Πτυχιούχος Γεωγραφίας με αγάπη για την Ψυχολογία

Student90s

Νεοφερμένος

Ο Student90s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έχω τελειώσει τμήμα Γεωγραφίας στο Χαροκοπειο και σκέφτομαι πολύ σοβαρά για κατατακτήριες στην Ψυχολογία Εκπα. Είμαι 28 χρόνων και ξέρω ότι έχω ακόμα κάποια περιθώρια να αλλάξω πορεία αλλά δεν έχω περιθώρια για λάθη.

Η ψυχολογια πάντα μου άρεσε πάρα πολυ με κύριο ενδιαφέρον τις βαριές ψυχικές ασθένειες, τη συσχέτιση με τον εγκέφαλο και τη γυναικεία κακοποίηση. Βέβαια θέλω να αποκτήσω ευρύτερη γνώση σε όλους τους κλάδους για να μπορω να επιλέξω με σιγουριά τον κλάδο και το μεταπτυχιακό που θα ακολουθήσω.

Εχω ακούσει ότι το πτυχίο των προπτυχιακών σπουδών δε μετράει, αυτό που έχει σημασία είναι το μεταπτυχιακό. Θέλω πάρα πολύ να σπουδάσω ψυχολογία αλλά 4 χρόνια είναι 4 χρόνια όταν είσαι 28. Αν κάνω σωστή επιλογή στο μεταπτυχιακό (η στα μεταπτυχιακά) με πτυχίο Γεωγραφίας, θα έχω τις ίδιες πιθανοτητες/δικαιωματα/άδεια άσκησης επαγγέλματος με άτομο που έχει πτυχίο Ψυχολογίας και κάποιο μεταπτυχιακό;

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα αλλά είμαι κι εγώ μπερδεμένη.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Αν κάνω σωστή επιλογή στο μεταπτυχιακό (η στα μεταπτυχιακά) με πτυχίο Γεωγραφίας, θα έχω τις ίδιες πιθανοτητες/δικαιωματα/άδεια άσκησης επαγγέλματος με άτομο που έχει πτυχίο Ψυχολογίας και κάποιο μεταπτυχιακό;
Όχι, τα μεταπτυχιακά δεν δίνουν ούτε δικαιώματα ούτε άδεια άσκησης επαγγέλματος. Αυτά τα παίρνεις μόνο με βασικό πτυχίο στην Ελλάδα, άρα αν θέλεις κάτι τέτοιο οι μόνοι δρόμοι είναι ή οι κατατακτήριες ή οι σπουδές ψυχολογίας σε αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο του εξωτερικού.
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Έχω τελειώσει τμήμα Γεωγραφίας στο Χαροκοπειο και σκέφτομαι πολύ σοβαρά για κατατακτήριες στην Ψυχολογία Εκπα. Είμαι 28 χρόνων και ξέρω ότι έχω ακόμα κάποια περιθώρια να αλλάξω πορεία αλλά δεν έχω περιθώρια για λάθη.

Η ψυχολογια πάντα μου άρεσε πάρα πολυ με κύριο ενδιαφέρον τις βαριές ψυχικές ασθένειες, τη συσχέτιση με τον εγκέφαλο και τη γυναικεία κακοποίηση. Βέβαια θέλω να αποκτήσω ευρύτερη γνώση σε όλους τους κλάδους για να μπορω να επιλέξω με σιγουριά τον κλάδο και το μεταπτυχιακό που θα ακολουθήσω.

Εχω ακούσει ότι το πτυχίο των προπτυχιακών σπουδών δε μετράει, αυτό που έχει σημασία είναι το μεταπτυχιακό. Θέλω πάρα πολύ να σπουδάσω ψυχολογία αλλά 4 χρόνια είναι 4 χρόνια όταν είσαι 28. Αν κάνω σωστή επιλογή στο μεταπτυχιακό (η στα μεταπτυχιακά) με πτυχίο Γεωγραφίας, θα έχω τις ίδιες πιθανοτητες/δικαιωματα/άδεια άσκησης επαγγέλματος με άτομο που έχει πτυχίο Ψυχολογίας και κάποιο μεταπτυχιακό;

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα αλλά είμαι κι εγώ μπερδεμένη.
Κυνήγα το ονειρο σου,κανε αυτο που πραγματικα θελεις.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δίνεις κατατακτήριες και παράλληλα με το προπτυχιακό κανείς μετσπτυχισκο
 

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Καλησπέρα συνάδελφε! Είμαι κι εγώ φοιτητής του Τμήματος Γεωγραφίας. Επειδή θέλω να ασχοληθώ κι εγώ με διαφορετικό αντικείμενο, αν δεν μπορέσω να κάνω μεταπτυχιακό τότε θα δώσω κατατακτήριες. Θα σου πρότεινα να δώσεις κατατακτήριες σε μια σχολή στην Ελλάδα και παράλληλα αν σου το επιτρέπει ο χρόνος να κάνεις μεταπτυχιακό ούτως ώστε τελειώνοντας να είσαι κάτοχος και των δύο. Βέβαια δεν ξέρω κατά ποσο επιτρέπεται αυτό και κατά πόσο θα γίνεις δεκτός σε ένα μεταπτυχιακό ψυχολογίας έχοντας ως βασικες σπουδες την γεωγραφία..
 

Student90s

Νεοφερμένος

Ο Student90s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Όχι, τα μεταπτυχιακά δεν δίνουν ούτε δικαιώματα ούτε άδεια άσκησης επαγγέλματος. Αυτά τα παίρνεις μόνο με βασικό πτυχίο στην Ελλάδα, άρα αν θέλεις κάτι τέτοιο οι μόνοι δρόμοι είναι ή οι κατατακτήριες ή οι σπουδές ψυχολογίας σε αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο του εξωτερικού.
Σε αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο του εξωτερικού και πάλι σε προπτυχιακό επίπεδο έτσι;
Δίνεις κατατακτήριες και παράλληλα με το προπτυχιακό κανείς μετσπτυχισκο
Δυστυχώς αυτό δε γίνεται διότι θα πρέπει να δουλεύω ταυτόχρονα.
Καλησπέρα συνάδελφε! Είμαι κι εγώ φοιτητής του Τμήματος Γεωγραφίας. Επειδή θέλω να ασχοληθώ κι εγώ με διαφορετικό αντικείμενο, αν δεν μπορέσω να κάνω μεταπτυχιακό τότε θα δώσω κατατακτήριες. Θα σου πρότεινα να δώσεις κατατακτήριες σε μια σχολή στην Ελλάδα και παράλληλα αν σου το επιτρέπει ο χρόνος να κάνεις μεταπτυχιακό ούτως ώστε τελειώνοντας να είσαι κάτοχος και των δύο. Βέβαια δεν ξέρω κατά ποσο επιτρέπεται αυτό και κατά πόσο θα γίνεις δεκτός σε ένα μεταπτυχιακό ψυχολογίας έχοντας ως βασικες σπουδες την γεωγραφία..


Σε κάποια μεταπτυχιακά μπορούν να κάνουν αίτηση οι πάντες, σε κάποια άλλα όχι αλλά έχεις δίκιο ότι και αίτηση να κάνεις θα σε δεχτούν;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Σε αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο του εξωτερικού και πάλι σε προπτυχιακό επίπεδο έτσι;
Nαι
Δυστυχώς αυτό δε γίνεται διότι θα πρέπει να δουλεύω ταυτόχρονα.
Άμα κάνεις μεταπτυχιακό δεν θα δουλεύεις? Δεν είναι απαραίτητο να παρακαλουθείς τις διαλέξεις για να πάρεις πτυχίο. Υπάρχουν πολλά άτομα στα προπτυχιακά ψυχολογίας που δουλεύουν παράλληλα

Πάντως υπάρχουν και ιδιωτικές σχολές συμβούλου ψυχικής υγείας, δεν σου δίνουν δικαιώματα ψυχολόγου σε θέματα ψυχοπαθολογίας όμως (που λες πως αυτά είναι που σε ενδιαφέρουν). Απλά μπορείς να κάνεις συμβουλευτική άμα τις τελειώσεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nasia_2

Νεοφερμένος

Η Nasia_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Έχω τελειώσει τμήμα Γεωγραφίας στο Χαροκοπειο και σκέφτομαι πολύ σοβαρά για κατατακτήριες στην Ψυχολογία Εκπα. Είμαι 28 χρόνων και ξέρω ότι έχω ακόμα κάποια περιθώρια να αλλάξω πορεία αλλά δεν έχω περιθώρια για λάθη.

Η ψυχολογια πάντα μου άρεσε πάρα πολυ με κύριο ενδιαφέρον τις βαριές ψυχικές ασθένειες, τη συσχέτιση με τον εγκέφαλο και τη γυναικεία κακοποίηση. Βέβαια θέλω να αποκτήσω ευρύτερη γνώση σε όλους τους κλάδους για να μπορω να επιλέξω με σιγουριά τον κλάδο και το μεταπτυχιακό που θα ακολουθήσω.

Εχω ακούσει ότι το πτυχίο των προπτυχιακών σπουδών δε μετράει, αυτό που έχει σημασία είναι το μεταπτυχιακό. Θέλω πάρα πολύ να σπουδάσω ψυχολογία αλλά 4 χρόνια είναι 4 χρόνια όταν είσαι 28. Αν κάνω σωστή επιλογή στο μεταπτυχιακό (η στα μεταπτυχιακά) με πτυχίο Γεωγραφίας, θα έχω τις ίδιες πιθανοτητες/δικαιωματα/άδεια άσκησης επαγγέλματος με άτομο που έχει πτυχίο Ψυχολογίας και κάποιο μεταπτυχιακό;

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα αλλά είμαι κι εγώ μπερδεμένη.


Θα σου προτεινα να κυνηγησεις αυτο που θελεις και να μην σκεφτεσαι την ηλικια σου, εαν εχεις κουραγιο για δευτερο πτυχιο δωσε κατατακτηριες και μην το σκεφτεσαι!Τα μεταπτυχιακα δεν σου δινουν κανενα επαγγελματικο δικαιωμα που δεν σου εχει δωσει ηδη η σχολη σου. Και εγω Γεωγραφια τελειωσα και περυσι εδωσα κατατακτηριες και μπηκα στο τμημα Βιοχημειας που ηθελα απο μικρη. Για την γνωση δεν ειναι ποτε αργα
 

Student90s

Νεοφερμένος

Ο Student90s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Nαι

Άμα κάνεις μεταπτυχιακό δεν θα δουλεύεις? Δεν είναι απαραίτητο να παρακαλουθείς τις διαλέξεις για να πάρεις πτυχίο. Υπάρχουν πολλά άτομα στα προπτυχιακά ψυχολογίας που δουλεύουν παράλληλα

Πάντως υπάρχουν και ιδιωτικές σχολές συμβούλου ψυχικής υγείας, δεν σου δίνουν δικαιώματα ψυχολόγου σε θέματα ψυχοπαθολογίας όμως (που λες πως αυτά είναι που σε ενδιαφέρουν). Απλά μπορείς να κάνεις συμβουλευτική άμα τις τελειώσεις


Σκοπος μου είναι να κάνω προπτυχιακό-δουλειά, όχι προπτυχιακό-μεταπτυχιακό-δουλειά. Και δε μου φαίνεται και σωστό να κάνω προ/μετά ταυτόχρονα. Επίσης θα θέλω να παρακολουθώ τις διαλέξεις, γενικά το βλέπω πολύ σοβαρά. Οι ιδιωτικές σχολές είναι μακριά από τις δυνατότητές μου.

Έτσι κι αλλιώς το έχω πάρει απόφαση πως θα δώσω για προπτυχιακό ψυχολογία.

Θα σου προτεινα να κυνηγησεις αυτο που θελεις και να μην σκεφτεσαι την ηλικια σου, εαν εχεις κουραγιο για δευτερο πτυχιο δωσε κατατακτηριες και μην το σκεφτεσαι!Τα μεταπτυχιακα δεν σου δινουν κανενα επαγγελματικο δικαιωμα που δεν σου εχει δωσει ηδη η σχολη σου. Και εγω Γεωγραφια τελειωσα και περυσι εδωσα κατατακτηριες και μπηκα στο τμημα Βιοχημειας που ηθελα απο μικρη. Για την γνωση δεν ειναι ποτε αργα


Εχω κάποιες απορίες για το μετά των κατατακτηριων. Μπορείς να μου πεις λίγα πράγματα για τη διαδικασία; Όταν μπήκες στο τμήμα σε ποιο εξάμηνο μπήκες; Είχες δικαίωμα στα συγγράμματα των προηγούμενων εξαμήνων; Οι κατατακτήριες είναι Δεκέμβριο, τα αποτελέσματα ποτέ βγήκαν; Μπόρεσες αφού έδωσες κατατακτήριες το Δεκέμβριο 2018, να πάρεις μέρος στις εξετάσεις του εξαμήνου στο οποίο μπήκες αρχές του 2019;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nasia_2

Νεοφερμένος

Η Nasia_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Λοιπον, οταν δινεις κατατακτηριες μπαινεις παντα στο 3 εξαμηνο της σχολης, απλα χρωστας τα μαθηματα του πρωτου ετους, απο τα οποια συνηθως μετρανε ως περασμενα τα 3 μαθηματα στα οποια εξεταζεσαι στις κατατακτηριες. Οσον αφορα τα βιβλια ισχυει οτι και στο πρωτο πτυχιο, εφοσον δεν εχεις υπερβει το ν+2 μπορεις να παρεις ολα τα βιβλια δωρεαν απο τον ευδοξο οταν δηλωσεις τα μαθηματα του πρωτου ετους που θα χρωστας..Εγω εδωσα εξετασεις στις αρχες του Δεκεμβριου και η σχολη εβγαλε τα αποτελεσματα την πρωτη εβδομαδα του Ιανουαριου, αλλα αυτο δεν ειναι στανταρ η καθε σχολη τα βγαζει οποτε μπορεσει εχω ακουσει για αλλα τμηματα με πολυ ζητηση που βγαινουν μεχρι και Φεβρουαριο..Τελος παντων μολις αναρτηθηκαν τα αποτελεσματα και πηγα για να γραφτω στην σχολη, μου εδωσαν μια εβδομαδα περιθωριο για να δηλωσω μαθηματα και βιβλια για να περασω τις θεωριες ειτε του 1ου ειτε το 3ου εξαμηνου στην εξεταστικη του Ιανουαριου
 

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Έχω τελειώσει τμήμα Γεωγραφίας στο Χαροκοπειο και σκέφτομαι πολύ σοβαρά για κατατακτήριες στην Ψυχολογία Εκπα. Είμαι 28 χρόνων και ξέρω ότι έχω ακόμα κάποια περιθώρια να αλλάξω πορεία αλλά δεν έχω περιθώρια για λάθη.

Η ψυχολογια πάντα μου άρεσε πάρα πολυ με κύριο ενδιαφέρον τις βαριές ψυχικές ασθένειες, τη συσχέτιση με τον εγκέφαλο και τη γυναικεία κακοποίηση. Βέβαια θέλω να αποκτήσω ευρύτερη γνώση σε όλους τους κλάδους για να μπορω να επιλέξω με σιγουριά τον κλάδο και το μεταπτυχιακό που θα ακολουθήσω.

Εχω ακούσει ότι το πτυχίο των προπτυχιακών σπουδών δε μετράει, αυτό που έχει σημασία είναι το μεταπτυχιακό. Θέλω πάρα πολύ να σπουδάσω ψυχολογία αλλά 4 χρόνια είναι 4 χρόνια όταν είσαι 28. Αν κάνω σωστή επιλογή στο μεταπτυχιακό (η στα μεταπτυχιακά) με πτυχίο Γεωγραφίας, θα έχω τις ίδιες πιθανοτητες/δικαιωματα/άδεια άσκησης επαγγέλματος με άτομο που έχει πτυχίο Ψυχολογίας και κάποιο μεταπτυχιακό;

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα αλλά είμαι κι εγώ μπερδεμένη.


Κανε αυτό που θέλεις.. Αυτό με το οποίο νιώθεις εσύ καλά. Δώσε κατατακτήριες. Είμαι 24 και βρίσκομαι στην ίδια θέση.. Τελείωσα θεολογια αλλά έχω αγάπη για τα παιδαγωγικά.. Θέλω και μεταπτυχιακό στην περιβαλλοντικη εκπαίδευση αλλά και να δώσω κατατακτήριες την επόμενη χρονιά. Ποτέ δεν είναι αργά για αυτό που αγαπάς. Μη σκέφτεσαι το ότι είσαι 28.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top