Προετοιμασία για το Zertifikat (B1)

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
εγω θα δωσω τον ιουνιο το zertifikat(δεν ξερω αν το λεω καλα) και η καθηγητρια μας δινει περισσοτερη βαση στα προφορικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
εγω θα δωσω τον ιουνιο το zertifikat(δεν ξερω αν το λεω καλα) και η καθηγητρια μας δινει περισσοτερη βαση στα προφορικα....

Σωστά το λες ;)

Κοίτα, ως καθηγήτρια γερμανικών έχω να σου πω πως αν έχεις κάνει καλή προετοιμασία δεν είναι δύσκολο να το περάσεις. Τα προφορικά είναι σημαντικά αλλά και πάλι είναι θέμα σωστής προετοιμασίας! :iagree:

Όμως επειδή πρέπει να περάσεις τα γραπτά για να μπορέσεις να δώσεις τα προφορικά μετά, πρόσεχε στην έκθεση κυρίως!! Να διαβάσεις καλά το θέμα και να το κατανοήσεις σωστά ώστε να αποφύγεις να βγεις εκτός θέματος όταν θα αναπτύξεις τα Punkte ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εχει αλλαξει το συστημα... εγω εδωσα τον ιανουαριο και παρολο που κοπηκα στο sprachbausteine περασα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
εχει αλλαξει το συστημα... εγω εδωσα τον ιανουαριο και παρολο που κοπηκα στο sprachbausteine περασα...

Προφανώς πέρασες γιατί συγκέντρωσες στο σύνολο 135 μονάδες.....Δεν έχει σημασία που κόπηκες σε αυτό το μέρος. Αφού βγάζεις 135 και πάνω στο γενικό σύνολο, περνάς τα γραπτά.

(Καθηγήτρια γερμανικών είμαι ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παυλος

Νεοφερμένος

Ο βλ.πανω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Σωστά το λες ;)

Κοίτα, ως καθηγήτρια γερμανικών έχω να σου πω πως αν έχεις κάνει καλή προετοιμασία δεν είναι δύσκολο να το περάσεις. Τα προφορικά είναι σημαντικά αλλά και πάλι είναι θέμα σωστής προετοιμασίας! :iagree:

Όμως επειδή πρέπει να περάσεις τα γραπτά για να μπορέσεις να δώσεις τα προφορικά μετά, πρόσεχε στην έκθεση κυρίως!! Να διαβάσεις καλά το θέμα και να το κατανοήσεις σωστά ώστε να αποφύγεις να βγεις εκτός θέματος όταν θα αναπτύξεις τα Punkte ;)

σε μενα παλι εγινε το εξης θαυμα.στο φροντιστηριο η καλυτερη μου εκθεση ηταν 17/45...οι υπολοιπεσ εκτος θεματος....παω περσι εξετασει και βλεπω τα αποτελεσματα....εκθεση43/45!!!εμεινα αναβδος.....γενικα παντως για λιγο δεν το πηρα με sehr gut!!!!!!:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
εγώ πάντως θα δώσω το Β1, που πιστοποιεί τισ βασικες γνώσεις αλλά η καθηγήτρια μου είναι λίγο κούκου......
θα δούμε
αν μπορείτε πείτε μου σε ποιά γραμματικά φαινόμενα να δώσω ιδιαίτερη βαρύτητητα κτλ...

-antonis (&)

Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
τα παντα... εγω κοπηκα στη γραμματικη αλλα ξεπερνουσε το 135 οποτε περασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
εγώ πάντως θα δώσω το Β1, που πιστοποιεί τισ βασικες γνώσεις αλλά η καθηγήτρια μου είναι λίγο κούκου......
θα δούμε
αν μπορείτε πείτε μου σε ποιά γραμματικά φαινόμενα να δώσω ιδιαίτερη βαρύτητητα κτλ...

-antonis (&)

ΓΙΑ Β1:
- Από χρόνους: Ενεστώτας-Παρατατικός-Παρακείμενος
- Παθητική Φωνή
- Konjunktiv II
- Κλίση επιθέτου
- Αντωνυμίες (προσωπικές-κτητικές) σε δοτική και αιτιατική.
- Όσες περισσότερες Δευτερέυουσες μπορείς (πχ. με ποιο σύνδεσμο εισάγονται κλπ). Οι πιο sos: Αιτιολογικές(weil,da), Ειδικές (dass), Υποθετικές (wenn), Εναντιωματικές (obwohl)
- Οι σύνδεσμοι aber, denn, und, sondern, oder (ADUSO) και προσοχή επίσης στον σύνδεσμο trotzdem.
- Κλίση ουσιαστικών
- Γενικά προσοχή σε αιτιατική και δοτική.
- Ο,τι έχεις μάθει από προθέσεις.

Αυτά θεωρώ πιο σημαντικά από όσα έχω δει τουλάχιστον σε τεστ προετοιμασίας και σε Modelltests του GOETHE-INSTITUT. Αλλά καλό είναι να διαβάσεις ό,τι έχεις διδαχτεί σε γραμματική και συντακτικό γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα πέσει.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Μην πελαγώνετε με το Β1.....Δείτε ασκήσεις και θέματα του Β2 (για το C1 δεν το συζητώ καν!!!!) και μετά πείτε αν είναι δύσκολο!!! :D

Το παν για το πτυχίο του Β1 είναι να μην έχετε κενά σε γραμματική και λεξιλόγιο που έχετε μάθει ως τώρα. Δεν ζητάνε εξωπραγματικά!!!!
Καλό είναι να κάνετε επανάληψη και να κάνετε καμιά παραπάνω άσκηση περισσότερο σε όσα νιώθετε ότι δεν θυμάστε καλά ή που σας μπερδεύουν ;)

Jenny, καθηγήτρια Γερμανικών :)

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Εξετάσεις Β1-2008".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Το Β1 όταν έδωσα εγώ τουλάχιστον,ήταν σχετικά βατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Το Β1 στα γερμανικα ειναι απο τα πιο ευκολα πτυχια.. Τουλαχιστον ετσι φανηκε εμενα γιατι με πολυ λιγο διαβασμα πηγα και το πηρα και με αριστα:p Βεβαια οκ εζησα και 6 χρονια Βιεννη :p:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το Β1 στα γερμανικα ειναι απο τα πιο ευκολα πτυχια.. Τουλαχιστον ετσι φανηκε εμενα γιατι με πολυ λιγο διαβασμα πηγα και το πηρα και με αριστα:p Βεβαια οκ εζησα και 6 χρονια Βιεννη :p:p


βοηθαει πολυ να εχεις ζησει σε μαι χωρα εστω και λιγο... για παραδειγμα εγω πηγα 1 βδομαδα Γαλλια και περασα τα προφορικα με 20/25
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
πραγματικα εγω πιστευω το καλυτερο μαθημα ειναι να παει καποιος στην χωρα της οποιας μαθαινει την γλωσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnlym

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
γεια σας παιδιά πρόκειται να δώσω τώρα τον σεπτέμβρη για b1 και θα ήθελα άμα μπορείτε να μου κανένα sos θέμα κύριος για έκθεση και προφορικά και τι να προσέξω ιδιαιτερα.επίσης θα ήθελα αν κάποιος θυμάται η ξέρει τι θέματα έπεσαν στην προηγουμενη εξεταστικη ας τα γραψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ολη η γραμματικη ειναι σοσ απο αυτη που εμαθες στις 2 τελευταιες ταξεις, δευτερευουσες προτασεις κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnlym

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ok από γραμματική.Στο λεξιλόγιο δεν έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα στην κατανόηση τον κείμενον η στην ακουστική αλλα μερικές φορες τυχαίνει να μην ξέρω κάποιες λέξεις που είναι στα punkte τις εκθέσεις και αυτό με έχει αγχώσει λίγο έχετε καμια ιδέα να μου προτεινετε????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Μη φοβάσαι δε ζητάνε τίποτα παράξενο...Σε περίπτωση,ωστόσο,που δε γνωρίζεις τη σημασία,γράφεις όσο πιο ''διπλωματικά'' γίνεται.Δηλαδή γράφεις ό,τι νομίζεις ότι σου ζητείται,χωρίς να είσαι απόλυτα συγκεκριμένος.Αν βρίσκεσαι σε δίλημμα σχετικά με το τι σου ζητάει, γράφεις λίγο και από τα 2 που πιστεύεις ότι ζητάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnlym

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Τo να το αφήσω κενό και να μην γράψω τίποτα το θεωρείς βλακεία??και άμα γράψω κάτι καi ασ είναι λάθος μπορεί να μέτρηση έστω και λιγάκι υπερ μου??τώρα θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο έχω ακούσει ότι στην ακουστική η ποιότητα του ήχου λόγο κασέτας δεν είναι πολύ καλη ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Τίποτα δε θεωρείται λάθος,απλά υπάρχει πιθανότητα να μην σου ζητείται.Οπότε γράφεις ό,τι πιστεύεις.

Αυτά με τον ήχο είναι βλακείες.Όπως υπάρχουν εξεταζόμενοι που τα πάνε πολύ καλά,υπάρχουν και οι εξεταζόμενοι που αποτυγχάνουν.Όταν εγώ έδινα η ποιότητα πάντως μια χαρά ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
ok από γραμματική.αλλα μερικές φορες τυχαίνει να μην ξέρω κάποιες λέξεις που είναι στα punkte τις εκθέσεις και αυτό με έχει αγχώσει λίγο έχετε καμια ιδέα να μου προτεινετε????

Σε τέτοια περίπτωση προσπάθησε από τα συμφραζόμενα, αυτό λέω και στους μαθητές μου. Δεν νομίζω όμως να υπάρξει Punkt που να είναι τόσο ακαταλαβίστικο, ειδικά στο Β1!!
-----------------------------------------
Τo να το αφήσω κενό και να μην γράψω τίποτα το θεωρείς βλακεία??και άμα γράψω κάτι καi ασ είναι λάθος μπορεί να μέτρηση έστω και λιγάκι υπερ μου??τώρα θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο έχω ακούσει ότι στην ακουστική η ποιότητα του ήχου λόγο κασέτας δεν είναι πολύ καλη ισχύει?

Είτε γράψεις κάτι λάθος είτε αφήσεις κενό είναι το ίδιο πράγμα. Δεν θα είναι κάτι υπέρ σου. Προτιμότερο όμως να γράψεις έστω και τυχαία γιατί μπορεί τελικά να είσαι τυχερός και να είναι σωστό!! :iagree:

Όσο για την ποιότητα του ήχου, είναι πάρα πολύ καλή. Ποτέ οι Γερμανοί δεν έχουν κάνει τις "ζαβολιές" που έχει ακουστεί ότι κάνουν στα αγγλικά πτυχία. Φροντίζουν η ακουστική να είναι η καλύτερη. Μέχρι στιγμής κανένας μαθητής μου που έδινε πτυχίο δεν μου παραπονέθηκε ότι δεν άκουγε καλά την ώρα του ακουστικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top