Βία στα σχολεία απο τους εκπαιδευτικούς

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κανω copy paste αυτο που εγραψα στο τηρεαδ που μιλαει για την βια που πολλες φορες "μαρτυρουν" πολλα παιδια μικρης ηλικιας και οχι μονο απο τους γονεις τους:

Ξυλο ομως και αρκετο, ειχα βιωσει στο δημοτικο που πηγαινα απο τους δασκαλους μου...:(
Οχι γιατι δεν ειμουν καλος μαθητης.Αντιθετως.Απλως εκει και το μπραβο στο ελεγαν με δυνατο χαστουκι!(στ' αγορια μονο.)Και δεν υπερβαλω.
Μεσα στην ταξη επειδη κατι ειχα πει και ηταν πολυ σωστο και δεν το γνωριζαν τα αλλα παιδια κτλ κτλ, μου ειπε μπραβο και μου εδωσε τετοιο χαστουκι που εχασα ενα δοντι που κουνιοταν...:confused:
Ο λογος που ποτε δεν το ειπα στους δικους μου μεχρι που τελειωσα το δημοτικο;
Ηταν τοσο πανουργοι τα καθικια που μας περνουσαν με πολυ εξυπνο τροπο οτι οι γονεις μας γι' αυτον ακριβως τον λογο μας εστελναν εκει!:/:
Για την σκληρη πειθαρχια!
Αποτελεσμα, ολα τα αγορια στα διαλλειματα να ειμαστε και μεταξυ μας επιθετικα...
Εχω να σας πω πολλες ιστοριες...:| :(

Σε αυτο το thread μπορουμε να αναλυσουμε και να περιγραψουμε τις οποιες εμπειριες μας, ή και ιστοριες γνωστων οι γυρω απο το θεμα.
Αλλα και τι επιπτωσεις μπορει να εχει κατι τετοιο στην ψυχοσυνθεση του παιδιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ευτυχως που εχει αλλαξει η κατασταση ... γιατι εγω με τετοιες συνθηκες δεν θα πηγενα μαθημα ... και μην μου πειτε οτι ενα χαστουκι την ημερα κανει το φροντηστιριο περα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμένα μια φορά πήγε να με χτυπήσει ο γυμνασιάρχης και του έπιασα το χέρι. ΠΟΤΕ δεν θα το δεχόμουν, ακόμα κι αν ήμουν δημοτικό. Ούτε οι γονείς μου άφηνα να με χτυπούν χωρίς να αντιδρώ. Όποτε προσπαθούσαν να με χτυπήσουν προσπαθούσα να τους σταματήσω με νύχια και με δόντια. Θεωρώ απαράδεκτο να χτυπάει είτε ο γονιός είτε ο εκπαιδευτικός ένα παιδί μιας και είναι κάτι ταπεινωτικό που του μειώνει την αξιοπρέπεια. Ποτέ δεν κατάλαβα τα παιδιά που κάθονται και τα δέρνουν. Και αυτά που γράφω εδώ τα πιστευω απο μικρό παιδάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κακα τα ψεμματα ... υπαρχουν όμως κάποιες περιπτώσεις που λες ... το αξιζει το ξυλο καποιος ... Αρκετες φορες εχω δει τετοια ειρωνια μεταξυ συμμαθητων μου και καθηγητη που ειμαι σιγουρος οτι αν δεν ηταν στο σχολειο θα ειχε πεσει ξυλο. Και συνεχεια το ξεκινουν οι συμμαθητες μου. Τοτε ναι πιστευω πως αξιζει. Αν καποιος συμπεριφερεται σαν κανιβαλος ... τοτε πρεπει και εσυ να κανεις το ιδιο ... αλλιως δεν καταλαβαινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Η ιστορία του Μάριο με ξάφνιασε. Πίστευα πως αυτά ανήκουν σε μια ξεπερασμένη εποχή και οι εκπαιδευτικοί είναι πολύ πιο ελαστικοί όσο αφορά το ξύλο γιατί ορισμένοι ανοίγουν το στόμα τους και προσβάλλουν πολύ χειρότερα ένα μαθητή:/:
Και μάλιστα δεν πρέπει να ήταν μόνο ένας δάσκαλος καθώς δηλώνει πως του συνέβαινε σε όλο το δημοτικό.

Όχι εγώ ποτέ στα σχολικά μου χρόνια δεν δέχτηκα ή άκουσα απο συμμαθητή να δέχτηκε σωματική βία(αν εξαιρέσουμε τον γυμναστή που με κυνήγαγε με την μπάλα γιατί του είχα σπάσει τα νεύρα του ανθρώπου :P ).
Ακόμη και στο δημοτικό στις 4 πρώτες τάξεις είχαμε την τύχη να έχουμε ένα πολύ νέο,σοβαρό αλλά και χωρίς να σηκώνει μύγα στο σπαθί του δάσκαλο.Και ήξερε να βρίσκεται δίπλα μας χωρίς να μας αφήνει να ξεπερνάμε κάποια όρια οικειότητας.
Αντιθέτως είχα συναντήσει έντονα λεκτική βία.Πόσοι και πόσοι ανεγκέφαλοι καθηγητές είχαν προσβάλλει τόσο μαθητή ώστε να στραφούμε όλοι προς υπεράσπιση του. Ελπίζω οι νεότερη γενιά εκπαιδευτικών να είναι και παιδαγωγοί.

Και σε αυτήν την περίπτωση όπως και σε όλες ισχύει το παν μέτρον άριστο.Ούτε πολύ ελαστικοί ώστε να μην μπορούν να επιβληθούν ούτε αδικαιολόγητα αυστηροί ώστε να χάνουν το σεβασμό και να κερδίζουν τον φόβο και την απέχθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω ποτε δεν εχω δει δασκαλο η καθηγιτη να χτυπισει καπιο παιδι. Συχνα συκωνουν το χερι τους για να φοβιθει λιγο αλλα ποτε δεν πευτει ξυλο. Αμα καπιος χτυπουσε εμενα θα γινοτανε χαμος στο σχολειο θα του εκανα και μηνυση να δει την γλυκα...
Οσο για το αν πρεπει σε καπιες περιπτωσεις, και εγω πιστευω οτι πρεπει οταν ξεφευγει αλλα ειναι λεπτη η θεση τον δασκαλω/καθηγιτων, γιατι μετα ερχονται και οι γονεις με παραπονα κλπ. Και ειναι και παρανομο κατι τετιο πλεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στο δημοτικο θυμαμαι επεφτε λιγακι ξυλο ... οχι τπτ σπουδαιο ... αλλα τραβουσαν μαλλια οι καθηγητες ... και ριχναν καμια μπατσα! ... Ελεος θυμαμαι οτι κανεις δεν ελεγε τπτ ... εγω μια φορα εφαγα μπατσα θυμαμαι αλλα ενταξ ... ειχα προσβαλει την καθηγητρια! Αλλα σχεδον το 90% της θεωρω υπερβολικες! Τους ελεγα να το πουν στους γονεις τους ... αλλα κανεις δεν με ακουγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Δεν έχω δει κανέναν καθηγητή να βαράει παιδί.Αυτό μου θυμίζει παλαιότερες εποχές;)'Εχω δει καθηγητή μόνο να πετάει κιμωλία:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
^και εγω!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:clapup: Ναι Μάριε !καλό & καλώς το ανοίγεις το θέμα.Πρίν απαντήσω,θα πώ οτι είναι φανερό & το δείχνεις ξεκάθαρα,οτι έτυχες θύμα ακραίων καταστάσεων.Τιμή σου παλληκάρι μου,γιατί εχεις τώρα τη δυνατότητα να τα...σκοτώσεις ολα αυτα με όπλα τη λογική πρώτα & τη σύγκριση δεύτερα (εδώ-στέκι- πολλαπλασιάζονται αυτες οι δυνατότητες) & να βγείς πολυ πιο ισχυρός,πάνω απ'το...μέσο επίπεδο.!Ηταν απλα μια ατυχία,όχι μια ζωή !Εδω που τα λέμε βλέπω μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα,που σημαίνει οτι (άσχετα με το πόσο σκληρά η δύσκολα)βρήκες τελικά το κλειδί να κάνεις τη ζημία όφελος.:) Τέλος γι'αυτό:D .Τώρα στο θέμα: Δυστυχώς η ευτυχώς,είμαι της άποψης οτι η νουθεσία δεν πιάνει πάντα.Δεν μιλάω για την περίπτωση που τα παιδιά-όλα & όλοι σαν παιδιά-είμαστε λιγο...αφηρημένοι όσον αφορά τις νουθεσίες.Εκεί είναι χρέος καθήκοντος αλλα & κριτήριο για τον εκπαιδευτικό,η υπομονή.Πώς προσαρμόζεις ένα παιδί στην...μεγαλίστικη νοοτροπία ;(εφαρμογές του συστήματος ειδικά οι παλαιότεροι το ξέρουν καλά) με το ξύλο;;;Η ωρίμανση είναι υπόθεση παράθεσης στοιχείων,αποδείξεων,συζήτησης,οριζόντων,ενδιφερόντων & πολλών άλλων για το κάθε παιδί.Υπάρχει δυστυχώς & η περίπτωση που κάποιο παιδί θα είναι εντελώς εκτός...συναγωνισμού.Θα κτυπάει άλλα παιδιά,θα καταστρέφει συνεχώς πραγματα (συνειδητα εννοείται στο μέτρο που μπορούμε να μιλάμε σε τέτοιες ηλικίες γι'αυτό & το οποίο,σε κάθε παιδί διαφέρει) κλπ.εκει πρέπει πρώ τα να αναζητηθούν τα αίτια της συμπεριφοράς αλλού,αλλα τι δυνατότητες μπορεί να έχει ο εκπαιδευτικός άμεσα;Παράδειγμα ένα εφερα & να κλείσω,- γιατί γράφω αργά-φάπα όχι ξύλο κι αυτή ελεγχόμενη.Δεν έφαγα πολύ ξύλο στο σχολείο μου,αλλά μετα τόσα χρόνια με αντικειμενικά πλέον κριτήρια,ήταν άδικο,τότε μου κόστισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Η ιστορία του Μάριο με ξάφνιασε. Πίστευα πως αυτά ανήκουν σε μια ξεπερασμένη εποχή

στο δημοτικό είχα μια δασκάλα αρκετά μεγάλη σε ηλικία (από 1η μέχρι 5η μετά πήρε σύνταξη.) Προσωπικά δεν είχα φάει ξύλο ποτέ [ήμουν καλό κορίτσι!:P] αλλά υπήρχαν κανα 2 συμμαθητές μου που είχαν φάει το ξύλο της χρονιάς τους! Ακόμα θυμάμαι ένα πολύ γεροδεμένο συμμαθητή μου (έριχνε ενα κεφάλι στην κοντούλα δασκάλα μας) να έχει γυρίσει πλάτη να προφυλαχθεί και η δασκάλα μας να έχει...σκαρφαλώσει πρακτικά πάνω του και να τον χτυπάει!!!!

Βέβαια να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου? 3 άτομα είχε βάλει στο "μάτι" η δασκάλα μας. Ο ένας αποφύλακίστηκε πρόσφατα [μπήκε μέσα γιατι κατεπανάληψη τον έπιασε κάμερα ασφαλείας τράπεζας να κλέβει τσάντες], ο 2ος είναι ακόμα μέσα για εμπορία ναρκωτικών και ο τρίτος είναι ο πιο... καλός σχετικά ...ρεμπελιάζει απλώς και τρώει τα λεφτά (που είναι μπόλικα) του πατέρα του [ήμαστε καλή φουρνιά δεν μπορείτε να πείτε :P].

ναι οκ, προφανώς δεν είναι παιδαγωγικό το ξύλο αλλά είχε διαίσθηση η γυναίκα δεν μπορείτε να πείτε ε???

πάντως, για την ιστορία, στην 6η είχαμε έναν αρκετά νεώτερο δάσκαλο (η κόρη του ήταν 1 χρόνο μικροτερή μου) ο οποίος δεν σήκωσε ποτέ χέρι πάνω σε κανέναν μας. όχι ότι ήταν καθολικό φαινόμενο. Ο δάσκαλος του άλλου τμήματος [ο οποίος δίδασκε και την κόρη του που ήταν σε αυτό το τμήμα] τα είχε τσακίσει τα παιδάκια στο ξύλο (και την κόρη του περισσότερο από όλα για παραδειγματισμό όπως δήλωνε!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Εγώ βρε παιδιά, στο δημοτικό είχα φάει ξύλο από την δασκάλα μου.....:(
Μας είχε βάλει στην σειρά 5-6 παιδάκια με τα χέρια μας απλωμένα μπροστά και περνουσε και μας χτυπούσε με τον χάρακα.....και πονούσε βρε παιδιά πολύ!!!!
Και όλα αυτά για ποιο λόγο;
Γιατί ενώ έπρεπε στα διαλείματα υποχρεωτικά όλα τα παιδια να κατεβαίνουν στην αυλή -εκτος από τους επιμελητές- εμείς δεν είχαμε κατέβει.....μας κάρφωσε ο επιμελητής και έγινε ότι έγινε.....
Τί κακιά γυναίκα :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μου την δινει απιστευτα καποιος μαθητης να τρωει ξυλο για τετοιους λογους ... Ετσι δεν θα γινει καλλιτερο ανθρωπος επειδη θα αισθανεται αδικημενος , λογικο ειναι εξαλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Προσωπικα εχω απιστευτες σκηνες βιαιοτητας να σας πω...τραβηγμα αυτιου μεχρι να ματωσει απο κατω(σχεδον του το ξεκωλησε του παιδιου), τραβηγμα απο τις φαβοριτες...χτυπημα στις παλαμες αλλα και απο πανω απο τις παλαμες (που μπορει να λυποθυμισεις καιν απεθεις ζημια εκει) με βεργες...χαστουκια τοσο δυνατα μεχρι να ζαλιστεις...και πολλες ακομα...:/:
Δυστυχως αυτος ηταν ο τροπος διδασκαλιας τους...
Τουλαχιστον αυτο που χαιρομαι ειναι οτι αφενος δεν μου αφξ=ησε καταλοιπα, και αφετερου καθε αλλο παρα βιαιος ανθρωπος ειμαι.:)
Εμαθα ομως και πολλα μεσα απο ολη αυτη την βιαιοτητα...το πρωτο:
Το ποσο ανουσια ειναι!

XRZ σε αυτο που λες με τα τρια διαμαντια φιλους σου, κι εμας οι δυο δασκαλοι που μας ταραζαν ειχαν πει κατποιο πραγματα για 2 παιδια οπου επεσαν μεσα 100% και οπου πραγματικα ηταν βρωμοπαιδα μεχρι αηδιας, αλλα το κακο ειναι οτι τους φουρτουνιαζαν αυτοι κια τρογμαε ξυλο ολα τα αγορια και πολλες φορες αδικα.Και μαλιστα το ιδιο πολυ ξυλο...:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Δεν μου εχει συμβει ποτε, αλλα δεν θα επετρεπα κιολας να μου συμβει κατι τετοιο. Ουτε εγω, αλλα ουτε οι γονεις μου.. Οι δικοι μου ειναι πολυ αυστηροι σε αυτο το θεμα (να σηκωσει καποιος -ο οποιοσδηποτε- χερι στο παιδι τους).

Σχετικα με την ιστορια, απορω πως ενα παιδακι 8-10 χρονων δεν λεει στην μαμα του οτι καποιος του δινει χαστουκια.. Συνηθως οταν ο Κωστακης παιζει ξυλο με τον Γιωργακη, ή ακομα κι οταν του παιρνει το παιχνιδι, ο Γιωργακης παει και το λεει στην μαμα του με κλαμματα. Γιατι να μην κανει το ιδιο, με κατι που του προκαλει πονο? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Misslittledevil προσωπικα δεν το ελεγα για δυο βασικους λογους:
Kαμια σχεση με το αν τους ενιωθα κοντα μου ή αν ηταν απομακροι ή οτιδηποτε!Μια χαρα σχεση ειχαμε ειδικαμε την μητερα μου.:
-Οι δασκαλοι μας ειχαν περασει (και φυσικα σε εμενα που ημουν τρομερα συνενσταλμενος σαν παιδι...*οσο διαολου καλτσα κι αν ημουν σε ορισμενες περιπτωσεις...), πως αυτος ηταν ακριβως ο λογος που μας εστελναν εκει οι γονεις μας.Μην ρωτας πως και γιατι.Το μυαλο ενος μικρου παιδιου ειναι πλαστελινη και περναει ευκολα αυτο.Ειδικα οταν γινεται σε ολα σχεδον τα παιδια και οχι μονο σε σενα.
-Ο δευτερος και αφορα προσωπικη αιτια, ειναι οτι οι δικοι μου περνουσαν πολλες και δυσκολες καταστασεις (οχι τοσο μεταξυ τους- και εγω καθε αλλο παρα ηθελα να τους "φορτωθω" με κατι τετοιο.Το ξερω οτι γονεις ειναι, και δεν θα τους φορτωνομουν κτλ κτλ κτλ, αλλα ετσι λειτουργουσα κι ετσι λειτουργω και με τις διαπροσωπικες μου σχεσεις.Θελω να παιρνω απο τον πονο του αλλου και να τον βοηθω με καθε τροπο, αλλα δυσκολα θα του πω οποια "δυσκολια" μπορει να με βασανιζει...Δεν θελω να τους βαζω επιπλεον εννοιες.Ισως ηταν λαθος μου.Απλως για να ξεφυγω σε καποια φαση απο τις τιμωριες των δασκαλων ειχα βρει αλλες μεθοδους.Διπλωματια κτλ κτλ.(Και ναι απο τοσο μικρος ειχα γινει καλος σε αυτο...:/: (Αναγκαστικα, δεν το επελεξα.Αλλο αν τωρα με εχει βοηθησει σε αρκετες περιπτωσεις.)

Φυσικα την σταση μου να μην το πω στους γονεις μου ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν θα ηθελα να την ακξολουθισει το παιδι μου!-ω μη γεννητω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κι εμεις ειχαμε τετοια περιστατικα στο σχολειο, στο δημοτικο ακομη.. Θυμαμαι δυο συγκεκριμενους δασκαλους, κακους μεχρι αηδιες, εριχναν ΞΥΛΟ οχι αστεια.. Ο ενας ειχε πεταξει ενα παιδι, μαζι με την καρεκλα του, αεροπλανικως πανω στο καλοριφερ και τον τρεχανε στα νοσοκομεια. Και μιλαμε για 5η-6η δημοτικου μονο.. Ο αλλος επαιζε κυνηγητο μ'εναν μαθητη στην αυλη επειδη μιλουσε την ωρα που ελεγε κατι..ευτυχως το θεαμα το ειδαν και πολλοι αλλοι καθηγητες και περιοριστηκε στο γελοιο του πραγματος το θεμα. Δεν ξερω αν εχουν διαισθηση οι καθηγητες (και στις δυο περιπτωσεις μιλουσαμε για απιστευτα καλοπαιδα), αλλα πιστευω οτι τετοιες ακραιες καταστασεις δε δημιουργουν προβλημα μονο στα παιδια που τρωνε το ξυλο, αλλα και σε αλλα που απλως το παρακολουθουν κι ειναι παραπανω ευαισθητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mario:
-Οι δασκαλοι μας ειχαν περασει (και φυσικα σε εμενα που ημουν τρομερα συνενσταλμενος σαν παιδι...*οσο διαολου καλτσα κι αν ημουν σε ορισμενες περιπτωσεις...), πως αυτος ηταν ακριβως ο λογος που μας εστελναν εκει οι γονεις μας.

Δηλαδη αυτο συνεβαινε και με τα υπολοιπα παιδια? Μα καλα.. τι σχολειο ηταν αυτο? :confused: :mad:

Τελος παντων, καταλαβαινω τι λες απλα μου κανει τρομερη εντυπωση! :/:



Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Ο ενας ειχε πεταξει ενα παιδι, μαζι με την καρεκλα του, αεροπλανικως πανω στο καλοριφερ και τον τρεχανε στα νοσοκομεια. Και μιλαμε για 5η-6η δημοτικου μονο..

Εεεεε? :hmm:





Μεγαλυτερη εντυπωση μου κανει το γεγονος, οτι αυτοι οι ανθρωποι υποτιθετε οτι αγαπουν τα παιδια γι'αυτο και επιλεγουν αυτο το επαγγελμα (ενας απο τους λογους τουλαχιστον). :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Μεγαλυτερη εντυπωση μου κανει το γεγονος, οτι αυτοι οι ανθρωποι υποτιθετε οτι αγαπουν τα παιδια γι'αυτο και επιλεγουν αυτο το επαγγελμα (ενας απο τους λογους τουλαχιστον). :confused:

Αυτό ξαναπες το! Δλδ αν αυτοί οι άνθρωποι με αυτές τις συμπεριφορές αγαπάνε τα παιδιά αυτοί που τα αντιπαθούν δλδ τι κάνουν? Βγάζουν όπλο και πυροβολούν στο ψαχνό??? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Mια φορά (δημοτικό) ο δάσκαλος μου είχε ρίξει χαστούκι.
Παιδί και εγώ (3η δημοτικού) έβαλα κλάμματα με τη μια.

Μετά από λίγο ηρέμησα... επόμενη κίνηση έσκισα το τετράδιο μου και είπα ότι δεν θέλω να ξαναπάω σχολείο με αυτό το δασκαλο. Προσπαθούσαν οι γονείς μου να με πείσουν να ξαναπάω να μου ζητάει συγνώμη δημόσια ο δάσκαλος αλλά εγώ τίποτα. Με ρωτούσε στο μάθημα και έλεγα ξέρω αλλά δεν λέω.

Μετά από 2 μέρες πήρα μεταγραφή για άλλο σχολείο και όλα καλά και ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top