Aegean Omiros College & Metropolitan College

elpapαki

Νεοφερμένος

Η elpapαki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,:) Πέρυσι τελείωσα το λύκειο..Και του χρόνου μάλλον θα συνεχίσω τις σπουδές μου στο Metropolitan College για λογοθεραπεία..Το θέμα είναι πώς τα χρήματα είναι αρκετά (6800 το χρόνο) και ψάχνω κάποια εναλλακτική σε αυτόν τον τομέα με λιγότερα χρήματα..Τα ερωτήματά μου είναι δύο!
Ισχύει ότι άν πάω στο IEK AKMI για παιδαγωγικά..μπορώ να συνεχίσω τις σπουδές μου στο metropolitan για λογοθεραπεία, φοιτώντας στο 3ο έτος ?Είδα ότι και το Aegean Omiros College έχει λογοθεραπεία με 3 έτη φοίτησης..γνωρίζετε άν είναι καλό κολλέγιο και ποιά τα δίδακτρά του? Ευχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
τα παιδαγωγικα δεν εχουν καμια σχεση με τη λογοθεραπεια, αποκλειεται να μπορεις να μπεις στο 3ο ετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpapαki

Νεοφερμένος

Η elpapαki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το ιεκ ακμή το αναφέρει ότι γίνεται επειδή υπάρχουν πολλά κοινά μαθήματα.. απλά δεν αναφέρει αν συνεχίζεις στο 2ο η 3ο έτος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σε αυτο αναφερεσαι;
"Να συνεχίσεις για πτυχίο Bachelor από δημόσιο Βρετανικό Πανεπιστήμιο σε συναφή ειδικότητα (BA in Early Childhood Studies ή BSc in Speech therapy), στο AKMI METROPOLITAN COLLEGE. Με την απόκτηση του Bachelor, έχεις τη δυνατότητα να συνεχίσεις για μεταπτυχιακές σπουδές."

Απλως το φερνει σαν παραδειγμα γιατι πολλοι λογοθεραπευτες ασχολουνται με λογοθεραπεια στα παιδια, ομως σαν αντικειμενο δεν εχει καμια σχεση, εκτος ισως απο το κομματι της αναπτυξης. Στη λογοθεραπεια μαθαινεις ανατομιες, φυσιολογιες καταποσης/μασησης/ομιλιας και τα προβληματα που μπορει να υπαρχουν. Περα απο λογοθεραπεια σε παιδια, οι λογοθεραπευτες εργαζονται σε κεντρα αποκαταστασης ή νοσοκομεια (πχ, δυσφαγια σε ενηλικες με εγκεφαλικο ή κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις, ή αλλα προβληματα σχετιζομενα με μασηση/καταποση). Θελει τεραστια υπομονη και να μη σιχαινεσαι γιατι ακομα και αν δεν θελεις να γινεις λογοθεραπευτρια στον ιατρικο χωρο, θα πρεπει να μαθεις και ισως να κανεις πρακτικη πανω και στα κλινικα.
Δε νομιζω οτι θα κερδισεις ετος αμα πας απο παιδαγωγικα σε λογοθεραπεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpapαki

Νεοφερμένος

Η elpapαki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ναί γνωρίζω ότι θέλει πολύ υπομονή και νομίζω ότι το κατέχω..Τώρα όσο για το αν σιχαίνομαι ..ντάξει δεν νομίζω να είναι χειρότερα από βοθρατζής ή γυναικολόγος :P ..Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, με βοήθησε πολύ!Να σαι καλά :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joker-Greek

Νεοφερμένος

Ο Joker-Greek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σε αυτο αναφερεσαι;
"Να συνεχίσεις για πτυχίο Bachelor από δημόσιο Βρετανικό Πανεπιστήμιο σε συναφή ειδικότητα (BA in Early Childhood Studies ή BSc in Speech therapy), στο AKMI METROPOLITAN COLLEGE. Με την απόκτηση του Bachelor, έχεις τη δυνατότητα να συνεχίσεις για μεταπτυχιακές σπουδές."

Απλως το φερνει σαν παραδειγμα γιατι πολλοι λογοθεραπευτες ασχολουνται με λογοθεραπεια στα παιδια, ομως σαν αντικειμενο δεν εχει καμια σχεση, εκτος ισως απο το κομματι της αναπτυξης. Στη λογοθεραπεια μαθαινεις ανατομιες, φυσιολογιες καταποσης/μασησης/ομιλιας και τα προβληματα που μπορει να υπαρχουν. Περα απο λογοθεραπεια σε παιδια, οι λογοθεραπευτες εργαζονται σε κεντρα αποκαταστασης ή νοσοκομεια (πχ, δυσφαγια σε ενηλικες με εγκεφαλικο ή κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις, ή αλλα προβληματα σχετιζομενα με μασηση/καταποση). Θελει τεραστια υπομονη και να μη σιχαινεσαι γιατι ακομα και αν δεν θελεις να γινεις λογοθεραπευτρια στον ιατρικο χωρο, θα πρεπει να μαθεις και ισως να κανεις πρακτικη πανω και στα κλινικα.
Δε νομιζω οτι θα κερδισεις ετος αμα πας απο παιδαγωγικα σε λογοθεραπεια.

Krou, από ό,τι κατάλαβας είσαι φοιτήτρια του Μητροπολιτικού Κολλεγίου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι, εδνιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα Ειδικής Εκπαίδευσης που έχει το κολλέγιο σου. Μήπως θα μπορούσες να μου πείς πόσο κυμαίνονται τα δίδακτρα για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα;Eπικοινώνησα με το Κολλέγιο, αλλά μου λένε να κλείσω ένα ραντεβού με κάποιον σύμβουλο, δυστυχώς δεν, μπορώ να προβώ σε μιά τέτοια ενέργεια διότι , διαμένω εκτός Αττικής. Ο συγκεκριμένος τίτλος από ποιο Βρετανικό Πανεπιστήμιο πρέρχεται;

Υ.Γ. Προσπαθώ να αποφύγω την μεταφορά μου στο Κολλέγιο,επειδή το ίδιο πρόγραμμα προσφέρεται και σε άλλο κολλέγιο και δεν έχω αποφασίσει ακόμα σε πιο από τα δύο θα πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Krou, από ό,τι κατάλαβας είσαι φοιτήτρια του Μητροπολιτικού Κολλεγίου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι, εδνιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα Ειδικής Εκπαίδευσης που έχει το κολλέγιο σου. Μήπως θα μπορούσες να μου πείς πόσο κυμαίνονται τα δίδακτρα για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα;Eπικοινώνησα με το Κολλέγιο, αλλά μου λένε να κλείσω ένα ραντεβού με κάποιον σύμβουλο, δυστυχώς δεν, μπορώ να προβώ σε μιά τέτοια ενέργεια διότι , διαμένω εκτός Αττικής. Ο συγκεκριμένος τίτλος από ποιο Βρετανικό Πανεπιστήμιο πρέρχεται;

Υ.Γ. Προσπαθώ να αποφύγω την μεταφορά μου στο Κολλέγιο,επειδή το ίδιο πρόγραμμα προσφέρεται και σε άλλο κολλέγιο και δεν έχω αποφασίσει ακόμα σε πιο από τα δύο θα πάω.

Ναι αλλα δεν εχω ιδεα για τα διδακτρα του προγραμματος αυτου. Τους ειπες οτι μενεις επαρχια; Αν οχι, δοκιμασε παλι.
Το πτυχιο θα ειναι μαλλον του University of East London γιατι το αλλο πανεπιστημιο που συνεργαζονται, το Queen Margaret δεν εχει προγραμματα στην Εκπαιδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joker-Greek

Νεοφερμένος

Ο Joker-Greek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ναι τους το ανέφερα. Τα μεταπτυχιακά προγράμματα του συγκεκριμένου κολλεγίου είναι αναγνωρισμένα;μπορώ αν είμαι κάτοχος ενός τέτοιο πτυχίου να αιτηθώ στο ΣΑΕΠ; Μπορώ αργότερα να συμμετέχω κανονικά στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι τους το ανέφερα. Τα μεταπτυχιακά προγράμματα του συγκεκριμένου κολλεγίου είναι αναγνωρισμένα;μπορώ αν είμαι κάτοχος ενός τέτοιο πτυχίου να αιτηθώ στο ΣΑΕΠ; Μπορώ αργότερα να συμμετέχω κανονικά στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ;

Στους διαγωνισμους του ΑΣΕΠ δε μπορει να συμμετεχει κανεις απο κολλεγιο γιατι απαιτειται αναγνωριση απο ΔΟΑΤΑΠ, δηλαδη ακαδημαϊκη αναγνωριση. Οι αποφοιτοι κολλεγιου παιρνουν επαγγελματικη αναγνωριση μεσω ΣΑΕΠ.
Για τα μεταπτυχιακα δε γνωριζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joker-Greek

Νεοφερμένος

Ο Joker-Greek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αρα αφού παίρνουν επαγγελματική αναγνώριση γιατί να μην μπορούν να μπουν στο ΣΑΕΠ?

Κρου εισαι σιγουρη οτι δεν μπαινουν στον ασεπ?

https://www.look4studies.com/default.asp?pid=19&langID=1&nwid=326
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αρα αφού παίρνουν επαγγελματική αναγνώριση γιατί να μην μπορούν να μπουν στο ΣΑΕΠ?

Κρου εισαι σιγουρη οτι δεν μπαινουν στον ασεπ?

https://www.look4studies.com/default.asp?pid=19&langID=1&nwid=326

Αυτα ειναι θεωρητικα και μπορει να γινουν στο μελλον. Προς το παρον υπαρχει μονο επαγγελματικη αναγνωριση απο το ΣΑΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joker-Greek

Νεοφερμένος

Ο Joker-Greek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Από την στιγμή που παίρνεις πράξη αναγνώρισης από το ΣΑΕΠ μπορείς να μπεις στον ΑΣΕΠ. Νομίζω πως ναι γιατί το ΣΑΕΠ σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα, και οι θεσεις στον ΑΣΕΠ δεν είναι μόνο για ακαδημαικές θέσεις. Θεωρώ. Δεν γνωρίζω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Από την στιγμή που παίρνεις πράξη αναγνώρισης από το ΣΑΕΠ μπορείς να μπεις στον ΑΣΕΠ. Νομίζω πως ναι γιατί το ΣΑΕΠ σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα, και οι θεσεις στον ΑΣΕΠ δεν είναι μόνο για ακαδημαικές θέσεις. Θεωρώ. Δεν γνωρίζω :(

Για τον ΑΣΕΠ μαλλον εξαρταται και απο το τι ζητανε στην προκηρυξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joker-Greek

Νεοφερμένος

Ο Joker-Greek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Για τον ΑΣΕΠ μαλλον εξαρταται και απο το τι ζητανε στην προκηρυξη.

Εγώ έχω πτυχίο ψυχολογίας, δηλαδή αν κάνουν προκύρηξη για κάποια θέση σε κάποιο παιδοψυχιατρική κλινικη θα μπορω να συμμετάσχω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ έχω πτυχίο ψυχολογίας, δηλαδή αν κάνουν προκύρηξη για κάποια θέση σε κάποιο παιδοψυχιατρική κλινικη θα μπορω να συμμετάσχω?

Δεν ξερω... λογικα θα πρεπει να δεις τι ζητανε στην προκηρυξη και αν δεν λενε ξεκαθαρα να το ρωτησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Δεν αναγνωρίζονται οι τίτλοι γιατί έπρεπε η φοίτηση να γίνει στο μαμίσιο Πανεπιστήμιο και όχι στο franchise.
Και όχι δεν μπορεί κανείς μετά από κολέγιο να δώσει ΑΣΕΠ.

Μην σας τρώνε άδικα τα λεφτά,κρίση έχουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liaki-m

Νεοφερμένος

Η Liaki-m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εφόσον το πτυχίο αναγνωριστεί από το ΣΑΕΠ, μια χαρά μπορείς και έχεις ίσα επαγγελματικά δικαιώματα με απόφοιτο ελληνικού Πανεπιστημίου, επομένως μπορείς να δώσεις και ΑΣΕΠ (όπου δεν τον καταργήσει η νεα κυβέρνηση φυσικά). Είμαι απόφοιτη του Μητροπολιτικού και το bachelor που έχω ειναι από το University of East London και μπορώ να εργαστώ και στην Αγγλία και στην Ελλάδα. Επίσης δεν με καει ιδιαίτερα το να δώσω ΑΣΕΠ ούτε και να μπω στο Δημόσιο, ας μην σκεφτόμαστε μόνο αυτές τις επιλογές. Στον ιδιωτικό τομέα αναγνωρίζονται όλα αυτά σύν τα άριστα Αγγλικά που μαθαίνεις από σπουδές σε Κολλέγιο, συν η πρακτική άσκηση που κάνεις. Προσοχή δεν μιλάω για το HND - Higher National Diploma το οποίο διαρκεί λιγότερο, στοιχίζει λιγότερο και δεν σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα. Μιλάω για Bachelor.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Εχω μια απορία. ΄Οποιος έχει τόσα λεφτά να διαθέσει για μια τέτοια σχολή γιατί δεν προσπαθεί και δεύτερη και τρίτη φορά πανελλαδικές? Τόσες σχολές υπάρχουν στα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ όλης της Ελλάδας. Δεν μπορεί να βρει μια σχολή που τον ενδιαφέρει και να κάνει την προσπάθειά του? Δεδομένου ότι η οικονομική του επιφάνεια επιτρέπει τη διάθεση ενός τέτοιου ποσού, σίγουρα θα μπορούσε να είχε την βοήθεια που θα χρειαζόταν για την εισαγωγή του και σίγουρα θα μπορούσε να αντέξει τα έξοδα αν έμπαινε κάπου μακριά από τον τόπο μόνιμης κατοικίας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpapαki

Νεοφερμένος

Η elpapαki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
΄Εχω μια απορία. ΄Οποιος έχει τόσα λεφτά να διαθέσει για μια τέτοια σχολή γιατί δεν προσπαθεί και δεύτερη και τρίτη φορά πανελλαδικές? Τόσες σχολές υπάρχουν στα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ όλης της Ελλάδας. Δεν μπορεί να βρει μια σχολή που τον ενδιαφέρει και να κάνει την προσπάθειά του? Δεδομένου ότι η οικονομική του επιφάνεια επιτρέπει τη διάθεση ενός τέτοιου ποσού, σίγουρα θα μπορούσε να είχε την βοήθεια που θα χρειαζόταν για την εισαγωγή του και σίγουρα θα μπορούσε να αντέξει τα έξοδα αν έμπαινε κάπου μακριά από τον τόπο μόνιμης κατοικίας του.
Γιατι προφανως τα λευτα που θελεις για 2-3 χρονια φροντιστηρια συν τα εξοδα που θα εχεις αν περασεις επαρχια ειναι τα διπλασια απο το να πας σε ενα κολλεγιο για το οποιο επιλεγεις εσυ το τι θα κανεις...και οχι τα μορια που εβγαλες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατι προφανως τα λευτα που θελεις για 2-3 χρονια φροντιστηρια συν τα εξοδα που θα εχεις αν περασεις επαρχια ειναι τα διπλασια απο το να πας σε ενα κολλεγιο για το οποιο επιλεγεις εσυ το τι θα κανεις...και οχι τα μορια που εβγαλες..

Πηγαίνοντας σε ένα καλό φροντιστήριο που θα σε καθοδηγεί σωστά για έναν χρόνο παράλληλα με το δικό σου συνειδητό "στρώσιμο" (είναι γνωστό ότι η δουλειά γίνεται όταν είμαστε απόλυτα αφοσιωμένοι στο στόχο μας) νομίζω ότι αρκούν για να συγκεντρώσεις τα 15000 περίπου μόρια που χρειάζονται για τη σχολή που ενδιαφέρεσαι. Για τα χρήματα που λες (αν περάσεις στην επαρχία) δεν συμφωνώ γιατί αφενός οι τιμές των ενοικίων έχουν πέσει πολύ αφετέρου εξαρτάται από εσένα τι είδους ζωή θα κάνεις και πόσα θα ξοδεύεις. Επίσης άλλο είναι να δώσεις πάνω από 20000 ευρώ σε 3 χρόνια και άλλο είναι να τα δίνεις σιγά σιγά κατά τη διάρκεια των σπουδών σου.΄Ασε που μπορεί να μπεις εδώ οπότε δεν θα ξοδέψεις τίποτα. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι κατά πόσο η αγορά εργασίας αποδέχεται ένα χαρτί ιδιωτικού ιδρύματος. Κατά πόσο δηλ θα σε προτιμήσουν σε σχέση με έναν απόφοιτο δημοσίου ΑΕΙ. Τέλος πάντων εγώ απλά εκφράζω την άποψή μου, εσύ είσαι αυτή που θα αποφασίσεις για τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top