Να δώσω ξανά πανελλήνιες ή κατατακτήριες;

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καταρχας σε ενδιαφερει για συγκεκριμενο μερος ή γενικα σε οποιαδηποτε πολη; Αν ειναι σε οποιαδηποτε πολη, οπως σου εγραψαν και παραπανω υπαρχουν αφθονα τμηματα που περνας με πολυ χαμηλη βαση. Επειδη εγραψες οτι ενδιαφερει η φιλοσοφικη ή το ιστορικο αρχαιολογικο, τελειως ενδεικτικα περσινες βασεις πανελληνιων για το 90%:

-Φιλοσοφιας Πατρας 11,989
-ΦΣΚ Ρεθυμνου 11,595
-Ελληνικης Φιλολογιας Κομοτηνης 11,900
-Ιστοριας Κερκυρας 11,268
-Φιλολογιας Καλαματας 12,305
-Μεσογειακων Σπουδων Ροδου 10,848 (δεν βγαινεις ΠΕ02 φιλολογος αλλα μπορεις να αποκτησεις επαγγελματικα δικαιωματα αρχαιολογου αν παρεις την κατευθυνση ή να παρεις την κατευθυνηση γλωσσολογιας που ειναι επισης πολυ καλο και συγχρονο αντικειμενο)

Επισης μιας και ειπες για Κυπρο, το ηξερες οτι μπορεις με βαση τους βαθμους των πανελληνιων μπορεις να κανεις μηχανογραφικο και για εκει, στο Πανεπιστημιο Κυπρου; Οι βασεις στη Β΄ κατανομη σε σχολες οπως Ιστορια-αρχαιολογια, Φιλοσοφια, Νεολληνικων Σπουδων και Κλασικων Σπουδων κυμαινονται στα 10-12,000 μορια για τους Ελλαδιτες.

Οποτε αν δε σε απασχολει η πολη και εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να πας, κανε 10% φετος, δεν υπαρχει περιπτωση να μην πιασεις κατι απο τα παραπανω.

Επισης εν τελει, αν θες να πεις, σε ποια σχολη περασες;



Αρχική Δημοσίευση από KatPen:
Καλησπέρα! Επειδή είμαι κι εγώ στην ίδια φάση... Βρίσκομαι τώρα στα γεράματα σε δίλημμα μεταξύ πανελληνίων και κατατακτηρίων για ψυχολογία. Μπορείς μήπως να με βοηθήσεις; Με ποια κριτήρια αποφάσισες ποιες εξετάσεις να δώσεις; Πώς σου έχει φανεί η μελέτη για τις κατατακτήριες; Κάνεις φροντιστήριο ή προσπαθείς μόνη σου;; Αχ προσπαθώ να καταλήξω σχετικά με το ποια ιδέα είναι καλύτερη και δεν ξέρω!! Νομίζω πως μια δεύτερη γνώμη ίσως με βοηθούσε λίγο! :help:

Αν θες να σου πω την γνωμη μου:

Απο τη στιγμη που η σχολη που θες, δεν ειναι Φιλολογια/Ιστορικο/ΦΠ ή καποια γενικα πολυ χαμηλοβαθμη σχολη, οπως πχ μερικες ξενογλωσσες φιλολογιες και οχι μονο, νομιζω καλυτερα να δωσεις κατατακτηριες. Θα εχεις να διαβασεις για 3 μαθηματα που θα ειναι συναφη με το αντικειμενο που θες να σπουδασεις και θα σε εισαγαγουν σε αυτο. Τα οποια κιολας θα σου αναγνωριστουν μετα. Ποιος ο λογος να αποστηθιζεις και παλι αρχαια/λατινικα/ιστορια;

Απο την αλλη, ειδικα για φετος, επειδη οι κατακτηριες ειναι το Δεκεμβρη, και κακα τα ψεματα, τωρα πλεον εναι αργα να κατσεις να διαβασεις, αν ηδη δεν εχεις ξεκινησει, και επιπλεον εισαι σε φαση οτι βιαζεσαι και δεν μπορεις να περιμενεις εως του χρονου το Δεκεμβρη, κανεις εαν θες και μια προσπαθεια για πανελληνιες τον Μαη. Αλλιως, εαν χρονικα δεν βιαζεσαι, ξεκινα χαλαρα το διαβασμα για κατατακτηριες, πανε δωσε φετος για την εμπειρια και του χρονου πας με πολυ καλυτερη προετοιμασια και αξιωσεις.

Παντως εχε υποψιν οτι ειτε μεσω πανελληνιων ειτε μεσω κατατακτηριων, η Ψυχολογια ειναι σχολη με μεγαλη ζητηση, με ο,τι αυτο συνεπαγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

argyrw_

Νεοφερμένος

Η argyrw_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Να δώσω πανελλήνιες ή όχι;;
Οι γονείς μου έχουν ένα μαγαζί και μου λένε να μην σπουδάω και να μείνω εδώ για να δουλέψω μαζί τους. Μου αρέσει αυτή η δουλεία. Σκέφτομαι να σπυδάσω κάτι και όταν τελειώσω να γυρισώ εδώ και να δουλέψω μαζί τους αλλά πιστεύουν ότι απλά θα χάσω 4-5 χρόνια άσκοπα. εσείς τι μου προείνετε;;​
 
Τελευταία επεξεργασία:

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ο,τι κι αν σπουδάσεις, ακόμα κι αν δεν ασχοληθείς αργότερα με αυτό δεν αποτελεί χαμένο χρόνο. Αν διαλέξεις και περάσεις σε μια σχολή που σου αρέσει σίγουρα θα πάρεις πράγματα και θα σε βοηθήσει και εσένα στο να εξελιχθείς σαν άνθρωπος να διευρύνεις τους ορίζοντές σου και να ανακαλύψεις και άλλους τομείς που θα μπορούσαν να σε ενδιαφέρουν. Ενδεχομένως αυτό που θα αποφασίσεις να σπουδάσεις να μπορεί να σου φανεί χρήσιμο και στο μαγαζί ή μπορεί να είναι κάτι που θα μπορείς να κάνεις παράλληλα (π.χ. να κάνεις και ιδιαίτερα μαθήματα σε παιδιά). Το πρόβλημα πιστεύω θα είναι αν φύγεις σε άλλη πόλη το πως θα συντηρείσαι αν οι γονείς σου δεν θέλουν/ δεν μπορούν να σε βοηθήσουν. Θα είναι δύσκολο να έχεις δουλειά και παράλληλα σχολή (αν και όχι ακατόρθωτο, ανάλογα και την σχολή).
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Να δώσω πανελλήνιες ή όχι;;
Οι γονείς μου έχουν ένα μαγαζί και μου λένε να μην σπουδάω και να μείνω εδώ για να δουλέψω μαζί τους. Μου αρέσει αυτή η δουλεία. Σκέφτομαι να σπυδάσω κάτι και όταν τελειώσω να γυρισώ εδώ και να δουλέψω μαζί τους αλλά πιστεύουν ότι απλά θα χάσω 4-5 χρόνια άσκοπα. εσείς τι μου προείνετε;;​
Θες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες; Τι μαγαζί έχουν οι γονείς σου; Και τι θες να σπουδάσεις; Για παράδειγμα, οι σπουδές λογιστικής συνδυάζονται πολύ ωραία με ένα σούπερ μάρκετ, έτσι ώστε να είσαι πωλήτρια και ταυτόχρονα να κρατάς και τα βιβλία της επιχείρησης!
 

argyrw_

Νεοφερμένος

Η argyrw_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οικονομικά θέλω να σπουδάσω αλλά στο μαγαζί θα κάνω άλλα πράγματα [π.χ. θα μιλάω με τον κόσμο, θα κόβω τιμολόγια και όλα αυτά που δεν χρειάζεται να έχεις κάποιο πτυχίο για να τα κάνεις]. Για αυτό πιστεύουν ότι δεν είναι απαραίτητο να σπουδάσω.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οικονομικά θέλω να σπουδάσω αλλά στο μαγαζί θα κάνω άλλα πράγματα [π.χ. θα μιλάω με τον κόσμο, θα κόβω τιμολόγια και όλα αυτά που δεν χρειάζεται να έχεις κάποιο πτυχίο για να τα κάνεις]. Για αυτό πιστεύουν ότι δεν είναι απαραίτητο να σπουδάσω.

Μάρκετινγκ, διοίκηση επιχειρήσεων, μάνατζμεντ τόσα τμήματα που μπορούν να βοηθήσουν την επιχείρησή σας.
 

argyrw_

Νεοφερμένος

Η argyrw_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μάρκετινγκ, διοίκηση επιχειρήσεων, μάνατζμεντ τόσα τμήματα που μπορούν να βοηθήσουν την επιχείρησή σας.
'Οπως είπα, εγώ απλά θα μιλάω με τον κόσμο και θα ασχολούμαι με την τιμολόγηση, δεν χρειάζεται κανένα πτυχίο για αυτά, γιαυτό είμαι και σε δίλλημα
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να δώσω πανελλήνιες ή όχι;;
Οι γονείς μου έχουν ένα μαγαζί και μου λένε να μην σπουδάω και να μείνω εδώ για να δουλέψω μαζί τους. Μου αρέσει αυτή η δουλεία. Σκέφτομαι να σπυδάσω κάτι και όταν τελειώσω να γυρισώ εδώ και να δουλέψω μαζί τους αλλά πιστεύουν ότι απλά θα χάσω 4-5 χρόνια άσκοπα. εσείς τι μου προείνετε;;​

Κορίτσι μου καλό αν θες να σπουδάσεις, να σπουδάσεις! Δεν υπάρχει δίλημμα! Ποτέ μα ποτέ μην σκεφτείς ότι τα 4-5 χρόνια που θα σπουδάσεις θα είναι χαμένα! Κέρδος θα είναι για σένα σε πολλαπλά επίπεδα! Αν μετά το τέλος των σπουδών σου θέλεις να αναλάβεις το μαγαζί των γονιών σου, εκεί θα είναι και θα σε περιμένει!
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
'Οπως είπα, εγώ απλά θα μιλάω με τον κόσμο και θα ασχολούμαι με την τιμολόγηση, δεν χρειάζεται κανένα πτυχίο για αυτά, γιαυτό είμαι και σε δίλλημα

Πώς βρίσκεσαι σε διλλημα, εφόσον δεν χρειάζεται πτυχίο και θες να δουλέψεις; Μπορείς κάλλιστα να παρακολουθήσεις ένα τμήμα που περιέχει δημόσιες σχεσεις, από τη στιγμη που θα μιλάς απλά με το κόσμο. Με τη τιμολόγηση πιστεύω ένα πτυχίο λογιστή θα ήταν πολύ καλό. Όχι μονο για την οικογενειακή επιχείρηση, αλλά και για τη μετέπειτα σταδιοδρομία.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
'Οπως είπα, εγώ απλά θα μιλάω με τον κόσμο και θα ασχολούμαι με την τιμολόγηση, δεν χρειάζεται κανένα πτυχίο για αυτά, γιαυτό είμαι και σε δίλλημα
Μην βλέπεις 5 χρόνια μετά. Σκέψου πώς μπορείς να αναπτύξεις την επιχείρησή σου/σας. Σκέψου πώς μπορείς να αναπτύξεις τον εαυτό σου. Επειδή σήμερα θα ασχολείσαι με εργασίες που δεν προϋποθέτουν πτυχίο δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να συνεισφέρεις καλύτερα αν έχεις φοιτήσει σε κάποια σχολή και έχεις πάρει κάποιες γνώσεις/βιώματα/εμπειρίες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top