Εκμάθηση δύο ξένων γλωσσών ταυτόχρονα

bobo32

Νεοφερμένος

Ο bobo32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας εμπειροι φιλοι των ξενων γλωσσων.γνωριζω γερμανικα σε επιπεδο β1 και αγγλικα ειχα δωσει πριν10 χρονια για β2 αλλα δεν το πειρα.θελω τωρα με συστηματικη και καθημερινη μελετη να παρω το β2 στα γερμανικα μεχρι τον ιουνιο και το β2 στα αγγλικα μεχρι τον δεκεμβριο του 2020.με λιγα λογια σκοπευω να ξεκινησω ταυτοχρονα την εκμαθηση και των 2 γλωσσων με 70% γερμανικα και 30% μεχρι να δωσω τον ιουνιο τα γερμανικα και μετα 100% μονο αγγλικα.αυτο που θελω να σας ρωτησω πιστευετε οτι ειναι εφικτο η ταυτοχρονη εκμαθηση 2 ξενων γλωσσων ή θα μπερδευτω?γινετε αυτο πιστευετε ή οχι?
Ευχαριστω
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Είναι λίγο καθυστερημένη η απάντηση μου αλλά ελπίζω να πιάσει τόπο :Ρ Κατά την γνώμη μου έχεις χτίσει ήδη καλές βάσεις και στις δύο γλώσσες άρα δεν νομίζω να μπερδευτείς. Αυτό που ίσως γίνει είναι να κουραστείς λολ Επίσης παίζει ρόλο και το πόσο αυτοπεποίθηση έχεις σε κάθε γλώσσα~ ας πουμε, αγγλικά είπες έδωσες τελευταία φορά πριν δέκα χρόνια άρα υποθέτω δεν ασχολείσαι και ιδιαίτερα μαζί τους... ισχύει κάτι παρόμοιο και στα γερμανικά; Αν όχι τότε το πρόγραμμα που έχεις σκεφτεί από μόνος σου (70% γερμανικά και 30% αγγλικά μέχρι να δώσεις για γερμανικά και μετά ξεκάθαρα διάβασμα αγγλικών) μου φαίνεται οκ! Και βλέποντας και κάνοντας μετά - αν χρειαστεί να αλλάξεις το πρόγραμμα σου τότε το κάνεις! :Ρ
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Το είδα και με προβληματίζει κι εμένα αυτό το θέμα τελευταία...μαθαίνω ταυτόχρονα 2 γλώσσες και φοβάμαι μήπως αρχίζω να τις μπερδεύω - αν και καθόλου δε μοιάζουν- ή μήπως αφιερώνω πολύ χρόνο στη μία και λίγο στην άλλη, έχει κανείς προσωπική εμπειρία?
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εάν διαβάζεις καθημερινά και εντατικά τότε πιστεύω ότι δε θα έχεις πρόβλημα. Αν και ομολογουμένως αυτό μπορεί να σε κουράσει, οπότε σκέψου καλά πριν πάρεις κάποια απόφαση :) Καλή τύχη!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top