Νομική σε κολλέγιο;

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γεια σας, μηπως γνωριζετε εαν το κολλεγιο dei college στην Θεσσαλονικη ειναι αναγνωρισμενο? πηγα για ενημερωση και μου ειπαν πως απλα μετα τα 3 χρονια του bachelor δινω εξετασεις στο ελληνικο δικαιο για να μπορω να κανω ασκηση και πως μετα την ασκηση ξαναδινω εξετασεις τις οποιες δινουν ολοι για τον υποψηφιο διαγωνισμο δικηγορων για να παρω την αδεια ασκησεως επαγγελματος....ισχυουν ολα αυτα? εχω ρωτησει παντου σαεπ, υπουργειο παιδειας, δικηγορικο συλλογο Θεσσαλονικης , οποιος μου ειπε να καλεσω Αθηνα, οι οποιοι δεν απαντησαν ποτε...το μονο που γνωριζω ειναι οτι αναγνωριζονται επαγγελματικα και οχι ακαδημαικα....μπορω να γινω δικηγορος με λιγα λογια? η μας δουλευουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Νομική από κολλέγιο ούτε να το σκέφτεσαι.

Αν ήταν ένα πιο "πρακτικό" επάγγελμα τύπου εργοθεραπεία, λογοθεραπεία, φυσιοθεραπεία, διατροφολογία θα σου έλεγα ναι, αλλά για Νομική όχι.

Ξαναδώσε Πανελλήνιες ή βγες εξωτερικό με τη μια αν υπάρχουν χρήματα. Γενικά ψαξτο πάρα πολύ καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psaxno

Νεοφερμένος

Ο psaxno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο https://www.protothema.gr/afieromat...oi-16-erotiseis-gia-ti-foitisi-sta-kollegia-/

Συγκεκριμένα στην ένατη απάντηση γράφει:
"Σύμφωνα με το σύστημα αναγνώρισης του π.δ. αυτού, κατέστη δυνατή η αναγνώριση των επαγγελματικών προσόντων που αποκτήθηκαν εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης βάσει τίτλων που απονέμονται από αλλοδαπά πανεπιστήμια μετά την ολοκλήρωση σπουδών που πραγματοποιούνται σε Κολλέγια στην Ελλάδα και οδηγούν στην άσκηση νομοθετικά κατοχυρωμένου επαγγέλματος. Στη συνέχεια, δόθηκε η δυνατότητα αναγνώρισης της επαγγελματικής ισοδυναμίας τίτλων (Βachelor’s, Master’s και Phd) που έχουν απονεμηθεί από ευρωπαϊκά πανεπιστήμια, αλλά δεν συνδέονται με την άσκηση νομοθετικά ρυθμιζόμενου επαγγέλματος. Με νεώτερη ρύθμιση, δίνεται η δυνατότητα επαγγελματικής ισοδυναμίας και για τίτλους (bachelor’s και master’s), εφόσον τα προγράμματα σπουδών που οδήγησαν στην απόκτησή τους πιστοποιούνται από διεθνείς οργανισμούς πιστοποίησης, ανεξάρτητα από τη σύνδεσή τους με νομοθετικά ρυθμιζόμενα ή μη επαγγέλματα.

Αρμόδιο όργανο για τη χορήγηση αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων και επαγγελματικής ισοδυναμίας των ανωτέρω πτυχίων με τα αντίστοιχα που απονέμονται από τα ελληνικά πανεπιστήμια ή Τ.Ε.Ι. είναι το Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων (Σ.Α.Ε.Π.).

Σημειώνεται ότι κατ’ επίκληση της ισχύουσας συνταγματικής απαγόρευσης (άρ. 16Σ) δεν αναγνωρίζονται ακαδημαϊκά στη χώρα μας οι τίτλοι που απονέμονται είτε από τα ίδια τα Κολλέγια είτε από τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια.

Αυτό σημαίνει ότι τίτλοι που έχουν αποκτηθεί από αλλοδαπό πανεπιστήμιο μετά από σπουδές που πραγματοποιήθηκαν σε συνεργαζόμενο Κολλέγιο στην Ελλάδα, αν και αναγνωρίζονται σε ό,τι αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα, δεν γίνονται δεκτοί από τα Ελληνικά Πανεπιστήμια για τη συνέχιση των σπουδών για την απόκτηση μεταπτυχιακού ή διδακτορικού διπλώματος.
Η απαγόρευση αυτή ισχύει βέβαια μόνο για την Ελλάδα, καθώς οι απόφοιτοί μας γίνονται δεκτοί για τη συνέχιση των σπουδών τους (σε μεταπτυχιακό και διδακτορικό επίπεδο) σε πανεπιστήμια του εξωτερικού."

Επίσης όσον αφορά την αναγνώριση, στο ΦΕΚ που μπορείς να βρεις εδώ https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...IuVpoMwf5qugZ7Ap3GcOq8au6h1qkYEmKr5iRLsSoE5Pm στην απόφαση νούμερο 3 αριθμός 3195/Κ1 επικαιροποιείται από τις 9/1/2017 για μια διετία η άδειά του.

Οπότε όπως το καταλαβαίνω εγώ θα μπορείς με το πτυχίο σου να ασκήσεις κανονικά την νομική στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σύμφωνα με τον ΔΟΑΤΑΠ "Σπουδές σε παραρτήματα Πανεπιστημίων της αλλοδαπής στην Ελλάδα δεν εμπίπτουν στις νομοθετημένες διατάξεις περί αναγνωρίσεως τίτλων σπουδών από το ΔΟΑΤΑΠ. Ο ιδρυτικός Νόμος 3328/2005 για την αναγνώριση πτυχίων από την αλλοδαπή απαιτεί το σύνολο των σπουδών να έχει διανυθεί σε ομοταγή Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της αλλοδαπής" οπότε είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχει ακαδημαϊκή ισοτιμία. Με τον ΣΑΕΠ τώρα είναι μια πονεμένη ιστορία. Υπάρχουν χιλιάδες αιτήσεις σε εκκρεμότητα https://www.vimaonline.gr/20/article...aitiseis-anagnorisis-se-tragiki-kathusterisi-, https://www.esos.gr/arthra/57827/oi...in-exomoiosi-ton-ptyhion-ton-kollegion-me-ton, https://www.esos.gr/arthra/56676/sti-voyli-oi-kathysteriseis-anagnorisis-ptyhion-apo-saep. Η επιτροπή κρίσης ΣΑΕΠ καταργείται, επανασυγκροτείται, τροποποιείται.΄Ενας χαμός! Εν τω μεταξύ πρέπει να σιγουρευτείς από το Υπουργείο ότι το κολέγιο που θα επιλέξεις είναι αναγνωρισμένο γιατί δεν είναι όλα και οι ίδιοι προκειμένου να μην χάσουν τον πελάτη ασφαλώς δεν θα στο πουν! Επίσης κάτι που χρήζει προσοχής είναι ότι ακόμα και αν ένα κολέγιο έχει κανονικά άδεια λειτουργίας, αυτό δεν σημαίνει ότι θα την έχει επ΄αόριστον! Μπορεί μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να πάψει να πληροί ένα κριτήριο και η άδειά του να ανακληθεί όπως έχει γίνει και στο παρελθόν. Τότε εσύ τι θα κάνεις; Καλό είναι να μην μπλέξεις σ΄αυτόν τον κυκεώνα! Κάνε την προσπάθειά σου για τις πανελλαδικές και σαν plan B έχε στο μυαλό σου το εξωτερικό (έτσι κι αλλιώς με τα χρήματα που θα πλήρωνες στο κολέγιο, μπορείς κάλλιστα να βγεις έξω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Η νομική είναι πολύ σοβαρή επιστήμη και προυποθέτει πολύ διάβασμα για να περάσεις τα μαθήματα.

Αν βγείς νομικός από ένα DEI college θα είναι λές και χαράμισεις χρόνια από τη ζωή σου τζάμπα, χώρια τα χρήματα.
Πως θα συγκριθείς με έναν δικηγόρο από το ΑΠΘ ή το Δημοκρίτειο; Ούτε καν, ξέχασέ το.

Αν θές να κάνεις σοβαρές σπουδές , κάτσε έναν χρόνο και δές ποια πανεπιστήμια του εξωτερικού μπορούν να ανταποκριθούν στις ανάγκες σου και πήγαινε , με την λογική ότι πας για να διαβάσεις έξω και να γίνεις επιστήμονας, όχι για να περνάς την ώρα σου.

Εναλλακτικά αν δεν υπάρχουν χρήματα ξεσκίσου δώσε πανελλήνιες ή αλλιώς άλλαξε επιστήμη.
Συγγνώμη που το λέω τόσο σκληρά αλλά για να γίνεις δικηγόρος θέλει guts.

Και πριν μπείς στη σχολή και μέσα στη σχολή αλλά και όταν θα εξασκείς το επάγγελμα.

Φιλικά.

:flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Αν έχεις κάποιο πτυχίο δώσε κατατακτήριες. Ειδάλλως προσπάθησε το με πανελλήνιες. Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα και γνωρίζεις πολύ καλά κάποια γλώσσα (αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά) φύγε για το εξωτερικό. Και να προσέξεις το πανεπιστήμιο το οποίο θα διαλέξεις να έχει μια ποιότητα σπουδών και να αναγνωρίζεται από το ΔΟΑΤΑΠ. Θα σου συνιστούσα να αποφύγεις κολλέγια και ιδιωτικά πανεπιστήμια στη Κύπρο. Προσωπικά ήθελα να περάσω και εγώ πολύ στη νομική και το πέτυχα φέτος δίνοντας 3η φορά πανελλήνιες. Επομένως σε καταλαβαίνω πως είναι να θες να σπουδάσεις κάτι που αγαπάς πολύ.

Για να γίνω πιο σαφής τα πτυχία τα οποία απονέμουν διάφορα κολλέγια θα είναι αξιόπιστα όταν θα αναθεωρηθεί το άρθρο 16 του Συντάγματος, που προβλέπει την ύπαρξη μόνο δημόσιων πανεπιστημίων. Όταν και αν θα γίνει αυτή η αναθεώρηση, αυτά θα μετονομαστούν σε πανεπιστήμια. Προς το παρόν δεν έχει αλλάξει κάτι και γι' αυτό σου λέω να αποφύγεις τα κολλέγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εν τω μεταξυ το DEI College δεν κανει τιποτα αλλο απο το να συνεργαζεται σε φαση franchising με το University of London, που ουτως ή αλλως προσφερει distance learning προγραμματα και μαλιστα το προπτυχιακο της Νομικης (LLB) ειναι το πιο δημοφιλες παγκοσμιως, αλλα εχει και τα μεγαλυτερα ποσοστα εγκαταλειψης σπουδων, γιατι οι περισσοτεροι τα βρισκουν μπαστουνια στην πορεια.

Με αλλα λογια μπορεις να γραφτεις και απευθειας στο University of London και να δινεις εξετασεις για units και modules, νομιζω οτι και το Βρετανικο Συμβουλιο παρεχει αυτη τη δυνατοτητα, ως εξεταστικο κεντρο. Απο τη μια δεν θα εχεις τις διαλεξεις και θα πρεπει να βασιστεις κυριως στο υλικο που θα σου δινουν, αφετερου δεν πληρωνεις κατι στο DEI και ειναι πιθανον να σου αναγνωριστει πιο ευκολα και απο ΔΟΑΤΑΠ το πτυχιο, γιατι βασικη προϋποθεση για το τελευταιο ειναι «Ολόκληρη η διαδικασία παροχής τέτοιου τύπου προγράμματος γίνεται αποκλειστικά από το ίδρυμα και όχι από άλλο με οποιονδήποτε τρόπο συνεργαζόμενο με αυτό ίδρυμα».

https://www.doatap.gr/gr/distant.php

Επισης, αν και το University of London ειναι οντως καλο πανεπιστημιο και ενα χαρτι απο εκει εχει αξια, εχω διαβασει τα χειροτερα σε αγγλικα fora για την υποστηριξη που παρεχει στους φοιτητες. Πολλοι που το συγκρινουν με το Open University (UK), λενε οτι το δευτερο παρεχει πολυ καλυτερη υποστηριξη, ενω το Uni London γενικα απλα σου στελνει το υλικο και μετα σε αφηνει να τα βγαλεις περα μονος σου, να καλυψεις την υλη και να πας να δωσεις εξετασεις (μαλλον αυτο το κενο ερχονται να καλυψουν κολλεγια τυπου DEI).

Επιπλεον αν σκεφτεις επισης οτι το αγγλικο δικαιο ειναι πααααρα πολυ διαφορετικο απο το ελληνικο και το ηπειρωτικο γενικα, θα εχεις και εξτρα διαβασμα για να εξοικιωθεις με την ελληνικη εννομη ταξη. Οποτε long story short, αν δεν θες να το παλεψεις για Ελλαδα και εχεις την οικονομικη δυνατοτητα, φυγε καλυτερα εξω, εστω καμια Βουλγαρια ή Κυπρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Να ψάξεις να βρεις απόφοιτο του συγκεκριμένου τμήματος και μόνο έτσι θα μάθεις αν το τμήμα αξίζει ή όχι. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή αφού όπως είπαν τα παιδιά πάνω μπορεί απλά να χάσεις το χρόνο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια...η αληθεια ειναι οτι το θελω πολυ, για αυτο και ψαχτηκα αλλα ειμαι 23 χρονων, σκεφτομαι πως τα χρονια περνουν και για αυτο σκεφτηκα το κολλεγιο που ειναι 3 χρονια, ηδη εχω τελειωσει διοικηση επιχειρησεων και παραλληλα ιεκ λογιστικης, δηλαδη μου αρεσε αυτο το τρεξιμο που ειχα, σκεφτηκα και τις κατατακτηριες, επισκεφτηκα και 2 φορες το απθ να ρωτησω η αληθεια ειναι οτι κολλησα στην υλη εχει πολλα βιβλια για το καθε μαθημα, και δεν εχω και κανεναν γνωστο να με βοηθησει. οικονομικη δυνατοτητα δεν υπαρχει, δουλευω στην οικογενειακη μας επιχειρηση (λογιστικο γραφειο), και σκεφτηκα να βρωω και αλλη δουλεια αν ισχυει οτι μπορω να γινω δικηγορος απο κολλεγιο, ωστε να τα καταφερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια...η αληθεια ειναι οτι το θελω πολυ, για αυτο και ψαχτηκα αλλα ειμαι 23 χρονων, σκεφτομαι πως τα χρονια περνουν και για αυτο σκεφτηκα το κολλεγιο που ειναι 3 χρονια, ηδη εχω τελειωσει διοικηση επιχειρησεων και παραλληλα ιεκ λογιστικης, δηλαδη μου αρεσε αυτο το τρεξιμο που ειχα, σκεφτηκα και τις κατατακτηριες, επισκεφτηκα και 2 φορες το απθ να ρωτησω η αληθεια ειναι οτι κολλησα στην υλη εχει πολλα βιβλια για το καθε μαθημα, και δεν εχω και κανεναν γνωστο να με βοηθησει. οικονομικη δυνατοτητα δεν υπαρχει, δουλευω στην οικογενειακη μας επιχειρηση (λογιστικο γραφειο), και σκεφτηκα να βρωω και αλλη δουλεια αν ισχυει οτι μπορω να γινω δικηγορος απο κολλεγιο, ωστε να τα καταφερω...


Α, θαύμα! Αφού υπάρχει οικογενειακό λογιστικό γραφείο και οι σπουδές σου είναι συναφείς, μου φαίνεται ότι είσαι πολύ τυχερή! Συνέχισε να δουλεύεις εκεί και αν η νομική είναι το απωθημένο σου, ξέχνα τα κολέγια και προσπάθησε μέσω κατατακτηρίων ή πανελλαδικών. Αν το θέλεις πολύ και στρωθείς στο διάβασμα, θα το πετύχεις! Αλλιώς μια χαρά έχεις βολευτεί! Να ξέρεις πολλοί από αυτούς που μετά τις σπουδές τους αναζητούν εργασία είτε πάνω στο αντικείμενό τους είτε οπουδήποτε, θα ήθελαν να βρίσκονται στη θέση σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
αχχχ το ξερω αλλα τρελαινομαι χωρις λογο...η αληθεια ειναι θα μ αρεσε να το συνδυασω με την νομικη, θα προσπαθησω να διαβασω τωρα αν προλαβω ως τις κατατακτηριες του δεκεμβρη χαχα ευχαριστωωω <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Αν βγείς νομικός από ένα DEI college θα είναι λές και χαράμισεις χρόνια από τη ζωή σου τζάμπα, χώρια τα χρήματα.
Πως θα συγκριθείς με έναν δικηγόρο από το ΑΠΘ ή το Δημοκρίτειο; Ούτε καν, ξέχασέ το.

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με αυτό, όσο με ότι νομική σπουδάζεις στη χώρα που σε ενδιαφέρει να δραστηριοποιηθείς και επαγγελματικά...
Δεν είναι engineering π.χ. που ότι διδάσκεται ως φοιτητής και ότι κάνει ως επαγγελματίας π.χ. ο Βέλγος μηχανικός το ίδιο διδάσκεται και κάνει και ο Ινδός κι αν πάει π.χ. ένας έμπειρος Ινδός στο Βέλγιο μπορεί άμεσα να αξιοποιήσει τις γνώσεις & την εμπειρία του κ.λπ.
Ένας δικηγόρος που φεύγει από μια ξένη χώρα με πτυχίο νομικής κι έρχεται στην Ελλάδα, είναι σα να ξεκινάει απ' το «0»...
Μια που είσαι και νομικός θα ήθελα το σχόλιο σου πάνω σε αυτό!

Ναι, αναγνωρίζονται τα επαγγελματικά δικαιώματα των πτυχιούχων νομικής από Κολλέγια αλλά αφού πρώτα αποκτήσουν επαγγελματικά δικαιώματα και στη χώρα προέλευσης του πτυχίου (που πρέπει να είναι χώρα της Ε.Ε., κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει όταν οι Βρετανοί βγουν από αυτή)...δεν ξέρω τι διαδικασία ακολουθείται π.χ. για να ασκήσεις το επάγγελμα στη Μεγάλη Βρετανία, μπορεί να είναι χρονοβόρα και «δύσκολη», μπορεί και όχι...απλώς όσοι και όσες ενδιαφέρεστε για σπουδές νομικής σε Κολλέγιο και κατόπιν εργασία στην Ελλάδα πρέπει να το έχετε υπόψη σας αυτό και να δείτε αν σας συμφέρει να ακολουθήσετε όλη αυτή τη διαδικασία σε σχέση με το α)να ξαναδώσετε πανελλήνιες ή α)να επιλέξετε μια σχολή σε κάποια χώρα της Ε.Ε. με Δίκαιο όσο το δυνατό πιο «συναφές» με το Ελληνικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αχχχ το ξερω αλλα τρελαινομαι χωρις λογο...η αληθεια ειναι θα μ αρεσε να το συνδυασω με την νομικη, θα προσπαθησω να διαβασω τωρα αν προλαβω ως τις κατατακτηριες του δεκεμβρη χαχα ευχαριστωωω <3


Ασφαλώς και τρελαίνεσαι χωρίς λόγο! Καλό είναι να αναγνωρίζουμε και να εκτιμάμε αυτά που έχουμε! Πρέπει να καταλάβεις ότι βρίσκεσαι σε πλεονεκτική θέση!΄Οσο για τη Νομική σου εύχομαι καλό κουράγιο στο διάβασμα και καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου! Αν πάλι κάτι πάει στραβά (ο μη γένοιτο), έχεις μια χαρά τη δουλίτσα σου και μπορείς όποτε θες, να ξαναπροσπαθήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια...η αληθεια ειναι οτι το θελω πολυ, για αυτο και ψαχτηκα αλλα ειμαι 23 χρονων, σκεφτομαι πως τα χρονια περνουν και για αυτο σκεφτηκα το κολλεγιο που ειναι 3 χρονια, ηδη εχω τελειωσει διοικηση επιχειρησεων και παραλληλα ιεκ λογιστικης, δηλαδη μου αρεσε αυτο το τρεξιμο που ειχα, σκεφτηκα και τις κατατακτηριες, επισκεφτηκα και 2 φορες το απθ να ρωτησω η αληθεια ειναι οτι κολλησα στην υλη εχει πολλα βιβλια για το καθε μαθημα, και δεν εχω και κανεναν γνωστο να με βοηθησει. οικονομικη δυνατοτητα δεν υπαρχει, δουλευω στην οικογενειακη μας επιχειρηση (λογιστικο γραφειο), και σκεφτηκα να βρωω και αλλη δουλεια αν ισχυει οτι μπορω να γινω δικηγορος απο κολλεγιο, ωστε να τα καταφερω...


Ενα απο τα συγγραμματα που προτινονται θα διαβασεις, οχι ολα. Για Συνταγματικο Δικαιο καλυτερα διαβασε του Χρυσογονου, και για Δημοσιο Διεθνες θα σου προτεινα μαλλον το συγγραμμα των Αποστολιδη, Χατζηκωνσταντινου, Σαρηγιαννιδη (παλια εμεις διαβαζαμε του Ρουκουνα, αλλα απο τους προαναφερθεντες οι δυο διδασκουν στο Τμημα, οποτε προτιμησε μαλλον το δικο τους συγγραμμα). Για Εισαγωγη στην Επιστημη του Δικαιου, διαβασε και τα δυο προτεινομενα για να εισαι καλυμμενη, αλλα κατα προτεραιοτητα του Σταματη, γιατι αυτος ειναι ο διδασκων και αυτος ειναι που βαζει τα θεματα της εξετασης.

Επισης καλο ειναι να παρεις απο τη βιβλιοθηκη ή να αγορασεις πρακτικα για το Συνταγματικο και το Δημοσιο Διεθνες, βοηθουν πολυ. Υπερβολικα μεγαλη την υλη δεν την λες, αν σκεφτεις οτι εχεις μεχρι το Δεκεμβριο χρονο, απλα ο ανταγωνισμος για τις κατατακτηριες σε ολες τις Νομικες ειναι μεγαλος, οποτε ξεκινα σιγα σιγα διαβασμα αν αποφασισεις να δωσεις τελικα φετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
αχχχ το ξερω αλλα τρελαινομαι χωρις λογο...η αληθεια ειναι θα μ αρεσε να το συνδυασω με την νομικη, θα προσπαθησω να διαβασω τωρα αν προλαβω ως τις κατατακτηριες του δεκεμβρη χαχα ευχαριστωωω <3


Βρες ενα δικηγορο και παντρεψου τον.Πιο φτηνα θα σου βγει:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
χααχαχαχαχα λες? να μ κανει και ιδιαιτερα :pleasantry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγαπη

Νεοφερμένος

Ο Αγαπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι φοιτήτρια της Ανθρωπολογίας και θα ήθελα για 2ο πτυχίο να ασχοληθώ με την νομική. Επείδη όμως είμαι ήδη 23 και δεν έχω άλλο χρονο για Πανελλαδικές, θα ήθελα να ξέρω τί γίνεται με την αναγνωρισημότητα του πτυχίου. Απο οσο έχω ψάξει και εφόσον τα μαθήματα γίνονται στα Αγγλικά, μπορείς με το τέλος των σπουδών σου να ασκήσεις κανονικά το επάγγελμα, καθώς αυτόματα γράφεσαι και στον δικηγορικό σύλλογο του Λονδίνου. Θα ήθελα εαν κάποιος είναι απόφοιτος ή ξέρει σίγουρα τί ισχύει να με ενημερώσει. Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Αρχικά, το μητροπολιτικό κολλέγιο δεν παρέχει bachelor για την Νομική. Μήπως εννοείς κάποιο άλλο; Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να δώσεις κατατακτήριες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγαπη

Νεοφερμένος

Ο Αγαπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Υπάρχει


Δεν θέλω να χάσω εναν χρόνο γι αυτό δεν σκέφτομαι τις κατατακτήριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αγαπη

Νεοφερμένος

Ο Αγαπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Λοιπόν απο οτι διαβασα και εψαξα και ειδα λιγο τι παιζει με τους νομους, οσοι αποφοιτησουν απο κολλεγιο εχουν τα ιδια δικαιωματα με τους πτυχιούχους των ΑΕΙ απλα κανουν εναν χρονο πρακτικη. Συμφωνα με νομο που θα ψηφιστεί φετος εντος 40 ημερων απο την αιτηση τους στον ΣΑΕΠ, αναγνωριζεται το πτυχιο τους και μπορουν κανονικα να ασκησουν το επαγγελμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top