Η δουλειά των καθηγητών

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Γεια σας. Σκέφτομαι πολυ σοβαρα να γίνω καθηγητής στη δευτεροβάθμια οταν μεγαλώσω... Δε ξερω , απλα μου αρέσει πολυ
Ομως οι γονείς μου μου λενε οτι ειναι ενα επάγγελμα κατώτερο απο τα αλλα που μπορει να διαλέξει ενας χημικός. Πιστεύουν οτι θα χαραμισω τις ικανότητες μου ετσι
Εσείς τι πιστεύετε;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας. Σκέφτομαι πολυ σοβαρα να γίνω καθηγητής στη δευτεροβάθμια οταν μεγαλώσω... Δε ξερω , απλα μου αρέσει πολυ
Ομως οι γονείς μου μου λενε οτι ειναι ενα επάγγελμα κατώτερο απο τα αλλα που μπορει να διαλέξει ενας χημικός. Πιστεύουν οτι θα χαραμισω τις ικανότητες μου ετσι
Εσείς τι πιστεύετε;


Κατώτερα σε τι πράγμα? Σε χρήματα? Κατά πάσα πιθανότητα. Σε κοινωνικό κύρος? Δεν θα το έλεγα, ο μηχανικός είναι στα ίδια περίπου επίπεδα με τον καθηγητή κοινωνικά, ίσως και πιο κάτω εν Ελλάδι. Σε δυσκολία? Μάλλον.

Τι ακριβώς σου αρέσει εσένα από τη δευτεροβάθμια?
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Η ολη φαση που θα διδάσκω σε παιδιά
Θα τα μορφωσω
Θα τα κανω (καποια) να αγαπήσουν τη χημεία και να γίνουν επιστήμονες του μέλλοντες ...
Γενικά είναι πολυ ωραία δουλειά για μένα αυτή
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Κοιτα θεωρητικα μπορεις σαν χημικος ναι να κανεις πιο ενδιαφεροντα πραγματα αλλα στην ζωη επιλεγεςι τον δρομο που τα προβλημα που θα σε βγαλει μπροστα του θα αγαπας να τα νικας αρα αν εσυ γουσταρεις αυτο τον δρομο ( του δασκαλου ) νομιζω ειναι ο καλυτερος δρομος για εσενα . Δυστυχως υπαρχουν αρκετα ατομα που αναγκαζοντε να παρουν αυτο τον δρομο και τα αποτελεσματα ειναι ξεκαθαρα στην κοινωνια
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ώρες ώρες μου φαίνεται ότι κάποιοι ζείτε σε άλλον πλανήτη.

Υπάρχουν 40 χρόνων άνθρωποι που ακόμα δεν έχουν μόνιμη θέση στο δημόσιο και δουλεύουν χρόνο με το χρόνο ως ωρομίσθιοι. Τα πράγματα για τους νεότερους θα είναι πολύ δύσκολα. Επίσης το μορφωτικό επίπεδο των παιδιών έχει πέσει και δεν είναι αραιό φαινόμενο να μπαίνουν παιδιά στο γυμνάσιο χωρίς να ξέρουν την προπαίδεια.

Θέλεις να γίνει καθηγητής δευτεροβάθμιας ακόμα; Ok Διάλεξε άλλη σχολή. Μαθηματικά ή φιλολογία. Χημεία είναι επικίνδυνο μάθημα για να σχοληθείς επαγγελματικά καθώς μπορεί να μην είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα μελλοντικά.

Επίσης ένας κακός μαθηματικός μπορει να διδάξει Φυσικη, και την ΓΛΩΣΣΑ (σε φροντιστήρια/ιδιαίτερα). Ο φυσικος μόνο φυσική
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μάλιστα λοιπόν
Εντάξει θα το ξανασκεφτώ αφου το λετε εσεις και θα δω και τι αλλες επιλογές μεσα απο τη χημεια!
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Επίσης ένας κακός μαθηματικός μπορει να διδάξει Φυσικη, και την ΓΛΩΣΣΑ (σε φροντιστήρια/ιδιαίτερα). Ο φυσικος μόνο φυσική

Το σκέφτηκες αυτό καλά;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το σκέφτηκες αυτό καλά;

https://www.ischool.gr/showpost.php?p=4499085&postcount=27

Ναι διάβασα το spoiler και ήθελα να δω αν με είχες βάλεις στο ignore list και δεν σκέκφτηκα καλύτερο τρόπο. Προφανώς βλακείες έλεγα. Αν ισχύει κάτι ισχύει το αντίστροφο καθώς ο φυσικός υποχρεωτικά ξέρει μαθηματικά και σίγουρα τα μαθηματικά Λυκείου.

Πάντως εξακολουθώ να πιστεύω, ότι αν κάποιος θέλει να γίνει καθηγητής δευτεροβάθμιας το χημικό δεν είναι καλή επιλογή. Από την άλλη σου ανοίγει πόρτες σε φαρμακοβιομηχανίες, εργαστήρια ποιοτικού ελέγχου κ.λπ. και δεν τη θεωρώ κακή επιλογή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ολη φαση που θα διδάσκω σε παιδιά
Θα τα μορφωσω
Θα τα κανω (καποια) να αγαπήσουν τη χημεία και να γίνουν επιστήμονες του μέλλοντες ...
Γενικά είναι πολυ ωραία δουλειά για μένα αυτή


Το κακό με το δημόσιο, αν καταφέρεις να μπεις δηλαδή, είναι πως σε εγκλωβίζει εντελώς. Μπήκες, είσαι μέσα μια ζωή. Αν σε δέκα χρόνια το βαρεθείς και θες να κάνεις κάτι άλλο δεν μπορείς γιατί δεν έχεις skills. Δεν μπορείς να πας να δουλέψεις στην βιομηχανία επειδή δεν είσαι μηχανικός είσαι καθηγητής γυμνασίου που κάνει ανόργανη και ότι γνώσεις έχεις αποκτήσει στο πτυχίο έχουν ξεχαστεί. Επίσης επειδή το καθηγητηλίκι δεν απαιτεί ανανέωση γνώσεων δεν σου δίνει κίνητρο να διαβάσεις παραπάνω οπότε τα skill σου ατροφούν όσο περνάει ο καιρός.

Αν σου αρέσει πραγματικά η χημεία δεν θα το πρότεινα. Υπάρχουν καλύτερα πράγματα στην βιομηχανία.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
https://www.ischool.gr/showpost.php?p=4499085&postcount=27

Ναι διάβασα το spoiler και ήθελα να δω αν με είχες βάλεις στο ignore list και δεν σκέκφτηκα καλύτερο τρόπο. Προφανώς βλακείες έλεγα. Αν ισχύει κάτι ισχύει το αντίστροφο καθώς ο φυσικός υποχρεωτικά ξέρει μαθηματικά και σίγουρα τα μαθηματικά Λυκείου.

Πάντως εξακολουθώ να πιστεύω, ότι αν κάποιος θέλει να γίνει καθηγητής δευτεροβάθμιας το χημικό δεν είναι καλή επιλογή. Από την άλλη σου ανοίγει πόρτες σε φαρμακοβιομηχανίες, εργαστήρια ποιοτικού ελέγχου κ.λπ. και δεν τη θεωρώ κακή επιλογή.

Χαχαχαχαχα!!!!!! Κι εγώ σ' αγαπώ. Δεν θα σε έβαζα ποτέ ignore list, καθώς μπορεί να διαφωνούμε αλλά είσαι άτομο με άποψη. Στη λίστα έχω 2 άτομα που χωρίς να λένε ποτέ τίποτα, αποπατούν σε όλα τα θέματα. Μπορούσες να κάνεις τη δοκιμή σου αθόρυβα, δοκιμάζοντας να μου στείλεις π.μ.
Κατά τα άλλα, για τον χημικό συμφωνώ μαζί σου.
Καλή Halloween...
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρα εσεις ποιες πιστεύετε οτι είναι καλες επιλογές εργασίας για έναν χημικο;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αρα εσεις ποιες πιστεύετε οτι είναι καλες επιλογές εργασίας για έναν χημικο;

Λογικά μόνον το πτυχίο δεν αρκεί, χρειάζεται και μεταπτυχιακό. Γνωστός μου τελείωσε στην Ελλάδα χημικός και ειδικεύτηκε στη Σκωτία στο ουίσκι και τη μπύρα.

 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Το βασικο ειναι να δεις τι θες να κανεις γιατι αν θες κατι περα απο το να γινεις καθηγητης ισως θα πρεπει να δεις και καποιο μεταπτυχειακο
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Βασικά θα μου άρεσε να δουλέψω σε κάποιο πανεπιστήμιο ως πανεπιστημιακός καθηγητής
Πιστεύετε οτι είναι ευκολη η εύρεση εργασίας σε εναν τέτοιο τομέα;
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,492 μηνύματα.
Το βασικο ειναι να δεις τι θες να κανεις γιατι αν θες κατι περα απο το να γινεις καθηγητης ισως θα πρεπει να δεις και καποιο μεταπτυχειακο
Γιατί ας πούμε δεν χρειάζεται μεταπτυχιακό για την δευτεροβάθμια; Πλέον χρειάζεται και δεν το λέω απαραίτητα για τις γνώσεις.
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Γιατί ας πούμε δεν χρειάζεται μεταπτυχιακό για την δευτεροβάθμια; Πλέον χρειάζεται και δεν το λέω απαραίτητα για τις γνώσεις.


Δεν θεωρώ οτι χρειάζεσαι μεταπτυχιακό για διδάξεις άλλο αν παίρνεις περισσότερα μόρια για να μπεις στο δημόσιο. Με αλλά λόγια κάποιος μπορεί να κάνει ένα τερμά απλό μεταπτυχιακό και να πάρει τα 20 μοριακά που δίνει όπως σωστά γραφείς και εσύ . Διότι το αντίκειμαι που θα πρέπει κάποιος να πει στα παιδιά το έχει δεν είναι κάτι τρομερά νέο για αυτό . Συν ότι στο χημικό έχουν κατεύθυνση διδακτικής αν θυμάμαι κάλα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μια σοβαρη απάντηση...;

Βασικά θα μου άρεσε να δουλέψω σε κάποιο πανεπιστήμιο ως πανεπιστημιακός καθηγητής
Πιστεύετε οτι είναι ευκολη η εύρεση εργασίας σε εναν τέτοιο τομέα;

Για να πάρεις σοβαρές απαντήσεις πρέπει να κάνεις και σοβαρές ερωτήσεις. Δηλαδή αν σου πω ότι είναι εύκολο να γίνεις καθηγητής πανεπιστημίου θα με πιστέψεις;

Αρα εσεις ποιες πιστεύετε οτι είναι καλες επιλογές εργασίας για έναν χημικο;

Διυλιστήρια και σε αγροτικές περιοχές εργαστήρια για αναλύσεις στα προιόντα και στο νερό. π.χ. Στην νέμεα αν ασχοληθείς με το κρασί και τη γευσηγνωσία έχεις καλές προοπτικές.
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Συγγνώμη δεν ήξερα οτι ειναι τοσο τοσο δύσκολο να διδαξει κανείς στη τριτοβάθμια εκπαίδευση!
Ενταξει θα το σκεφτώ αυτο με τις αναλύσεις και τα κρασια και ολα αυτα
Ωραίες ειναι οι ιδέες που μου έδωσες!! Σε ευχαριστώ!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top