Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Θα ήθελα μια βοήθεια για μια εργασία για την χοληστερόλη.

Τα κεφάλαια είναι

Χοληστερόλη : Είδος μορίου,ρόλος του στο κύτταρο,ρόλος του στον οργανισμό

Πως αυξάνεται η χοληστερόλη στον οργανισμό? (λόγοι)

Τι προκαλεί η άυξηση της χοληστερόλης στον οργανισμό?

Πως αντιμετωπίζεται η αύξηση της χοληστερόλης στον οργανισμο?

Σας ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain:
Καλησπέρα.

Θα ήθελα μια βοήθεια για μια εργασία για την χοληστερόλη.

Τα κεφάλαια είναι

Χοληστερόλη : Είδος μορίου,ρόλος του στο κύτταρο,ρόλος του στον οργανισμό

Πως αυξάνεται η χοληστερόλη στον οργανισμό? (λόγοι)

Τι προκαλεί η άυξηση της χοληστερόλης στον οργανισμό?

Πως αντιμετωπίζεται η αύξηση της χοληστερόλης στον οργανισμο?

Σας ευχαριστώ
Για πού τη θες την εργασία?Θες links ή να σου δώσω ολόκληρο κείμενο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Για πού τη θες την εργασία?Θες links ή να σου δώσω ολόκληρο κείμενο?

Για την Βιολογία.Είμαι και θετική κατ βλέπεις :redface:

Καλύτερα ολόκληρο κείμενο,αλλά να μην σε βάζω σε κόπο.ότι θέλεις εσύ.

Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Για δες αυτό αν σου κάνει.Είναι η περίληψη των όσων λέει το βιβλίο της βιοχημείας για τη χοληστερόλη.Αν θες κάποιο κομμάτι πιο αναλυτικά πες.Παθολογικές καταστάσεις που αυξάνουν την χοληστερόλη - χοληστερίνη σου κάνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • chol.doc
    29.5 KB · Εμφανίσεις: 1,977

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Για δες αυτό αν σου κάνει.Είναι η περίληψη των όσων λέει το βιβλίο της βιοχημείας για τη χοληστερόλη.Αν θες κάποιο κομμάτι πιο αναλυτικά πες.Παθολογικές καταστάσεις που αυξάνουν την χοληστερόλη - χοληστερίνη σου κάνουν?

Μπα φίλε.Πιστεύω πως είναι αρκετά επιστημονική ενώ η καθηγήτρια ζήτησε απλή γλώσσα :redface::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain:
Μπα φίλε.Πιστεύω πως είναι αρκετά επιστημονική ενώ η καθηγήτρια ζήτησε απλή γλώσσα :redface::(


γιατί δεν ψάχνεις στο google??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Έχω ψάξει αλλά λίγα με βοήθησαν.Τέσπα την εργασία την παρέδωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
παιδιά αν μπορούσατε να μου δώσετε μια έτοιμη θα το εκτιμούσα πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μάλλον θα βοηθούσε να πας σε κάποια βιβλιοθήκη για να βρεις πράγματα σχετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τελικα πως πηγε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Φίλοι μου της θετικής κατεύθυνσης:bye:.

Αν μπορείτε θέλω να μου εξηγήσετε (*θα το ρωτήσω άυριο από την καθηγήτρια, αλλά αν γίνεται θέλω να το μάθω από σήμερα...) τον λόγο για τον οποίο κατά την αντιγραφή του DNA ή μία αλυσίδα μόνο αντιγράφεται συνεχώς, ενώ η άλλη ασυνεχώς και για αυτό χρειάζεται την "βοήθεια" της DNA δεσμάσης. για να σχηματιστούν οι φωσφοδιεστερικοί δεσμοί.
Και επί πλέον: όταν λέμε "ασυνεχώς", εννοούμε νουκλεοτίδιο-νουκλεοτίδιο (αν δεν συμβαίνει αυτό, τότε δεν βλέπω κανένα λόγο να γίνεται η σύνθεση ασυνεχώς);

*Σύντομα, ε; Όχι αύριο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όταν το DNA είναι γραμμικό και ανοίγει για να γίνει η αντιγραφή, στο ένα άκρο έχεις 3' και στο απέναντι 5'. Όμως, το Πριμόσωμα τοποθετεί το πρωταρχικό τμήμα πάντα ξεκινώντας από το 5' (οπότε αντίθετα από το 3' του αρχικού DNA)



Το ότι η αλυσίδα ξετυλίγεται προς τη φορά που δείχνει το βέλος δείχνει γιατί υπάρχει η ασυνέχεια. Αναγκαστικά, θα πρέπει στο τμήμα που θα ξετυλιχτεί μετά από αυτό που είναι ξετυλιγμένο να πάει το Πριμόσωμα και να φτιάξει πρωταρχικό τμήμα απέναντι από μία 3'. Οπότε θα γίνει κάπως έτσι:




Ελπίζω να βοήθησα, σήμερα τα έμαθα οπότε ούτε για μένα είναι 100% ξεκάθαρα. Στα κυκλικά μόρια ο καθηγητής μου είπε να το χωρίζω σε δύο κλάδους και να τους συμπεριφέρομαι σα γραμμικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ευχαριστώ!:thanks:

Τα ξεκαθάρισα αρκετά πλέον, αλλά θα ρωτήσω την καθηγήτρια για να είμαι απολύτως σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Παρακαλώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soultil

Νεοφερμένος

Ο soultil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας για την παρακάτω άσκηση:
Στον άνθρωπο τα κατσαρά μαλλιά επικρατούν των ίσιων και οι ελεύθεροι λοβοί των σταθερών. Ένα παντρεμένο ζευγάρι είναι ετερόζυγο και για τα δύο χαρ/κα. Ποιά η πιθανότητα α) το πρώτο τους παιδί να έχει σταθερούς λοβούς; β)η πρώτη κόρη τους να έχει ελεύθερους λοβούς και κατσαρά μαλλιά; γ)το επόμενο παιδί τους να είναι αγόρι με ίσια μαλλιά και ελεύθερους λοβούς;

Λύση:
Πρόκειται για πρόβλημα διυβριδισμού και μάλιστα η διασταύρωση δίνει την φ.α. 9:3:3:1 της διασταύρωσης της f1 γενιάς του mendel.
α)η πιθανότητα είναι 4/16=25%
β) Εδώ είναι το πρόβλημα. Εγώ απαντώ πως η πιθανότητα είναι 9/16, χωρίς να υπολογιστεί η πιθανότητα του φύλου (1/2) καθώς όπως διατυπώνεται το ερώτημα με δεδομένο πως το παιδί θα είναι κορίτσι καλλούμαστε να υπολογίσουμε την πιθανότητα να έχει τα χαρακτηριστικά που περιγράφονται.
Όμως, μου είπαν πως αυτό είναι λάθος, αφού έπρεπε να υπολογίσω και την πιθανότητα του φύλου, οπότε το αποτέλεσμα θα ήταν 9/32.
γ) αντίθετα εδώ που ζητάει να εξετάσουε την πιθανοτητα που αφορά το επόμενο ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΧΑΡ/ΚΑ υπολόγισα και το 50% για την περίπτωση να είναι αγόρι.

Πιστεύετε ότι η λύση μου και το σκεπτικό της είναι σωστό; Αυτή η σκέψη φαίνεται να επηρεάζει τη λύση καθώς η πιθανότητα μειώνεται στο μισό και το νέο νούμερο δεν έχει καμία σχέση με το αρχικό. Απλά θέλω ν αμου πείτε τη γνώμη σας και πως θα λύνατε εσεις την άσκηση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosextra

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Νομίζω ότι η διατύπωση του (β) όντως δε θέλει να πάρεις πιθανότητα για το φύλο, διότι λαμβάνει ως δεδομένο ότι θα αποκτήσει κόρη.
Και νομίζω ότι αντιδιαστέλλεται και με το (γ), όπου απαιτείται και το 1/2 του φύλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μάλλον δεν είναι 100% ξεκάθαρη η εκφώνηση.
Έτσι όπως το γράφει εγώ θα συμφωνούσα με τη δικιά σου λύση (9/16).
Αν το ερώτημα (β) ήταν "το πρώτο τους παιδί να είναι κορίτσι και να έχει ελεύθερους λοβούς και κατσαρά μαλλιά;" τότε σαφώς θα ήταν 9/32.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Η εκφώνηση είναι 100% ξεκάθαρη.

Δεν ζητά την πιθανότητα να γεννηθεί κορίτσι με κατσαρά μαλλιά και σταθερούς λοβούς, αλλά την πιθανότητα μία από τις κόρες που θα γεννήσει να έχει αυτά τα χαρακτηριστικά. Είναι σωστή η λύση που δίνεις για τα α,β.

Στο γ έχεις ένα λάθος. Η πιθανότητα να γεννήσει αγόρι με ελεύθερους λοβούς και ίσια μαλλιά είναι 3/32.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αφου δεν έδωσε απάντηση για το (γ) :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τα' χω παίξει...:jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top