Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,311 εγγεγραμμένα μέλη και 2,487,592 μηνύματα σε 79,452 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 438 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Goethe Institut, ιδιαίτερο ή φροντιστήριο;

cheery

Φοιτητής

H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 993 μηνύματα.

H cheery έγραψε: στις 01:07, 29-09-09:

φετος σκεφτομαι να ξεκινησω κι εγω γερμανικα. το γκαιτε ενδεικνυται για αρχαριους ή θα ηταν καλυτερα να απευθυνθω σε κάποιο φροντιστηριο;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

skg09

Πτυχιούχος

Ο skg09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O skg09 έγραψε: στις 02:01, 29-09-09:

Την ίδια απορία έχω και γω. Είναι καλό για έναν αρχάριο να ξεκινήσει απο το GOETHE ή είναι προτιμότερο κάποιο ιδιαίτερο. Η εμπειρία μου από άλλο γνωστό φροντιστήριο της πόλης για τα γερμανικά, δεν ήταν και η καλύτερη
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 747 μηνύματα.

H Jenny έγραψε: στις 12:41, 29-09-09:

aleka και skg09!

Μαθηματα μπορείτε να ξεκινήσετε όπου θέλετε! Στο Γκαίτε σίγουρα θα υπάρχουν και άτομα που ξεκινούν μόλις τώρα μαθήματα, οπότε δεν νομίζω να μην υπάρχει τμήμα αρχαρίων. Βέβαια, καλό θα ήταν να περάσετε από το Γκαίτε να σας δώσουν περισσότερες πληροφορίες.

Αν κάνει κάποιος ιδιαίτερα, καλό θα ήταν να κάνει σωστή επιλογή του καθηγητή, ώστε να πάρετε σωστές και καλές βάσεις από την αρχή.
Παράθεση

skg09

Πτυχιούχος

Ο skg09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O skg09 έγραψε: στις 17:27, 29-09-09:

Καλησπέρα jenny και ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Ρώτησα στο goethe και το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι τα μαθήματα ακόμα και για αρχάριους γίνονται από Ξένους καθηγητές. Στο προηγούμενο φροντιστήριο αυτό ήταν και το μεγαλύτερο πρόβλημα μου-ειδικά για την Γραμματική. Πιστεύω ότι για τις αρχικές τάξεις προτιμότερο είναι το μάθημα να γίνετε από Έλληνα/ιδα. Η γνώμη σου πάνω σε αυτό?
Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 993 μηνύματα.

H cheery έγραψε: στις 18:01, 29-09-09:

γι αυτο το λογο ακριβως ρωτησα και εγω.
απο ενηλικα που ειχε κανει μαθηματα στο γκαιτε εμαθα πως ειχε αντιμετωπισει ανάλογο πρόβλημα
Παράθεση

skg09

Πτυχιούχος

O skg09 έγραψε: στις 12:45, 30-09-09:

Κάποιος που να έχει πάει στο Goethe σαν αρχάριος να μας πει τι γνώμη του για το θέμα?
Σήμερα τελειώνουν και οι εγγραφές....
Παράθεση

law&order

Φοιτητής

H law&order αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H law&order έγραψε: στις 16:14, 30-09-09:

και εγω ειχα παει γκαιτε για να ξεκινησω γερμανικα χωρις να ξερω καν την αλφαβητο..δν μου ειπαν κατι για ξενους καθηγητες..δε θα παω ομως τελικα γιατι πρεπει να δωσω 670 ευρω με την εγγραφη και το θεωρω κοροιδια..αν δε σας βολευει ρωτηστε και στο διδασκαλειο ξενων γλωσσων (δ.ξ.γ.) ιπποκρατους 7 οπου εχει και τμηματα γ αρχαριους και με λιγοτερα χρηματα.μου εχουν πει οτι παιδια απο κει μεσα πηραν proficiency και οτι κανουν καλη δουλεια!
1
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε: στις 16:54, 30-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από skg09
Καλησπέρα jenny και ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Ρώτησα στο goethe και το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι τα μαθήματα ακόμα και για αρχάριους γίνονται από Ξένους καθηγητές. Στο προηγούμενο φροντιστήριο αυτό ήταν και το μεγαλύτερο πρόβλημα μου-ειδικά για την Γραμματική. Πιστεύω ότι για τις αρχικές τάξεις προτιμότερο είναι το μάθημα να γίνετε από Έλληνα/ιδα. Η γνώμη σου πάνω σε αυτό?

Σε φροντιστήρια που έχουν Έλληνες καθηγητές τα ποσοστά επιτυχίας είναι μεγαλύτερα, πολύ μεγαλύτερα. Ακόμα και στα μεγάλα επίπεδα.

Πιστεύω ότι είναι μάλλον θέμα εμπειρίας περισσότερο και κατάρτισης (και όρεξης για δουλειά) Τώρα αν συνδιάζουν Έλληνα καθηγητή και ξένο ίσως να είναι καλύτερα.
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 747 μηνύματα.

H Jenny έγραψε: στις 18:03, 30-09-09:

aleka και skg09!

Καταλαβαίνω πως είναι πρόβλημα να έχεις ξένο καθηγητή, ειδικά στην αρχή. Δεν γνώριζα πως ακόμα και στους αρχάριους έχουν Γερμανό, αντί για Έλληνα.

Τότε μήπως θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσετε ιδιαίτερα; Αλλά προσοχή στην επιλογή σας! Βέβαια υπάρχει και η άλλη δυνατότητα για κάποιο φροντιστήριο όχι τόσο "μεγάλο και ονομαστό" που ίσως κάνουν κι εκεί καλή δουλειά. Έχετε ψάξει κάτι τέτοιο;
Παράθεση

cheery

Φοιτητής

H cheery έγραψε: στις 18:32, 30-09-09:

σ ευχαριστω πολυ jenny

οχι, δεν εχω ψαξει για αλλο φροντιστηριο, θα κανω μια ερευνα αγορας μεχρι το τελος της εβδομαδας μηπως βρω κάτι...
Παράθεση

Aptaliko

Πτυχιούχος

Ο Aptaliko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Aptaliko έγραψε: στις 14:54, 14-09-10:

Φέτος το Μάιο έδωσα για το Β1 και αν και δεν το περίμενα το πέρασα με 200/300. Πέρυσι είχα το προβληματισμό του να παρακολουθήσω ανάμεσα στο Goethe και στον Κουκίδη αλλά τελικά επέλεξα τον Κουκίδη λόγω χρημάτων. Όταν πήγα στο Goethe για τις εξετάσεις μπορώ να πω ότι ο χώρος και γενικότερα η όλη ατμόσφαιρα με επηρέασε αρκετά σε σημείο που να πω ότι αν ξαναέπαιρνα την απόφαση να επέλεγα το Goehte. Φέτος λοιπόν που θα συνεχίσω για το Β2 ξανά προβληματίζομαι. Στον προβληματισμό μου έρχεται να προστεθεί και το γεγονός ότι στον Κουκίδη η τάξη του Β2 ολοκληρώνεται τον Ιούνιο του 2011 ενώ στο Goethe παρατείνεται μέχρι την εξεταστική του Φεβρουαρίου του 2012. Δηλαδή ενώ τα μαθήματα είναι το ίδιο (2 τρίωρα την εβδομάδα) η διάρκεια των εβδομάδων αλλάζει. Προλαβαίνεις να δώσεις τον Ιούνιου του 2011 αξιοπρεπώς ή κάποια πράγματα θυσιάζονται στο βωμό των εξετάσεων και ενδεχομένως να γεμίζεις κενά; Μήπως τελικά είναι καλύτερα να πάω στο Goethe ή απλά το σύστημα της διδασκαλίας είναι ας πούμε "κλασσικό" και χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο. Επίσης στον Κουκίδη τα άτομα είναι μέχρι 8 ενώ στο Goethe φτάνουν τα 16 κάτι που μπορεί να είναι άλλος ένας λόγος της επιμηκυμένης περιόδου. Κάποιες γνώμες;

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία".
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 10-06-12 στις 11:48.
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας (ΤΕΙ/Αίγιο) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,590 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε: στις 08:34, 16-09-10:

Στου Κουκιδη θα πας.Γιατι ειναι καλο να κανεις μαθημα με λιγοτερα παιδια και να επικεντρωνεσε παραπανω σε λεπτομερεες.Δεν ειναι κακο..Και εγω τετοιο διλημμα ειχα για ενα παρομοιο θεμα και τελικα πηρα την σωστη αποφαση και το πηρα
Παράθεση

Aptaliko

Πτυχιούχος

Ο Aptaliko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Aptaliko έγραψε: στις 10:43, 16-09-10:

Υπάρχει κάποιο μέλος που έχει παρακολουθήσει μαθήματα στο Goethe και μπορεί να μας πει μερικές απόψεις για το είδος του μάθηματος που γίνεται, τον τρόπο διδασκαλίας αλλά και πόσα περιπου άτομα υπάρχουν σε μία αίθουσα; Υπάρχει προσωπική επαφή με το μαθητή ή είναι τύπου σχολείου όπου ο καθηγητής λέει το μάθημα και οι μαθητές απο κάτω παρακολουθούν και σημειώνουν; Λένε ότι τα άτομα είναι από 8-16 αλλά το εύρος είναι μεγάλο και άλλο μάθημα σίγουρα θα γίνεται με 8 άτομα και άλλο με 16 άτομα.
Παράθεση

AlphaBeta

Νεοφερμένος

Ο AlphaBeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O AlphaBeta έγραψε: στις 01:04, 12-09-11:

Γεια!!!!
Ενδιαφέρομαι να ξεκινησω Γερμανικα απο το επίπεδο Α1 και εχω βρει οτι το Goethe στην Αθήνα προσφέρει μαθήματα.
Αναρωτιόμουν αν εχει πάει κανεις αλλος απο εδώ και να μας πει αν αξιζει τα λεφτα του, αν γίνεται καλό μάθημα, καθηγητες κτλπ και τα σχετικά!
Μηπως τα συνοικιακά ή ελληνικά φροντιστήρια με γερμανικά είναι καλύτερα;;;
Ευχαριστώ!!!
Υ.Γ. Βρηκα στο φορουμ θετικά σχολία σχετικά με το Goethe της Θεσσαλονίκης αλλά οχι κατι συγκεκριμένο για της Αθήνας.
Παράθεση

D.Gray-man

Φοιτητής

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

O D.Gray-man έγραψε: στις 21:39, 27-01-12:

Έκανα 6 χρόνια γερμανικά, έχω το Β1 και τον Ιούλιο του 2008 έδωσα Mittelstuffe και κόπηκα στα προφορικά. Έχω από τότε να ασχοληθώ με τη γλώσσα και σκέφτομαι να πάω τον Οκτώβριο στο Γκαίτε. Δεν έχω ιδέα για το πρόγραμμα που ακολουθούν και στην ιστοσελίδα τους δε λένε κάτι και θα ήθελα να ξέρω αν θα υπάρξει κάποια επανάληψη ή θα πρέπει να ασχοληθώ μόνος μου πριν πάω.
Παράθεση

Balthazor

Φοιτητής

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 975 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε: στις 21:51, 27-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από D.Gray-man
Έκανα 6 χρόνια γερμανικά, έχω το Β1 και τον Ιούλιο του 2008 έδωσα Mittelstuffe και κόπηκα στα προφορικά. Έχω από τότε να ασχοληθώ με τη γλώσσα και σκέφτομαι να πάω τον Οκτώβριο στο Γκαίτε. Δεν έχω ιδέα για το πρόγραμμα που ακολουθούν και στην ιστοσελίδα τους δε λένε κάτι και θα ήθελα να ξέρω αν θα υπάρξει κάποια επανάληψη ή θα πρέπει να ασχοληθώ μόνος μου πριν πάω.
Θα χρειαστει να δωσεις ενα κατατακτηριο τεστ!
Παράθεση

Νάγια Τ.

Φοιτητής

H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,134 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε: στις 23:59, 18-06-12:

Γνωριζοντας ηδη αγγλικα και γαλλικα αποφασισα να αρχισω γερμανικα!Ωστοσο, επειδη ειμαι ηδη 18 κ θα ηταν παριεργο να παω σε φροντιστηριο μαζι με παιδακια δημοτικου σκεφτηκα να παω σε καποιο με τμηματα ενηλικων.
Ακουσα οτι λειτουργουν τμηματα στο Goethe-Institut! Θεωρειτε οτι ειναι καλη ιδεα? Μηπως καποιος εχει περοσωπικη αποψη ή προτεινετε καποιο αλλο καλο φροντιστηριο?
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε: στις 12:12, 20-06-12:

προσωπικα θα το απεφευγα το φροντιστηριο... ιδιαιτερα (αλλα οχι με τον πρωτο τυχοντα) ή στο ινστιτουτο....
Παράθεση

aikat_

Καθηγητής

H aikat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H aikat_ έγραψε: στις 14:30, 09-09-12:

'Εχω παρακολουθήσει μαθήματα στο Goethe-Institut για το C2 . Θα έλεγα πως στα αρνητικά συγκαταλέγονται οι -κατά την γνώμη μου- αργοί ρυθμοί και το ότι το σύστημά τους περιλαμβάνει ένα μεγάλο αριθμό προφορικών παρουσιάσεων των οποίων τα θέματα σπάνια έχουν ενδιαφέρον . Στην ουσία επικεντρώνονται στα προφορικά και όχι τόσο στα υπόλοιπα .Το βιβλίο να φανταστείτε ήταν ΜΟΝΟ ένα και οι ασκήσεις του γίνονταν στο σπίτι χωρίς να ελέγχονται όλες στο μάθημα .Τα άτομα στην τάξη μου ήταν 6 αλλά στις κατώτερες τάξεις ο αριθμός είναι μεγαλύτερος , συνήθως από 10 άτομα και πάνω . Δεν τα συνέχισα τα μαθήματα εκεί, μετά από 2 μήνες έφυγα . Βέβαια , οι καθηγήτριες έχουν άριστη γνώση τις γλώσσας καθώς προέρχονται οι ίδιες από την γερμανία συνήθως .
1
Παράθεση

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O apostolis_z6_32 έγραψε: στις 20:31, 09-09-12:

έκανες μαθηματα για c2 και τα παρατησες ..δεν επρεπε ..ποιο βιβλιο κανατε ?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • B2 Goethe Institut - Από X-FILER
      Το θέμα έχει λάβει 287 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γερμανικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-10-19 στις 23:14.
    • Αποτελέσματα Goethe-Institut Σεπτέμβριος 2011 - Από STELLA95
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γερμανικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-10-11 στις 01:45.
    • Goethe Institut Θεσσαλονίκης - Από nikolas17
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γερμανικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-08-10 στις 21:24.
    • Goethe Institut - Από NikoTexXx
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γερμανικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-07-09 στις 02:06.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα