Συζήτηση για το νέο νομοσχέδιο που αφορά τους αιώνιους φοιτητές

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Λέγεται ότι θα επιστρέψουν στα πανεπιστήμια οι αιώνιοι φοιτητές και ότι θα καταργηθεί το όριο φοίτησης. Πιστεύετε ότι θα περάσει αυτό ως νομοσχέδιο και ποιά είναι η άποψή σας επί του θέματος;

https://www.thetoc.gr/koinwnia/article/suriza-katargisi-panelladikwn-epistrofi-aiwniwn-foititwn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Θα ειναι τεράστια πρόκληση να μη γίνει. Πάγιο αίτημα κάθε ανθρώπου που θελει να αυτοπροσδιορίζεται αριστερός είναι η κατάργηση οποιουδήποτε ορίου φοίτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Θα ειναι τεράστια πρόκληση να μη γίνει. Πάγιο αίτημα κάθε ανθρώπου που θελει να αυτοπροσδιορίζεται αριστερός είναι η κατάργηση οποιουδήποτε ορίου φοίτησης.
Συφωνώ. Βέβαια δε θα εξαρτηθεί 100% απο τον ΣΥΡΙΖΑ, καθως αν δεν κανω λαθος, για να περασει ενα νομοσχεδιο χρειαζονται 151 ψηφοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαφωνώ. Σιγά μη θέλουν όλοι οι ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ να περάσει το μέτρο.

Ούτε εγώ θέλω (δεν είμαι τίποτα) γιατί απλά δε γίνεται να σπουδάζουμε για όσο θέλουμε. Πρέπει να υπάρχουν και κάποια όρια χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο νόμος δε θα πρέπει να προβλέπει και κάποιες ελαφρύνσεις (πχ αν ο φοιτητής εργάζεται κτλ). Αν ο άλλος θέλει να πάρει πτυχίο πχ στα 30 του ενώ έχει εγγραφεί από τα 18 του, ε τότε καλά κάνουν και δεν του το επιτρέπουν με τον ισχύοντα νόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Διαφωνώ. Σιγά μη θέλουν όλοι οι ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ να περάσει το μέτρο.

Ούτε εγώ θέλω (δεν είμαι τίποτα) γιατί απλά δε γίνεται να σπουδάζουμε για όσο θέλουμε. Πρέπει να υπάρχουν και κάποια όρια χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο νόμος δε θα πρέπει να προβλέπει και κάποιες ελαφρύνσεις (πχ αν ο φοιτητής εργάζεται κτλ). Αν ο άλλος θέλει να πάρει πτυχίο πχ στα 30 του ενώ έχει εγγραφεί από τα 18 του, ε τότε καλά κάνουν και δεν του το επιτρέπουν με τον ισχύοντα νόμο.
Αριστερός μπορεί να θέλει να λέει οτι είναι και ο Θεοδωράκης ο ποτάμης. Από Συριζα και αριστερότερα κανεις δεν υποστηρίζει όρια φοίτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αριστερός μπορεί να θέλει να λέει οτι είναι και ο Θεοδωράκης ο ποτάμης. Από Συριζα και αριστερότερα κανεις δεν υποστηρίζει όρια φοίτησης.

χαχαχαχαχαχα νομίζεις! :hehe: :rolleyes:

Edit: Εχω αριστερούς συμφοιτητές και δε συμφωνούν με την κατάργηση του ορίου φοίτησης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Διαφωνώ. Σιγά μη θέλουν όλοι οι ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ να περάσει το μέτρο.

Ούτε εγώ θέλω (δεν είμαι τίποτα) γιατί απλά δε γίνεται να σπουδάζουμε για όσο θέλουμε. Πρέπει να υπάρχουν και κάποια όρια χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο νόμος δε θα πρέπει να προβλέπει και κάποιες ελαφρύνσεις (πχ αν ο φοιτητής εργάζεται κτλ). Αν ο άλλος θέλει να πάρει πτυχίο πχ στα 30 του ενώ έχει εγγραφεί από τα 18 του, ε τότε καλά κάνουν και δεν του το επιτρέπουν με τον ισχύοντα νόμο.

Μα τι λογική είναι αυτή; Πρακτικά αυτό που λες είναι ότι θες να κάνεις κουμάντο στη ζωή του άλλου επειδή δεν σ'αρέσει εσένα.Τι πάει να πει καλά κάνουν και δεν του το επιτρέπουν;Δεν κοστίζουν τίποτα στο κράτος οι αιώνιοι. Ξεκολλάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
νταξ όπως λέγεται και πιο πάνω κι ο Θεοδωράκης όποτε τον βολεύει αριστερός αυτοπροσδιορίζεται αλλά μη ξεράσω.

δεν είμαστε ό,τι δηλώνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Αυτές οι ταμπέλες γιατί σας αρέσουν τόσο; Δε μπορεί κάποιος στο χ ζήτημα να συμφωνεί με τις απόψεις των "αριστερών" κομμάτων, και στο ψ ζήτημα να συμφωνεί με τις απόψεις των "δεξιών" κομμάτων; Γιατί πρέπει να είναι δογματικός και να είναι σε ένα από τα στρατόπεδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα τι λογική είναι αυτή; Πρακτικά αυτό που λες είναι ότι θες να κάνεις κουμάντο στη ζωή του άλλου επειδή δεν σ'αρέσει εσένα.Τι πάει να πει καλά κάνουν και δεν του το επιτρέπουν;Δεν κοστίζουν τίποτα στο κράτος οι αιώνιοι. Ξεκολλάτε.

Κάνει κουμάντο επειδή το κράτος θέτει ένα όριο;;; Αν είναι έτσι να καταργηθούν όλα τα ηλικιακά όρια (κάπνισμα, αλκοόλ, δίπλωμα οδήγησης κτλ). Ναι, οκ, ξέρω ότι δεν ισχύουν στις μέρες μας αλλά επίσημα έτσι έχουν τα πράγματα και πολύ καλά κάνουν. Τώρα ντάξει αν ένα 15χρονο σκοτώσει κάποιον οδηγώντας, το κράτος θα τον δικαιολογήσει λέγοντας "Δε βαριέσαι; Λάθος του. Δεν το ήθελε". :P

Τέσπα, αν πραγματικά ενδιαφέρεται κάποιος για την σχολή του, δε θα το τραβήξει μέχρι να πάρει σύνταξη. Γενικά αν έχει κάποιος "γραμμένος" την σχολή του, το κράτος να τον διαγράφει. Δεν βλέπω κάτι παράλογο σε αυτό.

Edit: Μπορεί να μην κοστίζουν οικονομικά ας πούμε στο κράτος, αλλά παρακωλύουν την λειτουργία των πανεπιστημίων. Και είναι ήδη σε θλιβερή κατάσταση, δε θα ήθελα να γίνει χειρότερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχα νομίζεις! :hehe: :rolleyes:

Edit: Εχω αριστερούς συμφοιτητές και δε συμφωνούν με την κατάργηση του ορίου φοίτησης. :P
Αυτά είναι τα προνόμια των ανένταχτων μπορεί να λένε οτι θέλουν και να αυτοπροσδιορίζονται αριστεροί. Ας πάει να το πει αυτό μέσα στην Αρεν, μέσα στα ΕΑΑΚ, μέσα στην ΚΝΕ και θα σου πω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Αυτά είναι τα προνόμια των ανένταχτων μπορεί να λένε οτι θέλουν και να αυτοπροσδιορίζονται αριστεροί. Ας πάει να το πει αυτό μέσα στην Αρεν, μέσα στα ΕΑΑΚ, μέσα στην ΚΝΕ και θα σου πω εγώ.

Είναι να τρέμεις από φόβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μια καλη σκεψη ειναι να αλλαξει το συστημα εκλογης καθηγητων πανεπιστημιου,που υπαρχει απο την δεκαετια του 80 και δεν ξερω να υπαρχει σε αλλη χωρα στον πλανητη
αν ξερει καποιος ας πει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά είναι τα προνόμια των ανένταχτων μπορεί να λένε οτι θέλουν και να αυτοπροσδιορίζονται αριστεροί. Ας πάει να το πει αυτό μέσα στην Αρεν, μέσα στα ΕΑΑΚ, μέσα στην ΚΝΕ και θα σου πω εγώ.

Α μάλιστα. Αριστερός είναι κάποιος αν μόνο είναι ενταγμένος σε κάποια αριστερή οργάνωση. :hmm: Οι πεποιθήσεις δε μετράνε ε; Μόνο το τι είμαστε στα χαρτιά έχουν πλέον σημασία. :P Τέσπα, ας μην ξεφύγουμε άλλο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Είναι να τρέμεις από φόβο.
Οχι με την έννοια οτι θα τον πλακώσουν αλλά δεν θα τον πάρουν στα σοβαρά. Έχει μια ευθύνη το να αυτοπροσδιορίζεσαι αριστερός. Θεωρείς τυχαίο ότι όλες οι αριστερές οργανώσεις τάσσονται 100% ενάντια κάθε ορίου φοίτησης; Μερικά πράγματα είναι θεμελιώδη της αριστερής σκέψης σαρέσει δε σαρέσει.

Α μάλιστα. Αριστερός είναι κάποιος αν μόνο είναι ενταγμένος σε κάποια αριστερή οργάνωση. :hmm: Οι πεποιθήσεις δε μετράνε ε; Μόνο το τι είμαστε στα χαρτιά έχουν πλέον σημασία. :P Τέσπα, ας μην ξεφύγουμε άλλο. :redface:
Όχι μπορεί κάποιος να είναι πραγματικός αριστερός χωρίς να είναι ενταγμένος και κάποιος ενταγμένος να μην είναι πραγματικά αριστερός. Η διαφορά όμως είναι ότι οι γραμμές των οργανώσεων προέρχονται απο δεκαετίες αναλυσης επι αναλύσεων της αριστερής σκέψης και επέτρεψε μου να της πάρω πιο σοβαρά από τον κάθε τυχόντα που υποστηρίζει ότι ειναι αριστερός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτές οι ταμπέλες γιατί σας αρέσουν τόσο; Δε μπορεί κάποιος στο χ ζήτημα να συμφωνεί με τις απόψεις των "αριστερών" κομμάτων, και στο ψ ζήτημα να συμφωνεί με τις απόψεις των "δεξιών" κομμάτων; Γιατί πρέπει να είναι δογματικός και να είναι σε ένα από τα στρατόπεδα;

Όχι δεν μπορεί γιατί όπως προσωπικά έχω ξανά πει το να έχεις μια δομημένη άποψη κάπου κρύβει από κάτω μια γενικότερη αντίληψη στον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο γύρω σου.

Δεν είναι ταμπέλες που κατηγοριοποιούν ομάδες ατόμων είναι τα ίδια τα άτομα που οι απόψεις τους συγκλιίνουν για πολύ συγκεκριμένους λόγους και πάνω σε αυτήν την περιγραφή προκύπτει το "δεξιός" ή "αριστερός".

Είτε αρέσει σε κάποιον είτε όχι αν δει τον εαυτό του στα μισά να συμφωνεί με δεξιούς και στα μισά με αριστερούς μάλλον δε ξέρει τι πραγματικά θέλει. Με το χρόνο ξεκαθαρίζει αυτό σιγά σιγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Κάνει κουμάντο επειδή το κράτος θέτει ένα όριο;;; Αν είναι έτσι να καταργηθούν όλα τα ηλικιακά όρια (κάπνισμα, αλκοόλ, δίπλωμα οδήγησης κτλ). Ναι, οκ, ξέρω ότι δεν ισχύουν στις μέρες μας αλλά επίσημα έτσι έχουν τα πράγματα και πολύ καλά κάνουν. Τώρα ντάξει αν ένα 15χρονο σκοτώσει κάποιον οδηγώντας, το κράτος θα τον δικαιολογήσει λέγοντας "Δε βαριέσαι; Λάθος του. Δεν το ήθελε". :P

Τέσπα, αν πραγματικά ενδιαφέρεται κάποιος για την σχολή του, δε θα το τραβήξει μέχρι να πάρει σύνταξη. Γενικά αν έχει κάποιος "γραμμένος" την σχολή του, το κράτος να τον διαγράφει. Δεν βλέπω κάτι παράλογο σε αυτό.

Edit: Μπορεί να μην κοστίζουν οικονομικά ας πούμε στο κράτος, αλλά παρακωλύουν την λειτουργία των πανεπιστημίων. Και είναι ήδη σε θλιβερή κατάσταση, δε θα ήθελα να γίνει χειρότερη.

Συγνωμη, συγκρίνεις το να υπάρχει 1 παράλογο όριο στα πανεπιστήμια με το ποτέ θα καπνίζει κάποιος ή πότε θα οδηγήσει; Oranges and Apples.Εξήγησε λίγο το όριο. Δηλαδή αν δεν το παρει το πτυχίο Μέχρι 1 ηλικία ποιο θα είναι το πρόβλημα ;

Πες μου λίγο πιο συγκεκριμένα το πως παρακωλύουν τη λειτουργία των πανεπιστημίων γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που μπορεί να παρακωλύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Όχι δεν μπορεί γιατί όπως προσωπικά έχω ξανά πει το να έχεις μια δομημένη άποψη κάπου κρύβει από κάτω μια γενικότερη αντίληψη στον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο γύρω σου.

Δεν είναι ταμπέλες που κατηγοριοποιούν ομάδες ατόμων είναι τα ίδια τα άτομα που οι απόψεις τους συγκλιίνουν για πολύ συγκεκριμένους λόγους και πάνω σε αυτήν την περιγραφή προκύπτει το "δεξιός" ή "αριστερός".

Είτε αρέσει σε κάποιον είτε όχι αν δει τον εαυτό του στα μισά να συμφωνεί με δεξιούς και στα μισά με αριστερούς μάλλον δε ξέρει τι πραγματικά θέλει. Με το χρόνο ξεκαθαρίζει αυτό σιγά σιγά.

Αυτή είναι δική σου άποψη, προσωπικά διαφωνώ. Σίγουρα κάποια ζητήματα συνδέονται στενά, δε μπορεί να είσαι υπέρ της φορολόγησης της εκκλησίας και κατά του διαχωρισμού της από το κράτος. Αλλά, εφόσον μιλάμε για πολλά διαφορετικά ζητήματα, θεωρώ πως δείγμα του κριτικά σκεπτόμενου πολίτη είναι η ικανότητα να εξετάζει το κάθε ζήτημα ξεχωριστά και να μην ακολουθεί γραμμές, διαφορετικά μεροληπτεί εξ'αρχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγνωμη, συγκρίνεις το να υπάρχει 1 παράλογο όριο στα πανεπιστήμια με το ποτέ θα καπνίζει κάποιος ή πότε θα οδηγήσει; Oranges and Apples.

Πες μου λίγο πιο συγκεκριμένα το πως παρακωλύουν τη λειτουργία των πανεπιστημίων γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που μπορεί να παρακωλύουν.

Για μένα το ίδιο μου κάνει. Οριο που θέτει το κράτος δεν ήθελες; Σου έδωσα παραδείγματα.

Τέλος πάντων, εύκολη απάντηση. Θα απαντήσω όσο πιο λιτά γίνεται: τα αμφιθέατρα είναι ήδη γεμάτα. Φαντάσου να μπαινοβγαίνουν όποτε τους καπνίσει και οι αιώνιοι φοιτητές. :P Παρακωλύεται συνεπώς η ομαλή διαξαγωγή των μαθημάτων. Καλά όσον αφορά τα εργαστήρια που έχουν κάποιες σχολές όπου εκεί τα πράγματα νομίζω είναι πολύ αυστηρά καθώς δέχονται συγκεκριμένο αριθμό φοιτητών, δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Αυτά είναι τα προνόμια των ανένταχτων μπορεί να λένε οτι θέλουν και να αυτοπροσδιορίζονται αριστεροί. Ας πάει να το πει αυτό μέσα στην Αρεν, μέσα στα ΕΑΑΚ, μέσα στην ΚΝΕ και θα σου πω εγώ.

Τι θα πεις εσύ;; Θα τους κάνουν "ντα";; Θα κάνουν τι;; ΣΚΑΤΟΥΛΕΣ!!! Και εγώ ιδεολογικά βασίζομαι πολύ στην αριστερά, είναι άξονας πολλών "πιστεύω" και πεποιθήσεων μου, αλλά ας μη κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας! Ο περισσότεροι που είναι "ενταγμένοι" είναι κολλημένα μυαλά! Απλά ακολουθούν και πάνε όπου τους φυσά ο άνεμος (ή καλύτερα όπου τους τραβολογάνε τα κομματόσκυλα. Είτε αυτά είναι "αριστερά/αναρχικά" είτε "δεξιά/νεοφιλελεύθερα" είτε οποιαδήποτε άλλη έκφανση δήθεν πολιτική). Και μπορεί να απεχθάνομαι τα φασιστοειδή και τους καπιτάλες, αλλά κακά τα ψέματα, όσο "καλή κ' αγαθή" είναι η αριστερή ιδεολογία με τις σπουδαίες κατ' εμέ αξίες που πρεσβεύει, άλλο τόσο μαλακομπουκουμένα είναι τα άτομα που "κολλάνε" στα κόμματα/κινήματα και ξεχνάνε τελικά ποιες αξίες καλούνται να ακολουθήσουν! Γιατί γίνονται μάζα πλέον, και ποίμνιο των "εκπροσώπων" τους. Και μη μου πει κανείς, ότι δεν υπάρχει κεφαλή κλπ και στους αριστερούς προσανατολισμούς, γιατί θα αδικήσει την δική του αντιληπτική ικανότητα πρώτα από όλα! Τα είδα και από "μέσα"...

Όσο για το θέμα των "αιωνίων φοιτητών", βρίσκομαι κάπου ενδιάμεσα. Βεβαίως και πρέπει να μπορεί ένας φοιτητής που το έχει πραγματικά ανάγκη, να παρατείνει τις σπουδές του (λόγοι υγείας αφενός, εργασίας αφετέρου κλπ)! Δεν είναι λογικό φερειπήν το "γενικότροπο ν+2" σε καμία περίπτωση. Αλλά από την άλλη, δε μπορείς να καλείσαι φοιτητής 20 χρόνια! Τον εαυτό σου κοροϊδεύεις πρώτα και κύρια. Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος που να δικαιολογεί μία τέτοια κατάσταση, εεε sorry mate, αλλά δεν έχεις σκοπό να σπουδάσεις! Να κωλοβαράς θέλεις και να εκμεταλλεύεσαι καταστάσεις γενικότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top