Τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ή Οικονομικό;

kotsir

Νεοφερμένος

Η kotsir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας αυτές τις μέρες πρέπει να φτιάξω το μηχανογραφικο μου και δεν ξέρω ποια σχολή να δηλώσω πρώτη λογιστική και χρηματοοικονομικη ή οικονομικης επιστήμης; έχω ακούσει πολλές γνώμες αλλά δεν μπορώ με τίποτα να κατασταλαξω μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ;
 

Γιάννης/98

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης/98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γεια σας αυτές τις μέρες πρέπει να φτιάξω το μηχανογραφικο μου και δεν ξέρω ποια σχολή να δηλώσω πρώτη λογιστική και χρηματοοικονομικη ή οικονομικης επιστήμης; έχω ακούσει πολλές γνώμες αλλά δεν μπορώ με τίποτα να κατασταλαξω μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ;


Λογιστικής και χρηματοοικονομικής και μετά Οικονομικών Επιστημών. Αυτή είναι γνώμη μου:pleasantry:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Και εγώ έχω αυτό το δίλημμα.
Λοχρη ΠΑ.ΔΑ η οικονομικό Πάντειου;
 

Γιάννης/98

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης/98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.

Γιάννης/98

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης/98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ναι αυτό λέω.Γιατι Λοχρη;

Έχω ακούσει πως έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Εγώ μεταξύ Λοχρη και διοίκησης επιχειρήσεων κινούμαι αλλά δύσκολα θα πιάσω κάποιο από αυτά. Οι οικονομικές επιστήμες είναι πολύ ενδιαφέρουσες, αλλά και ταυτόχρονα αρκετά απαιτητικές έχω ακούσει.
Αν είσαι μεταξύ Οικονομικής και Περιφερειακής ανάπτυξης στην Πάντειο θα σου έλεγα Λοχρη παδα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Δεν μπορώ να απόφασισω.
 

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εχω ακουσει καλα λογια και για το οικονομικων επιστημων στο ΕΚΠΑ.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Γεια σας αυτές τις μέρες πρέπει να φτιάξω το μηχανογραφικο μου και δεν ξέρω ποια σχολή να δηλώσω πρώτη λογιστική και χρηματοοικονομικη ή οικονομικης επιστήμης; έχω ακούσει πολλές γνώμες αλλά δεν μπορώ με τίποτα να κατασταλαξω μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ;


Πολύ καλά τμήματα και τα δυο !
Πάντως πιο άμεσο στην αγορά εργασίας είναι το λοχρη ,από οικονομικό θα χρειαστείς σίγουρα μεταπτυχιακό
Δες τις προοπτικές του κάθε τμήματος και το προγραμμα σπουδών και αποφάσισε
 

kotsir

Νεοφερμένος

Η kotsir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ξέρετε τι; απλά ακούω ότι ναι μεν το λοχρη έχει πιο άμεση επαγγελματική αποκατάσταση αλλά το τμήμα της οικονομικής επιστήμης είναι πιο θεωρητικό και σου δίνει πιο γενικές γνώσεις και με ένα μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις τα πάντα... Πφφφ αλήθεια είμαι χαμένη και με έχει αγχώσει πολύ αυτή η επιλογή μου
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ξέρετε τι; απλά ακούω ότι ναι μεν το λοχρη έχει πιο άμεση επαγγελματική αποκατάσταση αλλά το τμήμα της οικονομικής επιστήμης είναι πιο θεωρητικό και σου δίνει πιο γενικές γνώσεις και με ένα μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις τα πάντα... Πφφφ αλήθεια είμαι χαμένη και με έχει αγχώσει πολύ αυτή η επιλογή μου


Αφού δεν έχεις αποφασίσει τι ακριβώς σου αρέσει και τι θες να κανείς καλύτερα να επιλέξεις ένα τμήμα οικονομικής επιστήμης ώστε να δεις κάτι πιο γενικό και μετά αποφασίζεις μόνη σου στην πορεία των σπουδών σου
 

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ξέρετε τι; απλά ακούω ότι ναι μεν το λοχρη έχει πιο άμεση επαγγελματική αποκατάσταση αλλά το τμήμα της οικονομικής επιστήμης είναι πιο θεωρητικό και σου δίνει πιο γενικές γνώσεις και με ένα μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις τα πάντα... Πφφφ αλήθεια είμαι χαμένη και με έχει αγχώσει πολύ αυτή η επιλογή μου
Και εγω ημουν στο ιδιο διλλημα με εσενα αλλα μαλλον θα διαλεξω οικονομικης επιστημης που ειναι πιο γενικο. Απο περιέργεια ποσα μορια συγκεντρωσες?
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

kotsir

Νεοφερμένος

Η kotsir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Πιάνεις και τα 2 τμήματα..Κατα την γνωμη μου αν δεν εισαι σιγουρη για το τι θες να ακολουθησεις να διαλεξεις οικονομικη επιστημη και με ενα μεταπτυχιακο να διαλεξεις που θα εστιάσεις.Απο την αλλη ομως το ΛΟΧΡΗ εχει αμεση επαγγελματικη αποκατασταση..
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Ξέρετε τι; απλά ακούω ότι ναι μεν το λοχρη έχει πιο άμεση επαγγελματική αποκατάσταση αλλά το τμήμα της οικονομικής επιστήμης είναι πιο θεωρητικό και σου δίνει πιο γενικές γνώσεις και με ένα μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις τα πάντα... Πφφφ αλήθεια είμαι χαμένη και με έχει αγχώσει πολύ αυτή η επιλογή μου


Kαι από ΛΟΧΡΗ μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό "στα πάντα" (δηλαδή σε ότι ακριβώς μπορείς αν τελειώσεις οικονομικά).

Η διαφορά των δύο σχολών είναι πως το πρόγραμμα σπουδών του ΛΟΧΡΗ είναι εστιασμένο στην αγορά εργασίας ενώ του Οικονομικού σε θέματα κοινωνικού/ακαδημαικού ενδιαφέροντος (μακροοικονομία, πολιτική οικονομία κτλ)

Θεωρώ πως το Οικονομικό έχει απείρως πιο ενδιαφέρουσα μαθήματα αν σε νοιάζει μόνο η γνώση καθεαυτή, αλλά αν σε ενδιαφέρει κυρίως η επαγγελματική αποκατάσταση τότε ΛΟΧΡΗ δαγκωτό.
 

kotsir

Νεοφερμένος

Η kotsir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Kαι από ΛΟΧΡΗ μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό "στα πάντα" (δηλαδή σε ότι ακριβώς μπορείς αν τελειώσεις οικονομικά).

Η διαφορά των δύο σχολών είναι πως το πρόγραμμα σπουδών του ΛΟΧΡΗ είναι εστιασμένο στην αγορά εργασίας ενώ του Οικονομικού σε θέματα κοινωνικού/ακαδημαικού ενδιαφέροντος (μακροοικονομία, πολιτική οικονομία κτλ)

Θεωρώ πως το Οικονομικό έχει απείρως πιο ενδιαφέρουσα μαθήματα αν σε νοιάζει μόνο η γνώση καθεαυτή, αλλά αν σε ενδιαφέρει κυρίως η επαγγελματική αποκατάσταση τότε ΛΟΧΡΗ δαγκωτό.
δηλαδη απο το τμημα της οικονομικης επιστημης δεν εχω καλη επαγγελματικη αποκατασταση χωρις μεταπτυχιακα ?
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
δηλαδη απο το τμημα της οικονομικης επιστημης δεν εχω καλη επαγγελματικη αποκατασταση χωρις μεταπτυχιακα ?


Χωρίς μεταπτυχιακό από Οικονομική Επιστήμη δύσκολα θα βρεις κάτι αξιόλογο, ναι. Γενικά βέβαια καλό είναι να κάνεις ένα μεταπτυχιακό τη σήμερον ημέρα ότι σχολή και να βγάλεις, απλά κάποιες σχολές σαν το ΛΟΧΡΗ σου δίνουν τη δυνατότητα να ξεκινήσεις να δουλεύεις στο αντικείμενο και μόνο με πτυχίο (μη περιμένεις τίποτα τρελούς μισθούς βέβαια, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια)
 

Guest 249015

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας αυτές τις μέρες πρέπει να φτιάξω το μηχανογραφικο μου και δεν ξέρω ποια σχολή να δηλώσω πρώτη λογιστική και χρηματοοικονομικη ή οικονομικης επιστήμης; έχω ακούσει πολλές γνώμες αλλά δεν μπορώ με τίποτα να κατασταλαξω μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ;

Θα σου απαντήσω με κοινή λογική και με βάση αυτά που βλέπω τριγύρω μου. Έχω γνωστούς που πέρασαν Χαλκίδα λογ χρη και ακόμα ψάχνουν δουλειά. Ή λογιστική είναι ένας αρκετά εξειδικευμένος κλάδος και σου εξασφαλίζει την δυνατότητα να γίνεις είτε λογιστής είτε χρηματιστής. Παρόλα αυτά τα τμήματα των οικονομικών είναι πιο Γενικά. Δηλαδή ως απόφοιτος από ένα οικονομικό τμήμα κατοχυρώνεις την άδεια λογιστή-φοροτεχνικου (βέβαια θα σε προτιμήσουν λιγότερες επιχειρήσεις από ότι αν πήγαινες σε ένα τμήμα λογ χρη, παντοτε για λογιστής) Ενώ συνάμα σου δίνονται και άδειες για να ασκήσεις πολλά επιπλέον επαγγέλματα π.χ αυτού του αναλογιστη που Καλώς ή κακώς αποκτά μεγάλη ζήτηση τόσο στο εσωτερικό αλλά και στο εξωτερικό. Επιπλέον από επαγγελματική άποψη συμφέρει το οικονομικό διότι στην χειρότερη μπορείς να δουλέψεις σε ένα φροντιστήριο ως καθηγητής ΑΟΘ, με καλό μισθό και καλό ωράριο. Από λογιστές έχει γεμίσει η χώρα, όπως και από αποφοίτους διοίκησης επιχειρήσεων. Όσο πιο εξειδικευμένη είναι μια σχολή στο αντικείμενο της τόσο πιο δύσκολα θα βρεις δουλειά στο μέλλον (για εσωτερικό) κατά κύριο λόγο. Αν όμως θες λογιστική 100% και πιστεύεις πως αυτό το επάγγελμα θα σε γεμίζει, τότε ακολούθα αυτή την κατεύθυνση.
ΥΓ.
Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πήγαινε επαρχεία σε τμήμα που ήταν ανέκαθεν ΑΕΙ (εκτός εάν ποτσυεις πως η σχολή που θα επιλέξεις είναι η καλύτερη επιλογή για εσένα). Ή Πανεπιστήμικοποιηση των ΤΕΙ δεν σημαίνει πως άλλαξε και το προσωπικό. Οι καθηγητές των ΤΕΙ θα διδάσκουν και πάλι σε ιδρύματα με τίτλο ΑΕΙ. Το παδα υπάγεται σε αυτό το φαινόμενο και θα σου πρότεινα να το αποφύγεις. Τα καινούργια ΑΕΙ ή ΤΕΙ που έγιναν ΑΕΙ θα δουλεύουν σαν κανονικά ΑΕΙ μετά από 20-30 Χρόνια που θα αλλάξει το προσωπικό τους και θα διοριστεί ένα νέο προσωπικό πανεπιστημιακού επιπέδου. Μπορεί να κατοχυρώνεις τα ίδια δικαιώματα με τα "αληθινά" ΑΕΙ αλλά μην ξεχνάς πως στην αγορά εργασίας πολλοί θα είναι οι εργοδότες που θα ξέρουν στο περίπου το πραγματικο επιπέδο με το χαρτί που θα τους δώσεις στο βιογραφικό.
 

kotsir

Νεοφερμένος

Η kotsir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ... Αρα εσύ θα μου πρότεινες οικονομικό; εγώ ξέρεις που αλλού κολλάω όμως; στο ότι οικονομικά τμήματα υπάρχουν πολλά και με χαμηλές βάσεις... Ενώ τα τμήματα της λοχρη δεν είναι τόσα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top