Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,844 εγγεγραμμένα μέλη και 2,473,394 μηνύματα σε 78,680 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 183 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιθανότητες-Στατιστική

xara1992

Νεοφερμένος

H xara1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H xara1992 έγραψε: στις 20:59, 30-01-11:

Δυο παικτες Α και Β ρριχνουν ενα κερμα εναλλαξ και κερδιζει οποιος φερει πρωτος κορονα. Να βρεθει η πιθανοτητα για τον καθε παικτη να κερδισει οταν αρχιζει το παιχνιδι ο Α.

--

το τρενο Χ φτανει σεενα σταθμο μεσα σε χρονικο διαστημα [0,Τ] και κανει σταση για α λεπτα.Το τρένο Ψ φτανει στο σταθμο μεσα στο ιδιο χρονικο διαστημα και κανει σταση β λεπτα. γεγονος (χ,υ) παριστανει το χρονο χ που φτανει το τρενο Χ και το χρονο ψ που φτανει το τρενο Ψ.Να βρεθει ο χωρος των στοιχειωδων ενδεχομενων και οι πιθανοτητες των ενδεχομενων:
α. το τρενο χ φτανει πριν το τρενο ψ
β. τα τρενα χ,υ συναντιωνται
γ.οταν συναντιωνται , το χ να φτανει πριν το ψ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 16-02-11 στις 12:13. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,137 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 21:15, 30-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από xara1992
Δυο παικτες Α και Β ρριχνουν ενα κερμα εναλλαξ και κερδιζει οποιος φερει πρωτος κορονα. Να βρεθει η πιθανοτητα για τον καθε παικτη να κερδισει οταν αρχιζει το παιχνιδι ο Α.
Tα ενδεχόμενα σε κάθε γύρο είναι

Ω1 = { "κορόνα, γράμματα" } = νικά ο Α
Ω2 = { "κορόνα, κορόνα" } = νικά ο Α
Ω3 = ( "γράμματα, κορόνα" } = νικά ο Β
Ω4 = ( "γράμματα, γράμματα"} = δεν νικά κανένας πάμε στον άλλο γύρο

Η πιθανότητα να νικήσει ο Β στο πρώτο γύρο είναι 1/4

η πιθανότητα να νικήσει ο Β στο δεύτερο γύρο είναι 1/4*1/4

η πιθανότητα να νικήσει ο Β στο τρίτο γύρο είναι 1/4*1/4*1/4

η πιθανότητα να νικήσει ο Β στο νο γύρο είναι 1/4*1/4*.....n.....1/4

Aπό τα παραπάνω η συνολική πιθανότητα να νικήσει ο Β είναι

PΒ=1/4 +(1/4)*1/4 + (1/4*1/4)*1/4.......

Mπορεί να λέω βλακείες

Όμοια για τον Α
PΑ=1/2 +(1/4)*1/2 + (1/4*1/4)*1/2.......
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 04-02-11 στις 16:55. Αιτία: προσθήκη quote
1
Παράθεση

chrislu

Νεοφερμένος

Ο chrislu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O chrislu έγραψε: στις 13:19, 28-05-12:

Διαλέγουμε τυχαία τέσσερα σημεία στο μοναδιαίο κύκλο. Να βρεθεί με προσομοίωση η πιθανότητα τα τέσσερα σημεία να σχηματίζουν κυρτό 4-πλευρο, καθώς και η πιθανότητα το εμβαδόν του (όταν είναι κυρτό) να είναι μικρότερο του π/2. Πάρτε κατόπιν 5 σημεία στο μοναδιαίο κύκλο. Να βρεθεί πάλι με προσομοίωση η πιθανότητα τα πέντε σημεία να σχηματίζουν κυρτό 4-πλευρό

Σας παρακαλώ αν μπορείτε βοηθιέστε με θα σας ει μουν υπόχρεος! Είναι για καλό σκοπώ! Ευχαριστώ
Παράθεση

Τάσος97 (Allostasis)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4,070 μηνύματα.

O Τάσος97 Sólo tu corazón caliente y nada más έγραψε: στις 13:38, 28-05-12:

πιστευω πως ο nPb μπορει να σε βοηθησει
Παράθεση

chrislu

Νεοφερμένος

Ο chrislu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O chrislu έγραψε: στις 13:58, 28-05-12:

Σε ευχαριστώ πολύ Τάσο!!!!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια