Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,349 εγγεγραμμένα μέλη και 2,488,449 μηνύματα σε 79,491 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 408 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχολή Γεωπονίας

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 44 ετών , Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

O VouDou έγραψε: στις 14:40, 16-06-12:

Όπως έχω ξαναπεί, όντως υπάρχει ένα θέμα με τις σχολές που είχαν βασικό μάθημα τη Χημεία στις Δέσμες κατά την αλλαγή από τις Δέσμες στα Πεδία. Η ύλη στην Ανόργανη & Οργανική Χημεία αποτελεί στο ΓΠΑ τη "φυσική" συνέχεια της ύλης των δεσμών και όντως υπάρχει πρόβλημα με το νέο σύστημα.

Εκ των έσω δεν ξέρω λεπτομέρειες (δηλαδή πόσο θα σε δυσκολέψει), ωστόσο πράγματι έχει γίνει μία προσπάθεια από τη σχολή/διδάσκοντες για τα άτομα της Τεχνολογικής που δεν γνωρίζουν χημεία. Όπως και να έχει το σίγουρο είναι ότι θα στρωθεί κάποιος στο διάβασμα ξέρει δεν ξέρει χημείες. Δεν ήταν ποτέ τα ίδια με αυτά που διδάσκονταν στο λύκειο (αυτό συμβαίνει μόνο κατά μεγάλο ποσοστό στα Μαθηματικά).

Το ΓΠΑ έχει πλέον ~120 μαθήματα (ανάλογα και το Τμήμα), τα οποία είναι περίπου τα μισά θεωρίες και τα άλλα μισά εργαστήρια και η πρακτική (που αναφέρθηκε) γίνεται καλοκαίρια (ο νόμος λέει, πρέπει να είσαι 5ετία μαξ οπότε έχεις δουλίτσες και τα καλοκαίρια). Αναφέρεται αυτός ο αριθμός (ο τριψήφιος), γιατί η θεωρία εξετάζεται ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ από το εργαστήριο και πρέπει να περάσεις τη βάση και στα δύο (δεν πάει αθροιστικά, για να βγει ο μέσος όρος). Τα περισσότερα εργαστηριακά μαθήματα για ένα συνειδητοποιημένο φοιτητή βγαίνουν με ~2 μέρες διάβασμα (μέρες, όχι απογεύματα), αλλά αυτό δεν αποκλείει ότι υπάρχουν και πιο δύσκολα που απαιτούν περισσότερο κόπο. Όπως και να έχει η ένταση γνώσης είναι αρκετή και διαρκής με συνεχή και καθημερινή παρουσία στη σχολή, λόγω των εργαστηρίων.

Τα γεωπονικά πανεπιστήμια/τμήματα στην Ελλάδα είναι 4: Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Βόλο, Ορεστιάδα. Απλά δεν υπάρχουν όλα τα Τμήματα γεωπονικού χαρακτήρα σε όλες αυτές τις πόλεις (Αθήνα 6, Θεσσαλονίκη 5, Βόλος 2, Ορεστιάδα 3).

Τα Τμήματα ΕΦΠ, ΕΖΠ&Υ, Ε&ΤΤ, ΓΒ --> χημεία και βιολογία
Τμήμα ΑΦΠ&ΓΜ --> αρχή χημεία, μετά μαθηματικά-φυσικά
Τμήμα ΑΟΑ --> Στατιστική-Μαθηματικά (με ολίγη χημεία στην αρχή)
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Eternity

Νεοφερμένος

Ο Eternity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Eternity έγραψε: στις 15:09, 16-06-12:

Οκ ευχαριστώ πολλή
Παράθεση

Dimitris_Väinämöinen (Δημητρης)

Φοιτητής

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 966 μηνύματα.

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε: στις 15:56, 16-06-12:

Η σχολη γεωπονικης εχω ακουσει απο εναν φιλο μου οτι ειναι πολυ καλη σχολη Γενικα θεωρω οτι το επαγγελμα του γεωπονου ειναι Παρα πολυ χρησιμο ειδικα στην εποχη μας Βεβαια δεν πρει να ξεχναμε τον σημαντικοτερο αποφοιτο αυτης της σχολης:
Παράθεση

αρτεμιδα (Άρτεμις)

Νεοφερμένος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H αρτεμιδα έγραψε: στις 04:38, 17-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Eternity
οκ ευχαριστώ αλλά δεν μ απάντησες εγω 7α χρειαστώ ιδιαίτερα στη χημεία και στη βιολογία η στα διδάσκουν μέσα από την αρχή
ήμουν τεχνολογική κατεύθυνση και δεν ξέρω αν μπορώ να ανταπεξελθω
Αν διαβάζεις νομίζω πως μπορείς να ανταπεξέλθεις. Οι περισσότεροι εξάλλου που μπαίνουν στο γεωπονικό είναι από τεχνολογική κατεύθυνση ( ακόμα και από θεωρητική έχουμε). Βέβαια αυτό που λέει ο Iliaso, ότι φοιτητές επί πτυχίο χρωστάνε χημείες πρώτου έτους ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Αν δεν έχεις καμία σχέση με τη χημεία και δεν έχεις ιδέα από αυτά που κάνατε στο λύκειο τότε είναι δύσκολα τα πράγματα...
Παράθεση

Iliaso

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 5,469 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 05:50, 17-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από αρτεμιδα
Αν διαβάζεις νομίζω πως μπορείς να ανταπεξέλθεις. Οι περισσότεροι εξάλλου που μπαίνουν στο γεωπονικό είναι από τεχνολογική κατεύθυνση ( ακόμα και από θεωρητική έχουμε). Βέβαια αυτό που λέει ο Iliaso, ότι φοιτητές επί πτυχίο χρωστάνε χημείες πρώτου έτους ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Αν δεν έχεις καμία σχέση με τη χημεία και δεν έχεις ιδέα από αυτά που κάνατε στο λύκειο τότε είναι δύσκολα τα πράγματα...
Ποιους ποιους???
Παράθεση

αρτεμιδα (Άρτεμις)

Νεοφερμένος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H αρτεμιδα έγραψε: στις 13:56, 17-06-12:

Εγώ ξέρω αρκετούς... Τι θες βρε να σου πω και ονόματα;
1
Παράθεση

σωτηρία!

Νεοφερμένος

H σωτηρία! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H σωτηρία! έγραψε: στις 00:42, 19-06-12:

γεια σας!εδωσα φέτος πανελληνιες κ ψαχνομαι γιατι δεν εχω καταληξει που θελω ακομα να περασω..οσα εχω διαβασει για το γεωπονικο μου φαινονται ενδιαφεροντα..μπορειτε ομως να μου πειτε αν ξερετε αν εχει επαγγελματικη αποκατασταση?
Παράθεση

Iliaso

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 5,469 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 00:52, 19-06-12:

Νοτ,αν και πολύς κόσμος θα γυρίσει στα χωράφια.
Παράθεση

αρτεμιδα (Άρτεμις)

Νεοφερμένος

H αρτεμιδα έγραψε: στις 01:33, 19-06-12:

Γιατί ποια σχολή έχει επαγγελματική αποκατάσταση στις μέρες μας;
Παράθεση

Commander (Γιάννης)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O Commander . έγραψε: στις 21:57, 25-06-12:

καλησπερα παιδια,
ποια σχολη του γπα θα προτεινατε απο αποψη επαγγελματικης αποκαταστασης? φυτικης παραγωγης η ζωικης και υδατοκαλλιεργιων?
Παράθεση

paterasyp

Δραστήριο Μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 239 μηνύματα.

O paterasyp έγραψε: στις 22:50, 25-06-12:

Οποιο τμήμα και να τελειώσεις τα ίδια δικαιώματα έχεις . Αρα δες τι σου αρέσει πιό πολύ , αν και στην αρχή έχετε πολλά κοινά μαθήματα .
Παράθεση

Commander (Γιάννης)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O Commander . έγραψε: στις 00:15, 26-06-12:

ευχαριστω, αν και ακομα ψαχνομαι δεν ειμαι σιγουρος για γεωπονια
Παράθεση

marialena! (Μαριαλένα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος Γεωλογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H marialena! έγραψε: στις 23:42, 06-09-12:

Καλησπέρα κι από μένα!! Λοιπόν εγώ έδωσα φέτος πανελλήνιες και πέρασα στη Γεωλογία ενώ ήθελα Γεωπονία στη Θεσσαλονίκη και δεν την έπιασα για λίγο... Και ερωτώ: να ξαναδώσω μπας και περάσω γεωπονία ή να πάω στη γεωλογία;;; Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει το καθένα και δυσκολεύομαι να αποφασίσω...
Παράθεση

Poseidon

Φοιτητής

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Poseidon έγραψε: στις 01:05, 07-09-12:

Άλλο πράγμα η μία άλλο η άλλη.Αν ήθελες γεωπονία για καμιά ΑΟ δε σε συμφέρει να μείνεις γεωλογία που δεν έχει παραπλήσιο τομέα
Παράθεση

Nipas (Nikos)

Φοιτητής

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγροτικής Οικονομίας και Ανάπτυξης Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Nipas Έχω μπουχτίσει με το Γεωπονικό.. έγραψε: στις 01:08, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από marialena!
Καλησπέρα κι από μένα!! Λοιπόν εγώ έδωσα φέτος πανελλήνιες και πέρασα στη Γεωλογία ενώ ήθελα Γεωπονία στη Θεσσαλονίκη και δεν την έπιασα για λίγο... Και ερωτώ: να ξαναδώσω μπας και περάσω γεωπονία ή να πάω στη γεωλογία;;; Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει το καθένα και δυσκολεύομαι να αποφασίσω...
Εγω είμαι στο Γεωπονικό Αθήνας αυτή τη στιγμή, και είχα και γω στο μηχανογραφικό το γεωλογικό πολύ ψηλα. Η άποψη μου είναι η εξής: Πρώτα απόλα πάει το τι θες εσύ πραγματικά να κάνεις. Απο κει και πέρα επαγγελματικά τα γεωπονικά επαγγέλματα φαίνεται να έχουν δουλειά αργότερα όταν εμείς τελειώσουμε (εγώ θα μπω 2ο έτος) αν λάβεις υπόψη και τη κατάσταση στην Ελλάδα. Γεωλογία αν και θα πρεπε να χει πραμα στην Ελλάδα, δεν υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Γεωπονία με τα χίλια σε αυτό το τομέα.. Προσωπική μου γνώμη
Παράθεση

Vagoz

Νεοφερμένος

Ο Vagoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Vagoz έγραψε: στις 16:22, 24-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Sans-culotte
Θέλω να πω πως όλα αυτά τα εργοστάσια που λες στηρίζονταν στις επιδοτήσεις που έδινε η ΕΕ μέσω του πελατειακού συστήματος πολιτικοί-συνδικαλιστές. Απο μόνα τους, δεν μπορούσανε να σταθούν. Πλέον δεν υπάρχει αγροτική πολιτική στην ΕΕ, είναι άλλος τομέας και άλλες μορφές παραγωγής που θα μας βοηθούσαν να ανακάμψουμε.
πιστευεις οτι η γεωπονια εχει μελλον ως σπουδες?

Σημείωση: Τα μηνύματα μεταφέρθηκαν από το θέμα Η ιδανικότερη φοιτητική πόλη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Revekka : 25-09-12 στις 20:29. Αιτία: προσθήκη σημείωσης
Παράθεση

Poseidon

Φοιτητής

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Poseidon έγραψε: στις 00:23, 25-09-12:

Γιατί εσύ δε το πιστεύεις;
Και όχι μόνο η γεωπονία αλλά και τα άλλα περιβαλλοντικά..
(αν δε παινέψεις το σπίτι σου :p)
Παράθεση

Vagoz

Νεοφερμένος

Ο Vagoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Vagoz έγραψε: στις 14:22, 25-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Poseidon
που ξερω γιατι σκεφτομουν αμα ειναι δυσκολη σχολη να παω οικονομικα..!
Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,170 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε: στις 14:29, 25-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Poseidon
Για γεωπονια δεν ξερω αλλα τωρα με την κριση θα εχει τρελη ζητηση...ενας ξαδερφος μου εχει τελειωσει σχολη σχετικα με το περιβαλλον και εκτος οτι βρηκε αμεσως δουλεια με 900€ κανει κατι ερευνες σε ιδιωτικες εταιριες και βγαζει 2000 ζεστα ευρα..
Αρχική Δημοσίευση από Vagoz
που ξερω γιατι σκεφτομουν αμα ειναι δυσκολη σχολη να παω οικονομικα..!
Θα σου προτεινα γεωπονος,σκεψου οτι καθε χρονο στα οικονομικα μπαινουν και βγαινουν παρα πολλοι και οι περισσοτεροι δουλευουν σε καφετεριες
Παράθεση

Vagoz

Νεοφερμένος

O Vagoz έγραψε: στις 14:43, 25-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από ZouGRaF
Για γεωπονια δεν ξερω αλλα τωρα με την κριση θα εχει τρελη ζητηση...ενας ξαδερφος μου εχει τελειωσει σχολη σχετικα με το περιβαλλον και εκτος οτι βρηκε αμεσως δουλεια με 900€ κανει κατι ερευνες σε ιδιωτικες εταιριες και βγαζει 2000 ζεστα ευρα..

Θα σου προτεινα γεωπονος,σκεψου οτι καθε χρονο στα οικονομικα μπαινουν και βγαινουν παρα πολλοι και οι περισσοτεροι δουλευουν σε καφετεριες
ναι ετσι το σκεφτηκα στην αρχη οτι μπαινουν πολλοι...επισης μηπως ξερεις καθολου πια θεωρειται καλυτερη γεωπ θεσσ ή Αθηνα??γιατι στο ΑΠΘ ειναι 3 χρονια κατευθυνση ενω Αθηνα 5..!?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια