ÖSD ή GOETHE (Β2) ;

Guest 382771

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρακαλώ θα ήθελα τη συμβουλή σας:)
Αρχικά να πω ότι μόλις πήρα το Β1 του ΚΠΓ και καλώς ή κακώς επιθυμώ την επόμενη "σεζόν" να πάρω το Β2.
Βασικό σκεπτικό είναι να προετοιμαστώ για το ÖSD από Σεπτέμβριο ως Φεβρουάριο ώστε να δώσω αρχές Μαρτίου.Έπειτα,αφού θα έχω κάνει μία x y δουλειά επιπέδου Β2, να επιχειρήσω και για GOETHE το επόμενο τρίμηνο,δηλαδή να δώσω Ιούνη περίπου.Ίσως για το 2ο δεν είμαι απόλυτα σίγουρη αλλά το σκέφτομαι για περισσότερες πιθανότητες να πάρω ένα χαρτί που θα πιστοποιεί ότι είμαι Β2 επίπεδο.
Υ.Γ.:Να αναφέρω ότι είμαι διατεθιμένη να διαβάσω σκληρά όπως κι τις προηγούμενες χρονιές άλλωστε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εγω σου συνιστω να δωσεις απευθειας το Goethe που ειναι διεθνως αναγνωρισμενο πτυχιο.Δεν εχει νοημα να εχεις 2 πτυχια του ιδιου επιπεδου και απλα πετας τα λεφτα σου για τα εξεταστρα.Επισης θεωρω οτι ειναι πιο αποτελεσματικο να προετοιμαστεις για τη δομη ενος συγκεκριμενου πτυχιου και να εξασκεισαι πανω σε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παρακαλώ θα ήθελα τη συμβουλή σας:)
Αρχικά να πω ότι μόλις πήρα το Β1 του ΚΠΓ και καλώς ή κακώς επιθυμώ την επόμενη "σεζόν" να πάρω το Β2.
Βασικό σκεπτικό είναι να προετοιμαστώ για το ÖSD από Σεπτέμβριο ως Φεβρουάριο ώστε να δώσω αρχές Μαρτίου.Έπειτα,αφού θα έχω κάνει μία x y δουλειά επιπέδου Β2, να επιχειρήσω και για GOETHE το επόμενο τρίμηνο,δηλαδή να δώσω Ιούνη περίπου.Ίσως για το 2ο δεν είμαι απόλυτα σίγουρη αλλά το σκέφτομαι για περισσότερες πιθανότητες να πάρω ένα χαρτί που θα πιστοποιεί ότι είμαι Β2 επίπεδο.
Υ.Γ.:Να αναφέρω ότι είμαι διατεθιμένη να διαβάσω σκληρά όπως κι τις προηγούμενες χρονιές άλλωστε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Θα συμφωνήσω σε αυτά που είπε ο μπόι...
Αρχικά θα είναι μπέρδεμα για εσένα να ξεκινήσεις προετοιμασία για ÖSD Prüfungen και μετά να δώσεις και Goethe... Συμφωνώ στο ότι πρέπει να εξασκηθείς πολύ καλά μιας και οι εξετάσεις του Goethe στο Β2 είναι αρκετά δύσκολες ( Να προσέξεις πολύ στο Hören) και θα είναι δύσκολο να το πετύχεις αν ξεκινήσεις εξάσκηση πάνω στο ÖSD.
Από την άλλη μέχρι πριν λίγο καιρό είχα το ίδιο δίλημμα και κατέληξα στις εξετάσεις του Goethe για να είμαι πιο ''σίγουρη''. Το ÖSD στην σελίδα του λέει ότι είναι το ίδιο αναγνωρισμένο τόσο στην Γερμανία όσο στην Αυστρία και την Ελβετία όμως άκουσα πως δεν ισχύει:hmm:
Τέλος μην τρως τον χρόνο σου σε 2 πτυχία ίσου επιπέδου! Αν θέλεις να έχεις κάτι παραπάνω δώσε για C1!

Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου στο ΚΠγ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 382771

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο κύριος λόγος που κλείνω προς το ÖSD είναι ο χρόνος.Συγκεκριμένα, αν κάτι συμβεί και δεν πετύχω τον Ιούνιο θα το ξαναδώσω κατά τη διάρκεια προετοιμασίας των πανελληνίων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ο κύριος λόγος που κλείνω προς το ÖSD είναι ο χρόνος.Συγκεκριμένα, αν κάτι συμβεί και δεν πετύχω τον Ιούνιο θα το ξαναδώσω κατά τη διάρκεια προετοιμασίας των πανελληνίων;

Μπορείς να δώσεις αφού τελειώσεις με τις πανελλήνιες... Το ÖSD έχει ρίσκα... Βέβαια έχει και τα καλά του όπως το γεγονός πως αν κοπείς σε μια μόνο ενότητα μπορείς στην επόμενη εξεταστική να εξεταστείς μόνο σε αυτή... Και νομίζω επιτρέπεται και το λεξικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 382771

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά έχω βάλει στόχο στο Λύκειο να το πάρω!
Έτσι,λοιπόν, σκέφτομαι να δώσω το ÖSD το Μάρτιο και αργότερα είτε για ασφάλεια είτε από πείσμα να επιχειρήσω για GOETHE τον Ιούνη ώστε να έχω περισσότερες πιθανότητες να πάρω κάτι τουλάχιστον!Άλλωστε αν γίνει κάτι με το ÖSD θα προλάβω να δώσω ούτως ή άλλως Ιούνη,όμως θέλω να έχω και τη 2η εκδοχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Βασικά έχω βάλει στόχο στο Λύκειο να το πάρω!
Έτσι,λοιπόν, σκέφτομαι να δώσω το ÖSD το Μάρτιο και αργότερα είτε για ασφάλεια είτε από πείσμα να επιχειρήσω για GOETHE τον Ιούνη ώστε να έχω περισσότερες πιθανότητες να πάρω κάτι τουλάχιστον!Άλλωστε αν γίνει κάτι με το ÖSD θα προλάβω να δώσω ούτως ή άλλως Ιούνη,όμως θέλω να έχω και τη 2η εκδοχή!

Για το Β2 του Goethe χρειάζεσαι κατ εμε 1 χρόνο προετοιμασία και υποθέτω πως θα χρειαστείς τον ίδιο για τις εξετάσεις του Αυστριακού...
Αυτό βέβαια εξαρτάται και από τις ώρες μαθήματος... Κάνεις φροντιστήριο ή ιδιαίτερο; Και πόσες ώρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 382771

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι σε ιδιαίτερο για την ακρίβεια αλλά δεν κάνω και το ακουστικό μαζί,δηλαδή μόνο τις απαντήσεις τις δίνω και τα ελέγχουμε για να γλιτώνουμε χρόνο...
Σχετικά με αυτό που ανέφερες για το χρόνο προετοιμασίας και πολύ καλά επεσήμανες μάλιστα συμφωνώ και γι' αυτό δηλαδή έχω αγχωθεί:redface:
Καταλήγω,ωστόσο, στη σκέψη να κάνω εντατική προετοιμασία του ÖSD για Μάρτιο και μετά λέω αφού θα έχω δουλέψει και γραμματική και λεξιλόγιο για Β2 να "λιώσω" σε tests του GOETHE ένα 3μηνο περίπου ώστε να πάω να δώσω!
Τί λέτε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Βλεπω οτι θες πολυ να δωσεις και τα 2 προφανως επειδη φοβασαι μην κοπεις στο Goethe.Αν εχεις προετοιμαστει καταλληλα (ποσο μαλλον αν εχεις "λιώσει" οπως λες) δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα στις εξαιτασεις.Θα περασεις σιγουρα το GOETHE.Και στο κατω κατω αν μια στο εκατομμυριο κοπεις δεν εχασες και τιποτα..σαν φοιτητρια τι νομιζεις οτι θα κανεις?θα εχεις απεριοριστο χρονο...εγω ειχα παρει c1 στη 1η λυκειου και τωρα σαν φοιτητης θα παω για c2..
απλα θεωρω οτι να δωσεις 2 ισαξια πτυχια ειναι περιττα εξοδα και η επιτυχια στο 2ο δεν ειναι τοσο δεδομενη οσο αν εχεις προετοιμαστει καθαρα για αυτο...
Ωστοσο η αποφαση ειναι δικη σου..η καθηγητρια σου τι σου προτεινει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 382771

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ στο οικονομικό γιατί πράγματι είναι επιπλέον λεφτά(όχι μόνο το πτυχίο αλλά και τα μαθήματα που αντιστοιχούν).
Ωστόσο επειδή την είχα πατήσει παρόμοια στα Αγγλικά πρόσφατα θέλω να έχω περισσότερες πιθανότητες κι ας "κοστίζουν".Το προτιμώ γιατί με βιάζει ο χρόνος και ειλικρινά έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να το πάρω...φυσικά μπορώ κάλλιστα να πω «έχω το Β1 και σταματάω προς το παρόν έτσι ώστε να επικεντρωθώ στο σχολείο» όμως τώρα μου 'χει μπει στο μυαλό το Β2 και δε βγαίνει εύκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Είμαι σε ιδιαίτερο για την ακρίβεια αλλά δεν κάνω και το ακουστικό μαζί,δηλαδή μόνο τις απαντήσεις τις δίνω και τα ελέγχουμε για να γλιτώνουμε χρόνο...
Σχετικά με αυτό που ανέφερες για το χρόνο προετοιμασίας και πολύ καλά επεσήμανες μάλιστα συμφωνώ και γι' αυτό δηλαδή έχω αγχωθεί:redface:
Καταλήγω,ωστόσο, στη σκέψη να κάνω εντατική προετοιμασία του ÖSD για Μάρτιο και μετά λέω αφού θα έχω δουλέψει και γραμματική και λεξιλόγιο για Β2 να "λιώσω" σε tests του GOETHE ένα 3μηνο περίπου ώστε να πάω να δώσω!
Τί λέτε;;;

Στο ιδιαίτερο μπορείς να προχωράς με τον ρυθμό σου και φυσικά η ύλη να βγαίνει γρηγορότερα. Όμως το γρηγορότερα δεν σημαίνει πάντα καλύτερα! Πρέπει να καλύψεις μεν την ύλη του Β2 αλλά φυσικά να τα έχεις ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ πλήρως... Χωρίς να είμαι κατά του ÖSD πιστεύω πως με μια καλή προετοιμασία θα καταφέρεις να περάσεις τις εξετάσεις του Goethe. ( δεν είναι τόσο τραγικές όσο νομίζεις... Απλά είναι λιγάκι απαιτητικές). Να κοιτάξεις να κάνεις σωστά την δουλειά σου... Κάνε ενδεικτικά πριν ξεκινήσεις προετοιμασία ένα τεστ του Goethe και ένα του ÖSD και δες που έχεις περισσότερες αδυναμίες!
Συμβουλέψου επίσης την καθηγήτρια σου η οποία ξέρεις τις δυνατότητες σου!
Τέλος, μπορείς να της πεις να κάνετε και ακουστικό μαζί μιας και το ακουστικό του Goethe θεωρείται το δυσκολότερο κομμάτι της εξέτασης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 382771

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ ότι γρηγορότερα δε σημαίνει και καλύτερα αλλά την περασμένη χρονιά μέσα σε 5 μήνες έκανα Β1 γιατί το ήθελα και έβαλα τα δυνατά μου...έτσι ακριβώς σκοπεύω και τώρα αλλά δεν έχω το χρονικό περιθώριο!
Αν δεν είμαι έτοιμη να πάω,εγώ η ίδια θα το πω στην καθηγήτρια + ότι κι εκείνη δε θα με αφήσει γιατί τη γνωρίζω και δε στέλνει μαθητή έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 382771

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ισχύει ότι θα βγει Β2J;
Αν ναι θα μου φύγει λίγο το άγχος γιατί η θεματολογία του θα διαφέρει...στα Αγγλικά πάντως ήταν πολύ καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ισχύει ότι θα βγει Β2J;
Αν ναι θα μου φύγει λίγο το άγχος γιατί η θεματολογία του θα διαφέρει...στα Αγγλικά πάντως ήταν πολύ καλό!

Ισχυει αλλα απο το 15!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 382771

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα, το 15 θα δώσω!
Αλλά θα είμαι 17...θα μπορώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μα, το 15 θα δώσω!
Αλλά θα είμαι 17...θα μπορώ;

Το ξέρω ότι θα δώσεις το 15:P ήταν απλή ενημέρωση...
Για την ηλικία δεν ξέρω αλλά λογικά θα μπορείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μα, το 15 θα δώσω!
Αλλά θα είμαι 17...θα μπορώ;
Nαι,γενικά η "ρήτρα" που βάζει το Goethe είναι από Β2 ή Β1 (δε θυμάμαι) και πάνω να είσαι άνω των 16. Όχι ότι αν είσαι κάτω από 16 θα σου πουν αυτοί κάτι,απλά αν κοπείς δε γίνεται να ζητήσεις αναβαθμολόγηση του γραπτού ή κάτι διότι το νεαρό της ηλικίας πιθανά να ευθύνεται για μία ενδεχόμενη αποτυχία.:P
Επίσης,το Β2 έχει μεγάλο ποσοστό αποτυχίας οπότε προετοιμάσου καλά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 382771

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν πήρα το Β2 του ÖSD και μάλιστα με βαθμό:DΩς προς τη βαθμολογία να πω ότι δεν το περίμενα!
Τελικά ήταν καλύτερα που έδωσα του αυστριακού φορέα...
Αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Λοιπόν πήρα το Β2 του ÖSD και μάλιστα με βαθμό:DΩς προς τη βαθμολογία να πω ότι δεν το περίμενα!
Τελικά ήταν καλύτερα που έδωσα του αυστριακού φορέα...
Αυτά
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeloula

Νεοφερμένος

Η Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Λοιπόν πήρα το Β2 του ÖSD και μάλιστα με βαθμό:DΩς προς τη βαθμολογία να πω ότι δεν το περίμενα!
Τελικά ήταν καλύτερα που έδωσα του αυστριακού φορέα...
Αυτά

συγχαρητήρια!!:clapup::clapup::clapup::):)
να σε ρωτήσω ποιο βιβλίο έκανες για προετοιμασία;
πόσο καιρό προετοιμάστηκες μετά το Β1?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top