Χημεία και Μαθηματικά

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καλησπέρα φέτος θα μπω γ λυκείου και προετοιμάζομαι λοιπόν για τις πανελλήνιες. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν εάν καταφέρω και περάσω στο χημικό, θα μπορέσω να ανταποκριθώ στα μαθηματικά της σχολής από τη στιγμή που το επίπεδο μου στα μαθηματικά είναι μέτριο?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα φέτος θα μπω γ λυκείου και προετοιμάζομαι λοιπόν για τις πανελλήνιες. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν εάν καταφέρω και περάσω στο χημικό, θα μπορέσω να ανταποκριθώ στα μαθηματικά της σχολής από τη στιγμή που το επίπεδο μου στα μαθηματικά είναι μέτριο?

Προσδιόρισε το μέτριο .
Τι κενά έχεις ;
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Είμαστε σίγουροι ότι θα μπεις και το πρόβλημα είναι τα μαθηματικά της σχολης; :P Μην σε αγχωνει αυτό από τώρα, θα έχεις χρόνο να τα καλύψεις. Μπορείς να διαβάζεις και τα μαθηματικά για το σχολείο αν θες να κρατήσεις επαφή.
(Εχω υποθεσει οτι δινεις με βιολογια)
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Είμαι ήδη χημικό και μπήκα με βιολογία.Τα μαθηματικά που γίνονται πάνω κάτω στο χημικό είναι μέχρι διπλά ολοκληρώματα και διαφορικές εξισώσεις(Στο δικό μου τμήμα,στα Ιωάννινα).Ωστόσο,αν θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις ή όχι,δε θα έπρεπε να σε απασχολεί ακόμα,ασχολήσου με τα μαθήματα σου τώρα,και όταν με το καλό περάσεις,το ξανασυζητάμε,μην προτρέχεις και αγχώνεσαι άδικα.
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δεν είναι μείζον ζήτημα για σένα τα μαθηματικά της σχολής. Άλλωστε πρόκειται για ελάχιστα μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών. Στην τελική κάνεις ιδιαίτερα όταν μπεις στη σχολή. Ως χημικός δε θα χρειαστείς σχεδόν καθόλου μαθηματικά, ή έστω βασικά πράγματα.
 

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Μήπως να πας "Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας" αν δεν μπορείς καθόλου τα μαθηματικά; (Η σχολή δεν έχει καθαρά μαθηματικά και έχει πολλή χημεία φαντάζομαι, απλά δεν βγαίνεις χημικός...)

Είμαστε σίγουροι ότι θα μπεις και το πρόβλημα είναι τα μαθηματικά της σχολης; :P Μην σε αγχωνει αυτό από τώρα, θα έχεις χρόνο να τα καλύψεις. Μπορείς να διαβάζεις και τα μαθηματικά για το σχολείο αν θες να κρατήσεις επαφή.
(Εχω υποθεσει οτι δινεις με βιολογια)
Με το φετινό σύστημα οι υποψήφιοι που εξετάζονται στη βιολογία δεν θα διδάσκονται μαθηματικά καθόλου στο σχολείο (ούτε γενικής παιδείας, ούτε κατεύθυνσης), ούτε φυσικά το αντίστροφο καθώς η περσινή ομάδα προσαναρολισμού "Θετικών Σπουδών (2ο και 3ο πεδίο) χωρίστηκε σε "Θετικών Σπουδών (2ο πεδίο μόνο)" και "Σπουδών Υγείας (3ο πεδίο)".
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δε θα έχεις πρόβλημα, όχι. Πέρα από ένα μάθημα 1ου εξαμήνου (στο ΑΠΘ έστω), πιο πολύ θα σου χρειαστεί η στατιστική, παρά τα καθαρά μαθηματικά. Ωστόσο σε μερικά μαθήματα, όπως φυσικοχημείες και χημική τεχνολογία, εάν δεν ξέρεις καλά ολοκληρώματα, θα σου είναι πολύ δυσκολότερο να τα περάσεις με βαθμό. Αλλά εάν σε ενδιαφέρει κάποια άλλη κατεύθυνση της χημείας (οργανική, βιοχημεία, τροφίμων) δε θα σου χρειαστούν καθόλου.
 

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Λέτε στην πραγματικότητα, εάν δεν ενδιαφέρεται κάποιος για ούτε μία σχολή που ανήκει ΜΟΝΟ στην κατεύθυνση υγείας (από τις τόσες λίγες που είναι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα:down:) καλύτερα να πάει στη θετικών σπουδών (δηλαδή 2ο πεδίο) ώστε να μην δυσκολευτεί στα μαθηματικά της σχολής και ενδεχομένως και σε άλλα μαθήματα που απαιτούν καλά μαθηματικά (βάζω κι εμένα μέσα);
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Λέτε στην πραγματικότητα, εάν δεν ενδιαφέρεται κάποιος για ούτε μία σχολή που ανήκει ΜΟΝΟ στην κατεύθυνση υγείας (από τις τόσες λίγες που είναι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα:down:) καλύτερα να πάει στη θετικών σπουδών (δηλαδή 2ο πεδίο) ώστε να μην δυσκολευτεί στα μαθηματικά της σχολής και ενδεχομένως και σε άλλα μαθήματα που απαιτούν καλά μαθηματικά (βάζω κι εμένα μέσα);

Οτι παραπάνω θέλει να μάθει κανείς προς τιμήν του είναι,το επιστημονικό του υπόβαθρο χτίζει . Όλες οι σχολές θα σε πιέσουν να μάθεις τα απολύτως απαραίτητα για το εκάστοτε πεδίο . Απο εκεί και πέρα είναι στο χέρι του καθενός να αποφασίσει σε ποιά περιοχή θέλει να αποκτήσει περισσότερες γνώσεις . Πάντως δεν θα ρωτήσει κανείς εαν εισάχθηκες με βιολογία ή μαθηματικά :P.

Υπάρχουν αρκετοί λόγοι που συμφέρει να εισαχθείς με μαθηματικά όπως και με βιολογία . Άλλοι πιο μακροπρόθεσμοι και ισχυροί και άλλοι πιο βραχυπρόθεσμοι και ασθενέστεροι . Το καλύτερο είναι να επιλέξεις το μάθημα που νιώθεις πιο άνετα,και να είσαι σε θέση να διαβάσεις αρκετά,έστω αργότερα,αυτό που νιώθεις λιγότερο οικείο .

Σημασία πάνω από όλα έχει να μην φοβόμαστε να εκτεθούμε σε νέες ιδέες καθώς αυτές μπορούν να συνεισφέρουν θετικά στο να αποκτήσουμε διαφορετική οπτική στο ίδιο θέμα,το οποίο θεωρώ οτι είναι απαραίτητη προϋπόθεση τόσο για την ανακάλυψη όσο και για την κατανόηση. Εξάλλου δεν μπορεί κανείς να μάθει όλα τα μαθηματικά που υπάρχουν . Αρκεί να έχει συνεχές ενδιαφέρων να μάθει τα πιο χρήσιμα και να εξασκηθεί στην επιστημονική μέθοδο . Το τελευταίο είναι και το πιο κρίσιμο για το κύρος ενός επιστήμονα .
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Λέτε στην πραγματικότητα, εάν δεν ενδιαφέρεται κάποιος για ούτε μία σχολή που ανήκει ΜΟΝΟ στην κατεύθυνση υγείας (από τις τόσες λίγες που είναι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα:down:) καλύτερα να πάει στη θετικών σπουδών (δηλαδή 2ο πεδίο) ώστε να μην δυσκολευτεί στα μαθηματικά της σχολής και ενδεχομένως και σε άλλα μαθήματα που απαιτούν καλά μαθηματικά (βάζω κι εμένα μέσα);


Αυτό είναι μύθος αρχικά. Κι εγώ που πέρασα με το παλιό σύστημα το '15 και έδωσα και μαθηματικά και βιολογία, μια χαρά δυσκολεύτηκα στα μαθηματικά της σχολής μετά.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Το θέμα είναι τι σε ενδιαφέρει: να περάσεις τα μαθήματα της σχολής ή όντως να έχεις μία καλή γνώση του αντικειμένου που θέλεις; Τα μαθήματα , ακόμα και αυτό των μαθηματικών , ισως ζοριστείς λίγο, ίσως μάθεις καποια πραγματα απ εξω , θα εξασκηθείς σε τυποποιημένες ασκήσεις και θα τα περάσεις καποια στιγμή. Σιγά το πράγμα, το κάνουν όλοι. Αλλά αν θες όντως να έχεις καλή γνώση χημείας και να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και πώς προεκυψε, κακά τα ψέματα, χρειάζεσαι γνώσεις τόσο μαθηματικών όσο και φυσικής. Αυτό το "σπουδάζω χημεία , άρα οι άλλες φυσικές επιστήμες μου είναι περιττές" , δεν το κατάλαβα ποτέ...
 

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .. λοιπόν εγώ θα δώσω βιολογία αντί για μαθηματικά και με ενδιαφέρει ο κλάδος της βιοχημείας...οπότε αρχικά θέλω χημικό Ηρακλείου και μετά βλέπουμε...απλά είχα αυτή την αγωνία για τα μαθηματικά επειδή διδάσκονται στα δύο πρώτα εξάμηνα..και δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις..είχαμε και καθηγητές που δε σε βοηθάνε και πολύ οπότε ναι...

Το θέμα είναι τι σε ενδιαφέρει: να περάσεις τα μαθήματα της σχολής ή όντως να έχεις μία καλή γνώση του αντικειμένου που θέλεις; Τα μαθήματα , ακόμα και αυτό των μαθηματικών , ισως ζοριστείς λίγο, ίσως μάθεις καποια πραγματα απ εξω , θα εξασκηθείς σε τυποποιημένες ασκήσεις και θα τα περάσεις καποια στιγμή. Σιγά το πράγμα, το κάνουν όλοι. Αλλά αν θες όντως να έχεις καλή γνώση χημείας και να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και πώς προεκυψε, κακά τα ψέματα, χρειάζεσαι γνώσεις τόσο μαθηματικών όσο και φυσικής. Αυτό το "σπουδάζω χημεία , άρα οι άλλες φυσικές επιστήμες μου είναι περιττές" , δεν το κατάλαβα ποτέ...

Ναι το καταλαβαίνω ότι όλες οι επιστήμες με κάποιο τρόπο συνδέονται ..και δεν είπα ότι οι άλλες φυσικές επιστήμες θα μ είναι περιττές ..απλά ρωτάω για συμβουλές

Δε θα έχεις πρόβλημα, όχι. Πέρα από ένα μάθημα 1ου εξαμήνου (στο ΑΠΘ έστω), πιο πολύ θα σου χρειαστεί η στατιστική, παρά τα καθαρά μαθηματικά. Ωστόσο σε μερικά μαθήματα, όπως φυσικοχημείες και χημική τεχνολογία, εάν δεν ξέρεις καλά ολοκληρώματα, θα σου είναι πολύ δυσκολότερο να τα περάσεις με βαθμό. Αλλά εάν σε ενδιαφέρει κάποια άλλη κατεύθυνση της χημείας (οργανική, βιοχημεία, τροφίμων) δε θα σου χρειαστούν καθόλου.
Βιοχημεία με ενδιαφέρει... στατιστική υποτίθεται διδασκόταν μέχρι πέρσυ έτσι?

Μήπως να πας "Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας" αν δεν μπορείς καθόλου τα μαθηματικά; (Η σχολή δεν έχει καθαρά μαθηματικά και έχει πολλή χημεία φαντάζομαι, απλά δεν βγαίνεις χημικός...)


Με το φετινό σύστημα οι υποψήφιοι που εξετάζονται στη βιολογία δεν θα διδάσκονται μαθηματικά καθόλου στο σχολείο (ούτε γενικής παιδείας, ούτε κατεύθυνσης), ούτε φυσικά το αντίστροφο καθώς η περσινή ομάδα προσαναρολισμού "Θετικών Σπουδών (2ο και 3ο πεδίο) χωρίστηκε σε "Θετικών Σπουδών (2ο πεδίο μόνο)" και "Σπουδών Υγείας (3ο πεδίο)".

Στο τμήμα βιοχημείας μου είναι δύσκολο γιατί μένω Κρήτη...αν και ενδιαφέρομαι για βιοχημεία προτιμω να περάσω πρώτα χημεία και μετά βλεπωω

Είμαστε σίγουροι ότι θα μπεις και το πρόβλημα είναι τα μαθηματικά της σχολης; :P Μην σε αγχωνει αυτό από τώρα, θα έχεις χρόνο να τα καλύψεις. Μπορείς να διαβάζεις και τα μαθηματικά για το σχολείο αν θες να κρατήσεις επαφή.
(Εχω υποθεσει οτι δινεις με βιολογια)


Ακριβώς δίνω βιολογια
 
Τελευταία επεξεργασία:

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Στατιστική εννοώ μάθημα πανεπιστημίου, όχι του σχολείου. Γενικά πάντως σου λένε οι καθηγητές τι θέλουν, μην τρελαίνεσαι. Πιο πολύ τους νοιάζει να ξέρεις τη μεθοδολογία επίλυσης ενός προβλήματος, την κατασκευή καμπυλών αναφοράς, την εξαγωγή συμπερασματων από διαγράμματα και τη χρήση κάποιων προγραμμάτων (Excel, Mathematica κλπ).
 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Μήπως τα μαθηματικά γενικής ενσωματώθηκαν με τα μαθηματικά κατεύθυνσης?


Νομίζω ότι η στατιστική μπήκε στη β' λυκείου ως μάθημα γενικής παιδείας πέρα από την άλγεβρα και τη γεωμετρία:thumbup:
 

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Στατιστική εννοώ μάθημα πανεπιστημίου, όχι του σχολείου. Γενικά πάντως σου λένε οι καθηγητές τι θέλουν, μην τρελαίνεσαι. Πιο πολύ τους νοιάζει να ξέρεις τη μεθοδολογία επίλυσης ενός προβλήματος, την κατασκευή καμπυλών αναφοράς, την εξαγωγή συμπερασματων από διαγράμματα και τη χρήση κάποιων προγραμμάτων (Excel, Mathematica κλπ).


Αα μαλιστα... κατάλαβα

Νομίζω ότι η στατιστική μπήκε στη β' λυκείου ως μάθημα γενικής παιδείας πέρα από την άλγεβρα και τη γεωμετρία:thumbup:


:hmm:δεν έχω ιδέα...πάντως αν έγινε έτσι για εμένα είναι πολύ καλό
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Μήπως τα μαθηματικά γενικής ενσωματώθηκαν με τα μαθηματικά κατεύθυνσης?
Αυτό δεν το ξέρω για φέτος... Πέρυσι που ήμουν Γ' Λυκείου, ήταν δύο ξεχωριστά μαθήματα. Ωστόσο, έχω την εντύπωση ότι, διαβάζοντας τη νέα ύλη, πράγματι ενσωματώθηκαν. Καλύτερα να απαντήσει και κάποιος που ξέρει σίγουρα :p
 

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αυτό δεν το ξέρω για φέτος... Πέρυσι που ήμουν Γ' Λυκείου, ήταν δύο ξεχωριστά μαθήματα. Ωστόσο, έχω την εντύπωση ότι, διαβάζοντας τη νέα ύλη, πράγματι ενσωματώθηκαν. Καλύτερα να απαντήσει και κάποιος που ξέρει σίγουρα :p

Αα μάλιστα...τα έχουν κάνει λίγο κάπως φέτος...τι να πούμε και εμείς της φετινής γενιάς:happy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top