Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,193 εγγεγραμμένα μέλη και 2,485,058 μηνύματα σε 79,293 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 397 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Σπουδές πληροφορικής στη Γαλλία

AlexTselikas

Φοιτητής

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ ΤΕΙ Κρήτης (Ηράκλειο) . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O AlexTselikas έγραψε: στις 01:10, 30-05-16:

Καλημερα/σπερα/βραδυ,
για να μην πολυλογω,ενδιαφερομαι να παω στην γαλλια για σπουδες πληροφορικης/επιστημης υπολογιστων.Εχω τον αδερφο που σπουδαζει νομικη στην γαλλια και σκοπευει να κανει master bac+5 δλδ και μου λεει για να βρω εγω δουλεια στην πληροφορικη χρειαζομαι και εγω master.Επισης,μου λεει να παω DUT και οχι License επειδη το DUT ειναι πιο πρακτικα και οτι δεν τα εχω τα θεωρητικα w/e.Υπαρχει κανενας γνωστης που θελει να δωσει λιγο φως στην υποθεση?Δηλαδη να παω DUT η License και bac-3 η bac-5.Κοιταζωντας μεγαλες εταιριες πληροφορικης οπως Google κτλπ ολες ζητανε Bachelor of Computer Science η παρομοιο δλδ ενα License bac-3 και προφανως αλλα προτζεκτ για να αποδειξεις τις ικανοτητες σου.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,873 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 10:41, 30-05-16:

Χωρίς θεωρητική κατάρτιση δεν περνάς ούτε από το πεζοδρόμιο της Google. Δεν χρειάζεσαι Master για να δουλέψεις στην πληροφορική, δεν χρειάζεσαι καν Bachelor. Αυτό που χρειάζεται γνώση του αντικειμένου, τόσο πρακτική σε επίπεδο γλωσσών και υλοποίησης, όσο και θεωρητική σε επίπεδο ανάλυσης, υπολογισμού πολυπλοκότητας κτλ. Κοίτα καταρχάς το πρόγραμμα σπουδών της σχολής που σε ενδιαφέρει, αν δεν έχει μέσα τα 4 βασικά μαθήματα μαθηματικών Calculus, Discreet Math, Probabilities, Statistics μην κάνεις καν το κόπο να κάνεις δεύτερο κλίκ.
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 894 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε: στις 14:49, 30-05-16:

Καλησπέρα,

Τσέκαρε μαθήματα στα παρακάτω πανεπιστήμια/σχολές που είναι κάποια από τα καλύτερα της Γαλλίας σε αυτόν τον τομέα:

EPITA
ENSAI
Ecole polytechnique
Centrale Paris
Mines de Paris

Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 12,084 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 14:51, 30-05-16:

Πέρα από το Παρίσι, έχω πολύ καλές εμπειρίες από το Université de Rennes I. Αν βολεύεσαι και με μικρότερες πόλεις, τσέκαρέ το.
Παράθεση

AlexTselikas

Φοιτητής

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ ΤΕΙ Κρήτης (Ηράκλειο) . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O AlexTselikas έγραψε: στις 19:33, 30-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Πέρα από το Παρίσι, έχω πολύ καλές εμπειρίες από το Université de Rennes I. Αν βολεύεσαι και με μικρότερες πόλεις, τσέκαρέ το.
Για την ακριβεια ενδιαφερομαι για το Universite de Strasbourg,εχει κανενας σας αποψεις?Αυτο ειναι το προγραμμα μαθηματων http://mathinfo.unistra.fr/offre-de-.../informatique/
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,347 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 14:48, 31-05-16:

Στρασβουργο. Απο τις αρκετα ομορφες γαλλικες πολεις. Συνδυαζει καλα το συγχρονο με το παραδοσιακο
Παράθεση

tempU88

Νεοφερμένος

Ο tempU88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O tempU88 έγραψε: στις 13:03, 07-06-16:

Γενικά στην Γαλλία αν το πανεπιστήμιο δεν είναι Grand Ecole δεν έχει πολύ κύρος γιατί όλοι οι καλοί Γάλλοι μαθητές προσπαθούν να μπουν σε ένα Grand Ecole.
1
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O NikosChatzoglou έγραψε: στις 13:48, 07-06-16:

Alex μιλάς Γαλλικά σε επίπεδο μητρικής γλώσσας;
Παράθεση

AlexTselikas

Φοιτητής

O AlexTselikas έγραψε: στις 16:35, 07-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από NikosChatzoglou
Alex μιλάς Γαλλικά σε επίπεδο μητρικής γλώσσας;
Δεν τα μιλαω οπως μιλαω τα ελληνικα αλλα πιστευω προλαβαινω σε 1.5 χρονο να τα μαθω.Εγω καταλαβαινω τα παντα προφορικα αλλα εχω προβλημα στην ομιλια.Κυριως ειναι κομπλεξ
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 894 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε: στις 19:52, 07-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από AlexTselikas
Δεν τα μιλαω οπως μιλαω τα ελληνικα αλλα πιστευω προλαβαινω σε 1.5 χρονο να τα μαθω.Εγω καταλαβαινω τα παντα προφορικα αλλα εχω προβλημα στην ομιλια.Κυριως ειναι κομπλεξ
Για να σε δεχτούν έστω και για συνέντευξη θα χρειαστεί να έχεις καποιο δίπλωμα. Έχεις; Σκέφτεσαι να δώσεις κάποιο;
Παράθεση

AlexTselikas

Φοιτητής

O AlexTselikas έγραψε: στις 19:56, 07-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Για να σε δεχτούν έστω και για συνέντευξη θα χρειαστεί να έχεις καποιο δίπλωμα. Έχεις; Σκέφτεσαι να δώσεις κάποιο;
Δεν εχω αλλα σκοπευω να δωσω.Ο αδερφος μου πηρε ενα διπλωμα αλλα δεν του το ζητησαν επειδη εχουμε Γαλλικη υπηκοοτητα.
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε: στις 20:05, 07-06-16:

Τότε όλα καλά.
Δοκίμασε να συνδυάσεις ένα μάστερ στην Πληροφορική με μαθήματα στη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Οι μεγάλες επιχειρήσεις εκτιμούν άτομα που ξέρουν το αντικείμενο τους, αλλά μπορούν επίσης να ηγηθούν.

Πρέπει να σημειώσουμε ότι τα πανεπιστήμια στις περιφερειακές πόλεις της Γαλλίας (Στρασβουργο) είναι πολύ καλά. Μην τα συγκρίνουμε με τα πανεπιστήμια της επαρχίας μας (βλ. Πανεπιστημιο Πελοποννήσου).
Παράθεση

AlexTselikas

Φοιτητής

O AlexTselikas έγραψε: στις 20:09, 07-06-16:

Τότε όλα καλά.
Δοκίμασε να συνδυάσεις ένα μάστερ στην Πληροφορική με μαθήματα στη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Οι μεγάλες επιχειρήσεις εκτιμούν άτομα που ξέρουν το αντικείμενο τους, αλλά μπορούν επίσης να ηγηθούν.

Πρέπει να σημειώσουμε ότι τα πανεπιστήμια στις περιφερειακές πόλεις της Γαλλίας (Στρασβουργο) είναι πολύ καλά. Μην τα συγκρίνουμε με τα πανεπιστήμια της επαρχίας μας (βλ. Πανεπιστημιο Πελοποννήσου).
Λογω αλλαγης σχεδιων θα βαλω πρωτες επιλογες πανεπιστημια Παρισιου και τελευταια του Στρασβουργου.Συγκεκριμενα το Université Paris Diderot-Paris 7 και μετα Université Paris-Est Marne-la-Vallée
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε: στις 20:22, 07-06-16:

Πήγαινε καλύτερα για License στην Πληροφορική και μετά μπορείς να τσεκάρεις κάτι που να έχει σχέση με διοίκηση πληροφοριακών συστημάτων.

Τσέκαρε το Paris Dauphine : http://formations.dauphine.fr/offre/...0736TPRMEA3INF για Bac+3
Και μετά μπορεις να κοιτάξεις κάτι τέτοιο: http://formations.dauphine.fr/offre/...750736TPRMEMSI για Bac+5

Από ότι έχω δει, οι περισσότεροι υψηλά ιστάμενοι υπάλληλοι στη Google (και σε παρόμοιες εταιρείες τεχνολογικού χαρακτήρα) έχουν προπτυχιακό σε Mechanican Engineering ή Computer Science και ένα μεταπτυχιακό δίπλωμα είτε MBA είτε Διοίκηση Πληροφοριακών Συστημάτων.
Παράθεση

AlexTselikas

Φοιτητής

O AlexTselikas έγραψε: στις 20:25, 07-06-16:

Ενδιαφερον.Θα δειξει σε πιο θα με δεχτουν λογω περιορισμενων θεσεων.Τωρα για το μαστερ θα δειξει ο καιρος.
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O NikosChatzoglou έγραψε: στις 21:58, 07-06-16:

Πάνο στα γαλλικά έχεις κάποιο δίπλωμα;; και σε τι επίπεδο;
Παράθεση

AlexTselikas

Φοιτητής

O AlexTselikas έγραψε: στις 22:00, 07-06-16:

Δεν εχω κανα διπλωμα ακομα αλλα σκοπευω να γραψω για το TCF. Κανονικα δεν χρειαζομαι επειδη εχω γαλλικη υπηκοοτητα αλλα καλου κακου θα παρω ενα διπλωμα
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε: στις 23:07, 07-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από AlexTselikas
Δεν εχω κανα διπλωμα ακομα αλλα σκοπευω να γραψω για το TCF. Κανονικα δεν χρειαζομαι επειδη εχω γαλλικη υπηκοοτητα αλλα καλου κακου θα παρω ενα διπλωμα
Ναι, αυτό θα ήταν το καλύτερο, ώστε να μην έχεις κανένα θέμα με τα γλωσσικά προαπαιτούμενα.

Έχω Sorbonne I και δίνω τώρα για Sorbonne II.
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

O NikosChatzoglou έγραψε: στις 23:56, 07-06-16:

Έχω Sorbonne I και δίνω τώρα για Sorbonne II.
Καλή επιτυχία! Πόσο καιρό σου πήρε να φτάσεις σ' αυτό το επίπεδο;; Έκανες μόνο σε φροντιστήριο;
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε: στις 00:07, 08-06-16:

Επειδή θα βγούμε εκτός θέματος, θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lnesb

Βρείτε παρόμοια