Μεταπτυχιακό ή κατατακτήριες;

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Τον Ιούλιο τελείωσα τη σχολή μου. Το τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας. Όπως ξέρουμε για εμάς τους Θεολόγους τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.
Είμαι σε δίλημμα λοιπόν. Αγαπώ τα παιδαγωγικά, στη σχολή μου η κατεύθυνση ήταν παιδαγωγική και η πρακτική μου σε σχολείο. Συγχρόνως αγαπούσα θέματα σχετικά με το περιβάλλον και είχα επιλέξει αρκετά επιλεγόμενα περιβαλλοντικου θέματος και της σχολής αλλά και άλλων. Έχω βρει ένα μεταπτυχιακό που σχετίζεται με την περιβαλλοντικη εκπαίδευση και θα το ήθελα πολύ. Σκέφτομαι όμως... Θα πιάσει τόπο; θα με βοηθήσει κάπου;
Από την άλλη σκέφτομαι και τις κατατακτήριες για ειδική αγωγή.. Αν όχι φέτος που πλέον ο χρόνος είναι λίγος για διάβασμα τότε του χρόνου.
Το μεταπτυχιακό είναι δύο εξάμηνα οπότε σκέφτηκα να το επιδιώξω και μετά και κατατακτήριες..
Οποιαδήποτε άποψη πολύτιμη.. Είμαι ήδη 24 ετών και σκέφτομαι μήπως απλά φάω τα χρόνια μου..
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Νομιζω θα πρεπει να το δεις με βαση το κερδος που θα εχεις απο καθε επιλογη πχ το δευτερο πτυχειο σου δινει καποια δικαιοματα το μεταπτυχειακο απο την αλλη πιστευεις θα σε βοηθησεις να βρεις καποια δουλεια ;
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις και τα δύο. Πάνε φέτος στο μεταπτυχιακό που σου αρέσει και από του χρόνου (ή ακόμα και φέτος μιας και αφού ασχολείσαι με τα παιδαγωγικά πιστεύω ότι θα μπορούσες να βγάλεις την ύλη μέσα στον χρόνο που μας απομένει) δίνεις και για κατακτήτριες. 'Ένα δεύτερο πτυχίο πάντα είναι σημαντικό και δίνει και μόρια για τον ΑΣΕΠ όπως και να έχει. Μια καλή ιδέα πιθανόν θα ήταν μετά το μεταπτυχιακό να συνεχίσεις στην δεύτερη σχολή με ένα πιο χαλαρό ρυθμό ώστε να μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα ταυτόχρονα, να δουλέψεις κτλ.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα μου φαίνεται πολύ κακή ιδέα το να κάνεις και τα δύο. Στη καλύτερη περίπτωση θα τελειώσεις στα 29-30, δεν αξίζει. Διάλεξε τι πιστεύεις ότι θα σε ωφελήσει περισσότερο και κάνε αυτό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Νομιζω θα πρεπει να το δεις με βαση το κερδος που θα εχεις απο καθε επιλογη πχ το δευτερο πτυχειο σου δινει καποια δικαιοματα το μεταπτυχειακο απο την αλλη πιστευεις θα σε βοηθησεις να βρεις καποια δουλεια ;

Αυτό σκέφτομαι και εγώ αν θα βοηθήσει κάπου το μεταπτυχιακό. Και με την όλη κατάσταση στις μέρες μας δεν ξέρω τι αξίζει και τι όχι.. Επίσης πέρα από αυτό επειδή γενικά η Θεολογία δε μ άρεσε.. Πέρα από το κομμάτι των παιδαγωγικών ας πούμε ότι το έχω κ σαν απωθημένο να κάνω πράγματα π επιτέλους θα με γεμίζουν

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις και τα δύο. Πάνε φέτος στο μεταπτυχιακό που σου αρέσει και από του χρόνου (ή ακόμα και φέτος μιας και αφού ασχολείσαι με τα παιδαγωγικά πιστεύω ότι θα μπορούσες να βγάλεις την ύλη μέσα στον χρόνο που μας απομένει) δίνεις και για κατακτήτριες. 'Ένα δεύτερο πτυχίο πάντα είναι σημαντικό και δίνει και μόρια για τον ΑΣΕΠ όπως και να έχει. Μια καλή ιδέα πιθανόν θα ήταν μετά το μεταπτυχιακό να συνεχίσεις στην δεύτερη σχολή με ένα πιο χαλαρό ρυθμό ώστε να μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα ταυτόχρονα, να δουλέψεις κτλ.

Αυτό σκεφτομαι και εγώ.. Κ σίγουρα για τον ασεπ ναι θα δώσει μόρια.. Ευχαριστώ για την απάντηση σου!
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ και για τα δύο. Εφόσον το θέλεις ολοκλήρωσε το μεταπτυχιακό σου φέτος και μπορείς να δώσεις και κατατακτηριες για να δεις πώς είναι. Και αν δεν του χρόνου. Ούτως ή άλλως τη στιγμή που δεν χρειάζονται υποχρεωτικές παρακολουθήσεις και ήσουν κατεύθυνση παιδαγωγικά θα σου αναγνωρισθούν και μαθήματα και θα πας με το δικό σου ρυθμό. Για μένα, καθαρά προσωπική άποψη, αν μπεις και με τις κατατακτηριες φέτος θα είναι πολύ καλύτερο για σένα. Το εξάμηνο ξεκινάς το εαρινό με τις κατατακτηριες και επειδή είναι το πρώτο θα είναι αναγνωριστικό. Προσπάθησε και για τα δύο προσωπική μου άποψη.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
δώσε κατατακτήριες για παιδαγωγικής δημοτικής και όσο είσαι στην σχολή κανε μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Τον Ιούλιο τελείωσα τη σχολή μου. Το τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας. Όπως ξέρουμε για εμάς τους Θεολόγους τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.
Είμαι σε δίλημμα λοιπόν. Αγαπώ τα παιδαγωγικά, στη σχολή μου η κατεύθυνση ήταν παιδαγωγική και η πρακτική μου σε σχολείο. Συγχρόνως αγαπούσα θέματα σχετικά με το περιβάλλον και είχα επιλέξει αρκετά επιλεγόμενα περιβαλλοντικου θέματος και της σχολής αλλά και άλλων. Έχω βρει ένα μεταπτυχιακό που σχετίζεται με την περιβαλλοντικη εκπαίδευση και θα το ήθελα πολύ. Σκέφτομαι όμως... Θα πιάσει τόπο; θα με βοηθήσει κάπου;
Από την άλλη σκέφτομαι και τις κατατακτήριες για ειδική αγωγή.. Αν όχι φέτος που πλέον ο χρόνος είναι λίγος για διάβασμα τότε του χρόνου.
Το μεταπτυχιακό είναι δύο εξάμηνα οπότε σκέφτηκα να το επιδιώξω και μετά και κατατακτήριες..
Οποιαδήποτε άποψη πολύτιμη.. Είμαι ήδη 24 ετών και σκέφτομαι μήπως απλά φάω τα χρόνια μου..


Mεταπτυχιακό σε κάτι με Ιστορία της Τέχνης για να το στρέψεις επαγγελματικά σε Θρησκευτική Μουσειολογία στο εξωτερικό; Γενικά ψάξτο και μην σε τρώει η παθητική ανάπτυξη της ΝΔ-Κούλη. Καταλαβαίνω τι λες και κάνω λίγο χιούμορ. Στην Ελλάδα έχουμε ανοίξει ομπρέλα να μην βραχούμε από την ανάπτυξη του εξωτερικού. ;)
 

Rozalia24

Νεοφερμένος

Η Rozalia24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΔΠΘ (Κομοτηνή). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να δωσεις κατατακτήριες σε παιδαγωγικο τμημα ειδικά στα περιφερειακά δεν θα έχει τόσο μεγάλο ανταγωνισμό. Τα παιδαγωγικά δεν είναι και πολύ απαιτητική σχολη όποτε μόλις βρεις τους ρυθμούς σου μπορείς να πιάσεις παράλληλα μια δουλειά .Θα σου αναλύσω το σκεπτικό μου και μεταπτυχιακό να κάνεις οι θεολόγοι εχουν δυσκολη επαγγελματική αποκατασταση (ποιος δεν εχει βέβαια;)δυστυχώς . Ασε που τα περισσότερα μεταπτυχιακα ειναι επι πληρωμή .Απο την αλλη ενα νεο πτυχίο δίνει νέες προοπτικές και για ΑΣΕΠ αλλά και για ιδιαίτερα σε παιδάκια δημοτικού κάτι που με πτυχίο θεολογίας δύσκολα κάνεις.
Αυτά από μένα
Εύχομαι να βρεις άκρη ????????????
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακό, πιστεύω, είναι προτιμότερο, κυρίως επειδή σου αρέσει. Δηλαδή, όπως είπες κι εσύ, ίσως είναι ευκαιρία να κάνεις κάτι που σου αρέσει πραγματικά. Σε ό,τι αφορά την ειδική αγωγή, αν σε απασχολεί να ασχοληθείς και με αυτό, μπορείς, αντί για δεύτερο πτυχίο, να κάνεις κάποια επιμόρφωση/μετεκπαίδευση (π.χ. από το e-learning του ΕΚΠΑ). Έτσι, και λιγότερο χρόνο θα δαπανήσεις, και θα μπορέσεις να γνωρίσεις το αντικείμενο σε ένα ικανοποιητικό εισαγωγικό επίπεδο (κάποιες μετεκπαιδεύσεις σου εξασφαλίζουν και μόρια στον ΑΣΕΠ) και να δεις τελικά, αν αξίζει τον κόπο. Επίσης, μία μετεκπαίδευση, ειδικά αν μιλάμε για e-learning, μπορείς σίγουρα να την κάνεις παράλληλα με μεταπτυχιακό χωρίς ουσιαστικό φόρτο εργασίας.
 

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακό, πιστεύω, είναι προτιμότερο, κυρίως επειδή σου αρέσει. Δηλαδή, όπως είπες κι εσύ, ίσως είναι ευκαιρία να κάνεις κάτι που σου αρέσει πραγματικά. Σε ό,τι αφορά την ειδική αγωγή, αν σε απασχολεί να ασχοληθείς και με αυτό, μπορείς, αντί για δεύτερο πτυχίο, να κάνεις κάποια επιμόρφωση/μετεκπαίδευση (π.χ. από το e-learning του ΕΚΠΑ). Έτσι, και λιγότερο χρόνο θα δαπανήσεις, και θα μπορέσεις να γνωρίσεις το αντικείμενο σε ένα ικανοποιητικό εισαγωγικό επίπεδο (κάποιες μετεκπαιδεύσεις σου εξασφαλίζουν και μόρια στον ΑΣΕΠ) και να δεις τελικά, αν αξίζει τον κόπο. Επίσης, μία μετεκπαίδευση, ειδικά αν μιλάμε για e-learning, μπορείς σίγουρα να την κάνεις παράλληλα με μεταπτυχιακό χωρίς ουσιαστικό φόρτο εργασίας.
Δεν το γνώριζα καθόλου αυτό για την ειδική αγωγή.. Πολύ καλή ιδέα.. Σε ευχαριστώ!!
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δεν κάνει τίποτα, χαρά μου! Ενδεικτικά, παραθέτω το link από τα προγράμματα του ΕΚΠΑ: https://elearningekpa.gr/categories/eidiki-agogi

Δε δίνουν όλα μόρια στον ΑΣΕΠ, όμως (γράφει ή στην περιγραφή ή στον οδηγό σπουδών ποιο/α δίνει/ουν).

Για ό,τι απορία έχεις, στείλε μου και ΠΜ!
 

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να δωσεις κατατακτήριες σε παιδαγωγικο τμημα ειδικά στα περιφερειακά δεν θα έχει τόσο μεγάλο ανταγωνισμό. Τα παιδαγωγικά δεν είναι και πολύ απαιτητική σχολη όποτε μόλις βρεις τους ρυθμούς σου μπορείς να πιάσεις παράλληλα μια δουλειά .Θα σου αναλύσω το σκεπτικό μου και μεταπτυχιακό να κάνεις οι θεολόγοι εχουν δυσκολη επαγγελματική αποκατασταση (ποιος δεν εχει βέβαια;)δυστυχώς . Ασε που τα περισσότερα μεταπτυχιακα ειναι επι πληρωμή .Απο την αλλη ενα νεο πτυχίο δίνει νέες προοπτικές και για ΑΣΕΠ αλλά και για ιδιαίτερα σε παιδάκια δημοτικού κάτι που με πτυχίο θεολογίας δύσκολα κάνεις.
Αυτά από μένα
Εύχομαι να βρεις άκρη ????????????


Θα συμφωνήσω... Όλοι ναι αλλά εμείς οι Θεολογοι νομίζω ακόμα χειρότερα γιατί δεν έχουμε επιλογές.. Όπως ιδιαίτερα.. Να βρούμε δουλειά σε ένα φροντιστήριο κάτι.. Ευχαριστώ για την απάντηση σου!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω... Όλοι ναι αλλά εμείς οι Θεολογοι νομίζω ακόμα χειρότερα γιατί δεν έχουμε επιλογές.. Όπως ιδιαίτερα.. Να βρούμε δουλειά σε ένα φροντιστήριο κάτι.. Ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Η κατάσταση είναι σκέτη απελπισία ακόμη και σε πιο "εφαρμοσμένους" τομείς. Δυστυχώς η Ελλάδα κατέχει πρώτη θέση στην ΕΕ σε ανεργία πτυχιούχων.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από την άλλη σκέφτομαι και τις κατατακτήριες για ειδική αγωγή.. Αν όχι φέτος που πλέον ο χρόνος είναι λίγος για διάβασμα τότε του χρόνου.
Είμαι ήδη 24 ετών και σκέφτομαι μήπως απλά φάω τα χρόνια μου..

Από όλα όσα σκέφτεσαι προσωπική μου άποψη είναι να προτιμήσεις την ειδική αγωγή μέσω κατατακτηρίων. Υπάρχει το Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής στον Βόλο και το Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής στη Θεσσαλονίκη. Η ζήτηση για τους αποφοίτους αυτών των σχολών, είναι μεγάλη τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα. Θα έχεις ένα γερό χαρτί στα χέρια σου και δεν θα μείνεις ποτέ χωρίς δουλειά. Για το θέμα της ηλικίας σου που αναφέρεις νομίζω ότι δεν το σκέφτεσαι σωστά από την άποψη ότι αν όπως λες οι πιθανότητες που έχεις να βρεις δουλειά είναι πολύ περιορισμένες τότε ποιος σε διαβεβαιώνει ότι αυτό θα βελτιωθεί τα επόμενα χρόνια; Κανείς! Θα "ψάχνεσαι" λοιπόν μια ζωή να βρεις δουλειά και μάλιστα πιθανότατα άσχετη με το αντικείμενο των σπουδών σου.΄Ετσι θα χάσεις περισσότερα χρόνια! Ενώ αν επενδύσεις σε μια σχολή που οι προοπτικές της επαγγελματικής σου αποκατάστασης είναι πολύ καλές, τότε δεν χάνεις αλλά κερδίζεις χρόνια! Επίσης θα σου πρότεινα να δώσεις φέτος κατατακτήριες επειδή παρόλο που λες ότι ο χρόνος δεν είναι αρκετός για να προετοιμαστείς, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται! Μπορεί να τα καταφέρεις! Αν πάλι τα πράγματα δεν πάνε καλά, θα είναι πολύ χρήσιμο που θα έχεις πάρει το "βάπτισμα του πυρος" και θα ξέρεις τι να περιμένεις για του χρόνου! Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ο,τι αποφασίσεις!
 

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Η κατάσταση είναι σκέτη απελπισία ακόμη και σε πιο "εφαρμοσμένους" τομείς. Δυστυχώς η Ελλάδα κατέχει πρώτη θέση στην ΕΕ σε ανεργία πτυχιούχων.

Δυστυχώς ναι... Ας ελπίσουμε σε κάποια βελτίωση..!!
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Κάποιος απόφοιτος μπορεί να παρακολουθήσει και μεταπτυχιακό και νέο πτυχίο μέσω κατατακτηρίων ή δεν είναι νόμιμο;
 

Rozalia24

Νεοφερμένος

Η Rozalia24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΔΠΘ (Κομοτηνή). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μπορείς εάν έχεις ήδη πρώτο πτυχίο να κάνεις μεταπτυχιακό και δεύτερο πτυχίο μαζί
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top