Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Ιωαννίνων

Quibrick

Νεοφερμένος

Ο Quibrick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γειά σε όλους σας! Μετά την πρόσφατη μετονομασια του τμηματος Πληροφορικης Ιωαννινων σεΤμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής μου δημιουργηθηκαν διαφορες αποριες σχετικα με το εν λογω τμημα.Πριν παραθεσω τις αποριες μου θα ηθελα να επισημανω πως ειμαι μαθητης της 3ης Λυκειου και κανω μια ερευνα για τις σχολες πληροφορικης στην Ελλαδα καθως σκοπευω να δηλωσω καποια απο αυτες ως πρωτη επιλογη.Κυριως προσανατολιζομουν στο τμημα της Πατρας καθως ειναι πολυτεχνειο και οι αποφοιτοι εγγραφονται στο ΤΕΕ ωστοσο η αποσταση ειναι ολιγον τι απαγορευτικη για την οικογενεια.Επομενως το τμημα Μηχανικων Η/Υ και Πληροφορικης Ιωαννινων μου κεντρισε το ενδιαφερον.Ωστοσο θελω να ενημερωθω σχετικα με το τμημα.Και ξεκινουν οι ερωτησεις!

1. Το επιπεδο του τμηματος ειναι γενικα καλο;(Γνωριζω πως το τμημα στην Πατρα ειναι απο τα καλυτερα στην Ελλαδα ωστοσο εχω αναφερει τους λογους που θα προτιμουσα τα Ιωαννινα.)

2.Οι αποφοιτοι του τμηματος εγγραφονται στο ΤΕΕ (ειναι δηλαδη μηχανικοι?) και εχουν πτυχιο ισαξιο με αυτων της Πατρας;

3.Το προγραμμα σπουδων αλλαξε ριζικα μετα την μετονομασια?

4.Ποια σχολη θα μου προτεινατε; (Πληροφορικης παντοτε,εκτος της Επιστημης Υπολογιστων στην Κρητη)

5.Γενικα απο οτι ειδα το τμημα στα Ιωαννινα εχει κατευθυνση Software κατι το οποιο θελω! Το ιδιο ισχυει και για το τμημα της Πατρας;

Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλης εκτασης κειμενο μου.Σας ευχαριστω εκ των προτερων! :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Γράφεσαι στο ΤΕΕ ως ηλεκτρονικός μηχανικός, αλλά αυτή η δυνατότητα θα σου δώσεις ελάχιστα προνόμια καθώς ηλεκτρομηχανολογικές και ενεργειακές μελέτες δεν έχεις δικαίωμα να υπογράψεις. Παράλληλα με τη εγγραφή σου στο ΤΕΕ ξέχνας τα προνόμια που δίνει ο ΟΑΕΔ στους άνεργους. Το χειρότερο από όλα είναι ότι με την εγγραφή σου στο ΤΕΕ πληρώνεις ΤΣΕΜΔΕ (τη πρώτη πενταετία θα ακουμπάς 1000 ευρώ το εξάμηνο τουλάχιστον ακόμα και αν δεν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος).

Αφού θέλει να ασχοληθείς με προγραμματισμό ξέχνα τις άσχετες φοιτητικές δουλειές (4ωρα στον ΟΤΕ) όταν σπουδάζεις. Πρέπει εκτός σχολής να ασχοληθείς μόνο σου να αποκτήσεις γνώσεις της αγοράς που στη σχολή δεν θα μάθεις. Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Υπάρχουν άτομα μικρότερα ηλικιακά από εσένα που προγραμματιστικά είναι σε καλύτερο επίπεδο από κατόχους πανεπιστημιακού πτυχίου. Το καλό είναι ότι αν φτάσεις σε κάποιο καλό επίπεδο οι απολαβές είναι καλές.

Οι σχολές που σου προτείνω είναι:
- Σχολές ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών: Πολύ δυνατό και ευρύ πτυχίο. Έχεις επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανολόγων, Ηλεκτρολόγων, Τηλεπικοινωνιακών, πληροφορικής.
- Σχολές μηχανικών πληροφορικής - ΗλεκτρονικώνΜΜΥ: Ακαδημαικά το δίπλωμα σου αναγνωρίζεται ως master, κρατικά όμως όχι. Μελλοντικά λόγω κολλεγίων πολύ πιθανόν να αγνωριστεί και κρατικά.
- Σχολές πληροφορικής ΑΕΙ. 4 χρόνια με κύρος ΑΕΙ
- Σχολές πληροφορική ΤΕΙ: 4 χρόνια με κύρος ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Γειά σε όλους σας! Μετά την πρόσφατη μετονομασια του τμηματος Πληροφορικης Ιωαννινων σεΤμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής μου δημιουργηθηκαν διαφορες αποριες σχετικα με το εν λογω τμημα.Πριν παραθεσω τις αποριες μου θα ηθελα να επισημανω πως ειμαι μαθητης της 3ης Λυκειου και κανω μια ερευνα για τις σχολες πληροφορικης στην Ελλαδα καθως σκοπευω να δηλωσω καποια απο αυτες ως πρωτη επιλογη.Κυριως προσανατολιζομουν στο τμημα της Πατρας καθως ειναι πολυτεχνειο και οι αποφοιτοι εγγραφονται στο ΤΕΕ ωστοσο η αποσταση ειναι ολιγον τι απαγορευτικη για την οικογενεια.Επομενως το τμημα Μηχανικων Η/Υ και Πληροφορικης Ιωαννινων μου κεντρισε το ενδιαφερον.Ωστοσο θελω να ενημερωθω σχετικα με το τμημα.Και ξεκινουν οι ερωτησεις!

1. Το επιπεδο του τμηματος ειναι γενικα καλο;(Γνωριζω πως το τμημα στην Πατρα ειναι απο τα καλυτερα στην Ελλαδα ωστοσο εχω αναφερει τους λογους που θα προτιμουσα τα Ιωαννινα.)

2.Οι αποφοιτοι του τμηματος εγγραφονται στο ΤΕΕ (ειναι δηλαδη μηχανικοι?) και εχουν πτυχιο ισαξιο με αυτων της Πατρας;

3.Το προγραμμα σπουδων αλλαξε ριζικα μετα την μετονομασια?

4.Ποια σχολη θα μου προτεινατε; (Πληροφορικης παντοτε,εκτος της Επιστημης Υπολογιστων στην Κρητη)

5.Γενικα απο οτι ειδα το τμημα στα Ιωαννινα εχει κατευθυνση Software κατι το οποιο θελω! Το ιδιο ισχυει και για το τμημα της Πατρας;

Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλης εκτασης κειμενο μου.Σας ευχαριστω εκ των προτερων! :):):)

Σχετικά με το τμήμα στα Γιάννενα δε γνωρίζω πολλά, οπότε αφήνω κάποιον που σπουδάζει εκεί αυτή τη στιγμή να απαντήσει...Το πρόγραμμα σπουδών τους πάντως είναι αντιγραφή του δικού μας μελλοντικού:P
Στο ceid τώρα, δεν υπάρχουν κατευθύνσεις όπως τις εννοείς...Υπό την έννοια δηλαδή ότι κάποια στιγμή διαλέγεις κατεύθυνση και κάνεις τα μαθήματα αυτής της κατεύθυνσης. Όχι. Απλά διαλέγεις τα μαθήματα επιλογής που σου αρέσουν, οπότε ουσιαστικά διαλέγεις κατεύθυνση έμμεσα.Το πτυχίο (ή μάλλον το δίπλωμα) όμως είναι ενιαίο.
Θα κάνεις και μαθήματα software Και hardware. Δεν γνωρίζω την αναλογία, καθώς ποτέ δε με ενδιέφερε. Το ένα απαιτεί το άλλο, καλός μηχανικός χωρίς γνώση και των 2 δε θα γίνεις...Να ξέρεις επίσης ότι όλοι λίγο πολύ για software μπήκαμε, καθώς δεν είχαμε άλλη επαφή με την πληροφορική πέρα από τον προγραμματισμό του λυκείου. Στην πορεία όμως μπορεί να βρεις κάτι που να σ ενδιαφέρει περισσότερο...δε θα μάθεις αν δε δοκιμάσεις;)
τέλος, αν θες υπολογιστές ΜΗ πας σε τμήμα ηλεκτρολόγων...κατά πάσα πιθανότητα θα το μετανιώσεις...
αυτά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Quibrick

Νεοφερμένος

Ο Quibrick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γράφεσαι στο ΤΕΕ ως ηλεκτρονικός μηχανικός, αλλά αυτή η δυνατότητα θα σου δώσεις ελάχιστα προνόμια καθώς ηλεκτρομηχανολογικές και ενεργειακές μελέτες δεν έχεις δικαίωμα να υπογράψεις. Παράλληλα με τη εγγραφή σου στο ΤΕΕ ξέχνας τα προνόμια που δίνει ο ΟΑΕΔ στους άνεργους. Το χειρότερο από όλα είναι ότι με την εγγραφή σου στο ΤΕΕ πληρώνεις ΤΣΕΜΔΕ (τη πρώτη πενταετία θα ακουμπάς 1000 ευρώ το εξάμηνο τουλάχιστον ακόμα και αν δεν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος).

Αφού θέλει να ασχοληθείς με προγραμματισμό ξέχνα τις άσχετες φοιτητικές δουλειές (4ωρα στον ΟΤΕ) όταν σπουδάζεις. Πρέπει εκτός σχολής να ασχοληθείς μόνο σου να αποκτήσεις γνώσεις της αγοράς που στη σχολή δεν θα μάθεις. Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Υπάρχουν άτομα μικρότερα ηλικιακά από εσένα που προγραμματιστικά είναι σε καλύτερο επίπεδο από κατόχους πανεπιστημιακού πτυχίου. Το καλό είναι ότι αν φτάσεις σε κάποιο καλό επίπεδο οι απολαβές είναι καλές.

Οι σχολές που σου προτείνω είναι:
- Σχολές ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών: Πολύ δυνατό και ευρύ πτυχίο. Έχεις επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανολόγων, Ηλεκτρολόγων, Τηλεπικοινωνιακών, πληροφορικής.
- Σχολές μηχανικών πληροφορικής - ΗλεκτρονικώνΜΜΥ: Ακαδημαικά το δίπλωμα σου αναγνωρίζεται ως master, κρατικά όμως όχι. Μελλοντικά λόγω κολλεγίων πολύ πιθανόν να αγνωριστεί και κρατικά.
- Σχολές πληροφορικής ΑΕΙ. 4 χρόνια με κύρος ΑΕΙ
- Σχολές πληροφορική ΤΕΙ: 4 χρόνια με κύρος ΤΕΙ

Επομενως φαινεται απο τα παραπανω πως μεσα στις σχολες που μου προτεινεις ειναι και το Τμημα των Ιωαννινων! Η συγκεκριμενη σχολη μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον! Ειναι πιο προσιτη για εμενα απο αυτη της Πατρας λογω αποστασης. Βλεπεις το οικονομικο ειναι πλεον σοβαρο ζητημα!

Σε ευχαριστω για την απαντηση!!!

Σχετικά με το τμήμα στα Γιάννενα δε γνωρίζω πολλά, οπότε αφήνω κάποιον που σπουδάζει εκεί αυτή τη στιγμή να απαντήσει...Το πρόγραμμα σπουδών τους πάντως είναι αντιγραφή του δικού μας μελλοντικού:P
Στο ceid τώρα, δεν υπάρχουν κατευθύνσεις όπως τις εννοείς...Υπό την έννοια δηλαδή ότι κάποια στιγμή διαλέγεις κατεύθυνση και κάνεις τα μαθήματα αυτής της κατεύθυνσης. Όχι. Απλά διαλέγεις τα μαθήματα επιλογής που σου αρέσουν, οπότε ουσιαστικά διαλέγεις κατεύθυνση έμμεσα.Το πτυχίο (ή μάλλον το δίπλωμα) όμως είναι ενιαίο.
Θα κάνεις και μαθήματα software Και hardware. Δεν γνωρίζω την αναλογία, καθώς ποτέ δε με ενδιέφερε. Το ένα απαιτεί το άλλο, καλός μηχανικός χωρίς γνώση και των 2 δε θα γίνεις...Να ξέρεις επίσης ότι όλοι λίγο πολύ για software μπήκαμε, καθώς δεν είχαμε άλλη επαφή με την πληροφορική πέρα από τον προγραμματισμό του λυκείου. Στην πορεία όμως μπορεί να βρεις κάτι που να σ ενδιαφέρει περισσότερο...δε θα μάθεις αν δε δοκιμάσεις;)
τέλος, αν θες υπολογιστές ΜΗ πας σε τμήμα ηλεκτρολόγων...κατά πάσα πιθανότητα θα το μετανιώσεις...
αυτά:)

Συγκρινοντας δηλαδη τα μαθηματα του Τμηματος με τα δικα σας στην Πατρα ειδες πως ειναι σχεδον ιδια?! Αυτο ειναι πολυ καλο καθως μου λυνει τα χερια αφου ηθελα πολυ το τμημα της Πατρας ωστοσο η Πατρα ειναι ολιγον τι μακρια για μενα και τιθεται οικονομικο θεμα! Τελεια! Ναι ξερω οτι οι ηλεκτρολογοι δεν ειναι τοσο πολυ αυτο που θελω...Μεσα απο ερευνα ειχα καταληξει στους Μηχανικους Πληροφορικης και Η/Υ Πατρας αλλα αφου μου λες πως το προγραμμα σπουδων ειναι ιδιο με αυτο των Ιωαννινων τοτε θα προτιμησω Ιωαννινα καθαρα για τους λογους που προανεφερα!

Ευχαριστω για το ενδιαφερον!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Οταν ηταν για μηχανογραφικο φετος δεν υπηρχε η παραμικρη πληροφορια για αυτο το τμημα. Με πιο κριτηριο επρεπε να την επιλεξει καποιος ή οχι? Ουτε joker/προπο να ηταν το μηχανογραφικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Quibrick

Νεοφερμένος

Ο Quibrick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Φιλε SsS28 πραγματικα ειναι τραγικο που δεν υπαρχει καμια ενημερωση για τα νεα τμηματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οι πρώτες πληροφορίες αντλούνται από τον οδηγό σπουδών και τον ιστότοπο του τμήματος.

Ιστότοπος: https://www.cs.uoi.gr/
Οδηγός Σπουδών: https://www.cs.uoi.gr/upFiles/uploand_doc/Odhgos_Spoydwn-13-14_web-UPDATED.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Συγκρινοντας δηλαδη τα μαθηματα του Τμηματος με τα δικα σας στην Πατρα ειδες πως ειναι σχεδον ιδια?! Αυτο ειναι πολυ καλο καθως μου λυνει τα χερια αφου ηθελα πολυ το τμημα της Πατρας ωστοσο η Πατρα ειναι ολιγον τι μακρια για μενα και τιθεται οικονομικο θεμα! Τελεια! Ναι ξερω οτι οι ηλεκτρολογοι δεν ειναι τοσο πολυ αυτο που θελω...Μεσα απο ερευνα ειχα καταληξει στους Μηχανικους Πληροφορικης και Η/Υ Πατρας αλλα αφου μου λες πως το προγραμμα σπουδων ειναι ιδιο με αυτο των Ιωαννινων τοτε θα προτιμησω Ιωαννινα καθαρα για τους λογους που προανεφερα!

Ευχαριστω για το ενδιαφερον!!!!!!

Όχι ακριβώς....για να σου δώσω να καταλάβεις, σε μας έχει βγει ένα προτεινόμενο πρόγραμμα σπουδών, το οποίο δεν ξέρουμε πότε θα εφαρμοστεί και ποιους θα επηρεάσει καθώς υπάρχουν συγχωνεύσεις μαθημάτων. Στο τμήμα στα Γιάννενα καθώς νεοσύστατο, δεν παίζουν τέτοια προβλήματα...
Οπότε με λίγα λόγια προς το παρόν δεν έχουμε ίδιο πρόγραμμα σπουδών...θεωρητικά το δικό τους είναι καλύτερο, αλλά όπως συμβαίνει πάντα άλλο η θεωρία κ άλλο η πράξη...γνώμη μου επειδή δεν είναι εποχή για ρίσκα, έλα ceid... έχει τα χάλια του, αλλά είναι μια καλή επιλογή αναλογικά με το τι υπάρχει στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drvoudi

Νεοφερμένος

Ο drvoudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημερα! Δυο λογια για τη σχολη, κατα προτιμηση απο καποιον που σπουδαζει στην συγκεκριμενη αλλα και γενικοτερα.. που δινει βαρος; τι δικαιωματα εχεις; τι φοιμη εχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Navarro1996

Νεοφερμένος

Ο Navarro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα!! Καποιος που να ξέρει πράγματα για την συγκεκριμένη σχολη και γενικοτερα για την πολη των Ιωαννινων? Θα με βοηθουσε πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eft23

Νεοφερμένος

Η eft23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τα επαγγελματικα δικαιωματα της σχολης δεν ειναι τα ιδια με εκεινα της σχολης στην πατρα;; επισης,λενε πως στην πατρα προκειται για πολυτεχνειο ενω στα ιωαννινα για πανεπιστημιο.ισχυει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
παιδια σπουδαζω σε αυτο το τμημα ειμαι πρωτοετοις που περασα απο θετικη κατευθυνση και γενικα πιο πριν δεν ημουνα το παιδια για τους υπολογιστες δεν το πολυ ειχα....μπορει να ειμα out of topic αλλα θελω καποια βοηθεια για την σχολη...αν μπορει καποιος να επικοινωνησει μαζι μου

Παιδια καλησπερα!! Καποιος που να ξέρει πράγματα για την συγκεκριμένη σχολη και γενικοτερα για την πολη των Ιωαννινων? Θα με βοηθουσε πολύ!!!
κοίτα όσο αφορά για τα Γιάννεα μπορώ αν σου επιβεβαιωσο οτι ειναι μια πολυ καλη πολυ για εναν φοιτητη....από όλες της μεριές,είτε διασκέδαση είτε επίπεδο πανεπιστημίου,εγκαταστάσει από όλα τα καλά έχει....
θα μπορούσα να σου μιλήσω καλύτερα για την διασκέδαση...τονα βρείς εδώ μια κοπέλα η έστω να την πλησιάσεις είναι πολύ πιο εύκολα από οτι στη σαλονικα η στην αθηνα.πήγα και εκει και δεν ηταν τοσο ευκολα,μπορει λογο της ξενοφοβιας μπορει για πολλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosFlo

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους!
Επειδή νομίζω έχει ξαναγίνει θέμα για την συγκεκριμένη σχολή αλλά δεν δόθηκε κάποια ακριβής απάντηση λόγω ανεπάρκειας πληροφοριών για αυτή την σχολή(δυστυχώς)επαναφέρω το αυτό το θέμα..
Επειδή σκέφτομαι να την βάλω στο μηχανογραφικό μετά τις σχολές ΗΜΜΥ πρώτα απ'ολα θέλω να ρωτήσω αν το πτυχείο είναι το ίδιο δυνατό με αυτό των ΗΜΜΥ,αν το επίπεδο των φοιτητών είναι καλό,αν η σχολή έχει κάποια γνωστή φήμη γενικά στην Ελλάδα και έξω και τέλος λίγα πράγματα για τις εγκαταστάσεις..Γενικά αξίζει σε σχέση με τις ΗΜΜΥ σχολές;
Υ.Γ Ξέρω ότι ειναι πολύ νωρίς για μηχανογραφικά αλλά την είχα απορία απο το καλοκαίρι :P
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Επειδή νομίζω έχει ξαναγίνει θέμα για την συγκεκριμένη σχολή αλλά δεν δόθηκε κάποια ακριβής απάντηση λόγω ανεπάρκειας πληροφοριών για αυτή την σχολή(δυστυχώς)επαναφέρω το αυτό το θέμα..
Επειδή σκέφτομαι να την βάλω στο μηχανογραφικό μετά τις σχολές ΗΜΜΥ πρώτα απ'ολα θέλω να ρωτήσω αν το πτυχείο είναι το ίδιο δυνατό με αυτό των ΗΜΜΥ,αν το επίπεδο των φοιτητών είναι καλό,αν η σχολή έχει κάποια γνωστή φήμη γενικά στην Ελλάδα και έξω και τέλος λίγα πράγματα για τις εγκαταστάσεις..Γενικά αξίζει σε σχέση με τις ΗΜΜΥ σχολές;
Υ.Γ Ξέρω ότι ειναι πολύ νωρίς για μηχανογραφικά αλλά την είχα απορία απο το καλοκαίρι :P
Ευχαριστώ!

Σαν τους ημμυ δεν έχει, το ξέρουν πολλοί εδώ μέσα...:P
Αστειεύομαι φυσικά (προς αποφυγή παρεξηγήσεων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδια ειμαι 4ετης φοιτητης του τμηματος, μπηκα την χρονια που εγινε η αλλαγη του προγραμματος σπουδων δλδ. Ρωτηστε ο,τι αποροιες εχετε και θα προσπαθησω να απαντησω σε οσα γνωριζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosFlo

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω τις αποριες που εγραψα (2 μηνυματα παραπανω) :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Ημμυ >ceid
Επιπεδο το κρινεις με μια συγκριση των βασεων/ετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ημμυ >ceid
Επιπεδο το κρινεις με μια συγκριση των βασεων/ετος

Το επίπεδο το συγκρίνεις ανάλογα τις βάσεις, μάλιστα το διαβάσαμε και αυτό εδώ μέσα..... :hmm:

Δεν παίζουν ρόλο δηλαδή οι :
-εξωτερικές αξιολογήσεις
-Κτιριακός εξοπλισμός
-εργαστηριακός εξοπλισμός
-ερευνητική προσφορά
-ακαδημαικό προσωπικό
- κ.α

Φτωχή μου Ελλαδάρα!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Επειδή νομίζω έχει ξαναγίνει θέμα για την συγκεκριμένη σχολή αλλά δεν δόθηκε κάποια ακριβής απάντηση λόγω ανεπάρκειας πληροφοριών για αυτή την σχολή(δυστυχώς)επαναφέρω το αυτό το θέμα..
Επειδή σκέφτομαι να την βάλω στο μηχανογραφικό μετά τις σχολές ΗΜΜΥ πρώτα απ'ολα θέλω να ρωτήσω αν το πτυχείο είναι το ίδιο δυνατό με αυτό των ΗΜΜΥ,αν το επίπεδο των φοιτητών είναι καλό,αν η σχολή έχει κάποια γνωστή φήμη γενικά στην Ελλάδα και έξω και τέλος λίγα πράγματα για τις εγκαταστάσεις..Γενικά αξίζει σε σχέση με τις ΗΜΜΥ σχολές;
Υ.Γ Ξέρω ότι ειναι πολύ νωρίς για μηχανογραφικά αλλά την είχα απορία απο το καλοκαίρι :P
Ευχαριστώ!

Αρχικα το πτυχιο οχι δεν ειναι ιδιο με των ΗΜΜΥ. Λενε οτι το πτυχιο των ΗΜΜΥ ειναι ανωτερο αλλα δεν το καταλαβαινω. Προκειται για αλλο τομεα, ασχετο που μοιαζουν τα ονοματα των σχολων.Μπορει στους ΗΜΜΥ το ονομα να περιεχει το "ΜΥ" αλλα γνωστοι μου, μου εχουν πει οτι ασχολουνται πολυ λιγο με πληροφορικη σε σχεση με αυτο το τμημα στα Γιαννενα. Στους ΗΜΜΥ εχουν πολλα μαθηματα φυσικης νομιζω που ασχολουνται με τα ηλεκτρολογικα και αλλα πολλα. Σε μας 2-3 μαθηματα για τα απολυτως βασικα.
Τωρα για το επιπεδο των φοιτητων τι να σου πω, δεν ξερω με ποια κριτηρια το καθοριζεις. Αρκετα αντικειμενικα παντως η σχολη ειναι πολυ δυσκολη. Μια ερευνα πριν 2 χρονια ειχε δειξει οτι το ποσοστο των φοιτητων που τελειωνουν στα χρονια που πρεπει(4 ή 5) ειναι μονο 1.8%.
Απο αποψη φημης, και παλι συμφωνα με ερευνες που δημοσιευει το πανεπιστημιο, ειναι η 1η ή η 2η καλυτερη σχολη που ασχολειται με υπολογιστες στην Ελλαδα(παλια ηταν πρωτοι οι Ηλεκτρονικοι Μηχανικοι στην Κρητη, αλλα νομιζω περσι καταταχθηκαν δευτεροι και εβαλαν την δικη μας πρωτη). Οσον αφορα το εξωτερικο, οι ερευνες που εχω δει αφορουν το πανεπιστημιο Ιωαννινων ως συνολο και οχι συγκεκριμενα αυτη τη σχολη. Και παλι ομως ειναι αρκετα ψηλα, ισως 1ο ή 2ο. Και αν θελετε να πειτε για το ΕΜΠ, άλλο ρολο παιζει η φημη που ειχε παλια και αλλο τωρα.
Τελος για τις εγκαταστασεις πραγματικα μπορω να πω οτι ισως ειναι απο τις καλυτερες στην Ελλαδα. Σε ολο το πανεπιστημιο φωναζουν τη σχολη μας "νοσοκομειο" γιατι ειναι η πιο καθαρη και καλοδιατηρημενη. Ειχα παει στο ΑΠΘ και πραγματικα τοσο σκουπιδι και αθλιο γκραφιτι δεν εχω ξαναδει. Σε μας τουλαχιστον θυμιζει πανεπιστημιο. Στο τμημα υπαρχουν 2 εργαστηρια προγραμματισμου με πολλους Η/Υ και ενα εργαστηριο Κυκλωματων με εξοπλισμο για μαθηματα οπως Ψηφιακη Σχεδιαση και Ηλεκτρονικη.
Για το αν αξιζει σε σχεση με τις σχολες ΗΜΜΥ που ρωτας, νομιζω πρεπει να καταλαβεις με τι θελεις να ασχοληθεις. Οπως ειπα κ πανω μοιαζουν τα ονοματα αλλα τα πτυχια δεν ανοικουν στον ιδιο τομεα. Για να το καταλαβεις δες τα μαθηματα καθε τμηματος ή σε περιπτωση μεταγραφης ποια τμηματα μπορεις να δηλωσεις(Θα δεις οτι τα τμηματα ΗΜΜΥ δεν περιλαμβανονται). Ισως μια ευστοχη συγκριση ειναι τα τμηματα Φιλολογιας και το Ιστορικο Αρχαιολογικο. Μοιαζουν αλλά αλλού εμβαθυνει το ενα και αλλού το άλλο.
Κατι τελευταιο απο μενα που δεν το ρωτησες αλλα ισως να σου φανει χρησιμο στην επιλογη σου. Αφορα τη σχολη απο την σκοπια καποιου που ειναι μεσα.Οπως σου ειπα η σχολη ειναι πολυ δυσκολη. Οι περισσοτεροι καθηγητες δεν νοιαζονται(με εξαιρεση 2-3) αλλα αυτο θα μου πειτε συμβαινει παντου στην Ελλαδα. Ειμαι απο τους φοιτητες που πηγαινουν καθημερινα στη σχολη και οχι οποτε μου καπνισει. Να ξερεις παντως, σ'αυτη τη σχολη για να περασεις τα μαθηματα θελει να πηγαινεις συνεχεια στις διαλεξεις και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα περνας τα μαθηματα. Στις εξετασεις βαζουν πολυ δυσκολοτερα θεματα απο αυτα που διδαχθηκαμε. Την φοιτητικη ζωη οπως την εχεις στο νου σου ξεχνα την. Ενδεχεται να εχεις 10ωρα στο πανεπιστημιο κ οταν γυριζεις σπιτι να εχεις διαβασμα για σετ ασκησεων, προοδους, εργαστηρια, προτζεκτ. Τα περισσοτερα μαθηματα εχουν τουλαχιστον ενα απ'αυτα τα παραπανω και δεν ειναι ποτε απαλακτικα. Μετρανε ποσοστο στο βαθμο αρα πρεπει να τα κανεις και να δωσεις και εξετασεις στο τελος. Επιπλεον δεν αφηνουν ποτε κενο αναμεσα σε εξαμηνο και εξεταστικη. Με το που τελειωνει το εξαμηνο την επομενη Δευτερα αρχιζει η εξεταστικη και με το που τελειωσει η εξεταστικη αρχιζει το εξαμηνο. Μια φορα θυμαμαι τελειωνε η εξεταστικη Τεταρτη και Πεμπτη ειχαμε μαθημα. Ειναι κακο αυτο γιατι δεν σε αφηνουν ποτε να χαλαρωσεις. Με εξαιρεση 2 μηνες το καλοκαιρι. Ακομη τα μισα μαθηματα σχεδον(40% περιπου) ειναι μαθηματικα, και αν δεν σου αρεσουν δεν σου προτεινω να την δηλωσεις. Μιλαμε για δυσκολα μαθηματικα. Εμενα μου αρεσε ο προγραμματισμος και την δηλωσα τοτε. Τελος η πληροφορικη σαν τομεας ειναι κατι που θελει να ψαχτεις πολυ μονος σου. Στη σχολη θα νιωσεις οτι σου προσφερουν το 10% μονο της γνωσης, τα απολυτως βασικα, αλλα μετα για οτιδηποτε παραπανω πρεπει να ασχοληθεις μονος σου. Το κακο ειναι οτι με τετοιο προγραμμα δεν θα προλαβαινεις. Γνωστοι μου που εχουν τελειωσει και το ομονυμο τμημα της Πατρας μου εχουν πει οτι μονοι τους εμαθαν αυτα που τους χρειαζονται στις δουλειες τους αφου τελειωσαν τη σχολη. Και αυτο θα σου χρειαστει κ μεσα στη σχολη. Σε πολλα μαθηματα, τα προτζεκτ ειναι ασχετα με την διδασκαλια οποτε ψαχνεις μονος σου στο ιντερνετ να μαθεις, μπας και τα καταφερεις. Δυστυχως η σχολη αν και εχει πολυ καλη φημη στην Ελλαδα ειναι πολυ θεωρητικη. Εξω δεν θα σου χρειαστουν ολες αυτες οι γνωσεις αλλα κατι πιο πρακτικο. Σε καποια σημεια τα ΤΕΙ πιστευω κανουν καλυτερη δουλεια γιατι εκει τουλαχιστον οι φοιτητες ασχολουνται κ με πραγματα που θα τους χρειαστουν και μετα το περας των σπουδων. Πιστευω οτι αυτο το τμημα ειναι για καποιον που πραγματικα αγαπαει την πληροφορικη και θελει να εμβαθυνει αρκετα σε θεωρητικο επιπεδο.
Ελπιζω να σε καλυψα. Για ο,τι αλλη αποροια εχετε πειτε μου.

Ημμυ >ceid
Επιπεδο το κρινεις με μια συγκριση των βασεων/ετος

Δεν ισχυει αυτο που λες. Το τμημα στα Γιανννενα εχει μικροτερη βαση γιατι ειναι στην επαρχια. Απο αποψη πληθυσμου και μονο φοιτητων που λογω οικονομικων θελουν να μεινουν στην πολη τους πιστευεις οτι ιδια θα ειναι η ζητηση στην αθηνα, θεσσαλονικη και ιδια στα γιαννενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
tldr η σχολή μου είναι γαμάτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top