Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,528 εγγεγραμμένα μέλη και 2,459,982 μηνύματα σε 78,053 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 295 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή σχολής: Βοήθεια

tsiobieman (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 171 μηνύματα.

O tsiobieman έγραψε: στις 17:53, 08-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από stefanos123
ευχαριστω πολυ

σαν επαγγελμα μου αρεσει πιο πολυ ειναι του πολιτικου μηχανικου αλλα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα οσο αφορα τις δουλιες.Ομως εχω διαβασει οτι εδω στην ελλαδα οι ΠΜ ειναι οι καλυτεροι μηχανικοι γιατι εχουν τα περισσοτερα επαγγελματικα δικαιωματα ισχει ? οσο αφορα την πληροφορικη οπα παντα μου αρεσαν οι υπολογιστες αλλα δεν ξερω τιποτα απο προγραμματισμο και δεν ξερω αν θα μου αρεσει και για αυτο ειμαι σε πολυ μεγαλο διλλημα

η αλήθεια είναι ότι δυστυχώς δεν υπάρχει πολύ δουλειά για τους Πολιτικούς Μηχανικούς , ναι ισχύει ότι έχουν τα περισσότερα δικαιώματα και παλιά που είχαν δουλειά ήταν η σχολή με την υψηλότερη βάση στο πεδίο. Όσον αφορά το ΟΠΑ , υπάρχουν αρκετά παιδιά που δεν τους αρέσει το αντικείμενο , οι περισσότεροι έχουν θέμα γιατί τα περισσότερα μαθήματα είναι δύσκολα και θέλει ενασχόληση και "μεράκι" να στο πω έτσι για να τα περάσεις , οπότε αν δεν σου αρέσει θα τα βρεις σχετικά σκούρα στη σχολή. Το θέμα όμως είναι , πες ότι τη βγάζεις τη σχολή , θα σου αρέσει αρκετά ο Προγραμματισμός για να ασχοληθείς στη δουλειά σου με αυτόν? εγώ σου συνιστώ εφόσον σου αρέσουν οι ΠΜ να πας εκεί και μετά να πας στο εξωτερικό να βρεις μια δουλίτσα και θα είσαι εντάξει. Τώρα αν δεν θες να φύγεις εδώ θέλει πολύ ψάξιμο (δεν χτίζονται και πολλά κτίρια πλέον) οπότε τα πράγματα θα είναι λίγο δύσκολα. Όπως και να χει σε 5-6 χρόνια ίσως αλλάξουν τα πράγματα που θα χεις τελειώσει και λογικά κάποιος τομέας ΠΜ θα έχει δουλειά (και τώρα έχουν αλλά είναι περιορισμένοι.)
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

stefanos123

Νεοφερμένος

Ο stefanos123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O stefanos123 έγραψε: στις 18:50, 08-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από tsiobieman
η αλήθεια είναι ότι δυστυχώς δεν υπάρχει πολύ δουλειά για τους Πολιτικούς Μηχανικούς , ναι ισχύει ότι έχουν τα περισσότερα δικαιώματα και παλιά που είχαν δουλειά ήταν η σχολή με την υψηλότερη βάση στο πεδίο. Όσον αφορά το ΟΠΑ , υπάρχουν αρκετά παιδιά που δεν τους αρέσει το αντικείμενο , οι περισσότεροι έχουν θέμα γιατί τα περισσότερα μαθήματα είναι δύσκολα και θέλει ενασχόληση και "μεράκι" να στο πω έτσι για να τα περάσεις , οπότε αν δεν σου αρέσει θα τα βρεις σχετικά σκούρα στη σχολή. Το θέμα όμως είναι , πες ότι τη βγάζεις τη σχολή , θα σου αρέσει αρκετά ο Προγραμματισμός για να ασχοληθείς στη δουλειά σου με αυτόν? εγώ σου συνιστώ εφόσον σου αρέσουν οι ΠΜ να πας εκεί και μετά να πας στο εξωτερικό να βρεις μια δουλίτσα και θα είσαι εντάξει. Τώρα αν δεν θες να φύγεις εδώ θέλει πολύ ψάξιμο (δεν χτίζονται και πολλά κτίρια πλέον) οπότε τα πράγματα θα είναι λίγο δύσκολα. Όπως και να χει σε 5-6 χρόνια ίσως αλλάξουν τα πράγματα που θα χεις τελειώσει και λογικά κάποιος τομέας ΠΜ θα έχει δουλειά (και τώρα έχουν αλλά είναι περιορισμένοι.)
ευχαριστω για την απαντηση σου για την σχολη μηχανικων παραγωγης και διοικησης στα χανια τι γνωμη εχεις ? ισχυει οτι εχει τα ιδια δικαιωματα με τον μηχανολογο ? απο δουλεια στην ελλαδα τι γινεται?
Παράθεση

Ιωάννα2

Νεοφερμένος

H Ιωάννα2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Ιωάννα2 έγραψε: στις 14:36, 11-07-19:

Γειααααα σας! Θα ήθελα τη βοήθεια σας! Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες και πέρασα στο τμήμα διατροφής και διαιτολογίας του Α.Τ.Ε.Ι.Θ. . Έκανα κανονικά την εγγραφή μου όμως τελικά δεν πήγα γιατί αποφάσισα να ξαναδώσω φέτος γιατί δεν έπιασα την πρώτη μου επιλογή! Έτσι λοιπόν και με δεδομένο ότι και πάλι φέτος μάλλον δεν πιάνω τη σχολή που θέλω είμαι ανάμεσα στο περσινό τμήμα και στο χημικό ηρακλείου! Εσείς τη γνώμη έχετε? Και αν τελικά αποφασίσω να πάω στη διαιτολογία ξέρει κανείς τη διαδικασία? Μου είπαν ότι μπαίνω κανονικά στο δεύτερο έτος όμως τι γίνεται με τα προαπαιτούμενα μαθήματα και τα υποχρεωτικά? Μπορώ να παρακολουθήσω κανονικά αυτά του πρώτου έτους? Αν ξέρει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει! Μίλησα και με τη γραμματεία αλλά δεν με βοήθησε και πολύ! Επίσης άλλη εναλλακτική που μου είπαν αν τελικά θέλω την διαιτολογία είναι να κάνω διαγραφή από το τμήμα και μετά ξανά εγγραφή αφού περάσω κανονικά ξανά! Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο! Για να μην έχω αυτό το μπέρδεμα με τα μαθήματα!
Παράθεση

Eua5

Νεοφερμένος

Ο Eua5 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O Eua5 έγραψε: στις 16:44, 11-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ιωάννα2
Γειααααα σας! Θα ήθελα τη βοήθεια σας! Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες και πέρασα στο τμήμα διατροφής και διαιτολογίας του Α.Τ.Ε.Ι.Θ. . Έκανα κανονικά την εγγραφή μου όμως τελικά δεν πήγα γιατί αποφάσισα να ξαναδώσω φέτος γιατί δεν έπιασα την πρώτη μου επιλογή! Έτσι λοιπόν και με δεδομένο ότι και πάλι φέτος μάλλον δεν πιάνω τη σχολή που θέλω είμαι ανάμεσα στο περσινό τμήμα και στο χημικό ηρακλείου! Εσείς τη γνώμη έχετε? Και αν τελικά αποφασίσω να πάω στη διαιτολογία ξέρει κανείς τη διαδικασία? Μου είπαν ότι μπαίνω κανονικά στο δεύτερο έτος όμως τι γίνεται με τα προαπαιτούμενα μαθήματα και τα υποχρεωτικά? Μπορώ να παρακολουθήσω κανονικά αυτά του πρώτου έτους? Αν ξέρει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει! Μίλησα και με τη γραμματεία αλλά δεν με βοήθησε και πολύ! Επίσης άλλη εναλλακτική που μου είπαν αν τελικά θέλω την διαιτολογία είναι να κάνω διαγραφή από το τμήμα και μετά ξανά εγγραφή αφού περάσω κανονικά ξανά! Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο! Για να μην έχω αυτό το μπέρδεμα με τα μαθήματα!

Κι εγώ σε αυτήν την κατάσταση είμαι γθατι ειχα περάσει πέρυσι στκ βιολογικό εκπα αλλά ξαναεδωσα για ιατρικη και δεν την πιάνω. Πήρα και ρώτησα και μου είπαν ότι γίνεται να διαγράφεις και να ξαναγραφτείς αν περάσεις φέτος. Εγώ όμως είμαι οριακά να την πιάσω η όχι. Οπότε ήθελα κι εγώ να ρωτήσω έχοντα χάσει 2 εξάμηνα με μαθήματα και εργαστήρια σε ποιο εξάμηνο θα οαω τώρα στο 3ο η μπορώ να πάω κανονικά στο 1ο;
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 17:29, 11-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Eua5
Κι εγώ σε αυτήν την κατάσταση είμαι γθατι ειχα περάσει πέρυσι στκ βιολογικό εκπα αλλά ξαναεδωσα για ιατρικη και δεν την πιάνω. Πήρα και ρώτησα και μου είπαν ότι γίνεται να διαγράφεις και να ξαναγραφτείς αν περάσεις φέτος. Εγώ όμως είμαι οριακά να την πιάσω η όχι. Οπότε ήθελα κι εγώ να ρωτήσω έχοντα χάσει 2 εξάμηνα με μαθήματα και εργαστήρια σε ποιο εξάμηνο θα οαω τώρα στο 3ο η μπορώ να πάω κανονικά στο 1ο;

Παιδιά δεν ξέρω τι σας λένε από τη γραμματεία αλλά όπως έχω πει και σε άλλο θέμα:

"Δες εδώ στη δεύτερη σελίδα στο τέλος των Γενικών Οδηγιών
https://www.minedu.gov.gr/publicatio...E%99%CE%9F.pdf
Επίσης:
"Στο μηχανογραφικό δελτίο ο υποψήφιος μπορεί να
δηλώνει προτίμηση για όσες Σχολές ή Τμήματα επιθυ−
μεί, από αυτά που περιλαμβάνονται σε ένα ή δύο, κατ'
ανώτατο όριο, Επιστημονικά Πεδία του άρθρου 1 της
υπ’ αριθμ. Φ253/85476/Α5/2015 (ΦΕΚ 995 Β΄) υπουργικής
απόφασης και με οποιαδήποτε σειρά. Με τη δήλωση του
ο υποψήφιος προσδιορίζει για ποιες Σχολές ή ποια Τμή−
ματα επιθυμεί να συμμετάσχει στη διαδικασία επιλογής" ΦΕΚ 2647/9-12-2015 τ.Β΄
« Κατ’ εξαίρεση των
διατάξεων του παρόντος άρθρου, ο/η υποψήφιος/α δεν
δικαιούται να δηλώσει προτίμηση για Σχολή ή Τμήμα ή
Εισαγωγική Κατεύθυνση Τμήματος στο οποίο είναι ήδη
φοιτητής/τρια» ΦΕΚ 353/7-2-2018 τ.Β΄

Προσέξτε μην πάθετε καμιά ζημιά και βρεθείτε χωρίς σχολή! Το πιο απλό είναι να πάτε φέτος κανονικά και να παρακολουθήσετε το Α΄εξάμηνο σαν πρωτοετείς. Τυπικά (δηλώσεις μαθημάτων, συγγραμμάτων κτλ) θα βρίσκεστε στο Γ΄εξάμηνο αλλά ουσιαστικά θα παρακολουθείτε το Α΄και θα πάρετε κανονικά τη σειρά σας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 11-07-19 στις 17:33.
Παράθεση

Ιωάννα2

Νεοφερμένος

H Ιωάννα2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Ιωάννα2 έγραψε: στις 18:28, 11-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Παιδιά δεν ξέρω τι σας λένε από τη γραμματεία αλλά όπως έχω πει και σε άλλο θέμα:

https://www.minedu.gov.gr/publicatio...E%99%CE%9F.pdf
Επίσης:
« Κατ’ εξαίρεση των

Προσέξτε μην πάθετε καμιά ζημιά και βρεθείτε χωρίς σχολή! Το πιο απλό είναι να πάτε φέτος κανονικά και να παρακολουθήσετε το Α΄εξάμηνο σαν πρωτοετείς. Τυπικά (δηλώσεις μαθημάτων, συγγραμμάτων κτλ) θα βρίσκεστε στο Γ΄εξάμηνο αλλά ουσιαστικά θα παρακολουθείτε το Α΄και θα πάρετε κανονικά τη σειρά σας.
Α δε το ήξερα ότι δεν γίνεται να δηλώσεις τμήμα στο οποίο είσαι ήδη! Διάβασα και σε ένα άλλο θέμα που έλεγαν ότι γίνεται , λέει και η γραμματεία ότι γίνεται οπότε μπερδεύτηκα λίγο! Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
1
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 19:12, 11-07-19:

Α δε το ήξερα ότι δεν γίνεται να δηλώσεις τμήμα στο οποίο είσαι ήδη! Διάβασα και σε ένα άλλο θέμα που έλεγαν ότι γίνεται , λέει και η γραμματεία ότι γίνεται οπότε μπερδεύτηκα λίγο! Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

Γιαυτό έμαθα και τα ψάχνω μόνη μου! Ξέρεις πόσες φορές στο παρελθόν την έχω πατήσει από λάθος πληροφορίες; Καλή συνέχεια σου εύχομαι!
Παράθεση

maria200

Νεοφερμένος

H maria200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H maria200 έγραψε: στις 19:53, 11-07-19:

Ανάμεσα σε μαιευτική και κοινωνικη εργασία ποιο τμήμα έχει καλύτερες προοπτικές και επαγγελματικη αποκατασταση;
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,312 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 21:10, 11-07-19:

Παιδιά τι λέτε να βάλω πρώτα το Τοπα η το Λοχρη ΠΑΔΑ;
Παράθεση

Eua5

Νεοφερμένος

Ο Eua5 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O Eua5 έγραψε: στις 00:11, 12-07-19:

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2019/1_%CE%9C%CE%97%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%93%CE%A1_2019_4_%CE%A0%CE%95%CE%94%CE%99%CE%91_%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%91%CE%99%CE%9F.pdf
Επίσης:
« Κατ’ εξαίρεση των

Μα εγώ έκανα χθες έκανα το μηχανογραφικο μου και με άφησε να δηλώσω το βιολογικό Αθήνας. Λες να είναι άκυρο και να βρεθώ χωρίς σχολή; αγχώθηκα τώρα
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 07:27, 12-07-19:

Μα εγώ έκανα χθες έκανα το μηχανογραφικο μου και με άφησε να δηλώσω το βιολογικό Αθήνας. Λες να είναι άκυρο και να βρεθώ χωρίς σχολή; αγχώθηκα τώρα

Να πας τη Δευτέρα στο σχολείο σου, να το διορθώσεις! Το σύστημα δεν διασταυρώνει τα προηγούμενα μηχανογραφικά σου για να μπλοκάρει τη σχολή που είχες περάσει ώστε να μην μπορείς να τη δηλώσεις! Εσύ είσαι υποχρεωμένη να διαβάσεις τις οδηγίες και να δηλώσεις τις σχολές σύμφωνα με αυτές!΄Οταν θα μπεις στο ηλεκτρονικό σύστημα για να κάνεις την εγγραφή σου στη σχολή που μπήκες φέτος και συγχρόνως τη διαγραφή σου από τη σχολή που είχες μπει πέρσι και φανεί ότι ταυτίζονται, θα έχεις πρόβλημα!
1
Παράθεση

Eua5

Νεοφερμένος

O Eua5 έγραψε: στις 13:16, 12-07-19:

Να πας τη Δευτέρα στο σχολείο σου, να το διορθώσεις! Το σύστημα δεν διασταυρώνει τα προηγούμενα μηχανογραφικά σου για να μπλοκάρει τη σχολή που είχες περάσει ώστε να μην μπορείς να τη δηλώσεις! Εσύ είσαι υποχρεωμένη να διαβάσεις τις οδηγίες και να δηλώσεις τις σχολές σύμφωνα με αυτές!΄Οταν θα μπεις στο ηλεκτρονικό σύστημα για να κάνεις την εγγραφή σου στη σχολή που μπήκες φέτος και συγχρόνως τη διαγραφή σου από τη σχολή που είχες μπει πέρσι και φανεί ότι ταυτίζονται, θα έχεις πρόβλημα!
Σε ευχαριστω πάρα πολύ! πραγματικά με έσωσες. Θα βρισκόμουν χωρίς σχολή στο τέλος... Απλά με τρελενει η ασυνεννοησία που υπάρχει... Είχα ρωτήσει το διευθυντή του σχολείου μου, τη Γραμματεία στο βιολογικό εκπα και η φίλη μου στο βιολογικό Πάτρας και όλοι μας έλεγαν ότι γίνεται... Σήμερα μευα από αυτό που μου είπες πηρα στο υπουργείο παιδείας (με τα χίλια ζόρια... Επι 3 ώρες προσπαθούσα και κάνεις δεν απαντάτε) και κου είπαν ότι όχι μόνο απαγορεύεται, αλλά θεωρείσαι ψευδή δήλωση και θα είχαμε και ποινές και όταν τους ρώτησα γθατι στο βιολογικό μου είπαν αλλά η απάντηση τους ήταν ότι δε ξέρω γθατι ούτε κι εγώ ο ίδιος δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτός ο νόμος αλλά μου λέει αφού υπάρχει πρέπει να τον εφαρμόσουμε... Γενικά συνεννόηση φιστίκι... Τέλος πάντως σε ευχαριστώ πολύ ξανά!
1
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 13:50, 12-07-19:

Σε ευχαριστω πάρα πολύ! πραγματικά με έσωσες. Θα βρισκόμουν χωρίς σχολή στο τέλος... Σήμερα μευα από αυτό που μου είπες πηρα στο υπουργείο παιδείας (με τα χίλια ζόρια... Επι 3 ώρες προσπαθούσα και κάνεις δεν απαντάτε) και κου είπαν ότι όχι μόνο απαγορεύεται, αλλά θεωρείσαι ψευδή δήλωση και θα είχαμε και ποινές και όταν τους ρώτησα γθατι στο βιολογικό μου είπαν αλλά η απάντηση τους ήταν ότι δε ξέρω γθατι ούτε κι εγώ ο ίδιος δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτός ο νόμος αλλά μου λέει αφού υπάρχει πρέπει να τον εφαρμόσουμε... Γενικά συνεννόηση φιστίκι... Τέλος πάντως σε ευχαριστώ πολύ ξανά!
Χαίρομαι πολύ που βοήθησα!
2
Παράθεση

MaryM

Νεοφερμένος

H MaryM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H MaryM έγραψε: στις 13:00, 13-07-19:

Ποια είναι η γνώμη σας για γαλλική φιλολογία Αθηνών?
Παράθεση

Ιωάννα2

Νεοφερμένος

H Ιωάννα2 έγραψε: στις 19:08, 13-07-19:

Χημεία ή Βιοχημεία και Βιοτεχνολογία? Αρκετοί μου λένε ότι καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση έχεις μέσω του χημικού! Όμως κοιτάζοντας τα μαθήματα στο τμήμα βιοχημείας ενθουσιάστηκα και τα βρίσκω πιο ενδιαφέροντα! Τι γνώμη έχετε?
Παράθεση

BlueIvy_

Απόφοιτος

H BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H BlueIvy_ έγραψε: στις 19:25, 13-07-19:

Γεια σας! Θα ήθελα την άποψη σας. Ψυχολογία Ιωαννίνων ή Ρεθύμνου. Από ό,τι έχω δει το ρέθυμνο έχει πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα. Για το πρόγραμμα σπουδών των Ιωαννίνων ξέρετε κάτι?
Παράθεση

seferhs2001

Απόφοιτος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

O seferhs2001 έγραψε: στις 19:31, 13-07-19:

Ποια θεωρείτε καλύτερη φυσικοθεραπεία;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες