Erasmus

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή δίχως να λάβεις υπόψιν σου διάφορους παράγοντες.
Αν έχεις ξεμπερδέψει με τα μαθήματα, ειδικά του κορμού, και σε ενδιαφέρει η εμπειρία του να γνωρίσεις πολύ ξένο κόσμο, νέα μέρη και χώρες, τότε οι σπουδές είναι καλύτερη επιλογή. Κατά πάσα πιθανότητα θα σε πάει ένα εξάμηνο πίσω αν έχεις πολλές υποχρεώσεις να διεκπαιρεώσεις.
Αν όμως χρωστάς μαθήματα ή σε ενδιαφέρει η επαγγελματική εμπειρία στο εξωτερικό κι ειδικά με το σκεπτικό να συνεχίσεις εκεί αμέσως μετά, τότε η πρακτική είναι καλύτερη επιλογή.
Επίσης με την πρακτική δεν έχεις πολύ γραφεικρατία ούτε υποχρεώσεις των οποίων λάθος χειρισμός μπορεί να οδηγήσει στην ανάκληση της χρηματοδότησης.
Σε κάθε περίπτωση και οι δύο επιλογές είναι εξίσου καλές και το καλύτερο θα ήταν ο συνδυασμός αυτών.
Για σπουδές κατά την διάρκεια των σπουδών και πρακτική μετά το πέρας αυτών.
Φυσικά μπορείς να πας και χωρίς χρηματοδότηση, αλλά μάλλον είναι κάπως pointless.



Στο Π. Κρήτης τουλάχιστον, υπάρχει η πολιτική να δίνεται προτεραιότητα σε όσους δεν έχουν πάει καθόλου. Επομένως, αυτομάτως πηγαίνεις στο τέλος της λίστας με την ελπίδα ότι τα κονδύλια κι οι θέσεις είναι επαρκεί και για σένα.
Προσωπικά το βρίσκω πολύ κακό αυτό και το εκλαμβάνω ως κοροϊδία όταν σου λένε ότι μπορείς να πας έως 12 μήνες ενώ η χρηματοδότηση είναι εγγυημένη μόνο για την πρώτη φορά των 3-4 μηνών. Κι αυτό όχι για όλους πάντα ή με καθυστερήσεις.



Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος fixed κανόνας, όπως επίσης δεν υπάρχει και με τα κριτήρια επιλογής από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο και τμήμα σε τμήμα. Νομίζω ότι γενικά είναι ελαστικοί ως προς αυτό το θέμα. Αρκεί να μπορείς να δείξεις ότι επέστρεψες με κάποια ects. Εγώ πέρασα 1/3 μαθήματα, 6/18 ects. Όσα και χρειαζόμουν από άποψη μαθημάτων για πτυχίο.


Και στο ΟΠΑ δίνεται προτεραιότητα σε άτομα που δεν έχουν συμμετάσχει ξανά στο Erasmus+.
Eγώ θα κάνω αίτηση για ερασμους πρακτική, αλλά βλέπω κάποια κενά.
Για παράδειγμα, ενδιαφέρομαι να κάνω πρακτική σε έναν οργανισμό, ο οποίος δέχεται αυτό το έτος αιτήσεις για πρακτική άσκηση που θα πραγματοποιηθεί το επόμενο. Το Πανεπιστήμιο, όμως, βγάζει τις αιτήσεις για το erasmus κατά το χειμερινό και το εαρινό εξάμηνο και κατά την περίοδο του καλοκαιριού. Επομένως, εγώ που θέλω να κάνω erasmus πρακτική το ακαδημαϊκό έτος 2020-21, πρέπει να κάνω αίτηση στον οργανισμό από φέτος (2019-2020), αλλά την αίτηση για να συμμετάσχω στο πρόγραμμα erasmus πρέπει να την κάνω κατά το χειμερινό εξάμηνο του 2020. Άρα, πώς βεβαιώνω τον οργανισμό μου ότι θα συμμετάσχω στο erasmus, εφόσον τη συμμετοχή μου στο πρόγραμμα την επιβεβαιώνω σε δεύτερο χρόνο; :P
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αυτό με το 50% των ects μου έκανε εντύπωση και γι αυτό κοιταξα τον κανονισμό μας, αν και είναι διαφορετικό πανεπιστήμιο οπότε μπορεί να ισχύουν διαφορετικά πράγματα στο καθένα. Στο εκπα λέει 10 ects άσχετα με το πόσα έχεις δηλώσει. Κανονικά σε ένα εξάμηνο οφείλεις να δηλώσεις 30 γιατί τόσο είναι και εδώ το εξάμηνο σπουδών. Τι να πω ίσως να άλλαξε αν και, σε εμάς οι 10 είναι συνήθως 2 μαθήματα. Μου είχαν πει πάντως πως αν είχα περάσει ένα μάθημα, θα μπορούσε ενδεχομένως να γίνει κάτι με κάποια βεβαίωση και να δικαιολογηθεί στις γλωσσικές δυσκολίες. Αυτό βέβαια σχετίζεται με το πόσο είναι διατεθειμένοι οι υπεύθυνοι από το γραφείο κινητικότητας να βοηθήσουν.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Αυτό με το 50% των ects μου έκανε εντύπωση και γι αυτό κοιταξα τον κανονισμό μας, αν και είναι διαφορετικό πανεπιστήμιο οπότε μπορεί να ισχύουν διαφορετικά πράγματα στο καθένα. Στο εκπα λέει 10 ects άσχετα με το πόσα έχεις δηλώσει. Κανονικά σε ένα εξάμηνο οφείλεις να δηλώσεις 30 γιατί τόσο είναι και εδώ το εξάμηνο σπουδών. Τι να πω ίσως να άλλαξε αν και, σε εμάς οι 10 είναι συνήθως 2 μαθήματα. Μου είχαν πει πάντως πως αν είχα περάσει ένα μάθημα, θα μπορούσε ενδεχομένως να γίνει κάτι με κάποια βεβαίωση και να δικαιολογηθεί στις γλωσσικές δυσκολίες. Αυτό βέβαια σχετίζεται με το πόσο είναι διατεθειμένοι οι υπεύθυνοι από το γραφείο κινητικότητας να βοηθήσουν.


Τότε ναι,αλλάζει από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο γιατί στο ΠΘ είναι το 50% των ects τουλάχιστον, δηλαδη αν δηλώσεις 30, πρέπει να πάρεις 15 ects τουλάχιστον.
Γενικά οι κανονισμοί για το Ερασμους αλλάζουν σε κάθε πανεπιστήμιο οπότε οφείλει ο καθένας να διαβάζει αναλυτικοτατα την ιστοσελίδα του πανεπιστημίου του :P
 

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
σκεφτομαι να κανω erasmus 3o ετος ,αξιζει η να περιμενω 4,5 ετος?εμενα με βολευει μονο στο 3ο ετος καθως το τμημα μου συνεργαζεται με ενα αντιστοιχο στη γαλλια(εχω γνωστους εκει οποτε η διαμονη μου ειναι εξασφαλισμενη) και η συνεργασια παυει το 2021 οποτε μονο 3ο ετος με βολευει.ειναι νωρις η κομπλε?επισης αν μπορει καποιος να μεταφερει την εμπειρια του σχετικα με τις εξετασεις εκει κλπ.
θενξ
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν πας ερασμους για σπουδές και θες να πας αργοτερα και για πρακτική. Το θέμα είναι ότι συνηθως, όσοι πηγαίνουν για σπουδές, βλέπουν το Ερασμους λίγο πιο χαλαρά. Δηλαδη ναι μεν θα πας στα μαθήματα, αλλά σίγουρα θα γνωρίσεις κόσμο, θα ταξιδέψεις, θα βγεις... Και βασικά, αυτός είναι ο κύριος σκοπός του Ερασμους όταν πηγαινεις για σπουδές, όχι μονο να γνωρίσεις ένα άλλο εκπαιδευτικό ίδρυμα και να πάρεις γνώσεις, αλλά να γνωρίσεις και έναν ξένο πολιτισμό. Ίσως από αυτή την άποψη σου το λέει η καθηγήτρια σου, ότι δηλαδη αν πας για πρακτική θα κερδίσεις ακόμα πιο πολλες γνώσεις (γιατί στην πρακτική συνηθως έχεις άλλες υποχρεώσεις).
Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και τα δυο, το Ερασμους είναι φοβερή εμπειρία. Και αν έχεις αργοτερα την ευκαιρία να πας και για πρακτική, πήγαινε και εκεί. Είναι εξαιρετικές εμπειρίες, και από τη στιγμή που μας δίνονται οι ευκαιριες, κριμα να μην τις αρπάζουμε. Εγώ θα δηλώσω τον Φεβρουάριο και για πρακτική !

Το λέω κυρίως γιατί είναι κάπως "σφιγμένοι" οι κανονισμοί μας στο ΠΚ. Δεν έχω πρόβλημα να κάνω και τα δύο πάντως.
Δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή δίχως να λάβεις υπόψιν σου διάφορους παράγοντες.
Αν έχεις ξεμπερδέψει με τα μαθήματα, ειδικά του κορμού, και σε ενδιαφέρει η εμπειρία του να γνωρίσεις πολύ ξένο κόσμο, νέα μέρη και χώρες, τότε οι σπουδές είναι καλύτερη επιλογή. Κατά πάσα πιθανότητα θα σε πάει ένα εξάμηνο πίσω αν έχεις πολλές υποχρεώσεις να διεκπαιρεώσεις.
Αν όμως χρωστάς μαθήματα ή σε ενδιαφέρει η επαγγελματική εμπειρία στο εξωτερικό κι ειδικά με το σκεπτικό να συνεχίσεις εκεί αμέσως μετά, τότε η πρακτική είναι καλύτερη επιλογή.
Επίσης με την πρακτική δεν έχεις πολύ γραφεικρατία ούτε υποχρεώσεις των οποίων λάθος χειρισμός μπορεί να οδηγήσει στην ανάκληση της χρηματοδότησης.
Σε κάθε περίπτωση και οι δύο επιλογές είναι εξίσου καλές και το καλύτερο θα ήταν ο συνδυασμός αυτών.
Για σπουδές κατά την διάρκεια των σπουδών και πρακτική μετά το πέρας αυτών.
Φυσικά μπορείς να πας και χωρίς χρηματοδότηση, αλλά μάλλον είναι κάπως pointless.

Το ενδεχόμενο να με πάει ένα εξάμηνο πίσω είναι αυτό που με φοβίζει περισσότερο. Το ζήτημα είναι οτι δε μπορώ να αποφασίσω τι προτιμώ να κάνω, και υπό το πρίσμα που το θέτεις, με ενδιαφέρουν και τα δύο. :P
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Το λέω κυρίως γιατί είναι κάπως "σφιγμένοι" οι κανονισμοί μας στο ΠΚ. Δεν έχω πρόβλημα να κάνω και τα δύο πάντως.


Το ενδεχόμενο να με πάει ένα εξάμηνο πίσω είναι αυτό που με φοβίζει περισσότερο. Το ζήτημα είναι οτι δε μπορώ να αποφασίσω τι προτιμώ να κάνω, και υπό το πρίσμα που το θέτεις, με ενδιαφέρουν και τα δύο. :P
Αν τα μαθήματα του πανεπιστημίου που θα πας έχουν τον ίδιο βαθμό ects με τα μαθήματα του τμήματός σου τότε θα μπορέσεις να τα αναγνωρίσεις και να μην μείνεις καθόλου πίσω. Ψάξτο, ποτέ δεν ξέρεις.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι να τα ανγνωρίσεις, το θέμα είναι να τα περάσεις κιόλας. Σε ένα ξένο περιβάλλον και σε μια ξένη γλώσσα όση κατανόηση και αν υπάρχει, είναι δύσκολο. Επίσης αναλόγως με το πότε ξεκινά το εξάμηνο έξω παίζει να χάσει μέρος της εξεταστικής Σεπτέμβρη (αν πάει χειμερινό) ή εξεταστικής Φεβρουαρίου (αν πάει εαρινό). Επίσης, θα έλεγα πως δεν χρειάζεται ίδιο βαθμό ects, αυτό που συμφέρει είναι να πάρεις μάθημα με μεγαλύτερο βαθμό ects και να το αναγνωρίσεις ως 2 μαθήματα π.χ. παίρνεις ένα με 9 και αναγνωρίζεις ένα δικό σου με 6 και ένα με 3. Είναι δύσκολο, θέλει ψάξιμο για σωστές αντιστοιχίες αλλά αν πετύχει βοηθάει πολύ. (τουλάχιστον σε εμάς ήταν έτσι, θα πρεπει να ψαξεις το δικο σας αν ισχυει). Εγώ είχα κάνει βλακεία και ενώ μπορούσα να το κάνω αναγνώριζα απλά ένα μάθημα με ένα άλλο :/.

Αν δεν χρωστάς πολλά μαθήματα(ιδανικά καθόλου) και πας στο τρίτο έτος, ακόμα κι αν καταλήξεις να χρωστάς υπάρχει ένα περιθώριο να διορθωθεί. Αν πας τέταρτο το περιθώριο είναι μικρότερο (αν θες να τελειώσεις στην ώρα σου θα πρέπει να μην χρωστάς καθόλου).






σκεφτομαι να κανω erasmus 3o ετος ,αξιζει η να περιμενω 4,5 ετος?εμενα με βολευει μονο στο 3ο ετος καθως το τμημα μου συνεργαζεται με ενα αντιστοιχο στη γαλλια(εχω γνωστους εκει οποτε η διαμονη μου ειναι εξασφαλισμενη) και η συνεργασια παυει το 2021 οποτε μονο 3ο ετος με βολευει.ειναι νωρις η κομπλε?επισης αν μπορει καποιος να μεταφερει την εμπειρια του σχετικα με τις εξετασεις εκει κλπ.
θενξ
Οπως έγραψα και για στο απο πάνω, ναι 3ο έτος είναι καλό γιατί παραπάνω χρόνος να μαζέψεις πιθανά χρωστούμενα. Όσον αφορά την συμφωνία, το οτι λήγει δεν σημαίνει πως δεν θα ανανεωθεί (εκτός αν το ξέρεις πως όντως πάει :/ ). Στα θέματα για εξετάσεις το καλύτερο είναι να ρωτήσεις φοιτητές από το τμήμα σου που πήγαν εκεί (εφόσον ξέρεις και μέρος) για να σου προτείνουν και μαθήματα, να σου πουν γνώμη για καθηγητές κτλ. Αλλιώς οι εμπειρίες είναι διαφορετικές και από χώρα σε χώρα και ακόμα και από τμήμα σε τμήμα (μπορεί στο ίδιο πανεπιστήμιο κάποιο τμήμα να έχει αγγλόφωνα μαθήματα κάποιο όχι π.χ.). Αν και επειδή η σχολή σου απ' οτι καταλαβαίνω έχει εργαστήρια ίσως να είναι και ανάλογα τι σε βολεύει με αυτά, σε ποιό έτος έχεις περισσότερα κτλ
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι να τα ανγνωρίσεις, το θέμα είναι να τα περάσεις κιόλας. Σε ένα ξένο περιβάλλον και σε μια ξένη γλώσσα όση κατανόηση και αν υπάρχει, είναι δύσκολο. Επίσης αναλόγως με το πότε ξεκινά το εξάμηνο έξω παίζει να χάσει μέρος της εξεταστικής Σεπτέμβρη (αν πάει χειμερινό) ή εξεταστικής Φεβρουαρίου (αν πάει εαρινό). Επίσης, θα έλεγα πως δεν χρειάζεται ίδιο βαθμό ects, αυτό που συμφέρει είναι να πάρεις μάθημα με μεγαλύτερο βαθμό ects και να το αναγνωρίσεις ως 2 μαθήματα π.χ. παίρνεις ένα με 9 και αναγνωρίζεις ένα δικό σου με 6 και ένα με 3. Είναι δύσκολο, θέλει ψάξιμο για σωστές αντιστοιχίες αλλά αν πετύχει βοηθάει πολύ. (τουλάχιστον σε εμάς ήταν έτσι, θα πρεπει να ψαξεις το δικο σας αν ισχυει). Εγώ είχα κάνει βλακεία και ενώ μπορούσα να το κάνω αναγνώριζα απλά ένα μάθημα με ένα άλλο :/.

Αν δεν χρωστάς πολλά μαθήματα(ιδανικά καθόλου) και πας στο τρίτο έτος, ακόμα κι αν καταλήξεις να χρωστάς υπάρχει ένα περιθώριο να διορθωθεί. Αν πας τέταρτο το περιθώριο είναι μικρότερο (αν θες να τελειώσεις στην ώρα σου θα πρέπει να μην χρωστάς καθόλου).







Οπως έγραψα και για στο απο πάνω, ναι 3ο έτος είναι καλό γιατί παραπάνω χρόνος να μαζέψεις πιθανά χρωστούμενα. Όσον αφορά την συμφωνία, το οτι λήγει δεν σημαίνει πως δεν θα ανανεωθεί (εκτός αν το ξέρεις πως όντως πάει :/ ). Στα θέματα για εξετάσεις το καλύτερο είναι να ρωτήσεις φοιτητές από το τμήμα σου που πήγαν εκεί (εφόσον ξέρεις και μέρος) για να σου προτείνουν και μαθήματα, να σου πουν γνώμη για καθηγητές κτλ. Αλλιώς οι εμπειρίες είναι διαφορετικές και από χώρα σε χώρα και ακόμα και από τμήμα σε τμήμα (μπορεί στο ίδιο πανεπιστήμιο κάποιο τμήμα να έχει αγγλόφωνα μαθήματα κάποιο όχι π.χ.). Αν και επειδή η σχολή σου απ' οτι καταλαβαίνω έχει εργαστήρια ίσως να είναι και ανάλογα τι σε βολεύει με αυτά, σε ποιό έτος έχεις περισσότερα κτλ
Σίγουρα. Απλά εγώ έδωσα την πληροφορία για τα ects και την αντιστοιχία των μαθημάτων γενικά για να ξέρει ότι υπάρχει πιθανότητα να συνεχίσει τις σπουδές χωρίς να μείνει καθόλου πίσω. Ας το ψάξει η ίδια καλύτερα γιατί μερικές σχολές έχουν σε όλα τα μαθήματα τον ίδιο βαθμό ects ή έχουν σε όλα αρκετά υψηλό και είναι πολύ δύσκολο να γίνει αντιστοιχία με πάνω από ένα μάθημα. Βέβαια αυτό σίγουρα προϋποθέτει να περάσει εκεί όσα πιο πολλά μαθήματα γίνεται (και σε 1-2 να μην περάσει, εε δεν θα μείνει και πίσω, θα μπορέσει να τα φέρει βόλτα στις επόμενες εξεταστικές όταν επιστρέψει).
 

Dimitris2001

Νεοφερμένος

Ο Dimitris2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το παρακάτω έχει προβληματίσει μόνο εμένα αλλά ελπίζω να βρω μια άκρη

Έχω δει ότι μπορείς να πας μέχρι 2 φορές Erasmus αρκεί να μην ξεπερνάει η φοίτηση σου τους 12 μήνες...

Γίνεται όμως να πας αυτές τις 2 φορές το ίδιο έτος δηλαδή να πας και χειμερινό και εαρινό εξάμηνο?
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το παρακάτω έχει προβληματίσει μόνο εμένα αλλά ελπίζω να βρω μια άκρη

Έχω δει ότι μπορείς να πας μέχρι 2 φορές Erasmus αρκεί να μην ξεπερνάει η φοίτηση σου τους 12 μήνες...

Γίνεται όμως να πας αυτές τις 2 φορές το ίδιο έτος δηλαδή να πας και χειμερινό και εαρινό εξάμηνο?
Στο ΕΚΠΑ που είμαι (και νομίζω στα περισσότερα) δεν γίνεται να πας ένα έτος σε διαφορετικα μέρη γιατί οι αιτήσεις για το κάθε ακαδημαϊκό έτος γίνονται μια φορά (δεν γίνονται ανα εξάμηνο) και δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για παραπανω. Ωστόσο υπάρχει η δυνατότητα να πάρεις παράταση και αν έχεις δηλώσει ένα εξάμηνο να ζητήσεις να μείνεις εκεί που είσαι ένα χρόνο (και αναλόγως τις συνθήκες μπορεί και να απορριφθεί το αίτημα ). Πρακτικά το πιο κοντινό που μπορείς να πας είναι εαρινό την μια φορά και αμέσως επόμενο χειμερινό την δεύτερη. Απλά την δεύτερη έχεις χαμηλή προτεραιότητα ώστε να επιλέγεις.
 

Dimitris2001

Νεοφερμένος

Ο Dimitris2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Στο ΕΚΠΑ που είμαι (και νομίζω στα περισσότερα) δεν γίνεται να πας ένα έτος σε διαφορετικα μέρη γιατί οι αιτήσεις για το κάθε ακαδημαϊκό έτος γίνονται μια φορά (δεν γίνονται ανα εξάμηνο) και δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για παραπανω. Ωστόσο υπάρχει η δυνατότητα να πάρεις παράταση και αν έχεις δηλώσει ένα εξάμηνο να ζητήσεις να μείνεις εκεί που είσαι ένα χρόνο (και αναλόγως τις συνθήκες μπορεί και να απορριφθεί το αίτημα ). Πρακτικά το πιο κοντινό που μπορείς να πας είναι εαρινό την μια φορά και αμέσως επόμενο χειμερινό την δεύτερη. Απλά την δεύτερη έχεις χαμηλή προτεραιότητα ώστε να επιλέγεις.

Και σε μας στην ΑΣΟΕΕ έτσι ακριβώς γίνεται η δήλωση, απλά σκεφτόμουν μήπως μπορώ με κάποιο τρόπο να δηλώσω ξεχωριστά για κάθε εξάμηνο ή με κάποιον άλλον τρόπο να καταφέρω να σπουδάσω στο εξωτερικό όλο το έτος. Είναι κρίμα πάντως γιατί οι πιο πολλές θέσεις μένουν κενές (τουλάχιστον οι μισές)...

Όπως και να χει σε ευχαριστώ για την απάντηση
 

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γεια σας. εχει κανει καποιος erasmus mundus μεταπτυχιακο;
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Καλημέρα,
για το βιογραφικό και τους λόγους εκδήλωσης ενδιαφέροντος που ζητάνε, έχετε να προτείνετε κάτι??
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Καλημέρα,
για το βιογραφικό και τους λόγους εκδήλωσης ενδιαφέροντος που ζητάνε, έχετε να προτείνετε κάτι??
Για το βιογραφικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ευρωπαϊκό πρότυπο europass. Για τους λόγους εκδήλωσης ενδιαφέροντος δεν χρειάζεται να γράψεις κάτι εντυπωσιακό, απ'ό,τι έχω καταλάβει το ζητάνε κυρίως για τυπικούς λόγους, στο δικό μου πανεπιστήμιο τουλάχιστον έτσι ήταν.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
στο ερασμους οταν καποιος πηγαινει που μενει;
Σε σπίτια άλλων παιδιών . Με το σχολείο είχα κάνει αλλά έτσι γίνεται κ στο πανεπιστήμιο απ' όσο ξέρω. Α στην δεύτερη περίπτωση υπάρχει κ η εστία
 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
στο ερασμους οταν καποιος πηγαινει που μενει;
1) Εστία πανεπιστημίου
2) "Εστία"= κοινόβιο όπου νοικάζεις ένα δωμάτιο και μοιράζεσαι μπάνιο, κουζίνα και λοιπούς χώρους με όσους επίσης νοικιάζουν δωμάτια στο ίδιο σπίτι
3) Σε δικό σο στούντιο, αν έχεις τα λεφτά
4) Ίσως σε host family; Αλλά δεν είναι πολύ σύνηθες στο εράσμους αυτό.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
1) Εστία πανεπιστημίου
2) "Εστία"= κοινόβιο όπου νοικάζεις ένα δωμάτιο και μοιράζεσαι μπάνιο, κουζίνα και λοιπούς χώρους με όσους επίσης νοικιάζουν δωμάτια στο ίδιο σπίτι
3) Σε δικό σο στούντιο, αν έχεις τα λεφτά
4) Ίσως σε host family; Αλλά δεν είναι πολύ σύνηθες στο εράσμους αυτό.
για την εστια πληρωνεις;
επισης μπορουν να παρουν ολοι;
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
για την εστια πληρωνεις;
επισης μπορουν να παρουν ολοι;
Πληρώνεις. Έχουν όλοι οι φοιτητές δικαίωμα στο να κάνουν αίτηση αλλά είναι και συγκεκριμένος ο αριθμός συνήθως - όχι απαραίτητα μικρός - οπότε παίζει ρόλο και το πόσο γρήγορα θα κάνεις την αίτηση. Ξέρω περιπτώσεις όπου είχαν μείνει σε λίστες αναμονής για αρκετό καιρό μέχρι να βρεθεί διαθέσιμο δωμάτιο
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Πληρώνεις. Έχουν όλοι οι φοιτητές δικαίωμα στο να κάνουν αίτηση αλλά είναι και συγκεκριμένος ο αριθμός συνήθως - όχι απαραίτητα μικρός - οπότε παίζει ρόλο και το πόσο γρήγορα θα κάνεις την αίτηση. Ξέρω περιπτώσεις όπου είχαν μείνει σε λίστες αναμονής για αρκετό καιρό μέχρι να βρεθεί διαθέσιμο δωμάτιο
γνωριζεις μηπως περιπου ποσο πληρωνεις;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top