Προσωπική μελέτη για GMAT - IELTS

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Kαλησπέρα σε όλους. Σκοπέυω να δώσω μέχρι τον ερχόμενο Δεκέμβρη GMAT και IELTS. To θέμα είναι πως δε θα παω σε κάποιο φροντιστήριο αλλά θα διαβάσω μόνος μου. Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος ως προς το πως να ξεκινήσω να διαβάζω? (πχ για το GMAT απ'όσο ξέρω υπάρχουν συγκεκριμένα βιβλία για προετοιμασία καθώς και συγκεκριμένοι μαθηματικοί τύποι που χρειάζονται για την επίλυση του quant - που όμως δε νομιζω να εμπεριέχονται σε κάποια βιβλία, τους παρέχουν τα φροντιστήρια εαν δν κάνω λάθος... :( )

Επίσης, από τη στιγμή που όλα τα Πανεπιστήμια που σκοπεύω να κάνω αίτηση, δέχονται και IELTS και ΤΟΕFL, πιστεύετε ότι υπάρχουν λόγοι για τους οποίους θα έπρεπε ίσως να προτιμήσω το TOEFL?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει...? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Για το IELTS δεν θυμαμαι τι βιβλιο ειχα χρησημοποιησει, νομιζω οτι ηταν το επισημο του Cambridge, αλλα ειναι αρκετα εύκολο και δεν νομιζω να εχουν μεγαλη διαφορα. Υπαρχουν καποια πανεπιστημια που έχουν προτήμηση σε ενα συγκεκριμενο τεστ απο τα δυο, πχ τα αμερικανικα με το TOEFL, και θα αναφερεται στο προγραμμα τους. Για το ποιο απο τα δυο τεστ θα δωσεις εξαρταται απο τα πανεπιστημια που έχεις στο μυαλο σου και καλο θα ήταν να ριξεις μια ματια απο τωρα αν αυτα που θελεις δηλωουν ξεκαθαρα πως δεχονται μονο ενα απο τα δυο τεστ. Περα απο αυτο, δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα στα τεστ.

Για το gmat εγω ειχα χρησημοποιησει το official guide και το manhattan gmat και ημουν απολυτα ικανοποιημενος. Ειδικα το manhattan σου μαθαινει τον τροπο σκεψης που πρεπει να εχεις για το τεστ, εχει ενα σωρο παραδειγματα, τους τυπους που θα χρειαστεις και το official το χρησημοποιησα λιγοτερο σαν επιπλεον εξασκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση! Δηλαδή με μόνο 2 βιβλία ήσουν καλυμμένος για το GMAT? Αν επιτρέπεται, τί σκορ έπιασες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Δεν ειναι δυο βιβλια. Το Manhattan ειναι 10 βιβλια - γι'αυτο καλυπτει τα παντα σε αρκετο βαθος - και το official guide ειναι 3, ενα συνολικο, ενα για το ποσοτικο και ενα για το verbal. Την μεγαλυτερη δουλεια την εκανα με το πρωτο που σου δινει προσβαση και σε δικα τους Online test για εξασκηση που ειναι πολυ κοντα στο πραγματικο και καπως πιο δυσκολο, ενω το δευτερο σετ για μενα ηταν καθαρα γρηγορη εξασκηση στα πιο δυσκολα κομματια και το verbal που ειχα θεμα και το question bank. Μπορει και να μην χρειαστεις καθολου το official guide.
Εγω ειχα γραψει 750
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για το σκορ σου!

Εσύ με ποια θεωρείς ότι θα ήταν περισσότερο ωφέλιμο να καταπιαστώ και με ποια σειρά? Σκοπεύω να δώσω GMAT αρχές Δεκέμβρη. Φτάνει αυτό το διάστημα για προετοιμασία (λάβε υπόψιν ότι μέχρι τέλη Σεπτέμβρη θα κάνω την πρακτική μου και τρέχω ταυτοχρονα και τη διπλωματική μου, οπότε μέχρι τοτε δε θα μπορω να αφιερωθω πλήρως στα GMAT και IELTS)??

Eπίσης το IELTS αυτο καθαυτο πόσο καιρό προετοιμασία απαιτεί? Και ποια/πόσα βιβλία θα προτεινες?

Και παλι σ'ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Για το IELTS δεν θυμαμαι τι βιβλιο ειχα χρησημοποιησει και δεν μπορω να το βρω, αλλα νομιζω οτι ηταν το επισημο βιβλιο. Θα ελεγα ομως οτι ειναι αρκετα ευκολο, επιπεδου lower, και εφοσον εχεις πτυχιο αγγλικων δεν θα εχεις προβλημα. Νομιζω οτι δεν ειχα ασχοληθει ουτε 3 εβδομαδες με αυτο και ειχα δωσει proficiency πριν 4 χρονια.

Δεν νομιζω οτι εχει σημασια η σειρα, αλλα πρεπει να λαβεις υποψη σου οτι το ielts εχει συγκεκειρμενες περιοδους εξετασης που απεχουν αρκετα η μια απο την αλλη https://www.britishcouncil.gr/en/exam/ielts/dates-costs-locations. Εξαρταται καθαρα απο εσενα αυτο που θα πω, αλλα θα ελεγα να ξεκουραστεις λιγο απο τοτε που θα τελειωσεις με τις αλλες υποχρεωσεις σου μεχρι να ασχοληθεις με τα τεστ, καθως θα διαβαζεις μονος σου, που απαιτει αρκετη αυτοπειθαρχεια και θα ειναι πολυ δυσκολο αν εισαι κουρασμενος. Ομως δυο μηνες θεωρω οτι ειναι αρκετος χρονος να προετοιμαστεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Κατάλαβα!

Από τα 10 του manhattan και τα 3 official του gmat όμως με ποια θα πρότεινες να ασχοληθώ? Συγγνώμη που επιμένω, απλά φαντάζομαι ότι 2-3 μήνες προετοιμασίας δε φτάνουν για να καταπιαστώ με όλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Δεν ειναι ολα τα ιβλια ιδια μεταξυ τους απο αποψη αριθμου σελιδων, μπορεις να μπεις στο amazon να δεις το ογκο του καθενος. Αν ειναι να ασχοληθεις με ενα σετ, θα ελεγα manhattan. Το GMAT δεν περιλαμβανει, τουλαχιστον οσο αφορα το ποσοτκο κομματι, πολυ νεα υλη αν εχεις κανει μαθηματικα στο σχολειο ή πανεπιστημιο, οποτε ενα κομματι απο το ποσο πρεπει να διαβασεις θα φυγει γρηγορα. Βασικα το τεστ δεν επικεντρωνεται σε δυσκολια ερωτησεων, αλλα στην αντοχη σου, οποτε ειναι θεμα εξασκησης. Παντως θα ελεγα οτι 2-3 μηνες ειναι οκ χρονος να πρετοιμαστεις και το official guide μπορεις να το χρησημοποιησεις μονο για τις δυσκολες ερωτησεις αν πιστευεις οτι θες επιπλεον πραδειγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Εγω τα ειχα παρει απο το amazon που ειναι πιο φτηνα. Επισης νομιζω οτι υπαρχει και πιο καινουρια εκδοση της σειρας https://www.amazon.co.uk/Complete-G...qid=1467214808&sr=8-1&keywords=manhattan+gmat

Παντως εχω ακουσει οτι μπορεις να το "βρεις" ;) στο ιντερνετ αν ψαξεις. Αν το βρεις, ακομα και αν ειναι μια παλια εκδοση εισαι οκ. Επισης θα εχεις προσβαση στα ονλαιν τεστ τους ακομα και αν αγορασεις ενα βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
χμμμ δηλαδή και ένα μονο βιβλίο αρκεί για να έχω πλήρη πρόσβαση online?

Επίσης το βιβλίο του IELTS που είχες πάρει ήταν αυτό https://www.amazon.co.uk/Official-C...=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1467219725&sr=1-1 ή αυτό https://www.amazon.co.uk/Cambridge-...sr=1-1&keywords=IELTS+cambridge+practice+test ??

Kαι πάλι ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Ναι με ενα μονο βιβλιο εισαι οκ. Για το IELTS δεν μπορω να βρω ποιο βιβλιο χρησιμοποιησα. Το δευτερο λινκ ειναι exam papers, οχι guide
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Να προτιμήσω guide ή exam papers? Ποια είναι η διαφορά των δύο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Το exam papers ειναι παλια τεστ, το λεει στην περιγραφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ναι αλλο θελω να πω. Ποια είναι η βασική διαφορα των δύο που θα δέιξει ποιο απ'τα δύο είναι ποιο ωφέλιμο? Για παράδειγμα, το guide σου δίνει κυρίως οδηγίες και τεχνικές για την κατα το δυνατό πιο επιτυχή εξέταση, χωρίς practice tests?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Το guide εχει και οδηγιες και τεστ, το αλλο μαλλον εχει μονο τα τεστ. Αν γκουγκλαρεις "Official Cambridge Guide to IELTS pdf" το στο τεταρτο λινκ το εχει για εκπαιδευτικους σκοπους και μπορεις να δεις τι πριλαμβανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Βασικά απ'ότι βλέπω το έχει... ολόκληρο! Ή μήπως κάνω λάθος? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Καλησπέρα!!!
Πήρα το lower (κρατικό και PTE General) πριν από 4 χρόνια,όμως το επίπεδο των αγγλικών μου είναι αρκετά καλό (φρόντισα να συντηρήσω τα αγγλικά μου μπαίνοντας σε αγγλόφωνες ιστοσελίδες,συζητώντας με native speakers και βλέποντας σειρές). Τώρα μάλιστα για να τα φρεσκάρω λίγο έχω αρχίσει να διαβάζω λογοτεχνία στα αγγλικά και σημειώνω όλες τις άγνωστες λέξεις (δεν είναι και πολλές) σε ένα τετράδιο (εννοείται πως τις διαβάζω κάθε μέρα),οπότε θεωρώ πως το λεξιλόγιό μου θα έχει βελτιωθεί σημαντικά σε λίγο καιρό.
Σκοπεύω να φύγω για σπουδές έξω (όχι απαραίτητα σε αγγλόφωνη χώρα) και σκέφτομαι γι'αυτό το λόγο στην τρίτη λυκείου (τώρα θα πάω δευτέρα λυκείου) να δώσω το IELTS. Όμως χωρίς να κάνω μαθήματα σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα (ίσως μόνο λίγα τελευταία τις τελευταίες εβδομάδες πριν τις εξετάσεις,όμως όχι πολλές ώρες γιατί θα έχω και τις πανελλήνιες). Με αυτά τα δεδομένα (ξέχασα να αναφέρω ότι έχω όρεξη για τρελό διάβασμα!!!), τι score πιστεύετε πως μπορώ να πάρω στο IELTS σε 2 χρόνια?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ο μόνος λόγος λοιπόν να το αγοράσει κάποιος είναι το cd rom για το listening?

Φιλε Panagiotists13, εννοείς ότι θα φύγεις για bachelor απευθείας στο εξωτερικό? Ειδάλλως δε βρισκω λογο να δώσεις απο τώρα IELTS ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top