Πρωτιά της Ελλάδας στην ΕΕ σε άνεργους πτυχιούχους

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
https://www.cnn.gr/news/ellada/story/189784/gsee-protia-tis-elladas-stin-ee-se-anergoys-ptyxioyxoys
ΓΣΕΕ: Πρωτιά της Ελλάδας στην ΕΕ σε άνεργους πτυχιούχους

Ενδιαφέρουσα και σημαντική έκθεση νομίζω, λέει πολλά.

Παραθέτω ένα χαρακτηριστικό κομμάτι:

«Αυτό σημαίνει ότι οι νέοι πτυχιούχοι, που είναι το μεγάλο και δυναμικό εργατικό δυναμικό, δυσκολεύονται πάρα πολύ να ενταχθούν στην αγορά εργασίας, γιατί η αγορά εργασίας βγάζει θέσεις εργασίας χαμηλής εξειδίκευσης, χαμηλής καινοτομίας, με αποτέλεσμα οι υπερπροσοντούχοι να παίρνουν θέσεις εργασίας πολύ κατώτερες και αυτό έχει ως συνέπεια το φαινόμενο του brain-drain (διαρροή εγκεφάλων) αφού αναγκάζονται να φεύγουν στο εξωτερικό για να βρουν καλύτερη δουλειά» [...] «Η αγορά εργασίας στην Ελλάδα δεν ανταμείβει στο επίπεδο εξειδίκευσης των αποφοίτων της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Υιοθετεί ένα μοντέλο που προκρίνει ως ικανοποιητικά προσόντα εργασίας τον μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών, τη γνώση της αγγλικής σε επίπεδο Proficiency και απαιτεί προϋπηρεσία και δεξιότητες που αποκτούνται μέσω αυτής, ωστόσο το αντικείμενο εργασίας που προσφέρεται αντιστοιχεί σε απόφοιτο Λυκείου (ISCED 3), ενώ η προσφερόμενη εργασία αμείβεται με μισθό κατώτερο του αποφοίτου Γυμνασίου (ISCED 2). Η συγκεκριμένη τάση διογκώνει τα φαινόμενα του brain-drain (διαρροή εγκεφάλων) και brain-waste (σπατάλη εγκεφάλων). Η αγορά συνεχίζει να αμύνεται για μια οικονομία έντασης εργασίας έναντι μιας οικονομίας έντασης γνώσης».
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Αναμενόμενο!Το Ελλαδιστάν παντού πρώτο.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι η αλήθεια ότι μια τέτοια έκθεση σε βάζει σε σκέψεις...

Για παράδειγμα, γιατί είναι κακό να βγάζει η αγορά θέσεις χαμηλής εξειδίκευσης;
Επίσης, πόσα από τα πτυχία που βγάζουν τα πανεπιστήμια αντιστοιχούν σε χειροπιαστά επαγγέλματα;
Επίσης, και το έχω ξαναπεί, είναι brain drain αν κάποιος φεύγει και κάνει το γκαρσόνι στο εξωτερικό;

Υπάρχουν πάντα δύο πλευρές, και πάντα έρχεται και ο δικηγόρος του διαβόλου στην κουβέντα... :)
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Για παράδειγμα, γιατί είναι κακό να βγάζει η αγορά θέσεις χαμηλής εξειδίκευσης;
Επίσης, και το έχω ξαναπεί, είναι brain drain αν κάποιος φεύγει και κάνει το γκαρσόνι στο εξωτερικό;

Υπάρχουν πάντα δύο πλευρές, και πάντα έρχεται και ο δικηγόρος του διαβόλου στην κουβέντα... :)
Γιατί στην συντριπτική τους πλειοψηφία αυτές οι θέσεις πληρώνουν μισθούς με τους οποίους κυριολεκτικά δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς έξωθεν υποστήριξη, καθώς και γιατί αυτές οι θέσεις τείνουν πολύ συχνά να είναι εξοντωτικές και ταπεινωτικές για τον εργαζόμενο. Και να μην αναφέρω καν για δεδουλευμένα που πολύ συχνά δεν πληρώνονται.

Αν υπήρχαν κάποια στοιχειώδη εργασιακά δικαιώματα τα πράγματα δεν θα ήταν έτσι. Δεν υπάρχουν όμως. Η Ελλάδα είναι η κόλαση του ανειδίκευτου.

Επίσης, πόσα από τα πτυχία που βγάζουν τα πανεπιστήμια αντιστοιχούν σε χειροπιαστά επαγγέλματα;

Τι εννοείς με τον όρο "χειροπιαστά επαγγέλματα"? Θα έλεγα πως εκτός από σχολές του 1ου πεδίου που από την φύση τους είναι προσανατολισμένες στην ακαδημαική έρευνα (btw και στο εξωτερικό υπάρχουν αυτές), οι περισσότερες σχολές έχουν κάποιες υποτυπώδεις έστω προοπτικές

Το λογικό επόμενο της ερώτησης σου αυτής υποθέτω θα ήταν "γιατί λοιπόν δεν ενθαρρύνουμε τα παιδιά που έχουν κλίση σε τέχνες?". Το θέμα όμως είναι πως ούτε θέσεις για τεχνίτες υπάρχουν σε ικανοποιητικό βαθμό. Aν ανοίξεις αγγελίες δεν θα δεις να ζητάνε επιπλοποιούς, πλακάδες κτλ. Εκτός αυτού στην Ελλάδα και αυτές οι θέσεις τείνουν να πέφτουν κάτω από την ομπρέλα του ανειδίκευτου (με ότι συνεπάγεται αυτό σε μισθό, ώρες και συνθήκες εργασίας), παρ' όλο που χρειάζονται προσεγμένη κατάρτιση.

Επίσης, και το έχω ξαναπεί, είναι brain drain αν κάποιος φεύγει και κάνει το γκαρσόνι στο εξωτερικό;
Είναι εξ' ορισμού πιο δύσκολο για κάποιον να βρει δουλειά σε ξένη χώρα απ' ότι στην χώρα καταγωγής του. Στο εξωτερικό θα βρουν κυρίως δουλειά στο αντικειμενό τους αυτοί που κάνουν την διαφορά, αυτό δεν σημαίνει πως όλοι οι άλλοι "που δουλεύουν γκαρσόνια" δεν θα μπορούσαν να είχαν αξιοποιηθεί σε μια ιδεατή ελληνική οικονομία. Π.χ σε καλές οικονομίες υπάρχουν θέσεις όχι μόνο για μηχανικούς-θαύματα αλλά και για μέτριους μηχανικούς. Αν οι τελευταίοι αναγκαζόνταν να μεταναστεύσουν πολύ πιθανό να δούλευαν σαν γκαρσόνια, αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα πλήττοταν η χώρα καταγωγής τους.

Τέλος, δεν είναι ποτέ καλό για μια οικονομία να μεταναστεύουν οι νέοι της, ασχέτως το τι κάνουν στις άλλες χώρες που θα πάνε.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γιατί στην συντριπτική τους πλειοψηφία αυτές οι θέσεις πληρώνουν μισθούς με τους οποίους κυριολεκτικά δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς έξωθεν υποστήριξη, καθώς και γιατί αυτές οι θέσεις τείνουν πολύ συχνά να είναι εξοντωτικές και ταπεινωτικές για τον εργαζόμενο. Και να μην αναφέρω καν για δεδουλευμένα που πολύ συχνά δεν πληρώνονται.

Αν υπήρχαν κάποια στοιχειώδη εργασιακά δικαιώματα τα πράγματα δεν θα ήταν έτσι. Δεν υπάρχουν όμως. Η Ελλάδα είναι η κόλαση του ανειδίκευτου.

Τι εννοείς με τον όρο "χειροπιαστά επαγγέλματα"? Θα έλεγα πως εκτός από σχολές του 1ου πεδίου που από την φύση τους είναι προσανατολισμένες στην ακαδημαική έρευνα (btw και στο εξωτερικό υπάρχουν αυτές), οι περισσότερες σχολές έχουν κάποιες υποτυπώδεις έστω προοπτικές

Το λογικό επόμενο της ερώτησης σου αυτής υποθέτω θα ήταν "γιατί λοιπόν δεν ενθαρρύνουμε τα παιδιά που έχουν κλίση σε τέχνες?". Το θέμα όμως είναι πως ούτε θέσεις για τεχνίτες υπάρχουν σε ικανοποιητικό βαθμό. Aν ανοίξεις αγγελίες δεν θα δεις να ζητάνε επιπλοποιούς, πλακάδες κτλ. Εκτός αυτού στην Ελλάδα και αυτές οι θέσεις τείνουν να πέφτουν κάτω από την ομπρέλα του ανειδίκευτου (με ότι συνεπάγεται αυτό σε μισθό, ώρες και συνθήκες εργασίας), παρ' όλο που χρειάζονται προσεγμένη κατάρτιση.


Είναι εξ' ορισμού πιο δύσκολο για κάποιον να βρει δουλειά σε ξένη χώρα απ' ότι στην χώρα καταγωγής του. Στο εξωτερικό θα βρουν κυρίως δουλειά στο αντικειμενό τους αυτοί που κάνουν την διαφορά, αυτό δεν σημαίνει πως όλοι οι άλλοι "που δουλεύουν γκαρσόνια" δεν θα μπορούσαν να είχαν αξιοποιηθεί σε μια ιδεατή ελληνική οικονομία. Π.χ σε καλές οικονομίες υπάρχουν θέσεις όχι μόνο για μηχανικούς-θαύματα αλλά και για μέτριους μηχανικούς. Αν οι τελευταίοι αναγκαζόνταν να μεταναστεύσουν πολύ πιθανό να δούλευαν σαν γκαρσόνια, αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα πλήττοταν η χώρα καταγωγής τους.

Τέλος, δεν είναι ποτέ καλό για μια οικονομία να μεταναστεύουν οι νέοι της, ασχέτως το τι κάνουν στις άλλες χώρες που θα πάνε.


Στην τελευταία σου πρόταση συμφωνώ απολύτως, ασχέτως από επαγγέλματα και σπουδές. Δεν το συζητάμε.

Δεν συμφωνώ όμως ότι οι τεχνίτες δεν ζουν ΠΟΛΥ αξιοπρεπώς. Και αν είναι καλοί, ζουν και πολύ καλύτερα από καθηγητές πανεπιστημίου. Επίσης ξέρω από πρώτο χέρι ότι ζητούν ράφτρες και δεν βρίσκουν. Ζητούν πλέκτες και δεν βρίσκουν. Και είναι πολύ καλά τα χρήματα. Υποθέτω ανάλογες ανάγκες θα υπάρχουν και από άλλες επιχειρήσεις.

Επειδή εγώ κάνω ακαδημαϊκή έρευνα θα πω ότι πολύ εύκολη η καραμέλα ότι στο εξωτερικό την κάνουν και μάλιστα πιο πολύ. Οι χρηματοδοτήσεις ειδικά για τις κοινωνικές επιστήμες (1ο πεδίο που αναφέρεις) είναι πολύ λιγότερες από ότι για τα Πολυτεχνεία και για τις θετικές/τεχνολογικές επιστήμες. Αν μιλήσει κάποιος με ερευνητές και καθηγητές στο εξωτερικό θα δει ότι πολύ εύκολα σπάει η φούσκα ότι όλα πάνε σούπερ έξω. Και αφήνω εδώ και την "κακία" ότι δεν είναι δυνατόν κάποιος από τη Γ' Λυκείου να λέει "θα μπω εκεί να κάνω έρευνα".

Υποτυπώδεις προοπτικές λέγοντας; Γιατί εγώ έχω την αίσθηση ότι πολλά τμήματα θα μπορούσαν να γίνουν κατευθύνσεις άλλων και άλλα να μειωθούν κατά πολύ στον αριθμό γιατί βγάζουν αριθμό αποφοίτων που δεν μπορούν να απορροφηθούν ούτε σε μια "κανονική" οικονομία.

Την ορολογία brain drain εγώ την αντιλαμβάνομαι αλλιώς. Ότι πάει στο εξωτερικό και ασκεί το επάγγελμα που "σπούδασε". Αν το ορίσουμε αλλιώς, έχει καλώς.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θεωρώ ότι φταίνε καθαρά οι υποψήφιοι και οι γονείς τους που διαλέγουν σχολές....

Φταίει και το Πασοκ που άνοιξε ένα σωρό σχολές....
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αγνό, καλό, παλιό, ορθόδοξο ΠΑΣΟΚ! :P

Αλήθεια όμως, ισχύει ακόμα αυτό; Επιλέγουν οι γονείς..;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αλήθεια όμως, ισχύει ακόμα αυτό; Επιλέγουν οι γονείς..;

:D ακόμα και αν δε το λένε τα παιδιά που παίρνουν αποφάσεις και είναι ανεξάρτητα από τους γονείς τους συνήθως είτε πατώνουν στις εξετάσεις είτε δε δίνουν πανελλαδικές.....

Τα παιδιά που δίνουν πανελλαδινουν κατά μεγάλο ποσοστό (όχι όλα ) επηρεάζονται από τους γονείς για την επιλογή τους αυτή σε μεγάλο βαθμό.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Στην τελευταία σου πρόταση συμφωνώ απολύτως, ασχέτως από επαγγέλματα και σπουδές. Δεν το συζητάμε.

Δεν συμφωνώ όμως ότι οι τεχνίτες δεν ζουν ΠΟΛΥ αξιοπρεπώς. Και αν είναι καλοί, ζουν και πολύ καλύτερα από καθηγητές πανεπιστημίου. Επίσης ξέρω από πρώτο χέρι ότι ζητούν ράφτρες και δεν βρίσκουν. Ζητούν πλέκτες και δεν βρίσκουν. Και είναι πολύ καλά τα χρήματα. Υποθέτω ανάλογες ανάγκες θα υπάρχουν και από άλλες επιχειρήσεις.

Επειδή εγώ κάνω ακαδημαϊκή έρευνα θα πω ότι πολύ εύκολη η καραμέλα ότι στο εξωτερικό την κάνουν και μάλιστα πιο πολύ. Οι χρηματοδοτήσεις ειδικά για τις κοινωνικές επιστήμες (1ο πεδίο που αναφέρεις) είναι πολύ λιγότερες από ότι για τα Πολυτεχνεία και για τις θετικές/τεχνολογικές επιστήμες. Αν μιλήσει κάποιος με ερευνητές και καθηγητές στο εξωτερικό θα δει ότι πολύ εύκολα σπάει η φούσκα ότι όλα πάνε σούπερ έξω. Και αφήνω εδώ και την "κακία" ότι δεν είναι δυνατόν κάποιος από τη Γ' Λυκείου να λέει "θα μπω εκεί να κάνω έρευνα".

Υποτυπώδεις προοπτικές λέγοντας; Γιατί εγώ έχω την αίσθηση ότι πολλά τμήματα θα μπορούσαν να γίνουν κατευθύνσεις άλλων και άλλα να μειωθούν κατά πολύ στον αριθμό γιατί βγάζουν αριθμό αποφοίτων που δεν μπορούν να απορροφηθούν ούτε σε μια "κανονική" οικονομία.

Την ορολογία brain drain εγώ την αντιλαμβάνομαι αλλιώς. Ότι πάει στο εξωτερικό και ασκεί το επάγγελμα που "σπούδασε". Αν το ορίσουμε αλλιώς, έχει καλώς.

Εγώ από την άλλη ξέρω αρκετούς τεχνίτες που ψάχνουν για αξιοπρεπή δουλειά και δε βρίσκουν, ειδικά στην Αθήνα, όμως δέχομαι πως είναι μια προσωπική εμπειρία που μπορεί να μην ανταποκρίνεται στην γενική πραγματικοτήτα.

Το γνωρίζω αυτό που λες για τις δυσανάλογες χρηματοδότησεις. Ανέφερα πως αυτές οι σχολές υπάρχουν και στο εξωτερικό για να καταλάβουμε πως το πρόβλημα δεν έγκειται στην ύπαρξη τέτοιων σχολών στην Ελλάδα αλλά σε άλλα πράγματα.

Επίσης εγώ δεν θεωρώ λύση να αποκόψουμε κόσμο από την τριτοβάθμια. Το πρόβλημα θα συνεχίσει να υπάρχει απλά θα έχεις ποσοστικά μικρότερη ανεργία πτυχιούχων και ποσοστικά μεγαλύτερη ανεργία ανειδίκευτων. Το ίδιο πράγμα δηλαδή.

Το brain drain αναφέρεται στην μετανάστευση ατόμων που είναι potential skilled workers για την εγχώρια οικονομία. Το αν αυτοί όταν φύγουν γίνουν επιστήμονες στο CERN ή αν κουβαλάνε δίσκους δεν έχει καμία σημασία για την χώρα προέλευσης.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επίσης εγώ δεν θεωρώ λύση να αποκόψουμε κόσμο από την τριτοβάθμια. Το πρόβλημα θα συνεχίσει να υπάρχει απλά θα έχεις ποσοστικά μικρότερη ανεργία πτυχιούχων και ποσοστικά μεγαλύτερη ανεργία ανειδίκευτων. Το ίδιο πράγμα δηλαδή.


Κρατάω αυτό απλά για να πω, γιατί ομολογώ ότι ίσως να ακούστηκα κάπως περίεργα, ότι δεν είμαι υπέρ του αποκλεισμού από την τριτοβάθμια. Αυτό που λέω από αυτά που βλέπω είναι ότι μάλλον πρέπει να "επιλέγουμε" πιο ρεαλιστικά, αυτό μόνο.
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
:D ακόμα και αν δε το λένε τα παιδιά που παίρνουν αποφάσεις και είναι ανεξάρτητα από τους γονείς τους συνήθως είτε πατώνουν στις εξετάσεις είτε δε δίνουν πανελλαδικές.....

Τα παιδιά που δίνουν πανελλαδινουν κατά μεγάλο ποσοστό (όχι όλα ) επηρεάζονται από τους γονείς για την επιλογή τους αυτή σε μεγάλο βαθμό.

Στο συγκεκριμένο συμφωνώ πολυ. Πιστεύω φταίει κατά μεγάλο ποσοστό η ελληνική οικογένεια και οι αντιλήψεις που έχουν κυριαρχήσει. Γιατί στο εξωτερικό να υπάρχει πληθώρα τεχνικών επαγγελμάτων και ειδικευμένων στα συγκεκριμένα επαγγέλματα και να μην υφίσταται - μεγάλο τουλάχιστον - πρόβλημα; Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει οργάνωση. Από που να αρχισουμε όμως. Πρεπει με σταθερά βήματα να οργανωθούμε.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ από την άλλη ξέρω αρκετούς τεχνίτες που ψάχνουν για αξιοπρεπή δουλειά και δε βρίσκουν, ειδικά στην Αθήνα, όμως δέχομαι πως είναι μια προσωπική εμπειρία που μπορεί να μην ανταποκρίνεται στην γενική πραγματικοτήτα.

Το συμπέρασμα μου τόσα χρόνια είναι ότι στις σχόλες δεν μας μαθαίνουν τπτ. Μόνοι μας θα μάθουμε και θα γίνουμε καλοί επαγγελματίες.

Επίσης σε πολλά τεχνικά επαγγέλματα περνάνε από πατέρα σε γιο και δύσκολα μπορεί κάποιος να εκπαιδευτεί σε αυτά (πχ ξυλουργός, μηχανικός αυτοκινήτων, μηχανικός υπολογιστών) και 2 χρόνια σε ιεκ δε θα σου δώσουν τις γνώσεις και την εμπειρία που χρειάζεσαι.

Αυτός είναι ο λόγος που οι παλιοί μάστορες είναι πολύ καλοί και κρατάνε την δουλειά και όποιος νέος ανοίξει δε μπορεί να τον ανταγωνιστεί.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,776 μηνύματα.
Για να γίνεις τεχνίτης πρέπει να έχεις κάποιο να σου μάθει τη δουλειά που για τους περισσότερους είναι πιο δύσκολο από το να περάσουν πανεπιστήμιο. Η Ελλάδα πάσχει από τεχνική εκπαίδευση. Εχουμε φοβερούς τεχνίτες στη χώρα μας που τώρα λόγω της ιδοπέδωσης της οικοδομής έχουν πάρει σύνταξη. Καλλιστα μπορούσε να τους χρησιμοποιήσει το κράτος για την εκπαίδευση των νέων παιδιων.


Για την ανεργία τα πράγματα ειναι φυσιολογικά:
- Τα πανεπιστήμια επηρεάζονται από την αριστερή ιδεολογία που εμποδίζουν τις μεγάλες εταιρείες να μπουν σε αυτά.
- Υπέρογκη φορολογία σε κάθε επιχειρηματική δραστηριότητα. Λυπάμαι αλλά δεν μπορείς ο επιχειρηματίας που έχει τόσα έξοδα και τεράστια ρίσκα να έχει 0 αφορολογήτο και να τον γ...ε τα τεκμήρια και ο μισθωτός μετά από τόση κρίση να έχει ακόμα 13 και 14ο μισθο στον ιδιωτικό τομέα και 8000 αφορολόγητο τουλάχιστον. Η φοροδιαφυγή δεν ειναι δικαιολογια για να καταστρεφεις την επιχειρηματικότητα. Μόνο στην ιδέα το πόσα πρέπει να πληρώνει ο άνεργος πτυχιούχος αν αρχίσει τη δικιά του επιχείρηση, προτιμά να είναι άνεργος.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Θεωρώ ότι φταίνε καθαρά οι υποψήφιοι και οι γονείς τους που διαλέγουν σχολές....

Φταίει και το Πασοκ που άνοιξε ένα σωρό σχολές....


Φοκε το πασοκ 5 σχολές άνοιξε τα ΤΕΙ δε τα άνοιξε το ΠΑΣΟΚ ήταν παλια σαν ΚΑΤΕΕ
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΠΡΟΣΟΧΗ το παρακάτω μήνυμα φέρει κυνισμό, ειρωνεία και ξέσπασμα θυμού. Αν θίγεται κάποιος Please TAKE IT personally και αμφισβήτησε με αν θες.


Το brain drain, νομίζω, είναι πρόβλημα, όταν δεν είναι "αμοιβαίο", δηλαδή δεν υπάρχει η αντίστοιχη μετακίνηση πτυχιούχων/νέων από τα κράτη της ΕΕ προς την Ελλάδα. Η πλειοψηφία των 600 χιλ. θυμάμαι πριν κανένα μήνα στην ΕΡΤ είχαν δείξει διάγραμμα ότι "ξεχύνονται" στην ΕΕ. Νομίζω οι Έλληνες φεύγουν (αναλύω τους λόγους παρακάτω περισσότερο) γιατί ένα βρίσκουν την ίδαι δουλειά με πειρσσότερα λεφτά και δυνατότητες ανέλιξης, δύο βρίσκουν δουλειά στον κλάδο τους ενώ δεν βρίσκουν και τρία απλά έχουν σιχαθεί την ελληνική υποκουλτούρα.


Το πρόβλημα με τον "επιχειρηματικό κόσμο" στην Ελλάδα, μέσα από τα μάτια μου είναι το εξής. Είναι ελληνικής νοοτροπίας. Οι νέοι "επιχειρηματίες" που δεν έχουν και πολλή φαντασία, ανοίγουν σουβλατζίδικο δίπλα στο σουβλατζίδικο που δουλεύει, δωμάτια για AirBnB εκεί που υπάρχουν ξενοδοχεία και πάει λέγοντας (1ο πρόβλημα). Οι μεγάλες εταιρείες δεν θέλουν τις νέες start ups... Είχα δει έναν ιδιοκτήτη μιας μεγάλης εταιρείας τουρισμού σε συνέδριο στις ημέρες καριέρας, που θυμάμαι χαρακτηριστικά να λέει με αστειάκι σταρταπς, σταπαπς, στοπαπς, στοπ, επικαλούμενος το ποσοστό "αποτυχίας" αυτών. Ε αν στην Ελλάδα δεν αγκαλιάζουμε την καινοτομία, δεν θέλουμε φρέσκες ιδέες, ε προφανώς my seriously working friend που κληρονόμησες την εταιρεία σου δεν θα υπάρχει ανάπτυξη καινοτομίας. Η καινοτομία θα μένει σε εσάς που έχετε το κεφάλαιο να ρισκάρετε καμμιά δεκαριά φορές και αν κάτσει έκατσε (2ο πρόβλημα). Το πρώτο πρόβλημα συνδέεται με τις θέσεις εργασίας στην Ελλάδα. Πραγματικά, αν νομίζει κάποιος ότι αν βγει έξω δεν θα βρει δουλειά είναι γελασμένος. Θα βρει δουλειά ανειδίκευτου, που δεν χρειάζεται το πτυχίο που πήρε, δεν χρειάζεται περαιτέρω εξειδίκευση στο αντικείμενό του (3ο πρόβλημα). Τώρα για το δεύτερο πρόβλημα, στην Ελλάδα έχουμε το σκεπτικό να φτιάξω κάτι δικό μου να μην έχω κάποιον από το κεφάλι μου, θα φοροδιαφεύγω και θα την βγάζω τη μπύρα το βράδυ. Για αυτό και πάνω από το 80% (μπορεί και να μην το θυμάμαι καλά να είναι παραπάνω) είναι μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Ποιο είναι το πρόβλημα; Για τη φοροδιαφυγή ένα μικρό σχόλιο, ΕΛΛΗΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ! Πώς γίνεται να μειωθούν οι φόροι όταν το 30% των πολιτών πληρώνει αυτούς; Και το άλλο 70% φοροδιαφεύγει ή φοροαποφεύγει; Αν το πετσοκομμένπ κράτος εισέπραττε από όλους τους Έλληνες τους φόρους, θα τους μείωνε, αλλά όχι ΕΛΛΗΝΑ κάτσε να κλαίγεσαι... Πάω παρακάτω τώρα... Το πρόβλημα με τις μικρομεσαίες είναι ότι δεν βγάζουν entry level positions. Όλοι ζητάνε προϋπηρεσία 5 χρόνια και πάνω για να κάνει τη δουλειά που θα χρειάζονταν σίγουρα δύο άτομα, αυτός και ένας σε entry level. Αλλά όχι θα χάσει 600 ευρώ ο Έλληνας εντρεπρενερ και δεν θα μπορεί να ζήσει. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι οι μεγάλες εταιρείες δεν είναι πολλές απλά και όταν σε προσλαμβάνουν σε entry πάλι καλά που καταργήθηκε ο υποκατώτατος, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις πάνω από τον βασικό, να χτυπάς τον πισινό σου κάτω.

Καταλήγω με το labor force μας :stupid: Να πω ότι αν έχεις πτυχίο στην Ελλάδα μην νιώθεις και πολύ περήφανος, στο τέλος του χρόνου θα το έχουν πάρει και όλοι οι υπόλοιποι. Στην Ελλάδα άπαξ και μπεις έχεις πάρει το πτυχίο και ψάχνεις μεταπτυχιακό σε αυτά των 4000+ που κλαίγονται όλοι ότι είναι ακριβά αλλά πάνε γιατί τους παίρνουν όλους χωρίς κάποιο κριτήριο ή στο εξωτερικό που πάλι τους παίρνουν όλους γιατί επανδρώνουν τα αγγλόφωνα μεταπτυχιακά τους. Τα προγράμματα σπουδών δεν τα ξέρω δεν θα τα κρίνω, θα μπορούσα να υποθέσω ότι ειδικά των ανθρωπιστικών επιστημών ένα φρεσκάρισμα ανά αιώνα το χρειάζονται. Και μιας και έπιασα τον ωραίο κλάδο που αποφοίτησα και εγώ των ανθρωπιστικών επιστημών (Νομική, Πολιτι΄κες Επιστήμες, Διεθνών Σπουδών, Κοινωνιολογία, Ψυχολογία) και επιστημών εκπαίδευσης (Ιστορικό, Φιλολογία, Παιδαγωγικά), πραγματικά το λέω σε όλους που το διαβάζουν και είναι στον κλάδο αυτόν, σε ένα κόσμο που αναπτύσσεται σε τεχνολογικό επίπεδο το δευτερόλεπτο, που η καινοτομία και η επιχειρηματικότηα ακολουθούν, που οι φαρκοβιομηχανίες ξοδεύουν δις. σε RnD πήγες και διάλεξες να μάθεις θεωρία που δεν θα εφαρμόσεις ποτέ; Δηλαδή απορώ αν είναι να πας σε επιστημονικούς κλάδους που είναι υπερκορεσμένοι δεν πάει άλλο, με μόνη τη λογική ότι δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά με ξεπερνάει σαν άνθρωπο πραγματικά. Ναι είναι πρόβλημα ΔΙΚΟ σου που έκανες αυτήν την επιλογή, είναι και θέμα της οικονομίας της Ελλάδας που δεν έχει θέσεις εργασίας για αυτούς τους κλάδους. Παράδειγμα πολιτικούς επιστήμονες σε εταιρείες public ffaires (συμβουλευτικές) σε μεγάλες πόλεις του εξωτερικού, τους προσλαμβάνουν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top