Πόσο δύσκολη είναι η Β' Λυκείου;

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Καλησπερα! Οπως λεει και ο τιτλος πόσο δύσκολη είναι η Β λυκείου? Εχω ακουσει απο αρκετους οτι ειναι η πιο δυσκολη ταξη ... Στην Α λυκειου που βγηκε η παναγια στην φυσικη και ακομα δεν ειμαι σιγουρος αν ξερω φυσικη..Στην Β ειναι ολα δυσκολα λενε... Θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο αυτους που εχουν τελειωσει την Β λυκειου αλλα και απο αυτους που θα πανε τωρα τις γνωμες τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αν και θεωρητικη, η Β' λυκειου δεν μου φανηκε και τοσο δυσκολη. Ειχα βεβαια πολυ αγχος γιατι την επομενη ταξη, τη γ' λυκειου. Απο αυτη την αποψη, η Β' λυκειου ειναι πιεστικη για καποιον που μελεταει διοτι δεν θελει να εχει κενα. Κατα τ' αλλα μην φοβασαι, θα εχεις χρονο να βγαινεις εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Κοίτα η πιο δύσκολη δεν είναι σίγουρα. Το κακό με τη δευτέρα είναι ότι έχει πάρα πολλά μαθήματα γενικής παιδείας (πάντα βέβαια σύμφωνα με το παλιό σύστημα, το καινούργιο δεν το ξέρω) και ότι διαβάζεις χωρίς ένα συγκεκριμένο στόχο για το τέλος της χρονιάς. Αυτό όμως συνέβαινε και τις προηγούμενες χρονιές. Η φυσική που λες στην πρώτη ήταν το χειρότερο μου, δεν τη κατάλαβα ποτέ . Στη δευτέρα η φυσική εμένα μου φάνηκε πιο εύκολη (πάντα για τη γενικής μιλάω για της κατεύθυνσης δε ξέρω ) . Άμα προσπαθήσεις και έχεις καλό καθηγητή-εγώ εδώ ήμουν άτυχη-θα τα καταφέρεις. Τι κατεύθυνση θα πας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία, δυσκολία θα υπάρξει μόνο αν δεν διαβάζεις, και αυτό δεν θα σου βγει σε καλό. Αλλά γενικότερα είναι μια τάξη στην οποία έχεις και κατεύθυνση και θα πρέπει ειδικά τα μαθήματα της κατεύθυνσης να τα καταλάβεις γιατί θα σου χρειαστούν και για την γ λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Εμένα μου φάνηκε η πιο εύκολη τάξη του Λυκείου.Η Φυσική (γενικης) ήταν πολύ πιο εύκολη από της Α' που ούτε κι εγώ δεν την καταλάβαινα.Τα μαθήματα κατεύθυνσης δεν είναι πολύ δύσκολα, αλλά είναι βασικά για την επόμενη τάξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα ότι μου φάνηκε δύσκολη. Απλά νομίζω ότι έχει τα πιο πολλά μαθήματα από τις άλλες τάξεις. Βέβαια ίσως να είναι αλλιώς με το νέο σύστημα. Εγώ διάβαζα ίσα ίσα τα γενικής για να μην είμαι εντελώς αδιάφορη και για να γράφω σε διαγωνίσματα. Η φυσική γενικής στην Β λυκείου είναι πολύ βασική για την τρίτη, αφού κάνετε κρούσεις, εισαγωγή στις ταλαντώσεις,κτλ. Ακόμα πιο βασική ήταν όμως και η φυσική της α λυκείου, δεν ξέρω τι σου φάνηκε δύσκολο, μάλλον δεν κατάφερες να αποκτήσεις τον κατάλληλο τρόπο σκέψης. Και τα μαθηματικά είναι βασικά,κατεύθυνσης και γενικής, χωρίς ιδιότητες λογαρίθμων δεν πας πουθενά. Το κακό είναι ότι δεν έχεις κάποιον στόχο, απλά περιμένεις να περάσει η χρονιά για να δώσεις την επόμενη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Εγω προσωπικα επειδη πηγαινα μονο εκθεση απο φροντηστηρια στην Α' ,οταν τα ξεκινησα ολα στη Β μλυ κακοφανηκε παρα πολυ και εδινα και το προφισενσι και μπορω να πω οτι η Β λυκειου ηταν η δυσκολοτερη ταξη για μενα..κουραστηκα πολυ γιατι αγχωθηκα επειδη επεσαν ολα μαζι και χωρις λογο δεν ευχαριστηθηκα αυτην την ωραια ηλικια..προσεξτε παιδια..θελει διαβασμα αρκετο για να μπειτε και λιγο στο πνευμα της Γ λυκειου αλλα οχι υπερβολες..ολα μπορειτε να τα συνδυασετε..μαζεψτε δυναμεις για την επομενη ταξη..μην εξαντληθειτε..τωρα βεβαια με το νεο συστημα που μετραει κι ο βαθμος θα πρεπει να ασχολειστε λιγο περισσοτερο με τα γενικης αλλα και παλι πιστευω θα βρειτε την ακρη..προς Θεου μην αφησετε τα μαθηματα στη μοιρα τους..μην αφησετε κενα για τη Γ..αλλα ουτε και κενα διασκεδασης! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρορα

Νεοφερμένος

Η Ωρορα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά μου φάνηκε πολύ εύκολη η β λυκείου. Ναι μεν κάναμε τα μαθήματα κατεύθυνσης , αλλά ευτυχώς δεν είχαμε την τράπεζα θεμάτων που μας ταλαιπώρησε στην α . Το αγαπημένο μου μάθημα ήταν τα μαθηματικά κατεύθυνσης και ειδικά τα διανύσματα. Είναι μια χρονιά χαλαρή που πρέπει να την απολαύσεις , ώστε να είσαι ξεκούραστος για τα θερινά των πανελληνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SnowLover

Νεοφερμένος

Ο SnowLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Η Β λυκειου ειναι μια ευκολη ταξη για οποιον διαβαζει..Στην φυσικη τα 2 πρωτα κεφαλαια ειναι ευκολα και πολυ σημαντικα για την Γ λυκειου.Το 3-4 δεν ειναι κατι τρομερο.Απλα επειδη εχει παρα πολλους τυπους ισως σε παιδέψει λιγο.Το τελευταιο κεφαλαιο με τα ηλεκτρικα πεδια συνηθως το κανουν στο τελος της χρονιας στα γρηγορα και σε μερικα σχολεια δεν το εχουν καν για εξετασεις..Τα μαθηματικα κατ αν διαβαζες ολα τα χρονια και εχεις βασεις δεν θα σου φανουνε κατι.εχει πολλα καινουργια πραγματα και ενδιαφεροντα.πιστευω πως ειναι το πιο ωραιο μαθημα στην Β λυκειου.Η χημεια στην αρχη θα σου φανει καπως λογω του οτι εχει καινουργια πραγματα και θα τα ακουσεις για πρωτη φορα..Σιγα σιγα οταν θα αρχησεις να εξοικειώνεσαι θα σου φανει πολυ ευκολο..Απλως εχει πολλες αντιδρασεις και για να τις μαθεις χρειαζεται χαρτι και στυλό οπως και στα μαθηματικα..Τελος η αλγεβρα πιστευω ειναι πιο απαιτητική λογω της μεγαλης υλης και τα παιδια της θεωρητικης θα δυσκολευτουν.Η Φυσικη γενικης ειναι πολυ ευκολη..Για τα αλλα μαθηματα γενικης παιδειας δεν σχολιαζω μιας και θα σε απασχολησουν ισως τον ιουνιο αν θελεις καλο βαθμο.

Απολαυστε την Β λυκειου γιατι το καλοκαιρι της Γ (δεν θα ειναι και πολυ καλοκαιρι :) )

αυτα απο εμενα.

να και οι βαθμοι που εγραψα στις εξετασεις

μαθηματικα κατευθυνσης
Αλγεβρα 19,6
Φυσικη κατ 20
Φυσικη γεν 20
Χημεια 19
Βιολογια20
Εκθεση 18,6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να χαρακτηρίζουμε μια τάξη "εύκολη" ή "δύσκολη". Το θέμα είναι το πώς την αντιμετωπίζουν οι μαθητές. Σύμφωνα με το "έθιμο" οι περισσότεροι τη Β λυκείου τη βλέπουν πολύ χαλαρά και ασχολούνται με τα μαθήματά της πολύ λιγότερο από όσο στην Α. Έτσι κι αλλιώς για να μείνεις μετεξεταστέος πρέπει να προσπαθήσεις σκληρά, έτσι η πλειονότητα διαλέγει ποια μαθήματα θα διαβάζει και ποια όχι. Αλλά και αυτοί που ενδιαφέρονται για συγκεκριμένα μαθήματα, συνήθως η ενασχόλησή τους με αυτά είναι χλιαρή. Ένα σκεπτικό που κυκλοφορεί είναι "Θα αράξω φέτος και θα τα δώσω όλα του χρόνου". Ειδικά το δεύτερο τετράμηνο, επέρχεται μια γενικότερη χαλάρωση την οποία ακολουθούν και οι καθηγητές. Έτσι φτάνουμε στο σημείο, στις τελικές εξετάσεις ακόμα και καλοί μαθητές που ενδιαφέρονται για συγκεκριμένα μαθήματα και μάλιστα της κατεύθυνσης, να γράφουν πολύ μικρούς βαθμούς.
Διαφωνώ με την παραπάνω τακτική. Αν στη Β λυκείου ξεφύγεις από το οργανωμένο κλίμα μελέτης και αφήσεις κενά, στη Γ λυκείου θα αντιμετωπίσεις δυσκολίες. Επίσης θεωρώ λάθος τη νοοτροπία "αυτό το κεφάλαιο χρειάζεται για του χρόνου και αυτό όχι" που πολλοί έχουν. Κάθε μάθημα έχει τον τρόπο σκέψης του και δεν πρέπει να κατακερματίζεται.
Για να μη θεωρηθεί ότι γενικεύω, τονίζω ότι τα παραπάνω αφορούν ένα (για μένα μεγάλο) μέρος των μαθητών, όχι όμως όλους. Υπάρχουν και αυτοί (κατά τη γνώμη μου οι λίγοι) που μελετούν σωστά, τα μαθήματα που τους ενδιαφέρουν σε βάθος ενώ τα υπόλοιπα με αξιοπρέπεια.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,188 μηνύματα.
Καλά φέτος είναι η χειρότερη τάξη καμία σχέση με γυμνάσιο και Α λυκειου. Πέρσι έβγαλα 19.5 φέτος κανένα 18.8-19 θα βγάλω. Να πω βέβαια ότι οι καθηγητές που έχω φέτος είναι χάλια στα περισσότερα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
ξεκίνησε η κάτω βόλτα φώτη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,188 μηνύματα.
Ναι οντως. Χωρις πλακα ατομα στο γυμνασιο που ηταν του 19.5-19.7 στο λυκειο εχουν πεσει στο 17.8-18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ναι οντως. Χωρις πλακα ατομα στο γυμνασιο που ηταν του 19.5-19.7 στο λυκειο εχουν πεσει στο 17.8-18.

Είναι όντως τόσο δύσκολη τάξη?Α,και πόσο δύσκολο είναι να συνδυάζεις και να προλαβαίνεις για το σχολείο και το φροντιστήριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Είναι όντως τόσο δύσκολη τάξη?Α,και πόσο δύσκολο είναι να συνδυάζεις και να προλαβαίνεις για το σχολείο και το φροντιστήριο?
Εύκολη τάξη είναι η β λυκείου, μη λέμε ό,τι να ναι. Φροντιστήριο και σχολείο συνδυάζονται άνετα (το διάβασμα για το σχολείο εμένα μου έπαιρνε max 30 λεπτά τις ΔΥΣΚΟΛΕΣ μέρες:P). Το φροντιστήριο είναι το πιο σημαντικό, αλλά μην το παρακάνεις κι εκεί και κάνεις 10 μαθήματα. Μόνο τα βασικά. Κράτα δυνάμεις για τη γ. Η β είναι ευκολάκι, θα το δεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Εύκολη τάξη είναι η β λυκείου, μη λέμε ό,τι να ναι. Φροντιστήριο και σχολείο συνδυάζονται άνετα (το διάβασμα για το σχολείο εμένα μου έπαιρνε max 30 λεπτά τις ΔΥΣΚΟΛΕΣ μέρες:P). Το φροντιστήριο είναι το πιο σημαντικό, αλλά μην το παρακάνεις κι εκεί και κάνεις 10 μαθήματα. Μόνο τα βασικά. Κράτα δυνάμεις για τη γ. Η β είναι ευκολάκι, θα το δεις!:)

Ωραία,μια χαρά.Φροντιστήριο θα κάνω μόνο τα μαθήματα της κατεύθυνσης και ναι πιστεύω ότι είναι σημαντικό να μην το παρακάνω και να είμαι εντάξει στην γ λυκείου.Σε ευχαριστώ που απάντησες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,188 μηνύματα.
Οχι η β δεν είναι εύκολη τάξη όσο και κάποιοι λέτε το αντιθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Οχι η β δεν είναι εύκολη τάξη όσο και κάποιοι λέτε το αντιθετο.

Δηλαδή?Εξήγησέ μου γιατί είναι δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,188 μηνύματα.
Πολλά μαθήματα,οι καθηγητές είναι πολύ αυστηροι και το σημαντικότερο είναι ότι το επίπεδο των μαθημάτων πλησιάζει αυτο της Γ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
1)Πολλά μαθήματα,2)οι καθηγητές είναι πολύ αυστηροι και το σημαντικότερο είναι ότι 3)το επίπεδο των μαθημάτων πλησιάζει αυτο της Γ.
1) Απλά διαβάζει αυτά που τον ενδιαφέρουν.
2) Εντάξει, τίποτα πιο υποκειμενικό και προσωπικό έχεις να πεις;
3) Σε καμία περίπτωση. Ένας μαθητής με βάσεις ανταποκρίνεται σχετικά εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top