις καταργηση, προτεινε και λυση ομως.
Το 5μελες και το 15μελες ειναι το ιδιο. Απλα λειτουργουν σε αλλο επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.


Τότε από ποιούς θα διοικείται (το σκότωσα) η τάξη? Οι καθηγητές δεν μπορούν να τα αναλαμβάνουν όλα! Π.χ. δεν μπορούν να κάθονται να μαζεύουν και να μετράνε τα λεφτά για τις εκδρομές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ειναι αυτο το θεμα. Το θεμα ειναι οτι αποτελουν ενα απο τα τρια συστατικα του σχολειου και ΔΕΝ δικαιουνται να λαμβανουν αποφασεις για τα υπολοιπα δυο τριτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν ειναι αυτο το θεμα. Το θεμα ειναι οτι αποτελουν ενα απο τα τρια συστατικα του σχολειου και ΔΕΝ δικαιουνται να λαμβανουν αποφασεις για τα υπολοιπα δυο τριτα.

Εννοείς τους μαθητές ή τους καθηγητές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εννοω οτι οι καθηγητες δεν εχουν δικαιωμα να λαμβανουν μονοι τους αποφαση για το σχολειο, δεν ειναι κτημα τους. Αποτελουν ενα απο τα τρια συστατικα του μερη και τα υπολοιπα δυο δικαιουνται επισης να εχουν ιση αποψη στις αποφασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babalu

Νεοφερμένος

Η Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικοι με αυτους που εκλεγουμε. κατα τ'αλλα τα μαθητικα συμβουλια μπορουν να δωσουν λυσεις σε πολλα προβληματα κ να βοηθησουν τους μαθητες σε δυσκολες καταστασεις ομολογουμενως καλυτερα απο τους καθηγητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Προς το παρόν, δεν έχω ακούσει για 5μελές ή 15μελές που να έχει κάνει κάτι ουσιαστικό για το σχολείο του. Στο σχολείο μας (και στο Λύκειο αλλά και στο Γυμνάσιο) το 15μελές ασχολείται μόνο με την πολυήμερη εκδρομή της τρίτης. Πέρσυ είχαν επίσης την ευθύνη να μαζέψουν χρήματα για να επιδιορθωθούν μερικές ζημιές που προκλήθηκαν λόγω κατάληψης...
Μπορεί βέβαια να μην ασχολήθηκα ποτέ με το να βάλλω υποψηφιότητα ή απλά να ενδιαφερθώ περαιτέρω (έτσι για να ξέρω τι στο καλό κάνουνε), αλλά δεν θυμάμαι να έκαναν τίποτα άλλο....

Το 5μελές, τη μόνη φορά που θυμάμαι πώς χρησίμευσε κάπου (εκτός απ τα χρήματα για εκδρομές κλπ) ήταν πέρσυ που είχαμε κάποια προβλήματα σαν τάξη λόγω πολύ ζωηρών μαθητών..... (για να μην το πω πιο χοντρα...:xixi:)
Τότε πραγματικά κάτι κάναμε, αν και ουσιαστικά μια τρύπα στο νερό, γιατί κάναμε τόσα συμβούλια και την 3ήμερη δεν την σώσαμε... Περιττό να σας πω ότι την χάσαμε επειδή δεν βρίσκαμε καθηγητές να μας συνοδεύσουν...

Γενικά πιστεύω ότι οι περισσότεροι από αυτούς που βάζουν υποψηφιότητα για 5μελές ή 15μελές, το κάνουν μόνο και μόνο για να το λένε/θυμούνται ή για να είναι περίφανοι που είναι δημοφιλείς και τους ψήφισαν άτομα...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FanIsHere

Νεοφερμένος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Και εγώ αυτό πιστεύω. Το κάνουν για να δείξουν ότι είναι κάποιοι και όχι γιατί θέλουν να βοηθήσουν πραγματικά το σχολείο. Γι' αυτό και δεν ασχολήθηκα κι εγώ ποτέ, εκτός από πέρυσι που έβαλα για 5μελές και βγήκα απλό μέλος. Δεν είναι οι ευθύνες, αλλά το ότι και να μπω, δεν θα κάνω και τίποτα. Απλά θα λέω ότι είμαι ο ... στο 15μελές. Ε, και? Αλλάζει κάτι? Τίποτα.

Και όσο για τις εφορεφτηκές... Μην το συζητήσουμε καλύτερα...
Είχα μπει στην 1η Γυμνασίου που δεν ήξερα που πάνε τα τέσσερα και έβγαλαν ένα παιδί με 400+ ψήφους, ενώ το σχολείο είχε γύρω στα 300+ παιδιά.

Πάντως, καλά είναι να υπάρχουν, έστω και τυπικά, για να μας θυμίζουν λίγο από Δημοκρατία. Εύχομαι πάντως να βελτιωθούν τα πράγματα και να κάνουν τίποτα πιο αποτελεσματικό αυτά τα άτομα που πέρνουν από εμάς κάτι, το οποίο σε λίγα χρόνια θα είναι μία μικρή δύναμη για εμάς, την ψήφο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπα, οσο ειναι και τωρα δυναμη σου αλλο τοσο θα ειναι και σε δυο χρονια, μην ανησυχεις! Οι νεοταξικες φανφαρες εχουν προβλεψει τα παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FanIsHere

Νεοφερμένος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Θα είναι μικρότερη βασικά. Γιατί περισσότεροι οι ψηφοφόροι και εμείς που ψηφίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αναλογικα ναι. Τα αποτελεσματα των εκλογων ομως δυστυχως δεν βγαινουν αναλογικα στην ουσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Eγώ έχω πάρει την περισσότερη δουλειά από όλο το πενταμελές, ως ταμίας. Έχω μαζέψει λεφτά για τρεις εκδρομές και έχω αγοράσει ένα ολοκαίνουριο ταμπλό ανακοινώσεων με λεφτά του ταμίου της τάξης, αφού πρώτα είχα πάρει τη συγκατάθεση του υπόλιπου πενταμελούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγω παλι δεν εχω κανει τιποτα για τη θεση που εξελεγην, αλλα για αλλα πραγματα!:P
ΠΧ. ασχολουμαι με την εκδρομη στα διαδικαστικα. Εγω μιλησα με CERN κι εκλεισα την επισκεψη, εγω συννεοουμαι με τον πρακτορα του ταξιδιωτικου και τετοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babalu

Νεοφερμένος

Η Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Eγώ έχω πάρει την περισσότερη δουλειά από όλο το πενταμελές, ως ταμίας. Έχω μαζέψει λεφτά για τρεις εκδρομές και έχω αγοράσει ένα ολοκαίνουριο ταμπλό ανακοινώσεων με λεφτά του ταμίου της τάξης, αφού πρώτα είχα πάρει τη συγκατάθεση του υπόλιπου πενταμελούς...


ναι αυτα ειναι μεχρι την δευτερα αντε και τριτη γυμνασιου! εμεις μεχρι και κουρτινες καινουριες ειχαμε παρει γιατι μας ειχαν σκιστει!!!!
αλλα μετα αρχιζεις και βαριεσαι...


οσο για τα 15μελη μην τα υποβαθμιζετε! και ειδικα τα μελη τους! εχουν πραγματικα πολλες ευθυνες και ας μην φαινεται!
ειδικα αν εισαι μεσα στα 3 πρωτα μελη οοο,τι και αν γινει στο σχολειο εισαι υποχρεωμενος να δωσεις λογο. ασε που σε κατηγορουν και για την συμπεριφορα των μαθητων.
εγω ημουν 15μελες και 2α και 3η γυμν. στην 2α απλο μελος, αλλα στην 3η που ημουν γραμματεας, μονο σε εμενα και τον προεδρο φωναζαν! μην τολμησει να γινει κατι αμεσως εμεις φταιγαμε! και τρωγαμε ολο το κραξιμο απο καθε ακυρο καθηγητη συν το "πρηξιμο" απο τα παιδια για εκδρομες, περιπατους κλπ...
πακετο με λιγα λογια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
οσο για τα 15μελη μην τα υποβαθμιζετε! και ειδικα τα μελη τους! εχουν πραγματικα πολλες ευθυνες και ας μην φαινεται!....

Δεν τα υποβαθμίζει κανένας είναι από μόνα τους εντελώς υποβαθμισμένα.

ειδικα αν εισαι μεσα στα 3 πρωτα μελη οοο,τι και αν γινει στο σχολειο εισαι υποχρεωμενος να δωσεις λογο. ασε που σε κατηγορουν και για την συμπεριφορα των μαθητων.....

Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να δώσει λόγο για τη συμπεριφορά κανενός μαθητή ακόμα και όποιος είναι μέλος του 15μελούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top