Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,193 εγγεγραμμένα μέλη και 2,485,054 μηνύματα σε 79,293 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 354 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Γερμανική Προφορά

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε: στις 21:46, 25-03-13:

Για να μην το κουραζουμε το θεμα... Γερμανικη προφορα ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ δε θα αποκτησεις ΠΟΤΕ αν δεν εχεις γενηθει στη Γερμανια. Εχω απειρους φιλους/γνωστους/συγγενεις που δεν γενηθηκαν στη Γερμανια και εχουν ελληνικη προφορα. Καταλαβαινεις τελος παντων οτι η προφορα τους δεν ειναι γερμανικη.
3
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων (ΤΕΙ/Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 781 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Losing all hope, was freedom! έγραψε: στις 22:18, 25-03-13:

Μετακομίζεις για μερικά χρόνια,και λίγο πολύ τα καταφέρνεις ^^
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε: στις 23:57, 25-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γκρινιάρης Gkrr
Μετακομίζεις για μερικά χρόνια,και λίγο πολύ τα καταφέρνεις ^^
Στους συγκεκριμενους συγγενεις κ.λ.π που αναφερθηκα, ζουν μονιμα στη Γερμανια. Ειναι λαοι που πολυ δυσκολα εξοικειωνονται με καποιες προφορες ξενων γλωσσων. Εμας μπορει να μας δυσκολευουν τα γερμανικα, αλλα στα ιταλικα και ισπανικα τα καταφερνουμε καλυτερα.
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 00:01, 26-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από NikoTexXx
Για να μην το κουραζουμε το θεμα... Γερμανικη προφορα ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ δε θα αποκτησεις ΠΟΤΕ αν δεν εχεις γενηθει στη Γερμανια. Εχω απειρους φιλους/γνωστους/συγγενεις που δεν γενηθηκαν στη Γερμανια και εχουν ελληνικη προφορα. Καταλαβαινεις τελος παντων οτι η προφορα τους δεν ειναι γερμανικη.
Σαν νατιβ σπικερ δεν θα μιλησει ποτε κανεις. Ακομα κι αν γεννηθεις εκει εχεις τα ελληνικα γονιδια. Εχω ξαδερφες που εχουν γεννηθει εκει και ξερω. Σε αντιθεση η καθηγητρια μου που ειναι νατιβ σπικερ μιλαει τελεια τα γερμανικα
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

O NikoTexXx έγραψε: στις 00:06, 26-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Σαν νατιβ σπικερ δεν θα μιλησει ποτε κανεις. Ακομα κι αν γεννηθεις εκει εχεις τα ελληνικα γονιδια. Εχω ξαδερφες που εχουν γεννηθει εκει και ξερω. Σε αντιθεση η καθηγητρια μου που ειναι νατιβ σπικερ μιλαει τελεια τα γερμανικα
Ειπες βλακεια τωρα... Ειναι πολλοι οι παραγοντες που μπορει να σε οδηγησουν να μην εχεις γερμανικη προφορα, παρ' ολο που γεννηθηκες στη Γερμανια. Ενα παραδειγμα ειναι σε τι βαθμο κυριαχει η γερμανικη γλωσσα στη ζωη σου. Αν δηλ. πηγαινεις σε ελληνικο σχολειο, αν μιλας στο σπιτι με τους γονεις σου μονο ελληνικα, αν εχεις φιλους μονο ελληνες κλπ. Ενας ξαδερφος μου γεννηθκε και μεγαλωσε στη Γερμανια, σα γερμανος μιλαει. Δε προκειται να καταλαβεις διαφορα.
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 00:13, 26-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από NikoTexXx
Ειπες βλακεια τωρα... Ειναι πολλοι οι παραγοντες που μπορει να σε οδηγησουν να μην εχεις γερμανικη προφορα, παρ' ολο που γεννηθηκες στη Γερμανια. Ενα παραδειγμα ειναι σε τι βαθμο κυριαχει η γερμανικη γλωσσα στη ζωη σου. Αν δηλ. πηγαινεις σε ελληνικο σχολειο, αν μιλας στο σπιτι με τους γονεις σου μονο ελληνικα, αν εχεις φιλους μονο ελληνες κλπ. Ενας ξαδερφος μου γεννηθκε και μεγαλωσε στη Γερμανια, σα γερμανος μιλαει. Δε προκειται να καταλαβεις διαφορα.
Εν μερη συμφωνω
1
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων (ΤΕΙ/Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 781 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Losing all hope, was freedom! έγραψε: στις 21:48, 26-03-13:

Είναι και στον άνθρωπο ,ξέρω στο σχολείο δύο παιδιά που κάνουν 10 χρόνια Αγγλικά, ο ένας ξέρει πολύ καλή γραμματική και ο άλλος έχει τέλεια προφορά.. είναι στον άνθρωπο και στις συνθήκες, εννοείτε !
Παράθεση

Niko'olas

Νεοφερμένος

Ο Niko'olas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Niko'olas Μου αρέσουν οι ξένες γλώσσες! έγραψε: στις 21:40, 12-04-13:

Εγώ πάντως θεωρώ τη γερμανική προφορά σχετικά εύκολη...Άκου εκεί δε γίνεται να αποκτήσεις πολύ καλή προφορά...!Γιατί δηλαδή μπορείς στα αγγλικά κι όχι στα γερμανικά;Ίσα-ίσα που η γερμανική προφορά είναι ευκολότερη από την αγγλική...Εγώ έχω πολύ καλή προφορά και στα γερμανικά και στα αγγλικά!
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 17:41, 16-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Niko'olas
Εγώ πάντως θεωρώ τη γερμανική προφορά σχετικά εύκολη...Άκου εκεί δε γίνεται να αποκτήσεις πολύ καλή προφορά...!Γιατί δηλαδή μπορείς στα αγγλικά κι όχι στα γερμανικά;Ίσα-ίσα που η γερμανική προφορά είναι ευκολότερη από την αγγλική...Εγώ έχω πολύ καλή προφορά και στα γερμανικά και στα αγγλικά!
Ποιος ειπε οτι η αγγλικη μπορει να αποκτηθει;
1
Παράθεση

Φοιτητής

O Γκρινιάρης Gkrr Losing all hope, was freedom! έγραψε: στις 21:40, 16-04-13:

Μερικοί την έχουν .
Παράθεση

Markos T.

Απόφοιτος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Markos T. έγραψε: στις 22:58, 16-04-13:

Μην τσακώνεστε βρε παιδιά..... η προφορά ναι μεν εξαρτάται και από τον ίδιο τον άνθρωπο (στον καθένα είνα αλλιώς) αλλά περισσότερο μετράει που έχει μεγαλώσει κανείς και τι σχέση είχε ας πούμε με την γερμανική γλώσσα. Κατα γενική ομολογία, όσοι Έλληνες (μιας και σε αυτούς αναφερόμαστε) γεννιούνται και μεγαλώνουν μέχρι τα 18 τους στην Γερμανία, μιλάνε πολύ καλά γερμανικά. Η μόνη διαφορά στους έλληνες μαθητές των εκεί ελληνικών σχολείων και των γερμανικών σχολείων είναι ότι τα παιδιά των Ελληνικών έχουν μία πολύ ελαφριά ελλ. προφορά στα γερμανικά ενώ οσα είναι μαθητές στα γερμανικά σχολεία δεν έχουν καθόλου ελλ. προφορά.
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 16:22, 17-04-13:

Ναι καλα... Η αγγλικη τουλαχιστον προφορα νομιζω πως ειναι πολυ δυσκολη... Αν καποιος δεν επισκεπτει καν την Αγγλια να μιλησει με νατιβ σπικερς κλπ δεν θα την αποκτησει ποτε ουτε στο ελαχιστο. Μπορει ναι μεν να εχει την καλυτερη απο μια ομαδα ελληνων αλλα δεν εχει αγγλικη προφορα απλα μια χαριτωμενη ελληνικη προφορα που γερνει προς την αγγλικη. Αυτο ισχυει πιστευω σε σχεδον ολες τις γλωσσες.
Αρχική Δημοσίευση από Markos T.
Μην τσακώνεστε βρε παιδιά..... η προφορά ναι μεν εξαρτάται και από τον ίδιο τον άνθρωπο (στον καθένα είνα αλλιώς) αλλά περισσότερο μετράει που έχει μεγαλώσει κανείς και τι σχέση είχε ας πούμε με την γερμανική γλώσσα. Κατα γενική ομολογία, όσοι Έλληνες (μιας και σε αυτούς αναφερόμαστε) γεννιούνται και μεγαλώνουν μέχρι τα 18 τους στην Γερμανία, μιλάνε πολύ καλά γερμανικά. Η μόνη διαφορά στους έλληνες μαθητές των εκεί ελληνικών σχολείων και των γερμανικών σχολείων είναι ότι τα παιδιά των Ελληνικών έχουν μία πολύ ελαφριά ελλ. προφορά στα γερμανικά ενώ οσα είναι μαθητές στα γερμανικά σχολεία δεν έχουν καθόλου ελλ. προφορά.
Εξασκηση και ολα γινονται. ( λιγο πολυ... Αν ζεις εκει καποια στιγμη μετα απο καποιο μεγαλο χρονικο διασημα θα αρχισεις να ''αποβαλεις'' την τοσο ελαφρια ελληνικη προφορα
1
Παράθεση

Markos T.

Απόφοιτος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Markos T. έγραψε: στις 05:53, 18-04-13:

Φυσικά και όλα γίνονται με αρκετή εξάσκηση. Ναι....η ελληνική προφορά γίνεται να την αποβάλλουμε αλλά όχι ολοκληρωτικά ότι και αν κάνει κανείς, μόνο εν μέρη. Μια ελαφριά πάντως θα υπάρχει πάντα αν πρόκειται για άτομα μεγαλωμένα στην Ελλάδα ή απόφοιτους ελληνικών σχολείων, καθώς σαυτό συμβάλλουν πολλοί παράγοντες, μεταξύ αυτών και το αν το σχολείο είναι ελληνικό ή γερμανικό ανεξάρτητα από την καταγωγή. Το ξέρω διότι στην Γερμανία είμουν και έχω ζήσει και δει πολλές καταστάσεις ως Έλληνας του Εξωτερικού.
Παράθεση

Niko'olas

Νεοφερμένος

Ο Niko'olas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Niko'olas Μου αρέσουν οι ξένες γλώσσες! έγραψε: στις 11:12, 29-04-13:

το έχουν αναφέρει παραπάνω...εγώ νομίζω ότι το θέμα της προφοράς είναι και να το'χεις μέσα σου...
Παράθεση

Aalex

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Aalex έγραψε: στις 18:13, 14-08-13:

Μην τρελαίνεστε...Δεν είναι τόσο δύσκολη η γερμανική προφορά...Σχετικά πάντα.Μπορείς να ψάξεις στο Βικιπαίδεια έχει ωραία πράγματα αναφορικά με την φωνολογία κάθε γλώσσας!
Όποιου του αρέσει η προφορά,την κατακτά!Αν όχι ολοκληρωτικά,σε έναν μεγάλο βαθμό...

Πού να πιάσεις και τις μή-ινδοευρωπαϊκές γλώσσες!Εκεί να δεις δυσκολία..
1
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 18:26, 14-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Aalex
Μην τρελαίνεστε...Δεν είναι τόσο δύσκολη η γερμανική προφορά...Σχετικά πάντα.Μπορείς να ψάξεις στο Βικιπαίδεια έχει ωραία πράγματα αναφορικά με την φωνολογία κάθε γλώσσας!
Όποιου του αρέσει η προφορά,την κατακτά!Αν όχι ολοκληρωτικά,σε έναν μεγάλο βαθμό...

Πού να πιάσεις και τις μή-ινδοευρωπαϊκές γλώσσες!Εκεί να δεις δυσκολία..
η εντονη εκφραση ποσο σωστη!
Παράθεση

Aalex

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Aalex έγραψε: στις 18:33, 14-08-13:

Ναι...Και κατά προέκταση αυτό ισχύει και για μια γλώσσα γενικά,συνήθως.
Τώρα οι μετανάστες συνήθως δεν ενδιαφέρονται να μάθουν τέλεια την γλώσσα της χώρας υποδοχής...Άλλο λοιπόν ο μετανάστης,άλλο αυτός που μαθαίνει μια γλώσσα επειδή θέλει!
Παράθεση

SsS28

Δραστήριο Μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 237 μηνύματα.

O SsS28 έγραψε: στις 18:55, 14-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γκρινιάρης Gkrr
Η Ελληνική Δημοτική είναι πρόχειρη γλώσσα πλέον.. Αλλά ναι, σε αυτό συμφωνώ ^^
Αν η Ελληνικη ειναι προχειρη, τα Αγγλικα τι ειναι? Πρωτογονη γλωσσα για μικρα παιδια?
1
Παράθεση

Nikos_T

Φοιτητής

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

O Nikos_T έγραψε: στις 19:01, 14-08-13:

Η καθηγήτριά μου είναι Αυστριακή. Εννοείται πως ποτέ δεν πίστεψα ότι μπορώ να μιλήσω όπως αυτή. Χρειάζονται πολλά χρόνια σε γερμανόφωνη χώρα.
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 21:58, 14-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Aalex
Ναι...Και κατά προέκταση αυτό ισχύει και για μια γλώσσα γενικά,συνήθως.
Τώρα οι μετανάστες συνήθως δεν ενδιαφέρονται να μάθουν τέλεια την γλώσσα της χώρας υποδοχής...Άλλο λοιπόν ο μετανάστης,άλλο αυτός που μαθαίνει μια γλώσσα επειδή θέλει!
Συμφωνω!
Αρχική Δημοσίευση από SsS28
Αν η Ελληνικη ειναι προχειρη, τα Αγγλικα τι ειναι? Πρωτογονη γλωσσα για μικρα παιδια?
Τα αγγλικα τα εχουν κανει θεους αλλα ρε παιδια για την γερμανικη προφορα ειναι το τοπικ μην ξεφευγουμε!
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_T
Η καθηγήτριά μου είναι Αυστριακή. Εννοείται πως ποτέ δεν πίστεψα ότι μπορώ να μιλήσω όπως αυτή. Χρειάζονται πολλά χρόνια σε γερμανόφωνη χώρα.
Σε καμια περιπτωση δεν θα μαθεις να μιλας οπως εκεινη! Και η δικη μου ειναι Γερμανιδα εκει γεννθηκε,μεγαλωσε,σπουδασε πως να πιασω εγω την προφορα της;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Προφορά λέξεων - Από Vold
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αγγλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-10-14 στις 17:59.
    • Αγγλική Vs Αμερικάνικη προφορά - Από Λουκρητία
      Το θέμα έχει λάβει 143 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αγγλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-04-14 στις 21:44.
    • KDS/GDS VS. Γερμανική Φιλολογία - Από NikoTexXx
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γερμανικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-09-12 στις 17:47.
    • Site για σωστή προφορά λέξεων - Από internet_robber
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αγγλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-01-12 στις 22:04.
    • Προφορά γαλλικών! - Από sudoku09
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γαλλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-09-09 στις 19:29.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα